Bambi23
22.01.08,17:59
Ahojte,
mala som tuto temu medzi 2 triedou ale akosi mi nikto neodpovedal, tak to skusam este raz hodit tuna na PU. Pomoze mi niekto, prosim, dost mi to suri:

Uz som sa tu sice pytala ako sa prepocitava zostatok na BU v cudzej mene k inventarizacii ku koncu roka, ale chcela by som este nejake rady:

1. vo vypise z BU Tatra banky v EUR mam zostatok trebarz 1000 EUR a pod tym uvedeny prepocet v SKK - 33.603,- Skk, podla kurzu TB.

Uvediem tento zostatok pri inventarizacii?

2. Ked si vytlacim hlavnu obratovu knihu, tak mi ukazuje zostatok pri Euro ucte (podla mesacnych obratov a prepoctov na SKK) hodnotu 48.506,20 Skk.

Ako je to mozne, ze je tam taky rozdiel, je to spravne? Je to len tym, ze v priebehu roka bolo vela obratov a tym sa aj tie zostatky takto lisia?

3. Inventarizaciu urobim tak, ze si prepocitam zostatok 1000 Eur k 31.12.07 kurzom Narodnej banky a rozdiel medzi touto hodnotou a hodnotou z hlavnej obratovej knihy zauctujem ako kurzovu stratu?


Ak mate niekto nejaky vzor i inventarizacii, alebo aj vzory ako sa to uctuje, velmi by mi to pomohlo.

Dakujem, som stale este uctovnik zaciatocnik :)
Lila
23.01.08,06:45
Na konci roka zostatok EUR vynásobite kurzom NBS zo dňa 31.12.2007 a t.j.
zostatok v korunách na devíz. účte. Zároveň to bude aj poč. stav k 1.1.2008. Rozdiel, ktorý Vám vznikne z tohto prepočtu /teda z ocenenia dev. účtu ku dňu účt. záv. kurzom NBS/ je riadny daň. kurzový rozdiel, ktorý zaúčtujete ako MD 563/ DAL 221dú resp. MD 221 dú/ DAL 663 .