Fany
12.03.05,20:35
Vie mi niekto poradiť, či sa dá a ako nastaviť v predkontáciách, aby mi správne zadalo aj zaokrúhlenie? Príklad: v prijatých faktúrach zadám do kolonky čiastky sumu bez dane, daň a mimo - DPH. Do položiek faktúry to musím znovu rozpísať, navyše mi to dobre nezaokrúhli. Keď to potvrdím a dám zaúčtovať, ponúkne mi predkontáciu iba dvoch zápisov - sumu bez dane a dań. Zaokrúhlenie - teda sumu mimo DPH mi neponúka. Skúšala som to v predkontáciách zadať pod jedno číslo, ale nerobí mi to. Poraďte prosím, ako to robíte. Ako vlastne postupujete pri takejto dodanej faktúre? Moc ďakujem.
lenkak
12.03.05,19:56
Ja si pri došlej/vyšlej faktúre nepíšem hneď hodnoty, ale ja si vyplním okrem adresy,VS,...typ DPH a potom prejdem hneď na text položky a až tam si zadaám sumu, a to napr do prvého riadku si napíšem 2020 Sk, zadám 19% a program mi ostatné vypočíta = 2403,80 a do druhého riadku zapíšem si zaokrúhlenie podľa fa: buď +0,20, -0,30Sk DPH vynechám. Výsledná suma bude figurovať: 2404 / 2403,50. Až potom idem na čiastky a tam si už len opravím to zaokrúhlenie aby nebolo pri 0% ale mimo DPH. V denníku sa Ti už zobrazia čísla v správnych kolonkách, ale aj ja prepisujem cez F2 (editácia) sumu bez zaokrúhlenia nakoľko program ju už zapíše po zaokrúhlení, v tomto prípade 2020,20 alebo 2019,70.
sara
02.08.05,14:26
Prosím,
celkom dobre som to nepochopila, tých +O,20 alebo -0,30 Sk sa má zaúčtovať v denníku na samostatnom riadku, alebo spolu so základom dane na príslušný účet 5xx alebo 6xx?
lenkak
02.08.05,14:38
Ja zaúčtovávam zaokrúhľovacie rozdiely na samostatnom riadku s účtom 548, resp. 648.
sara
02.08.05,14:56
Ďakujem za odpoveď, ale je to chyba, keď tie zaokrúhľovacie rozdiely účtujem spolu so základom dane na 501,504,...?
lenkak
02.08.05,16:00
Myslím si, že veľký problém by z toho nemal byť.
STRELEC
09.03.06,04:48
V multiverzii MRP-PU-WIN je otravné prepisovať u novej firmy osnovu, predkontácie.
Skopírovanie nejakej firmy a potom prepísanie nacionálií nie je dobré riešenie, lebo niekedy sa doplní niečo v "bežiacej" firme, čo by sa oplatilo (už kvôli jednotnosti) mať aj v ostatných a potom vypukne dopisovanie.
Nedá sa to nejako skopírovať ako sólo súbor cez komander alebo také niečo? Poradíte ako na to?
STRELEC
09.03.06,09:43
V multiverzii MRP-PU-WIN je otravné prepisovať u novej firmy osnovu, predkontácie.
Skopírovanie nejakej firmy a potom prepísanie nacionálií nie je dobré riešenie, lebo niekedy sa doplní niečo v "bežiacej" firme, čo by sa oplatilo (už kvôli jednotnosti) mať aj v ostatných a potom vypukne dopisovanie.
Nedá sa to nejako skopírovať ako sólo súbor cez komander alebo také niečo? Poradíte ako na to?.........................
lenkak
09.03.06,14:38
Dalo by sa.... ale vyskúšaj najprv radšej v pokusnej firme.
1. Nemaj otvorené MRP.
2. Choď do Commander-u
3. Nájdi si kde je nainštalované MRP
zvyčajne C:\Program files\MRP\Podvojne uctovnictvo\Data001 (z firmy 001 si chceš prekopírovať učt. osnovu
4. Choď do druhého okna a tam si nájdi cestu tej druhej firmy:
zvyčajne C:\Program files\MRP\Podvojne uctovnictvo\Data002 - do tejto chceš mať prekopírovanú účt. osnovu
5. V adresári Data001 si nájdi súbory s názvami:
- osnova.dbx
- osnova.mdx
- osnova.nez
6 Tieto súbory prekopíruj do adresára Data002.
Vyskúšaj a uvidíš.
lenkak
13.03.06,16:00
Peter, podarilo sa?