scorp
23.01.08,13:38
Prosim poradte: Paznica sa pouziva na zabezpecenie vykopov pri stavebnych pracach. Zakupili sme 30 kusov paznic v jedn.cene 2000 Sk. K tomu prepravne v celkovej sume 3000 Sk. V kazdom pripade vychadza cena za paznicu 2100 Sk, teda by sa:
1. odpisat pri zaradeni ako drobny hmotny majetok
alebo
2. zaradit ako celok a odpisovat, mimochodom do akej skupiny ?
vychadza mi, ze by to mala byt 2-na 6 rokov.

pozn. podobna tema bola - ci odpisovat lesenie. Pre lesenie je to jednoznacne, kedze ma viac prvkov, ktore tvoria celok. Paznice su bez pridavnych prvkov, daju sa prikupovat a pouzivat v akomkolvek potrebnom mnozstve.
Danila
23.01.08,14:10
Prosim poradte: Paznica sa pouziva na zabezpecenie vykopov pri stavebnych pracach. Zakupili sme 30 kusov paznic v jedn.cene 2000 Sk. K tomu prepravne v celkovej sume 3000 Sk. V kazdom pripade vychadza cena za paznicu 2100 Sk, teda by sa:
1. odpisat pri zaradeni ako drobny hmotny majetok
alebo
2. zaradit ako celok a odpisovat, mimochodom do akej skupiny ?
vychadza mi, ze by to mala byt 2-na 6 rokov.

pozn. podobna tema bola - ci odpisovat lesenie. Pre lesenie je to jednoznacne, kedze ma viac prvkov, ktore tvoria celok. Paznice su bez pridavnych prvkov, daju sa prikupovat a pouzivat v akomkolvek potrebnom mnozstve.U pažníc sa nejedná o DHM. A osobne by som to zaúčtovala do spotreby.
koňo
23.01.08,15:47
Keďže ide o majetok, ktorý má síce obstarávaciu cenu nižšiu ako 30 tis. Sk, ale dobu použitia určite viac ako rok (nepíšeš), ja by som odporučil odpisovať počas doby v mesiacoch, ktorú si určíš podľa doby životnosti. Mesačný odpis zaokrúhliš nahor a podľa počtu mesiacov v roku odpisuješ. Účtovný odpis je daňovo uznaný. Neviem, či sa vždy používajú všetky naraz alebo sa to dá kombinovať podľa veľkosti výkopu. Môžeš teda odpisovať každý kus samostatne. AK by si to posúdil ako súbor, mal by si problémy pri vyraďovaní a dopĺňaní súboru.
Dá sa to účtovať aj priamo do nákladov.
Zásady by si mal mať určené vo svojej internej smernici o účtovníctve.
scorp
01.02.08,11:25
Dakujem za odpovede.