lenka08
23.01.08,09:51
Zacala som pracovat vo firme, ktora vyuziva aj barter...ja osobne som sa s tym zatial nestretla...preto by som vas chcela poprosit,a k by sa nasiel niekto, kto by mi to vedel vysvetlit: ako to funguje a hlavne co sa tyka uctovania, bola by som mu velmi povdacna...
SMartina
19.05.08,06:55
Mňa tiež zaujímajú tie isté informácie. Našiel by sa niekto kto by pomohol? Dík.
zltalienka
02.07.08,08:46
pridávam sa ...tiež potrebujem info ohľadne účtovania barteru. Prosím.
Monika Kováčová
02.07.08,09:10
ohľadne barteru sme diskutovali tu:http://www.porada.sk/t4853-barter-v-ju.html
http://www.porada.sk/t43572-bartrove-faktury.html
http://www.porada.sk/t70382-barter.html

daj do vyhľadávača "barter" a nájdeš ďaľšie témy
zltalienka
07.07.08,09:26
vďaka za odpoveď, ermon. Pozrela som si dané témy, sú staré a neodpovedajú na moje otázky, napr.:
Ak sa firma predávajúca plastové okná a cestovná kancelária dohodnú na výmene tovarov (kombinácia tovarov a služieb v tomto prípade) v tej istej hodnote - cestovka dostane nové plastové okná do svojich priestorov a zaplatí zájazdom z vlastnej ponuky zájazdov.
1. Sú dodané plastové okná cestovke pre firmu s plast. oknami daňovo uznaný výdavok? - daň z príjmov
2. Je prijatý zájazd daňovým príjmom pre firmu s plastovými oknami? - daň z prjímov
3. Čo s DPH? Môže si ho firma s plast. oknami odpočítať?
Ďakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
07.07.08,09:34
vďaka za odpoveď, ermon. Pozrela som si dané témy, sú staré a neodpovedajú na moje otázky, napr.:
Ak sa firma predávajúca plastové okná a cestovná kancelária dohodnú na výmene tovarov (kombinácia tovarov a služieb v tomto prípade) v tej istej hodnote - cestovka dostane nové plastové okná do svojich priestorov a zaplatí zájazdom z vlastnej ponuky zájazdov.
1. Sú dodané plastové okná cestovke pre firmu s plast. oknami daňovo uznaný výdavok? - daň z príjmov
2. Je prijatý zájazd daňovým príjmom pre firmu s plastovými oknami? - daň z prjímov
3. Čo s DPH? Môže si ho firma s plast. oknami odpočítať?
Ďakujem za odpovede.

Ad 1. Pre výrobcu okien dodanie je príjem, resp. výnos zdaniteľný.
Ad 2. Prijatý zájazd pre výrobcu okien je asi ťažko uznateľným nákladom.
Ad 3. Cestovka si dph môže uplatniť z okien. Výrobca okien dph zo zájazdu asi ťažko.
zltalienka
07.07.08,09:47
Ad 1. Pre výrobcu okien dodanie je príjem, resp. výnos zdaniteľný.
Ad 2. Prijatý zájazd pre výrobcu okien je asi ťažko uznateľným nákladom.
Ad 3. Cestovka si dph môže uplatniť z okien. Výrobca okien dph zo zájazdu asi ťažko.

Sú daňovo uznaným výdavkom náklady výrobcu okien (okná + práca), keď jeho príjmom za tieto okná bude zájazd, ktorý, ako píšete, bude ťažko uznaný ako daňový príjem?
Zoltán Kovács
07.07.08,10:27
Sú daňovo uznaným výdavkom náklady výrobcu okien (okná + práca), keď jeho príjmom za tieto okná bude zájazd, ktorý, ako píšete, bude ťažko uznaný ako daňový príjem?

Sú, veď aj na tie dodané okná musí vystaviť doklad, ktoré zase zahrnie do výnosov.
zltalienka
08.07.08,05:56
Už som dopletená.
1. Okná budú daň. nákladom pre výrobcu okien, dostane za ne zájazd, a ten bude daň. príjmom pre výrobcu okien. Čiže mu takýto barter neovplyvní daň z príjmov. Správne alebo nesprávne?
2. Výrobca okien si uplatní DPH na vstupe ale DPH na výstupe si nemôže uplatniť. Správne alebo nesprávne?
Monika Kováčová
08.07.08,06:48
Už som dopletená.
1. Okná budú daň. nákladom pre výrobcu okien, dostane za ne zájazd, a ten bude daň. príjmom pre výrobcu okien. Čiže mu takýto barter neovplyvní daň z príjmov. Správne alebo nesprávne?
2. Výrobca okien si uplatní DPH na vstupe ale DPH na výstupe si nemôže uplatniť. Správne alebo nesprávne?

1. Okná sú výnosom /príjmom/ pre výrobcu okien, zájazd nie je nákladom /výdavkom/ pre výrobcu okien. Tento barter mú ovplyvní ZD.
2. Výrobca okien odvedie daň na výstupe. Na výstupe sa daň neuplatňuje.

Máš pravdu, si celkom dopletená.
Nevšímaj si, že ide o barter, pozri sa na to z hľadiska : mám faktúry. Postupuješ presne tak v prípade odpočítania a odvodu DPH a v prípade uznateľnosti a neuznateľnosti nákladov (resp. výdavkov). Barter sa líši len formou úhrady.
zltalienka
08.07.08,07:04
1. Okná sú výnosom /príjmom/ pre výrobcu okien,
(Nerozumiem. Ak firma predáva okná - ako môžu byť okná, ktoré predali, ich príjmom? Neúčtujú sa na nákladových účtoch 5..?)zájazd nie je nákladom /výdavkom/ pre výrobcu okien. (Nerozumiem. Nepísala som, že zájazd je nákladom pre výrobcu okien. Zájazd je príjem pre výrobcu okien za predané okná.)
Tento barter mú ovplyvní ZD. (obidve operácie ovplyvnia základ dane ale v rovnakej výške a jedno do plusu druhé opačne, čizže výsledok bude rovnaký základ dane ako predtým.)
2. Výrobca okien odvedie daň na výstupe. Na výstupe sa daň neuplatňuje. (Ospravedľnujem sa pokiaľ som použila nesprávny pojem, ide mi o princíp nie o slovíčka.)
Máš pravdu, si celkom dopletená.
Nevšímaj si, že ide o barter, pozri sa na to z hľadiska : mám faktúry. Postupuješ presne tak v prípade odpočítania a odvodu DPH a v prípade uznateľnosti a neuznateľnosti nákladov (resp. výdavkov). Barter sa líši len formou úhrady.

som bižšie k riešeniu?
Monika Kováčová
08.07.08,07:44
Už som dopletená.
1. Okná budú daň. nákladom pre výrobcu okien, dostane za ne zájazd, a ten bude daň. príjmom pre výrobcu okien. Čiže mu takýto barter neovplyvní daň z príjmov. Správne alebo nesprávne?
2. Výrobca okien si uplatní DPH na vstupe ale DPH na výstupe si nemôže uplatniť. Správne alebo nesprávne?


1. Okná sú výnosom /príjmom/ pre výrobcu okien,
(Nerozumiem. Ak firma predáva okná - ako môžu byť okná, ktoré predali, ich príjmom? Neúčtujú sa na nákladových účtoch 5..?) TO NEMYSLÍŠ VÁŽNE! ROZMÝŠĽAJ! ako môže mať firma, ktorá predáva okná náklad za predaj týchto okien pre cestovku? zájazd nie je nákladom /výdavkom/ pre výrobcu okien. (Nerozumiem. Nepísala som, že zájazd je nákladom pre výrobcu okien. Zájazd je príjem pre výrobcu okien za predané okná.) Zájazd nie je príjem pre výrobcu okien, zájazd je náklad pripočítateľný k základu dane.
Tento barter mú ovplyvní ZD. (obidve operácie ovplyvnia základ dane ale v rovnakej výške a jedno do plusu druhé opačne, čizže výsledok bude rovnaký základ dane ako predtým.) Nerozumiem. Pýtala si sa, či výrobcovi okien takýto barter ovplyvní daň. Odpoveď je áno, pretože má výnos za okná a nemá náklad na zájazd. Rovnako je to s DPH: má výstup nemá vstup.
2. Výrobca okien odvedie daň na výstupe. Na výstupe sa daň neuplatňuje. (Ospravedľnujem sa pokiaľ som použila nesprávny pojem, ide mi o princíp nie o slovíčka.) Niekedy je problém práve v tom, že použiješ zlé slovíčko...

Upresni bavíme sa o PÚ?
Monika Kováčová
08.07.08,07:46
daj si to na téčka a uvidíš.
zltalienka
08.07.08,08:33
Myslela som materiál, ktorý sa spotreboval na výrobu a montovanie okien, to je predsa náklad výrobcu okien (alebo nie?) Za predaj okien majú príjem.
Monika Kováčová
08.07.08,08:35
Myslela som materiál, ktorý sa spotreboval na výrobu a montovanie okien, to je predsa náklad výrobcu okien (alebo nie?) Za predaj okien majú príjem.

aháá, no nemohla som vedieť čo si myslela, keď si to nenapísala, že?:)
zltalienka
08.07.08,09:02
kde bude patriť zájazd pre výrobcu okien? Raz píšeš, že je zájazd nie je nákladom pre výrobcu okien (prísp. 10), potom že zájazd je nákladom pripočítateľným k základu dane (prísp. 12). Znamená to, že ....
Zoltán Kovács
08.07.08,09:08
kde bude patriť zájazd pre výrobcu okien? Raz píšeš, že je zájazd nie je nákladom pre výrobcu okien (prísp. 10), potom že zájazd je nákladom pripočítateľným k základu dane (prísp. 12). Znamená to, že ....

Nie je nákladom = nákladom pripočitateľným k základu dane.

Ak dostaneš faktúru za zájazd na meno firmy, tak o ňom musíš účtovať. Zaúčtuješ ju na nákladový účet 51x s analytikou nedaňový. To znamená, že je to účtovný, ale nie je daňový náklad. Čo budeš musieť v rámci daňového priznania vysporiadať (pripočítať k účtovnému základu dane). Teda zvyšujúca položka.
zltalienka
08.07.08,09:17
Ďakujem za odpovede (a hlavne za trpezlivosť). Ak som správne pochopila, takýto barter bude pre výrobcu okien nevýhodný, lebo kým si cestovná kancelária môže dať do nákladov všetko, výrobca okien túto možnosť nemá.
Zoltán Kovács
08.07.08,09:18
Ďakujem za odpovede (a hlavne za trpezlivosť). Ak som správne pochopila, takýto barter bude pre výrobcu okien nevýhodný, lebo kým si cestovná kancelária môže dať do nákladov všetko, výrobca okien túto možnosť nemá.

Bingo.;):D
Monika Kováčová
08.07.08,10:18
Ďakujem za odpovede (a hlavne za trpezlivosť). Ak som správne pochopila, takýto barter bude pre výrobcu okien nevýhodný, lebo kým si cestovná kancelária môže dať do nákladov všetko, výrobca okien túto možnosť nemá.

a to ti vysvetľujeme od včera... :D
Viera
17.02.13,13:14
FO-nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť. Nájomca uskutočnil v nehnutelnosti výmenu plynového kotla za 1500,- eur a dohodli sa, že urobia barter ( plynový kotol za mesačné nájomné ) tak, že prenajímateľovi o túto sumu zníži výšku mesačného nájomného a v peniazoch zaplatí len rozdiel 500,- €. Ako zahrnúť do DP za rok 2012 toto nezaplatené nájomné ? Ako nepeňažný príjem 1500,- € a pripočítať ho k zaplatenému nájomnému s uplatnením 40 % výdavkov ?