slavo16
23.01.08,13:50
Som v šoku. Po 24 rokoch požiadala manželka o rozvod. Napriek môjmu nesúhlasu ho zrejme dosiahne. Preštudoval som mnohé porady o rozvode aj o BSM, napriek tomu potrebujem poradiť:
Mám dvoch dospelých synov - študentov, ktorí chcú zostať s matkou v našom peknom 3-izbovom byte v Dúbravke v OV (trhová hodnota cca 3,4 mil.), ktorí som poprerábal s kamarátmi a ktorý som dostal od zamestnávateľa (už počas manželstva). Nájomné platím z môjho účtu. Nakoľko máme na majetok rozdielne názory, dohodou to zrejme vysporiadané nebude. Ak podá manželka záležitosť na súd, obávam sa, že byt jej prisúdia. V tom prípade mi musí (?) ponúknuť náhradý byt. Nakoľko zarába veľmi dobre, môže dostať hypotéku až do 1,5 mil. Ak mi kúpi trebárs garzónku na Stavbárskej ul. (Pentagón) za 1,3 mil. - musím ju vziať? Dokonca som počul, že ak nezoberiem ani na tretí krát ponúkaný byt, môže ma dať vysťahovať.
Otázka č. 2: mám šancu získať náš byt do vlastníctva ja?
Chobot
23.01.08,13:07
Som v šoku. Po 24 rokoch požiadala manželka o rozvod. Napriek môjmu nesúhlasu ho zrejme dosiahne. Preštudoval som mnohé porady o rozvode aj o BSM, napriek tomu potrebujem poradiť:
Mám dvoch dospelých synov - študentov, ktorí chcú zostať s matkou v našom peknom 3-izbovom byte v Dúbravke v OV (trhová hodnota cca 3,4 mil.), ktorí som poprerábal s kamarátmi a ktorý som dostal od zamestnávateľa (už počas manželstva). Nájomné platím z môjho účtu. Nakoľko máme na majetok rozdielne názory, dohodou to zrejme vysporiadané nebude. Ak podá manželka záležitosť na súd, obávam sa, že byt jej prisúdia. V tom prípade mi musí (?) ponúknuť náhradý byt. Nakoľko zarába veľmi dobre, môže dostať hypotéku až do 1,5 mil. Ak mi kúpi trebárs garzónku na Stavbárskej ul. (Pentagón) za 1,3 mil. - musím ju vziať? Dokonca som počul, že ak nezoberiem ani na tretí krát ponúkaný byt, môže ma dať vysťahovať.
Otázka č. 2: mám šancu získať náš byt do vlastníctva ja?

čo to znamená, že si ho dostal od zamestnávateľa? Je to služobný byt? Alebo ste ho odkúpili od zamestnávateľa? Ak ste ho odkúpili, tak ťa musím opraviť, že si ho nekúpil ty, ale kúpili ste ho spolu.

Predpokladám ,že je v BSM. Ak sa nedohodnete o vysporiadaní, tak súd rozhodne. Môže rozhodnúť napr. aj tak, že manželka ťa bude musieť vyplatiť z bytu a byt zostane jej. V tom prípade neviem či je nárok na náhradné ubytovanie.
Kuzelnicka
23.01.08,13:13
Nahradne ubytovanie ti musi zabezpcit leb pokial by ste byvali v podnajme.

Co sa tyka bytu tak su dve moznosti:
bud sa byt preda a peniaze sa rozdelia,
alebo jeden sa stane vslatnikom a druheho bude musiet vyplatit.

...ale nie som advokat...:)
slavo16
23.01.08,20:12
Chobot, som rád, že si sa ozval. Vážim si Tvoje názory v PORADE a chcel som Ti poslať mail osobne, no keďže som v PORADE nováčik, nebolo mi to umožnené. Byt je samozrejme spoločný, no chcel som len vedieť, či súd prihliada vlastne na to, že som ho akože obstaral ja (musel som sa zaviazať na 10 r.) a či by mi mohol byť pridelený. Manželka si je veľmi istá, že byt zostane jej a chlapcom. Najprv mi zaň ponúkla milión, neskôr dokonca chcela, aby som sa presťahoval do Žiliny k bratovi (býva sám v dvojizbovom byte) s tým, že ak nebudem chcieť za byt ani korunu (!), ona sa zriekne výživného na chlapcov. Keď som ju vysmial, začala ponúkať 1,4 mil., no ako som uviedol, byt má väčšiu hodnotu. Všetci traja sa správajú nepriateľsky (pritom ja som ľudomil, počas manželstva som manželku neudrel ani neurazil, synovia dostali po zadku naposledy snáď pred piatimi rokmi). Osobne by som v tomto byte najradšej zostal sám (mám kamaráta, ktorý je ochotný požičať sumu na vyplatenie manželky). Obávam sa však dôvodov, uvedených v pôvodnom texte, t.j. že sa nedohodneme a manželka po prisúdení bytu mi ponúkne náhradu vo forme garzónky v paneláku pre neprispôsobilých občanov. Neviete teda niekto, ako to je s tým náhradným bytom? Resp. ohodnotí prípadne súd náš byt trhovou hodnotou, aby som dostal polovicu z predpokladaných 3,4 mil?
Evanka
23.01.08,20:42
Keď rozsudok o rozvode manželstva nadobudne právoplatnosť, môže dôjsť k vysporiadaniu majetku patriaceho do BSM.
K vysporiadaniu môže dôjsť dohodou, súdnou cestou alebo uplynutím trojročnej lehoty. Najjednoduchšia cesta by bola vysporiadať BSM dohodou.
V tom prípade sa obe strany dohodnú ako si vysporiadajú majetok a je iba na dobrej vôli oboch strán ako to urobia. Neviem, či v tvojom prípade bude vôbec k takej to dohode možné dospieť. Asi skôr nie. Aj tak ti však radím, snaž sa radšej vysporiadať BSM takouto cestou, samozrejme bolo by vhodné nehnuteľnosť dať ohodnotiť (do úvahy sa berie trhová cena bytu) a nájsť spôsob vyplatenia druhou stranou. Riešení je veľa, ale musia s tým sôhlasiť obe strany. Nikto nikdy v tom prípade neskúma, či je to spravodlivé, alebo nie, jednoducho, na čom ste sa dohodli, to bude platiť.
Ak k dohode nedôjde, môže hociktorý z manželov podať na súd návrh na vysporiadanie BSM.
Ak nikto z ex nepodá návrh na vysporiadanie BSM vysporiadanie BSM uplynutím trojročnej lehoty.
Do tej doby nemôže nikto disponovať so spoločným majetkom a na akýkoľvek úkon s ním, je potrebný aj súhlas druhého (stále ešte majiteľa). Teda pokiaľ nevysporiadate jedným z troch spôsobov BSM, máš nárok bývať v byte, v ktorom si aj býval doteraz. V inej polohe je otázka, či sa to dá psychicky zvládnuť....
hiker
24.01.08,08:46
1. Iba najom bytu je chraneny - t.j. narok na bytovu nahradu vznika len vtedy, pokial ide o najom bytu (a nie vlastnictvo). V pripade bytu v OV sa v ramci vyporiadania BSM byt prikaze do vylucneho vlastnictva jedneho z manzelov s povinnostou vyplatit toho druheho.

2. Bytova nahrada neznamena kupit niekomu byt.

Pre ilustraciu citacia z rozhodnutia NS SR 5 Cdo 12/2000:

Nájomca, ktorý má byt vypratať, je povinný uzavrieť zmluvu
o bytovej náhrade do 30 dní od doručenia písomného vyhlásenia
o zabezpečení bytovej náhrady; ak nájomnú zmluvu bezdôvodne
neuzavrie, jeho nárok na bytovú náhradu zanikne (§ 712c ods. 3
Občianskeho zákonníka).
Zabezpečením bytovej náhrady na účely tohto zákona je
predloženie písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne náhradný
byt alebo náhradné ubytovanie o tom, že uzavrie zmluvu o nájme
alebo podnájme bytu s osobou, ktorá má vypratať byt [§ 5 ods. 4
zákona č. 189/1992 Zb. o úprave niektorých pomerov súvisiacich
s nájmom bytov a s bytovými náhradami (ďalej len "zákon
č. 189/1992 Zb.")].
Citované ustanovenie § 712c ods. 3 Občianskeho zákonníka,
zavedené novelou zákonom č. 153/1997 Z.z., s účinnosťou od
20. júna 1997, stanovuje zánik nároku na bytovú náhradu ako
dôsledok (sankciu) bezdôvodného nesplnenia povinnosti nájomcu,
ktorý má byt vypratať, uzavrieť zmluvu o bytovej náhrade do 30 dní
od doručenia písomného vyhlásenia o jej zabezpečení. Zo znenia
tohto ustanovenia, ako aj z citovaného ustanovenia § 5 ods. 4
zákona č. 189/1992 Zb. je zrejmé, že zmluvou o bytovej náhrade je
zmluva o nájme alebo podnájme bytu uzavretá s osobou, ktorá má byt
vypratať, prípadne podľa povahy bytovej náhrady môže ísť aj
o zmluvu o nájme obytnej miestnosti v zariadeniach určených na
trvalé bývanie, o podnájme bytu, o ubytovaní a pod. Za takúto
zmluvu však nemožno považovať zmluvu o prevode členských práv
v stavebnom bytovom družstve, a to ani keby jej uzavretím podľa
platných stanov družstva vzniklo nadobúdateľovi právo na uzavretie
zmluvy o nájme družstevného bytu. Zánik nároku na bytovú náhradu
nemožno spájať aj s neuzavretím takej zmluvy, pretože inak by pod
hrozbou tejto sankcie ten, kto má byt vypratať, bol nútený
vstupovať do právneho vzťahu (členstva v družstve), obsahom
ktorého sú celkom iné práva a povinnosti ako práva a povinnosti
vyplývajúce len z nájmu alebo podnájmu bytu. Okrem toho v takomto
prípade nie je obvykle (ak prevodca členských práv je nájomcom
a užívateľom bytu) splnená ani podmienka právnej voľnosti
a faktickej pripravenosti zabezpečovanej bytovej náhrady. Preto
neuzavretie zmluvy o prevode členských práv v stavebnom bytovom
družstve, aj keby bolo bezdôvodné, nespôsobuje zánik nároku na
bytovú náhradu v zmysle § 712c ods. 3 Občianskeho zákonníka.
Právny záver odvolacieho súdu v tejto otázke teda nebol správny.
slavo16
23.04.08,16:52
V prvom rade oneskorene ďakujem za odpovede. Potrebujem poradiť v ďalších záležitostiach. Rozvodové konanie má byť v auguste, no už v júni mám pojednávanie so starším synom, ktorý podporovaný matkou požiadal už pred rozvodom o výživné (s tým, že žiada o výživné odo dňa rozvodu). Veľmi ma týmto krokom nahneval (o žiadosti ma neinformoval). Rozmýšľam o proti krokoch. Bez môjho súhlasu chová v byte dvoch dalmatíncov. Môžem nejakým krokom žiadať o "výlúčenie" psov z bytu?
BXLmiami
23.04.08,17:02
O čo Ti ide?Chceš sa s manželkou a vlastnými deťmi na niečom dohodnuť,alebo sa im ideš mstiť a bojovať s nimi na život a na smrť.Vysťahovať psov vlastným deťom.Zajdi za psychologom,nech Ti dá z očí tú červenú farbu dole.Za zlyhanie manželstva môžu VZDY obe strany.
Dav
23.04.08,17:12
Neporadím ti v odbornej časti vysporiadania BSM. Ale trochu ma zarazila zmienka o zakázaní psov ako protikroku. Že milujem psov je jedna vec, ale týmto si proti sebe poštveš aj syna, zrejme aj druhého, aj manželka bude mať väčšiu chuť ti robiť naprotiveň. Obdobie okolo rozvodu je pre všetkých zúčastnených zlé, bez ohľadu, kto je "na vine", a komu sa uľaví. Vieš, každá akcia vyvoláva reakciu nielen vo fyzike, ale aj v bežnom živote. Nabaľovaním priekov jeden druhému si to ešte sťažíte a skomplikujete. Namiesto toho, aby si sa snažil získať syna , presnejšie, aby si si ako otec udržal aj s plnoletým synom dobrý vzťah, uvažuješ o "ty mne zle, ja tebe zle". Vieš, ono ten syn o výživné musí požiadať sám, lebo je plnoletý.(Zákon o rodine.)
slavo16
23.04.08,17:28
BMI.. Môžno máš pravdu, že mám pred sebou červenú, priznávam aj 50% podiel na rozvode, ale na dohode nemá záujem v prvom rade manželka (viď snaha vysťahovať ma k bratovi). Z 20-tisícového platu chce pre syna 7500 výživné (?!). To isté bude chcieť určiete pre druhého syna. Ako sa preriekla, v snahe dostať ma z bytu a nevyplatiť mi polovicu z hodnoty bytu rozmýšľa o podaní trestného oznámenia za psychické týranie. V tomto mám svedomie čisté. Ako sa teda brániť?
BXLmiami
23.04.08,17:39
Poznám len Tvoju verziu,Tvoja žena by asi povedala iné.Ale hlavne kľudom.Tým,že pôjdeš po nich hlavou nepresvedčíš svojich 2 synov o tom ako ich máš rád.Ten psycholog je dobrý nápad,a sprostredkovateľ alebo mediator by tiež stál za zváženie.Dohoda a vecné argumenty bez peny na ustach.Chlapci môžu byť zmanipulovaní,ale raz dospeju a budu posudzovať.Ako sa teraz zachováš,taký budeš mať s nimi do buducna vzťah.
sylvio
23.04.08,19:04
No skúsim poradiť niečo aj ja.

V podstate s vyššie uvedenými príspevkami súhlasím. Z bytu vás nemôže vysťahovať. Jedine v prípade, ak by preukázala nejaké násilie voči nej alebo deťom. Takže na toto si dajte veľký pozor. Vtedy Vám môže predbežným opatrením zakázať vstup do bytu.

Na tie psy sa naozaj vykašlite. Nič tým nedosiahnete a odnesú si to len ony.

Čo sa týka toho, že Vám odpustí výživné keď jej necháte byt, tak na toto nepristúpte ani omylom. Aj keby to počas rozvodu tvrdila súd musí určiť výživné minimálne vo výške 702,- Sk na dieťa. A po rozvode Vaša manželka podá návrh na zvýšenie výživného. A s tým nespravíte nič, pretože výživné súd určí bez ohľadu na akékoľvek dohody.

Nemusíte sa obávať ani výživného vo výške 7.500,- na dieťa. Pri plate 20.000,- ako ste uviedol tipujem takých cca 2000,- na jedného. Možno menej. Bude záležať od Vás akú výšku výdavkov dokážete preukázať.

No a čo sa týka bytu, pri delení bezpodielového spoluvlastníctva oň s veľkou pravdepodobnosťou prídete s tým, že Vás bude musieť vyplatiť. Eventuálne Vám ho súd určí do podielového spoluvlastníctva. Tu platí - čím neskôr k vyporiadaniu dôjde, tým lepšie pre Vás. Ceny bytov stále stúpajú, to sa týka aj podielu, ktorý Vám bude musieť byť vyplatený.
slavo16
23.04.08,21:11
Ďakujem za rady, Sylvio. Ešte mám k tým radám otázku. Čo všetko možno preukázať ako výdavky? Odpočítava sa napr. aj životné poistenie?
PS: aby som bol úprimný: okrem toho platu si privyrábam občasnými - nepravidelnými brigádami (na dohodu - cca 3 tis. mesačne). Počíta sa aj nepravidelný príjem do výpočtu výživného?
Dav
24.04.08,04:55
Vychádza sa predovšetkým z potrieb dieťaťa. Aké sú jeho potreby vzhľadom na vek, školu, záujmy. Aký je príjem druhého rodiča, v tomto prípade matky, pretože aj ona sa podieľa na financovaní života detí. Výdavky rodiča nemajú vplyv na výšku výživného. V tvojom prípade sa manželka určite postará, aby sa aj príjem z dohody dostal do tvojich príjmov.
Jara
24.04.08,05:09
Ja si myslím, že príjem z dohody /podľa toho akej/ nie je pravidelným zdrojom príjmu. Nemal by ísť do výpočtu výživného, veď môže ísť o čiastku ktorá je nepodstatná a jednorazová, nie?
Dav
24.04.08,05:21
Ja si myslím, že príjem z dohody /podľa toho akej/ nie je pravidelným zdrojom príjmu. Nemal by ísť do výpočtu výživného, veď môže ísť o čiastku ktorá je nepodstatná a jednorazová, nie?Nie, tento príjem by sa nemal zarátavať do výšky príjmu, ale vzťahy v tejto ešterodine sú dosť našponované, tak predpokladám, že všetky ich súdy - výživné, rozvod, vysporiadanie BSM, budú veľmi ostré a systém "kto z koho". Súd si vyžiada potvrdenie o príjmoch oboch rodičov.
slavo16
24.04.08,12:42
Ďakujem za odpoveď na mail. Zmluvu na dohodu samozrejme v žiadosti o výživné spomenuli, takže o tom súd vie. Čo myslíte, je dobré mať právnika už pri určení výživného? Nie žeby som mal peniaze na rozhadzovanie, no žiadať o výživné 4 mesiace pred rozvodom, keď nájomné, elektrinu inkaso i časť potravín platím ja je silná káva (?)
hanelie
24.04.08,12:55
slavo,
ja len takú skôr psychologickú radu, prežívaš momentálne ťažké obdobie ALE jedno maj na pamäti najmä v súvislosti s TVOJIMI deťmi - to, čo teraz zaseješ, budeš v budúcnosti žať
slavo16
24.04.08,13:04
Hanelie, máš snáď pravdu, dodržať to známe: kto do Teba kameňom, Ty doňho chlebom, ale tie Tvoje slová by mala čítať skôr moja eštemanželka. A môj syn, ktorý má 22 prečo nedokázal prísť za mnou, že po rozvode bude chcieť výživné? Ako sa v minulosti manželka vyjadrila, peniaze za výživné pre oboch synov chce použiť na splácanie úveru, ktorý si plánuje zobrať, aby ma čím skôr dostala z bytu. Na ktorej strane je toho červeného súkna viac?
Dav
24.04.08,13:19
Hanelie, máš snáď pravdu, dodržať to známe: kto do Teba kameňom, Ty doňho chlebom, ale tie Tvoje slová by mala čítať skôr moja eštemanželka. A môj syn, ktorý má 22 prečo nedokázal prísť za mnou, že po rozvode bude chcieť výživné? Ako sa v minulosti manželka vyjadrila, peniaze za výživné pre oboch synov chce použiť na splácanie úveru, ktorý si plánuje zobrať, aby ma čím skôr dostala z bytu. Na ktorej strane je toho červeného súkna viac?
Najmi si právnika, a skús sa riadiť úslovím, že nehádaj sa s hlupákom, lebo sa dostaneš na jeho úroveň. Majetok sa podelí, výživné doplatí (do 25r), ale vzťahy so synmi si nepokaz.
hanelie
24.04.08,13:29
A môj syn, ktorý má 22 prečo nedokázal prísť za mnou
toto je otázka pre teba - sám si musíš nájsť odpoveď,
je to tvoje dielko, ktoré si 22 rokov tvaroval - vychovával

Na ktorej strane je toho červeného súkna viac?
tu nejde o súkno, ale o skrotenie vášní s ohľadom na budúcnosť, určite chceš mať s chlapcami kontakt aj v budúcnosti - krv nie je voda,
sylvio
24.04.08,14:14
Určite odporúčam právnika. Pre právnika je toto úplne bežná vec, nie je to vôbec komplikovaný prípad, ale ak sa to pokúsite riešuť sám, môžete dopadnúť tak, že Vás doslova zoderú z kože.
mariannak
06.06.08,05:00
potrebujem poradiť pre kamošku
má služobný byt (nájomná zmluva a potrdenie o tom, že byt je služobný), ktorý jej bol pridelený za manželstva (obaja vojaci). Teraz sú rozvedený. Ona mu poslala doporučený list, že sa môže ubytovať na voj. ubytovni. On na to nereaguje. Môže si vymeniť zámky v byte? Aké má povinnosti voči býv.manželovi? Musí mu vôbec poskytnúť náhradný nájom? Veď spoločný nájom k služobnému bytu nevznikol? Ď.
sylvio
06.06.08,11:46
potrebujem poradiť pre kamošku
má služobný byt (nájomná zmluva a potrdenie o tom, že byt je služobný), ktorý jej bol pridelený za manželstva (obaja vojaci). Teraz sú rozvedený. Ona mu poslala doporučený list, že sa môže ubytovať na voj. ubytovni. On na to nereaguje. Môže si vymeniť zámky v byte? Aké má povinnosti voči býv.manželovi? Musí mu vôbec poskytnúť náhradný nájom? Veď spoločný nájom k služobnému bytu nevznikol? Ď.

Spoločný nájom k bytu vznikol zo zákona na základe toho, že sa stala nájomníčkou počas manželstva, tzn. nemusí to byť nikde poznačené ani v nájomnej zmluve.

Po rozvode sa bývalí manželia alebo dohodnú, kto bude byt ďalej výlučne užívať a ktorý z nich sa z bytu vysťahuje - takúto dohodu je vhodné uzavrieť písomne alebo súdnym zmierom - alebo ak sa dohodnúť nedokážu, potom spoločný nájom bytu zruší na návrh niektorého z nich súd a tento rozhodne, kto ostane nájomcom bytu a kto sa vysťahuje.

V prípade, že sa teda Vaša kamarátka s bývalým manželom dohodnúť nevedia, mala by sa obrátiť na súd. Do uzavretia dohody resp. rozh. súdu však nemá žiaden nárok meniť zámky a odopierať mu vstup do bytu.
mariannak
06.06.08,18:30
o spoločnom nájme bytu hovorí § 703 obč. zák. (ods. 1 ak sa za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich stanú nájomcami bytu, vznikne spoločný nájom bytu manželmi.
... ale § 709 hovorí .. ustanovenia § 703-708 neplatia pre byty trvale určené ako služobné byty....
- čiže z toho vychádzam, že mu "nevznikol" spoloč.nájom bytu ...
sylvio
07.06.08,17:14
Máte pravdu. V takomto prípade nemá voči nemu žiadne povinnosti, pokiaľ je teda nájomná zmluva uzavretá výlučne s ňou. Nie je mi celkom jasné, na základe čoho tam potom býval. Nebolo potrebné ho ohlásiť alebo žiadať nejaký súhlas event. dodatok k nájomnej zmluve??? Toto by ste si mali ešte preveriť.
Petra Nová
07.06.08,17:46
Asi by to malo byť takto: Keď niektorý z manželov získa počas manželstva byt, ktorý je trvalo určený ako služobný byt, nevznikne im spoločný nájom manželov, pretože podľa § 709 Obč. zák. sa ustanovenia § 703 až § 708 nevzťahujú na služobné byty. Druhému manželovi počas manželstva v služobnom byte prináleží len právo bývania, nie spoločný nájom.

Po rozvode manželstva druhému manželovi však zákon poskytuje ochranu tak, že nie je povinný sa z bytu vysťahovať, pokiaľ mu nebude zabezpečený primeraný náhradný byt, ak nestačí podľa osobitného zákona poskytnúť náhradné ubytovanie (§713 Obč. zák.).

V danom prípade stačí náhradné ubytovanie pre rozvedeného manžela podľa § 712a ods.7 Obč.zák., t.j. zabezpečenie podnájmu. Zabezpečenie podnájmu pre manžela sa preukazuje predložením písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne náhradné ubytovanie o tom, že uzavrie zmluvu o podnájme s manželom.

Postup by mal byť taký, že manželka zašle fotokópiu písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne podnájom manželovi , že s ním uzavrie zmluvu o podnájme. Samozrejme, že vo vyhlásení by mal byť uvedený dátum od kedy poskytne podnájom. Najlepšie je toto vyhlásenie zaslať ako doporučenú listovú zásielku s doručenkou a v sprievodnom liste treba manželovi určiť lehotu, dokedy má byt vypratať. Ak tak exmanžel neurobí v stanovenej lehote , treba podať na súde žalobu o vypratanie bytu. Až do právoplatného skončenia sporu , zámky na byte nemožno legálne meniť.
waitinka7
28.06.08,09:52
Milí poraďáci,
ja by som sa chcela opýtať ohľadom takejto veci.
Manželia mali spoločný byt. Rozviedli sa (od rozvodu uplynuli 4 roky), manželka z bytu odišla byvat k priatelovi, manžel ostal v byte bývať sám. Má aj teraz manželka nárok na polovicu bytu? lebo som kdesi počula, že keď sa do troch rokov dobrovoľne majetkovo nevysporiadajú alebo ak nepožiadajú o súdne vysporiadanie majetku, tak byt prepadne v prospech toho, čo v ňom ostane bývať. Mne sa to nejako nezdá, je to pravda? Ďakujem.
Barbara
28.06.08,17:10
keď sa nevysporiadali od rozvodu do troch rokov, platí, že po uplynutí troch rokov od rozvodu sa spoluvlastnícky podiel zmení na jednu polovicu.
to znamená, že 1/1 teda aj exmanželka má jednu polovicu.

je to § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka
waitinka7
29.06.08,16:39
Aha, takže v podstate sa nezmeni vlastne nič. Dakujem veľmi pekne za odpoveď.
02Michaela
22.11.08,17:40
BMI.. Môžno máš pravdu, že mám pred sebou červenú, priznávam aj 50% podiel na rozvode, ale na dohode nemá záujem v prvom rade manželka (viď snaha vysťahovať ma k bratovi). Z 20-tisícového platu chce pre syna 7500 výživné (?!). To isté bude chcieť určiete pre druhého syna. Ako sa preriekla, v snahe dostať ma z bytu a nevyplatiť mi polovicu z hodnoty bytu rozmýšľa o podaní trestného oznámenia za psychické týranie. V tomto mám svedomie čisté. Ako sa teda brániť?

Toľko dávajú v BA? Pre Boha.
U nás z príjmu vyše 22.000,- Sk, odklepnú 3.000,- Sk výživné na dieťa alergika, pre matku bez príjmu!!!! Zase sme len na posratom východe na tom horšie.
Bobbix
24.11.08,07:27
Dobry den,

zrejme je uz tato tema ukoncena, aspon slavo16 uz nepokracuje, na co ma samozrejme pravo, no mozno inych citatelov by mohol zaujimat nazor z druhej strany .
V prvom rade Slavo16 nepisal vobec o tom, ci jeho dospele deti este studuju, alebo nie. Tam sa zacina pri vypocitavani vysky vyzivneho. Dospele deti si ziadaju o vyzivne sami, ovsem mozu sa nechat zastupovat. Vyzivne mozu ziadat priznat odo dna podania ziadosti, nie skor.
K dalmatincom. Nik sa nepytal, ci chovali v byte domace zvierata aj v minulosti, alebo to bola novinka, ktorou Slavovi16 chceli urobit oni napriek. 22 rocny syn je stale syn a mal by mat zvolenie k chovu od oboch rodicov. Ak hoci len jeden nesuhlasi (z hocakeho dovodu) mal by to respektovat. "Vysťahovať psov vlastným deťom." - to je pekny narek, ale dospeli synovia by to mali psychicky zvladnut.
Nemozem suhlasit ani s tvrdenim, ze za zlyhanie manzelstva vzdy mozu obaja manzelia. Dokonca ani s tym, ze v tomto case ma Slavo16 nejakym sposobom alebo ustupkami presviedcat svojich synov o tom, ze ich ma rad. Ak to do teraz nepostrehli, tak to uz nieje jeho problem.
Zarobky z brigad. Ak odvadzas z neho dan, manzelka alebo syn, podla toho kto ziada vyzivne, moze poziadat sud o doplnenie zistovania prijmu tym, ze navrhne sudu, aby si vyziadal od danoveho uradu informaciu o vyske zaplatenej dane za nejake obdobie (rok, dva,tri) a podla toho urcil vysku vyzivneho.
Dufam, ze aspon niekomu tieto riadky pomozu.