vema
22.01.08,19:46
Stratila som maturitné vysvedčenie. Ako získam nové vysvedčenie? Keď si budem vybavovať dôchodok, bude potrebné ho predložiť?
Zoltán Kovács
22.01.08,18:49
Stratila som maturitné vysvedčenie. Ako získam nové vysvedčenie? Keď si budem vybavovať dôchodok, bude potrebné ho predložiť?

Duplikát maturitného vysvedčenia ti vydá škola, kde si maturovala. K dôchodku či potrebuješ, asi nie. Jedine, že by si maturovala po 18., lebo od 18 rokov do maturity by sa ti mali započítať obdobia, ako úspešne ukončené študium.
vema
22.01.08,19:17
No, maturovala som a mala som za pár dní 19 rokov, čiže rok by mi chýbal.Budem musieť ísť vybavovať.Mám kópiu, ale to asi nestačí.Ďakujem pekne za radu.
Gabhus
23.01.08,07:02
Maturitné vysvedčenie k dôchodku potrebovať budeš - aspoň odo mňa ho pýtali a to som maturovala ani nie 18 - ročná a ešte chceli aj diplom - je jasné, že ak má človek diplom, tak má asi aj maturitu. No. Ak si vysvedčenie stratila, kontaktuj školu a ak neuspeješ tam, tak príslušný archív - tento druh písomností sa archivuje, dáš si ho overiť priamo v archíve a platí ako originál.;)
adi11
23.01.08,17:57
Stratila som maturitné vysvedčenie. Ako získam nové vysvedčenie? Keď si budem vybavovať dôchodok, bude potrebné ho predložiť?
ja som pri vybavovaní dôchodku nemusela predkladať maturitné vysvedčenie v r.2005, neviem či by sa odvtedy niečo zmenilo
vema
23.01.08,19:04
ja som pri vybavovaní dôchodku nemusela predkladať maturitné vysvedčenie v r.2005, neviem či by sa odvtedy niečo zmeniloBola by som rada, ale to si ešte počkám také 4 roky. Len preto ma to napadlo, že mám pocit, že mat.vysvedčenie by som už potrebovať ani nemusela, ale ten dôchodok mi prišiel na rozum.Budem čakať a ak bude treba, tak už viem, kde mám ísť vybavovať.Ďakujem za všetky rady a názory.
wagner
24.01.08,06:11
K dôchodku od nás mladších rokom narodenia pýtajú vysvedčenie aj zo ZDŠ, aj maturitné. Archív Ti ho vydá zadarmo, keď v žiadosti uvedieš, že ho potrebuješ k dôchodku. Vtedy platíš len za kopírovanie.
malalulu
24.01.08,11:40
Maturitné vysvedčenie k dôchodku potrebovať budeš - aspoň odo mňa ho pýtali a to som maturovala ani nie 18 - ročná a ešte chceli aj diplom - je jasné, že ak má človek diplom, tak má asi aj maturitu. No. Ak si vysvedčenie stratila, kontaktuj školu a ak neuspeješ tam, tak príslušný archív - tento druh písomností sa archivuje, dáš si ho overiť priamo v archíve a platí ako originál.;)

To som sa stretla aj s prípadom, keď muž mal aj strednú aj vysokú školu a oni žiadali potvrdenie, že absolvoval Základnú školu.
Nezdá sa Vám to pritiahnuté za vlasy?
legolas
24.01.08,11:45
Ak si stratila maturitné vysvedčenie , vyhľadaj na internete školu kde si maturovala a tam Ti oznámia či ešte archivujú vysvedčenie príslušného roka keď si Ty maturovala. Ak nie, tak si vyhľadaj zasa cez internet príslušný štátny archív a požiadaj o zaslanie príslušnej dokumentácie s uvedením dôvodu na akú vec to potrebuješ. Maturitné vysvedčenie, alebo jeho kópiu potrebuješ pri vybavovaní dôchodku.
vema
24.01.08,12:00
To som sa stretla aj s prípadom, keď muž mal aj strednú aj vysokú školu a oni žiadali potvrdenie, že absolvoval Základnú školu.
Nezdá sa Vám to pritiahnuté za vlasy? To sa mi zdá strašne smiešne:D:D:D
JaDo
26.01.08,20:55
Skorej narodení boli štátom "na dôchodok poistení" počas štúdia strednej a vysokej školy. Ak preukázateľne dobre doštudovali (musia predložiť všetky vysvedčenia), tak sa im doba štúdia započítava do odpracovaných rokov.
Myslím, že od 1.1.2004 prestal štát za študujúcich platiť poistné do sociálnej poisťovne a ak si študent za seba dobrovolne poistenie na dôchodok neplatí, tak sa mu ani v prípade úspešného ukončenia štúdia nezapočítávajú tieto roky do odpracovanej doby.
Kedysi sa roky na dôchodok rátali od dovŕšenia 18-ky ale po dôchodkovej reforme sa rátajú od nástupu na strednú školu - väčšinou od 1.9. v dobe keď je študentovi medzi 15-16 rokom).
Ako som už písala vyššie, je táto doba zarátaná iba v prípade úspešného absolvovania školy a najmä, ak niekto za študenta poistné platil (do roku 2003 štát, od r. 2004 študent sám).
Ak náhodou niekto pracoval napríklad len 1, či 2 mesiace medzi SŠ a VŠ, po predložení dôkazu (zmluva a pod.) mu zarátajú i prázdniny medzi školami do odpracovaných rokov.
wagner
27.01.08,16:28
Tiež mám aj vysokú školu a pýtali odo mňa vysvedčenie ZŠ. Na Slovensku je to tak, nie?
andram
28.01.08,10:45
na skole, kde si maturovala, dostanes opis maturitneho vysvedcenia za 50,- Sk, alebo kolok v tejto hodnote a k dochodku to urcite budes potrebovat, aj keby si mala skoncene 2 vysoke skoly...
BeowulfMT
03.04.09,09:26
Mam taku otazku, neviem najst vysvedcenia zo strednej skoly a mam taky pocit ze ich ani nenajdem vyda mi ich stredna skola?? dakujem za konstruktivnu odpoved