lubos f
13.03.05,00:02
Vypocital som si predbezne dan za rok 2004 a.... Existuje nejaka moznost dostat v JU faktury vystavene v roku 2004 ale zaplatene v roku 2005 do nakladov 2004?
evina
12.03.05,23:06
Vypocital som si predbezne dan za rok 2004 a.... Existuje nejaka moznost dostat v JU faktury vystavene v roku 2004 ale zaplatene v roku 2005 do nakladov 2004?
nie ak sú uhradené cez účet
simcic
13.03.05,08:09
v podstate nie, je tu len jedna možnosť, že boli uhradené v hotovosti a druhá strana súhlasí s tým, že ti antidatuje výdavkové doklady na rok 2004. Ináč by som to neriskoval, kvoli prípadnej krížovej kontrole DÚ.
lubos f
13.03.05,09:16
...aj tak je to nelogicke - aby tovar vyfakturovany, dodany a aj predany v roku 2004 nemohol byt nakladom 2004...
evina
13.03.05,09:36
...aj tak je to nelogicke - aby tovar vyfakturovany, dodany a aj predany v roku 2004 nemohol byt nakladom 2004...
V prípade JÚ naozaj nie. V JÚ je rozhodujúce zaplatenie. Musíš túto faktúru len viesť v knihe záväzkov, a teda uvádzať ju aj vo výkaze o majetku a záväzkoch, ale do nákladov vstupuje až po zaplatení.
lubos f
13.03.05,09:53
...len sa s tym tazko zmierujem. Na inom mieste som napisal, ze ma bude hriat, ze naplnam statnu pokladnicu. Tak teraz ma to hreje tak, ze ani nespavam.
lenkak
13.03.05,13:14
Jednoduché účtovníctvo je už také, v podvojnom je to presne naopak. V JU náklad až po zaplatení, v PU náklad pri vystavení dokladu. Vyriešiť to vieš iba tak ako napísal Simcic.
lubos f
13.03.05,13:27
S danou sa pomaly zmierujem, ale tie odvody!! Keby sa aspon to dalo nejako obist...
lenkak
13.03.05,13:30
Máš veľký vymeriavací základ. Čo? Niekde sme to tu rozoberali, to bolo len ako si navýšiť základ dane. Tak smola.
lubos f
13.03.05,15:28
Najhorsie je ze ten vymeriavaci zaklad vobec nezodpoveda skutocnemu zisku. Zaplatim trojnasobnu dan a tym padom aj trojnasobne preddavky a viac ako dvojnasobne odvody a skutocny zisk pritom nebol velky. Iba obrat bol velky a velka cast bola mne zaplatena posledny decembrovy tyzden a ja som faktury uhradil zaciatkom januara. Vsetko cez ucet. Vychadza mi to tak, ze tento rok budem asi vsetko co zarobim odvadzat statu a ked to nepojde dobre, tak aj viac. Neexistuje aspon moznost dohody s DU o preddavkoch. pripadne ine dohody? Budem vdacny za akykolvek napad.
Vladimír Ozimý
13.03.05,18:45
myslím že ta dohoda je možná ale treba to podložiť reálnymi vecami...Inak to je nápad hradiť začiatkom januára decembrové veci ked mas peniaze na to a faktúru k tomu...treba hradiť hneĎ...
ricij
13.03.05,18:58
No, s DÚ sa dohodnúť dá, ale zasa aspoň tohto roku ti nabiehavá nižší základ dane. Máš tu však ďalšiu možnosť: ak to nie je strašne veľa roboty, prerobiť účto na podvojne. S odvodmi by som ti poradil, aby si si živnosť zrušil k 30.6. a založil sročku.
lubos f
13.03.05,19:16
No, s DÚ sa dohodnúť dá, ale zasa aspoň tohto roku ti nabiehavá nižší základ dane. Máš tu však ďalšiu možnosť: ak to nie je strašne veľa roboty, prerobiť účto na podvojne. S odvodmi by som ti poradil, aby si si živnosť zrušil k 30.6. a založil sročku.
No, tie dane by sa v konecnom dosledku nemali stratit. Len tie odvody. Keby som zalozil s.r.o., tak konatel neplati od 7/2005 do 6/2006 s predosleho zakladu dane?
rene
13.03.05,20:02
Treba sa v tej SRO zamestnať s minimálnou mzdou a odvody idú podľa mzdy, teda z minima.
ricij
13.03.05,20:17
Treba sa v tej SRO zamestnať s minimálnou mzdou a odvody idú podľa mzdy, teda z minima.Nie, prečo sa zamestnávať? Však práve zamestnanci toho platia najviac. A aký úžitok má z poistenia pri minimálnej mzde? Minimálny. Dôchodok o 80 Sk vyšší, nemocenské až od jedenásteho dňa vo výške niečo cez tri tisícky a za to platí odvody ročne okolo 40 tisíc. Zamestnávať sa oplatí jedine vtedy, ak potrebuješ nahnať náklady cez kilometrovný paušál alebo cez diéty, alebo ak vieš, že o chvíľu pôjdeš na maródku. Ale tu si daj radšej poriadny plat. :p No a hneď potom si daj výpoveď. Ako konateľ, resp. spoločník neplatíš do SP žiadne odvody bez ohľadu na výšku príjmu, do ZP sa platí. V tomto je spoločník ako zamestnanec a konateľ ako SZČO. Aspoň do 30.6. Potom by už obaja mali byť zamestnancami.
rene
13.03.05,20:22
Aj tak sa dá, ricij, je to na lubosovi f.
lubos f
14.03.05,05:49
Vlastne spravit cely rok v podvojnom uctovnictve by kompletne vyriesilo situaciu. Iba netusim, ci by sa to dalo stihnut - je to 1400 riadkov penazneho dennika, necelych 500 doslych faktur, 400 odchadzajucich, nejake blocky, bez zamestnancov, bez odpisov.
Potesia ma nazory ci je to realne a aj pripadne ponuky na SS. Okolie Senice, Galanty, Trnavy pripadne aj BA.