Robko Picko
23.01.08,08:53
Vazeny mam pre vas velku prozbu. Poradte ci ako novozvyknuty platca: - od ktoreho dna si mozem uplatnovat DPH.
a/ odo dna poziadanie o dobrovolne platenie dph na danovom urade?
b/ odo dna prevzatia ič DPH na DU?
Co ak obdrzim na podnikatelsky ucet zalohu na zaklade zmluvy o dielo a nemam este pridelene ič dph? mozem na to vystavit doklad neskor uz ako platca alebo na zaverecnej fakture vystavim zalohovu platbu a prilozim k tomu výpis z uctu kedy som bol este neplatca ale uz niekolko dni po registracii za platcu? dufam ze ste to pochopili. za skore odpovede dakujem.
KvetkaK
23.01.08,07:56
DPH si môžeš uplatňovať odo dňa kedy sa staneš platiteľom. Tento dátum bude uvedený na kartičke s pridelením IČ DPH.
Johanka
23.01.08,07:56
Zákon o DPH §4

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
evina
23.01.08,08:23
Vazeny mam pre vas velku prozbu. Poradte ci ako novozvyknuty platca: - od ktoreho dna si mozem uplatnovat DPH.
a/ odo dna poziadanie o dobrovolne platenie dph na danovom urade?
b/ odo dna prevzatia ič DPH na DU?
Co ak obdrzim na podnikatelsky ucet zalohu na zaklade zmluvy o dielo a nemam este pridelene ič dph? mozem na to vystavit doklad neskor uz ako platca alebo na zaverecnej fakture vystavim zalohovu platbu a prilozim k tomu výpis z uctu kedy som bol este neplatca ale uz niekolko dni po registracii za platcu? dufam ze ste to pochopili. za skore odpovede dakujem.

Faktúru na základe prijatej platby musíš vystaviť do 15 dní. Ak tých 15 dní nespadne do dátumu, kedy Ti bolo pridelené IČ DPH nevystavuješ ju. Ak dodanie nastane v čase, keď už si platiteľom DPH vystavuješ ju na celé plnenie aj s DPH , len odpočítaš zálohu ako btto platbu /teda samozrejme nečleníš na ntto a DPH/.
Robko Picko
23.01.08,09:25
A kolko to danovakom asi trva od registracie? inak dakujem za odpovede.
evina
23.01.08,09:27
A kolko to danovakom asi trva od registracie? inak dakujem za odpovede.

Pozri hore príspevok od Johanky - musia to zvládnuť do 30 dní od podania žiadosti o registráciu....
Robko Picko
23.01.08,09:31
to som pochopil ze maju na to tych 30 dni ale kolko im to trva v reale podla vasich skusenosti?
janaGT
23.01.08,09:34
to som pochopil ze maju na to tych 30 dni ale kolko im to trva v reale podla vasich skusenosti?

a pod aký DÚ patríš?
V Trnave mi urobili registráciu cca za týždeň, dá sa tam dohodnúť.
evina
23.01.08,09:35
to som pochopil ze maju na to tych 30 dni ale kolko im to trva v reale podla vasich skusenosti?

V Bratislave mám skúsenosť do dvoch týždňov...
Robko Picko
23.01.08,10:23
NR. problem je v tom ze som to nahlasil 16.1 a vcera som musel podpisat zmluvu s platcom aj zaloha je uz na ceste. tak ze ci to uz na danovom mohli zaregistrovat.
janaGT
23.01.08,10:59
NR. problem je v tom ze som to nahlasil 16.1 a vcera som musel podpisat zmluvu s platcom aj zaloha je uz na ceste. tak ze ci to uz na danovom mohli zaregistrovat.

najlepšie je si zavolať na dú, že v akom to je štádiu.