sedro
22.01.08,17:51
Dobrý den, chcem kúpit pozemok na výstavbu RD. Vedel by mi niekto poradit, ako postupovať vtedy ak je v ponuke pozemok - v katastri vedený ako orná pôda prípadne záhrada. Na koho - na aký úrad sa mám obrátiť s otázkou, či mi tam povolia výstavbu? Koľko to cca stojí? (prevod na stavebný pozemok)
Môžem žiadať vopred doklad o tom, že mi napr. starosta obce prisľúbi prevod - aby sa mi nestalo to, že kúpim pozemok a prevod nebude povolený. Ďakujem.
Gabi03
22.01.08,17:02
Ak je pozemok v intraviale, t. j. v obci, tak by nemal byť problém. Zájdeš na Obvodný pozemkový úrad a tí sa vyjadria k stavbe. Avšak myslím, že už budeš musieť mať projekt domu, konkrétne situáciu domu na pozemku. To je určite, ak je to záhrada. Myslím, že by to mohlo byť aj pri ornej pôde. Táto žiadosť stojí 100 Sk kolok. Pozemok sa stavebným pozemkom stáva stavebným povolením.

To s tým prevodom som nepochopila.
Zoltán Kovács
22.01.08,17:21
Asi vyňatie z pôdneho fondu, ak ide o ornú pôdu.
sedro
22.01.08,17:57
Vlastne mi ide o to, aby som neinvestoval svoje ťažko zarobené peniaze :) do pozemku, kde mi nemusí byť umožnená výstavba. Z počutia viem, že aj také prípady sa stali. Ten prevod som myslel - napr z ornej pôdy na stavebný, ale ty si mi vlastne odpovedala, kedy sa stáva pozemok stavebným.
andrejf
23.01.08,11:49
najlepsie ist za starostom normalne, on tam ma mapu dediny - plan - a ti povie ci sa tam planuje vystavba - pripadne si vypytaj oficialne vyjadrenie, nejaky predbezny suhlas. ja mam tiez ornu podu medzi domami a pohoda starosta povedal ze nie je problem. len horsie ze mame suseda ktory chce auto dielnu. bodaj ho.
ROMBOR
23.01.08,13:40
ahoj

ak je to zahrada v intravilane, nie je problem, len si zisti ako je vedena v uzemnom planovani (obec) .. ak je to orna poda, musi sa vynat z podneho fondu ... kazdopadne, najlepsie je ist na obec a opytat sa priamo ...
r
ROMBOR
23.01.08,13:44
ak je to obec do 2000 obyvatelov, nie je povinna mat uzemny plan a vtedy si vypytaj zavezne stanovisko obce ... ze tam mozes v buducnosti stavat ... ak je to vedene v uzemnom plane ako oblast byvanie, tak si vypitaj UPI (uzemno planovaciu informaciu) ... ak to uz budes mat v ruke, este si prever dostupnost sieti (aj to je dolezite, aby si nemal pozemok, kam natiahnut siete bude problem) ... a potom ...kup/nekup
sedro
23.01.08,15:26
Dakujem.
vladenl
23.01.08,15:40
Len poznámka k samotnej kúpe:
Skontroluj LV, či ti pozemok predáva jeho vlastník.
Nezaplať skôr ako budeš na LV zapísaný ako vlastník ty, čiže buď vyplať kúpnu cenu až po právoplatnom povolení vkladu do katastra, alebo si dohodnite notársku úschovu, poprípade Vinkulovaný účet v ktorejkoľvek banke.