bendo
22.01.08,15:01
Zdravím všetkých poraďákov-pohoďákov!

Chcem sa Vás opýtať, či účtujete lízing úžitkového auta v programe Pohoda v JÚ podľa postupu uvedeného v prílohe, resp. či s ním súhlasíte.

Ďakujem všetkým za názory.
atka4
22.01.08,15:09
Zdravím všetkých poraďákov-pohoďákov!

Chcem sa Vás opýtať, či účtujete lízing úžitkového auta v programe Pohoda v JÚ podľa postupu uvedeného v prílohe, resp. či s ním súhlasíte.

Ďakujem všetkým za názory.

V JÚ leasing nerobím, (mám tam úž. autom. na spotrebný úver), ale mám leasing v PÚ.
Myslím si, že to je v poriadku. Môžeš tam mať ešte prípadne v splátke aj poistné (či už zákonné, alebo aj havarijné), to by som dala s členením 9VR-režijné náklady - ak si menil predkontácie.
Tiež si nahadzujem všetky splátky (a upravujem istinu a úrok podľa spl. kal.), aby som mala vo Výkaze o majetku a záväzkoch podchytené všetky záväzky.
bendo
22.01.08,18:22
Tiež si nahadzujem všetky splátky (a upravujem istinu a úrok podľa spl. kal.), aby som mala vo Výkaze o majetku a záväzkoch podchytené všetky záväzky.

Práveže keď si nahodím týmto spôsobom splátky do záväzkov (istina + úrok pod jeden záväzok) podľa splátkového kalendára (napr. k 25.1., k 25.2., k 25.3. ...), do Výkazu o majetku a záväzkoch sa mi nedostanú splátky, ktoré sú splatné v budúcich rokoch. To znamená, že ak máme lízing. splátky na rok 2007 uhradené všetky, tak záväzok voči lízingovej spoločnosti je k 31.12.2007 nulový. Čo nie je pravda.

V tom postupe mi chýba zaevidovanie celkového záväzku voči lízingovke...

Ozaj je ten postup dobrý?
atka4
22.01.08,19:04
Práveže keď si nahodím týmto spôsobom splátky do záväzkov (istina + úrok pod jeden záväzok) podľa splátkového kalendára (napr. k 25.1., k 25.2., k 25.3. ...), do Výkazu o majetku a záväzkoch sa mi nedostanú splátky, ktoré sú splatné v budúcich rokoch. To znamená, že ak máme lízing. splátky na rok 2007 uhradené všetky, tak záväzok voči lízingovej spoločnosti je k 31.12.2007 nulový. Čo nie je pravda.
TO JE PRAVDA, AK K 31.12.07 MÁTE ZAÚČTOVANÉ LEN ZÁVAZKY K 31.12.2007 A TIETO MÁTE AJ UHRADENÉ.

V tom postupe mi chýba zaevidovanie celkového záväzku voči lízingovke...

Ozaj je ten postup dobrý?
ale máš nahodené všetky splátky - celý leasing (36/48 splátok) ? AK SÚ AJ OSTATNÉ ROKY, VSTÚPI TI TO ZÁVAZKOV
bendo
23.01.08,06:14
ale máš nahodené všetky splátky - celý leasing (36/48 splátok) ? AK SÚ AJ OSTATNÉ ROKY, VSTÚPI TI TO ZÁVAZKOV

Že by bola chyba v tom, že som ku každej splátke dala dátum zápisu, dátum odpočtu a dátum splatnosti rovnaký? :rolleyes:
Dada
23.01.08,07:23
Už som tu rozoberala účtovanie lízingu v JÚ v Pohode. Skús pozrieť.
atka4
23.01.08,08:09
Že by bola chyba v tom, že som ku každej splátke dala dátum zápisu, dátum odpočtu a dátum splatnosti rovnaký? :rolleyes:
Dátum zápisu zadávam rovnaký pre všetky splátky, a to deň, kedy je vystavený spl. kalendár, ak ho máš, prípadne, kedy ho dostanem-proste dátum účt. prípadu.
Dátum plnenia (DPH) podľa splátkového kalendára, čiže musíš meniť.
Dátum splatnosti tiež podľa spl. kal.-musíš meniť.
Napíš, či sa niečo zmenilo.

Ale aj keby si mala rovnaký dátum u všetkých splátok, ak ich je predsa nahodených 36/48, neviem, koľko máte, máte uhradené predpokladám len tie z roku 2007, tak ostatné musia byť neuhradené a musia sa v záväzkoch objaviť.
bendo
23.01.08,12:25
Už som tu rozoberala účtovanie lízingu v JÚ v Pohode. Skús pozrieť.
Asi si mala na mysli tému: JU-leasing, že? Musela som zadať zlé podmienky pre hľadanie, keď mi to predtým nenašlo... :rolleyes: Tá téma ja fakt dobrá - k veci a hlavne som tam našla odpovede na moje otázky.
Buď to spravím tak ako uvádzaš v príspevku 4, citujem:

1. Nahodíš si do Ostatných záväzkov celkový záväzok voči lízingovke.
2. Keždý mesiac si budeš nahadzovať mesačné splátky - tak ako som vyššie uviedla - istina (nedaň. výdavok), fin.činnosť a poistné - réžia, DPH na DPH.
3. Cez banku si spáruješ úhradu so záväzkom.
4. Celkový záväzok budeš mesačne likvidovať "bez väzby", aby ti bolo jasné, koľko ti ešte zostáva voči lízingovke.
5. Akontáciu si tiež nahodíš ako ostatný záväzok.
alebo ako píše v ďalšom príspevku atka4:

Dátum zápisu zadávam rovnaký pre všetky splátky, a to deň, kedy je vystavený spl. kalendár, ak ho máš, prípadne, kedy ho dostanem-proste dátum účt. prípadu.
Dátum plnenia (DPH) podľa splátkového kalendára, čiže musíš meniť.
Dátum splatnosti tiež podľa spl. kal.-musíš meniť.
Či už jedným alebo druhým spôsobom, konečne dostanem do výkazu o MaZ celkový záväzok voči lízingovke. :):)

Ďakujem obom za pomoc a prajem pekný zvyšok dňa!
apo
23.01.08,22:09
Lízing v JÚ je problém.
Ja postupujem takto v Pohode ako aj predtým v inom softe.
1. V tabuľke v exeli akých je v Porade viac vzorov urobím analýzu celého lízingu.
2a. Do ostatných záväzkov zapíšem iba predpisy na splátky z dôvodu zahrnutia do evidencie DPH. Účtovanie je bez vplyvu na základ dane. Pre lízing v Sk urobím tieto predpisy v januári na celý rok teda 12x.
2b. Ak je lízing v Euro tak do prijatých faktúr zapíšem záväzok s kurzom aký je na faktúre.
3. V exel tabuľke mám ku koncu roka zobrazené hodnoty:
- ostatok splátok podľa splátkového kalendára
- zostatkovú cenu po odpočítaní odpisov za daný rok.
4. V sumárnej exel tabuľke mám spočítané zostatkové hodnoty o všetkých lízingoch. Tieto hodnoty zapíšem do korekčnej tabuľky pred zobrazením definitívneho výkazu o majetku a záväzkoch.

Je to možno trochu komplikované, ale všetko je pripravené v priebehu roka a pri účtovej závierke je to už nenáročný úkon.

Takto zložito robím lízing v JÚ v Pohode.

apo