BeaC
22.01.08,23:31
Po predošlej účtovníčke kontrolujem PÚ z roku 2004. Je tam zaúčtovaná faktúra z r.2002 (zatiaľ som nezistila prečo až tak neskoro) a bola z nej odpočítaná DPH na vstupe aj keď faktúra nebola dodnes uhradená. Je to správne, ak v roku 2002, keď bola faktúra vystavená, ešte platila podmienka nároku na odpočet DPH úhrada faktúry? Ďakujem
ALBO
23.01.08,06:17
V roku 2002/2003 sa zmenili pravidlá odpočtu dane a prechodnými ustanoveniami bolo povedané, ako sa vysporiadať s DPH . Nájdete to v § 55/d/1 v starom zákone z roku 2003.
Postup bol asi taký, že Fa z roku 2002 sa dali do Dp podľa nového zákona z roku 2003 (§20/a= má doklad a zaúčtovaný)T.j. všetky zaúčtované Fa z roku 2002 sa šupli do januára 2003, bez ohľadu na úhradu.
Staré Fa, ešte z roku 2001, tam sa čaká na úhradu.
JUDDIT
23.01.08,08:21
myslíte, že môžem využiť par.51 ods.2 , že si uplatním odpočet na došlej faktúre až nasledujúci mesiac, nakoľko mi vychádza vysoký odpočet a nechcem na seba upozorňovať?????
Johanka
23.01.08,08:24
myslíte, že môžem využiť par.51 ods.2 , že si uplatním odpočet na došlej faktúre až nasledujúci mesiac, nakoľko mi vychádza vysoký odpočet a nechcem na seba upozorňovať?????
Môžeš, je to na rozhodnutí daňovníka ;).
Iwett
25.01.08,20:15
Dobrý večer prajem všetkým...:)chcem sa spýtať, keď sme zaplatili zálohu dňa 27.12.2007, a mali sme síce aj faktúru ku dňu daňového priznania, ale na faktúre dátum daňovej povinnosti 14.01.2008,môže sa zo zálohy odrátať dph za 12/2007?? ďakujem
Zoltán Kovács
25.01.08,20:18
Dobrý večer prajem všetkým...:)chcem sa spýtať, keď sme zaplatili zálohu dňa 27.12.2007, a mali sme síce aj faktúru ku dňu daňového priznania, ale na faktúre dátum daňovej povinnosti 14.01.2008,môže sa zo zálohy odrátať dph za 12/2007?? ďakujem

Ak na doklade je dátum plnenia 14.1.2008 tak iba v 01/2007.

Doklad je zle vystavený, bolo treba reklamovať opravu dokladu.
cloe
25.01.08,20:19
Dobrý večer prajem všetkým...:)chcem sa spýtať, keď sme zaplatili zálohu dňa 27.12.2007, a mali sme síce aj faktúru ku dňu daňového priznania, ale na faktúre dátum daňovej povinnosti 14.01.2008,môže sa zo zálohy odrátať dph za 12/2007?? ďakujem

Ak nastala platba v 12/2007 a dodanie až v 1/2008, mali vám vystaviť daňový doklad z prijatej platby s dátumom daň. povinnosti 27.12.07, na základe ktorého ste si mohli uplatniť odpočet v 12/2007.
Iwett
25.01.08,20:23
Ak na doklade je dátum plnenia 14.1.2008 tak iba v 01/2007.

Doklad je zle vystavený, bolo treba reklamovať opravu dokladu.
a nieje podstatné, že sa úhrada uskutočnila v 12? volala som kôli oprave faktúry, ale bolo mi povedané, že už majú tak všetko pouzatvárané, že sa to nedá už opraviť. Keď ju neopravia, nieje to že sa platila v decembri dôkaz na odpočet? veď dátum úhrady bol skôr ako vystavenia fa. Je to nesprávna faktúra. Myslíte že musím dávať dodatočné??? ďakujem
Iwett
25.01.08,20:24
Ak nastala platba v 12/2007 a dodanie až v 1/2008, mali vám vystaviť daňový doklad z prijatej platby s dátumom daň. povinnosti 27.12.07, na základe ktorého ste si mohli uplatniť odpočet v 12/2007.
ja viem, čo mali, ale keď to neurobili, a ja šikovná som to odrátala,???:confused:
cloe
25.01.08,20:26
a nieje podstatné, že sa úhrada uskutočnila v 12? volala som kôli oprave faktúry, ale bolo mi povedané, že už majú tak všetko pouzatvárané, že sa to nedá už opraviť. Keď ju neopravia, nieje to že sa platila v decembri dôkaz na odpočet? veď dátum úhrady bol skôr ako vystavenia fa. Je to nesprávna faktúra. Myslíte že musím dávať dodatočné??? ďakujem

A firma, ktorá vám faktúru vystavovala, neodviedla DPH z prijatej platby? Jednoznačne to oni by mali podať dodatočné DP, ak neodviedli a vystaviť vám doklad z prijatej platby. Trvajte na tom. Bez dokladu nemáte nárok na odpočet.
Iwett
25.01.08,20:32
ja sa aj snažím trvať, aj im to vysvetľovať, ale akosi to nechcú pochopiť...tak to ste ma nepotešili....aj tak je to kruté, keď tie peniaze sa zaplatili, mali by sme mať nárok, a niekto kto sa pomýli a neodvedie daň ten má doklad správny a my nemôžeme s tým urobiť nič.... ďakujem za odpovede....asi nemám inú možnosť, len dať dodatočné....:mee: Pekný večer....
Zoltán Kovács
25.01.08,20:33
ja sa aj snažím trvať, aj im to vysvetľovať, ale akosi to nechcú pochopiť...tak to ste ma nepotešili....aj tak je to kruté, keď tie peniaze sa zaplatili, mali by sme mať nárok, a niekto kto sa pomýli a neodvedie daň ten má doklad správny a my nemôžeme s tým urobiť nič.... ďakujem za odpovede....asi nemám inú možnosť, len dať dodatočné....:mee: Pekný večer....

Nemajú správny doklad.
Iwett
25.01.08,20:35
veď aj ja si to myslím, ale keď mi iný nechcú dať, tak ani ja nemám správny....a je to dosť veľká suma, akontácia na leasing stroja!!!!!
cloe
25.01.08,20:36
Keby im prišla DK a kontrolovali by bankové výpisy /ak to išlo prevodom/, zistili by že nemajú vystavený doklad z prijatej platby. Musia to dodaniť. V ich záujme je, ak tak neurobili, nech dajú dodatočné DP čo najskôr kvôli penálom.
Zoltán Kovács
25.01.08,20:36
veď aj ja si to myslím, ale keď mi iný nechcú dať, tak ani ja nemám správny....a je to dosť veľká suma, akontácia na leasing stroja!!!!!

Treba im citovať presné znenie paragrafu zákona o DPH. Čudujem sa, že leasingová spoločnosť robí takúto školácku chybu.
Iwett
25.01.08,20:42
presne to som im vysvetľovala, že oni to majú nesprávne,že by mali dať dodatočné, hodinu som telefonovala... odpoveď: nabiehame na nový systém, a nedá sa do starého vsúpiť, ani vystaviť faktúra... a ja myslela, že ich presvedčím... nestalo sa....:( a teraz neviem čo s tým.... najskôr mi ho slubovali telefonicky že ho pošlú, a keď som mala dph odovzdané tak mi poslali s takým dátumom......
Zoltán Kovács
25.01.08,20:43
presne to som im vysvetľovala, že oni to majú nesprávne,že by mali dať dodatočné, hodinu som telefonovala... odpoveď: nabiehame na nový systém, a nedá sa do starého vsúpiť, ani vystaviť faktúra... a ja myslela, že ich presvedčím... nestalo sa....:( a teraz neviem čo s tým.... najskôr mi ho slubovali telefonicky že ho pošlú, a keď som mala dph odovzdané tak mi poslali s takým dátumom......

Takéto veci sa riešia písomne, a aj by som to urobil. Teba nemá čo zaujímať, že nabiehajú na nový systém. To ešte nie je dôvod na porušovanie zákona.
Iwett
25.01.08,20:48
Takéto veci sa riešia písomne, a aj by som to urobil. Teba nemá čo zaujímať, že nabiehajú na nový systém. To ešte nie je dôvod na porušovanie zákona.
a myslíš že sa s tým ešte dá niečo robiť okrem dodatočného????
Zoltán Kovács
25.01.08,20:49
a myslíš že sa s tým ešte dá niečo robiť okrem dodatočného????

Ak od nich vytlčieš správny doklad, tak nebude treba dodatočné.
Iwett
25.01.08,20:53
no tak to musím niečo vyskúšať, myslela som že už to je stratené...a možno nie celkom:)....ďakujem za rady:)