benaja
23.01.08,06:39
Ahojte poraďáci. Stojím pred ťažkým rozhodnutím. Idem kúpiť byt. Mám dve možnosti. Kúpiť starší byt 1-izbový za 1550000 v paneláku asi 35 ročný, alebo za 1850000 nový byt tiež 1- izbový o 3m2 väčší a však ešte nepostavený. Na tú novostavbu musím dať 30% zálohu a zvyšok keď bude stavba hotová. Hrozia mi tu neaké riziká? Každý vraví len aké je to výhodné. Táto firma už jeden panelák postavila a vedľa chce stavať ten kde budem mať byt. Čo v prípade, že ten dom nepostavia vrátia mi peniaze? Oni tvrdia,že áno ale čo ak nebudú mať? A čo sa týka toho staršieho bytu ako je to z rozvodmi napr. elektrika atď. a akú životnosť majú paneláky? Neskončím za 50 rokov na ulici, lebo byt bude neobývatelný? (napr. z hľadiska statiky)
duves
23.01.08,06:54
Ahojte poraďáci. Stojím pred ťažkým rozhodnutím. Idem kúpiť byt. Mám dve možnosti. Kúpiť starší byt 1-izbový za 1550000 v paneláku asi 35 ročný, alebo za 1850000 nový byt tiež 1- izbový o 3m2 väčší a však ešte nepostavený. Na tú novostavbu musím dať 30% zálohu a zvyšok keď bude stavba hotová. Hrozia mi tu neaké riziká?
Zisti si, ci a v ktorej banke financuju developera. Ak ma developer v banke uver, je riziko takmer nulove. Ziadny developer nepostavi bytovku bez uveru.



Každý vraví len aké je to výhodné. Táto firma už jeden panelák postavila a vedľa chce stavať ten kde budem mať byt. Čo v prípade, že ten dom nepostavia vrátia mi peniaze? Oni tvrdia,že áno ale čo ak nebudú mať?
To rieši odstupenie od zmluvy. Možes to vsak uplatniť cez obciansko pravne konanie ak by ti nevratili peniaze. Plati vsak moja poznamka vyssie. Zisti kto uveruje developera. Doporucujem si pozicat hypoteku z tej istej banky.



A čo sa týka toho staršieho bytu ako je to z rozvodmi napr. elektrika atď. a akú životnosť majú paneláky? Neskončím za 50 rokov na ulici, lebo byt bude neobývatelný? (napr. z hľadiska statiky)
Tazko povedat. Panelaky boli konstruovane na cca 60 rokov. Nie som vsak stavebny technik, netrufnem si povedat, aku skutocnu zivostnost budu mat. Je v tom vela neznamych. Zisti si v akom technickom stave je bytovy fond, ci sa tam vykonali uz nejake spolocne opravy. V nasom dome ideme tento rok zateplovat. Vsetko je to o pristupe. Ak tam narazis na nezaujem, je iste, ze stary panelak ma čas zratany.
To iste sa tyka rozvodov. Stare vodovodne potrubie je zrele na vymenu. Elektricke vedenie bude asi hlinikove. Nie je stavane, zvlast v kuchyni na take prudove zatazenie, ake pozaduje moderna kuchyna (el.sporak, pračka, umyvačka riadu, mikrovlnka atd.). Pravdepodobne ta cakaju aj vymeny ci opravy podlah, vymena starych okien. Spočítaj si to.
beba13
25.01.08,08:00
Jednoznačne by som bola za nový byt ako za ten starý, pretože tam určite budu bývať aj starši ludia s ktorými sa nebude dať dohodnúť pri prípadnej rekonštrukcii , napr. zateplovani. U nás je taka bytovka bývaju tam len 4 rodiny, 2 rodiny chceli zatepliť byvaju nad sebou no a tie dalšie nesuhlasili tak si ti jedni svojpomocne zateplili polovicu bytovky krasne obložili balkony je to krásne až nato, že tá druhá časť je otrasná, opadaná omietka, zatečené steny no hrôza.