KatkaBS
22.01.08,20:20
Zdravím.
Už som dnes písala o tomto v rubrike Podnikanie, ale myslím že to skôr patrí sem a možno sa viacerí vyjadria, resp. mi to odobria...
Ide o to, že či môžem faktúru za materiál uhradenú v ten istý deň,dokladom je PPD - dať priamo ako nákup materiálu v hotovosti... Firma nemá RP a všetko predáva cez faktúry. Na ich PPD je rozpis položiek i s DPH, keby v hlavičke papiera nebolo napísané PPD, tak by mohlo ísť o blok z RP... chcem si to zjednodušiť a takéto FA s PPD účtovať priamo cez pokladnu, len neviem či to môžem... prosím poraďte... či má niekto skúsenosť s tým, či to môžem a čo na to daňová kontrola? Ďakujem.

Ešte dodám že na faktúre nie sú uvedené naše údaje... nič... len "malopredaj"
celestina
22.01.08,20:25
Ja by som si to nezjednodušovala. Ak mám FA, ktorá obsahuje všetky náležitosti FA, tak ju zaúčtujem ako FA. Úhrada FA cez výdavkový pokl. doklad ku ktorému je samozrejme priložený PPD dodávateľa. A robím to tak aj keby bola FA na 1 Sk.
KatkaBS
22.01.08,21:02
Ok, ďakujem... no myslím, že keďže na tej faktúre nie sú uvedené žiadne naše identifikačné údaje, ani obchodné meno, IČO, IČ DPH, proste nič, len "malopredaj", tak nespĺňa to vlastne charakter faktúry, nie? Takže môžem účtovať jedným šupom? Pozrela som si v zákone od DPH náležitosti FA a tam sa píše čo musí FA mať... no na tejto faktúre nie sú tie údaje... určite viacerí, ktorí nakupujú v danom obchode majú takú dilemu ako ja... neviem či tam dať našu pečiatku a údaje dopísať,alebo to nechať tak a účtovať ako faktúru... neviem... hm? Prosím poraďte...
evina
22.01.08,22:10
Ok, ďakujem... no myslím, že keďže na tej faktúre nie sú uvedené žiadne naše identifikačné údaje, ani obchodné meno, IČO, IČ DPH, proste nič, len "malopredaj", tak nespĺňa to vlastne charakter faktúry, nie? Takže môžem účtovať jedným šupom? Pozrela som si v zákone od DPH náležitosti FA a tam sa píše čo musí FA mať... no na tejto faktúre nie sú tie údaje... určite viacerí, ktorí nakupujú v danom obchode majú takú dilemu ako ja... neviem či tam dať našu pečiatku a údaje dopísať,alebo to nechať tak a účtovať ako faktúru... neviem... hm? Prosím poraďte...

Ak firma predáva materiál a nevedie evidenciu tržieb na RP, čo by mala podľa mojej mienky /neviem v akom rozsahu predáva/ tak má vystaviť faktúru so všetkými náležitosťami uvedenými v zákone o DPH. PPD nenahrádza doklad z ERP, prinajmenšom nemá DKP. Mala by podľa mojej mienky vystaviť faktúru /pohľadávku/ a jej úhradu PPD. Ty nemôžeš do dokladu nič dopisovať. AK by aj dala PPD, ktorý spĺňa všetky náležitosti určené zákonom...tu by mi len ten PPD asi prekážal.
Llívia
23.01.08,05:02
Ok, ďakujem... no myslím, že keďže na tej faktúre nie sú uvedené žiadne naše identifikačné údaje, ani obchodné meno, IČO, IČ DPH, proste nič, len "malopredaj", tak nespĺňa to vlastne charakter faktúry, nie? Takže môžem účtovať jedným šupom? Pozrela som si v zákone od DPH náležitosti FA a tam sa píše čo musí FA mať... no na tejto faktúre nie sú tie údaje... určite viacerí, ktorí nakupujú v danom obchode majú takú dilemu ako ja... neviem či tam dať našu pečiatku a údaje dopísať,alebo to nechať tak a účtovať ako faktúru... neviem... hm? Prosím poraďte...

Ja takéto prípady riešim tak, že do časti "Odberateľ" dám pečiatku firmy, na ktorej sú uvedené všetky údaje (adresa, IČ DPH).
Za daňový doklad si síce zodpovedá ten, kto ho vystavil, a druhá strana by do neho nemala nič dopisovať, ale kto zistí, že som tam pečiatku dala ja? Veď minimálne pri ručne vypisovaných faktúrach sa používajú práve pečiatky a nie prácne vypisovanie údajov.

Keď dostanem faktúru, ktorá je uhradená v hotovosti, tak ju neúčtujem medzi záväzky, ale priamo ako výdaj z pokladne. A to aj v prípade, že jej úhrada je napr. 1 deň po vystavení. Je to správne?
JAJA11
23.01.08,05:35
Ja takéto prípady riešim tak, že do časti "Odberateľ" dám pečiatku firmy, na ktorej sú uvedené všetky údaje (adresa, IČ DPH).
Za daňový doklad si síce zodpovedá ten, kto ho vystavil, a druhá strana by do neho nemala nič dopisovať, ale kto zistí, že som tam pečiatku dala ja? Veď minimálne pri ručne vypisovaných faktúrach sa používajú práve pečiatky a nie prácne vypisovanie údajov.

Keď dostanem faktúru, ktorá je uhradená v hotovosti, tak ju neúčtujem medzi záväzky, ale priamo ako výdaj z pokladne. A to aj v prípade, že jej úhrada je napr. 1 deň po vystavení. Je to správne?

Ja to tiež tak robím, ide o zľahčovanie práce, auditorka mi to zatiaľ nevyčítala. Z daňového hľadiska tam chyba nie je, ale pravdepodobne pri kontrole by mohli napadnúť veľmi dôslední kontrolóri nesprávne postupy účtovania. Ale snáď až tak prísny nebudú. :o
KatkaBS
23.01.08,09:31
Ich PPD má DKP, zaujímavá kombinácia dokladov že? a pritom ide len o bežný nákup materiálu... Ďakujem za rady... Ja to dám priamo cez pokladňu, k PPD pripnem aj faktúru a dodací list. Keď je tam to DKP, je to fakt zvláštne.
evina
23.01.08,09:34
Ich PPD má DKP, zaujímavá kombinácia dokladov že? a pritom ide len o bežný nákup materiálu... Ďakujem za rady... Ja to dám priamo cez pokladňu, k PPD pripnem aj faktúru a dodací list. Keď je tam to DKP, je to fakt zvláštne.

Ak má ich PPD aj DKP a všetky ostatné potrebné náležitosti, tak to tak môžeš urobiť...len tam nič nedopisuj
KatkaBS
23.01.08,18:02
Ak má ich PPD aj DKP a všetky ostatné potrebné náležitosti, tak to tak môžeš urobiť...len tam nič nedopisuj

Ďakujem mockrát.