boss800
23.01.08,15:14
Neviem sa zorientovat,som uplne čerstvý týždnový živnostník. Vsetka problematika okolo dani,dph,odpisovania mi pripada strašne ťažka a pre obyčajného človeka totalne zložitá. Začnem takto : mam plan. z velkoskladu nakupim PC tovar,komponenty už s dph. tento tovar nasledovne predam koncovemu zakaznikovi na zaklade jeho objednávky cez internet./objedna ho na mojej web stranke/.proste nahodim si maržu a zo ziskom predam.mam na ten tovar zapocitat aj ja dph? cize kupim ho napr za 2500 sk vratane dph. a chcem ho predat.predam ho povedzme za 2900 sk.mam k tomu este zapocitat dph 19 percent alebo uz nemusim? cize 2900 sk+19 percent dph..alebo ako to je do kelu...tu sa clovek docita vela veci ale vacsina su citacie zakonov.Mne nic nehovoriace.potrebujem poradit zdravym sedliackym rozumom,po lopate. jasne ze zisk z marze sa musi zdanit.a co s tou dph?
dalsia vec.chcem napr predavat na trhu.Potrebujem registracnu pokladnicu,stanok,a suhlas od mestskeho uradu.Tovar nakupim v zahranici.bloky a faktury si poodkladam.nahodim si marzu.musim k tomu aj dph pripocitat ? a co registracna pokladnica,stanok prenosny,benzin do auta,mozem to odpisovat z dani? Riesit toto uctovnictvo ma moc nebavi.nebude lepsie ak ja budem len nakupovat a predavat a bloky a faktury si odkladat,a koncom roka to dat spracovat nejakej uctovnicke ? poradtte. som uplne novy a neskuseny.
Zoltán Kovács
23.01.08,14:17
Neviem sa zorientovat,som uplne čerstvý týždnový živnostník. Vsetka problematika okolo dani,dph,odpisovania mi pripada strašne ťažka a pre obyčajného človeka totalne zložitá. Začnem takto : mam plan. z velkoskladu nakupim PC tovar,komponenty už s dph. tento tovar nasledovne predam koncovemu zakaznikovi na zaklade jeho objednávky cez internet./objedna ho na mojej web stranke/.proste nahodim si maržu a zo ziskom predam.mam na ten tovar zapocitat aj ja dph? cize kupim ho napr za 2500 sk vratane dph. a chcem ho predat.predam ho povedzme za 2900 sk.mam k tomu este zapocitat dph 19 percent alebo uz nemusim? cize 2900 sk+19 percent dph..alebo ako to je do kelu...tu sa clovek docita vela veci ale vacsina su citacie zakonov.Mne nic nehovoriace.potrebujem poradit zdravym sedliackym rozumom,po lopate. jasne ze zisk z marze sa musi zdanit.a co s tou dph?
dalsia vec.chcem napr predavat na trhu.Potrebujem registracnu pokladnicu,stanok,a suhlas od mestskeho uradu.Tovar nakupim v zahranici.bloky a faktury si poodkladam.nahodim si marzu.musim k tomu aj dph pripocitat ? a co registracna pokladnica,stanok prenosny,benzin do auta,mozem to odpisovat z dani? Riesit toto uctovnictvo ma moc nebavi.nebude lepsie ak ja budem len nakupovat a predavat a bloky a faktury si odkladat,a koncom roka to dat spracovat nejakej uctovnicke ? poradtte. som uplne novy a neskuseny.

Si vôbec plátcom DPH?

Podľa chaosu v otázke naozaj odporúčam nechať to na odborníka, ale nie až na konci roka. Najlepšie priebežne, aspoň budeš mať aj ty prehľad ako sa ti darí.
Danila
23.01.08,14:19
Skôr, ako začneš podnikať, porozhliadni sa na Porade. Je tu všetko o začiatkoch podnikania. Tvoj príspevok je milý, úprimný a ja som sa celkom dobre pri ňom cítila. Takže rada, účtovníka určite, nielen na konci roka. Lebo zdá sa, že budeš dobrý podnikateľ a taký potrebuje výsledky podnikania priebežne.:)
Danila
23.01.08,14:20
Zoli, skoro ako cez kopirák.:)
boss800
23.01.08,15:18
ano asi to budem musiet riesit cez nejakeho uctovnika/cku. no a este mi povedzte ako vlastne zistim ci som platcom dph alebo niesom ? /ved hovorim som uplne ucho,založil som živnost,mam plany,ale o daniach,dph viem figu.
no ked nakupujem tovar vratane dph tak asi som platcom dph.ci nie ? a nie ste tu niekto z BB ? nejaky uctovnik / uctovnicka. zeby mi poradil a ja by som mu potom daval spracovavat moje uctovnictvo..ja chcem len zarabat v tom co ma bavi...a zase druhy clovek čo sa vyzná v účtovníctve nech sa stará o moje ucty......možno sa do toho neskor dostanem aj sam....
Zoltán Kovács
23.01.08,15:20
ano asi to budem musiet riesit cez nejakeho uctovnika/cku. no a este mi povedzte ako vlastne zistim ci som platcom dph alebo niesom ? /ved hovorim som uplne ucho,založil som živnost,mam plany,ale o daniach,dph viem figu.
no ked nakupujem tovar vratane dph tak asi som platcom dph.ci nie ? a nie ste tu niekto z BB ? nejaky uctovnik / uctovnicka. zeby mi poradil a ja by som mu potom daval spracovavat moje uctovnictvo..ja chcem len zarabat v tom co ma bavi...a zase druhy clovek čo sa vyzná v účtovníctve nech sa stará o moje ucty......možno sa do toho neskor dostanem aj sam....
Každý občan nakupuje aj ten posledný rožok s DPH, a pritom nie je platiteľom DPH. Registroval si sa na daňovom úrade za platiteľa DPH?
boss800
23.01.08,15:29
hm ved teraz pri zakladani zivnosti,zivnostensky urad automaticky podava registraciu aj na danovom ktory nasledne prideli ičo.aj v zdravotnej poistovni . takze myslim ze som registrovany ako platca dph /ak sa mylim opravte ma/ alebo musim aj tak zajst na danove a poziadat o registraciu platitela dph? živnostensky urad by to mal riešit predsa sam...ake su vyhody ak je niekto platcom dph,pripadne nevyhody ?
Johanka
23.01.08,15:34
ŽÚ registruje iba pre daň z príjmov.
Johanka
23.01.08,15:36
datacon
23.01.08,16:14
platca DPH si iba ak si sa ním stal na základe vlastnej žiadosti. Pokiaľ nie si plátca dane, tak na problemy s DPH uplne zabudni alebo si najdi dobú účtovnú spoločnosť, kým nespachaš niečo nenapravideľné daňovému úradu milé....
Zoltán Kovács
23.01.08,16:33
hm ved teraz pri zakladani zivnosti,zivnostensky urad automaticky podava registraciu aj na danovom ktory nasledne prideli ičo.aj v zdravotnej poistovni . takze myslim ze som registrovany ako platca dph /ak sa mylim opravte ma/ alebo musim aj tak zajst na danove a poziadat o registraciu platitela dph? živnostensky urad by to mal riešit predsa sam...ake su vyhody ak je niekto platcom dph,pripadne nevyhody ?

IČO pridelije živn.úrad. A vykoná iba základnú registráciu na daň z príjmov, a tak isto aj ZP, ak si samozrejme na formulári zaškrtol kolónku, že to chceš aby urobili za teba.
boss800
23.01.08,16:49
aha.zacinam chapat.takze ja nie som platcom dph,keby som chcel musel by som požiadat danovy urad o to že sa chcem stat platcom dph.
No moji koncovi odberatelia budu fyzicke osoby,napr clovek co si kupi poskladane pc.ciže ten nie je platcom dph. Rozumiem tomu takto: Ja kupim tovar z velkoskladu od predajcu ktory je platcom dph.cize kupim tovar vratane dph napr za 500 sk. ja ako neplatca dph si na tovar nahodim maržu,a predam tovar za 550 sk zakaznikovi. zo zisku /50 sk/ potom odvediem dan danovakom vo vyske 19 percent. Je to spravne vsak ?
ale oplati sa velkoskladu predat mi tovar ked ja nie som platcom dph a bude mi ho ochotny predat ? /no asi hej,ked chce predat no nie?/
a co v pripade ak koncovy zakaznik ktoremu idem tovar predat je platcom dph/napr firma/. bude jej vyhodne ten tovar odo mna kupit za 550 sk,ak ja nie som platcom dph? on si potom na tovar moze uplatnit dph?/a tu dph si ako firma odpocita z dph/??
prosim odpoved.:)

a k dalsej stranke...predaj tovaru na trhovych miestach...chcel by som tiez vyskusat..:o
Kupim registracnu pokladnicu,prenosny stanok,nakupim tovar ako neplatca dph od dodavatela napr v Polsku....kupim tovar napr za 100 sk.predam ho clovekovi na trhu za 130 sk.kedze som neplatca dph tak tam si zrejme dph 19 percent nepridavam,vsak ? a zase danovakom odvediem dan zo zisku,cize z 30-tich korun... dobre som pochopil vsak ? ak nie usmernite ma prosim.
byt neplatcom dph je teda v mojom pripade vyhodnejsie ?:eek:
dakujem za rady.,hovorim,živnost mam dva tyzdne,prva stranka na ktoru som na nete natrafil je poradna..zatial som sa nedostal k tomu co potrebujem vediet.skor plno zakonov ktore mi nic nehovoria.nemam tu este prehlad ale pracujem na tom....
Janurka
23.01.08,17:55
Povedala by som, že na začiatku by bolo vhodné nájsť účtovníčku, ktorá by vysvetlila od "A" čo treba robiť, pravidelne jej nosiť doklady a konzultovať všetky nejasnosti. Môže sa stať, že v začiatkoch urobíte chybu a budete ju opakovať. Tá chyba Vás môže stáť viac, ako odmena účtovníčke. Držím palce.
boss800
23.01.08,17:59
ano dakujem ale prosim odpovedzte mi na to co som sa pytal.je to pre mna dolezite.nech mam v tom aspon trochu jasno.samozrejme ze si budem musiet najst uctovnicku....
Anja111
23.01.08,18:21
aha.zacinam chapat.takze ja nie som platcom dph,keby som chcel musel by som požiadat danovy urad o to že sa chcem stat platcom dph. áno
No moji koncovi odberatelia budu fyzicke osoby,napr clovek co si kupi poskladane pc.ciže ten nie je platcom dph. Rozumiem tomu takto: Ja kupim tovar z velkoskladu od predajcu ktory je platcom dph.cize kupim tovar vratane dph napr za 500 sk. ja ako neplatca dph si na tovar nahodim maržu,a predam tovar za 550 sk zakaznikovi. zo zisku /50 sk/ potom odvediem dan danovakom vo vyske 19 percent. Je to spravne vsak ? Nie celkom, lebo budeš mať aj nejaké výdavky, ktoré si môžeš uplatniť...
ale oplati sa velkoskladu predat mi tovar ked ja nie som platcom dph a bude mi ho ochotny predat ? /no asi hej,ked chce predat no nie?/ Veľkosklad Ti predá tovar bez problémov...
a co v pripade ak koncovy zakaznik ktoremu idem tovar predat je platcom dph/napr firma/. bude jej vyhodne ten tovar odo mna kupit za 550 sk,ak ja nie som platcom dph? Ak tá firma nakúpi tovar od neplatiteľ DPH, tak si nemôže žiadnu DPH odpočítať. Je to pre ňu nevýhodné. Iba ak by si mal tovar podstatne lacnejší ako platitelia DPH... on si potom na tovar moze uplatnit dph?/a tu dph si ako firma odpocita z dph/??
prosim odpoved.:)

a k dalsej stranke...predaj tovaru na trhovych miestach...chcel by som tiez vyskusat..:o
Kupim registracnu pokladnicu,prenosny stanok,nakupim tovar ako neplatca dph od dodavatela napr v Polsku....kupim tovar napr za 100 sk.predam ho clovekovi na trhu za 130 sk.kedze som neplatca dph tak tam si zrejme dph 19 percent nepridavam,vsak ? Neplatiteľ DPH neúčtuje o DPH... a zase danovakom odvediem dan zo zisku,cize z 30-tich korun... dobre som pochopil vsak ? ak nie usmernite ma prosim.
byt neplatcom dph je teda v mojom pripade vyhodnejsie ?:eek: Keď budeš predávať neplatiteľom DPH, (napr. na tržnici), tak áno...
dakujem za rady.,hovorim,živnost mam dva tyzdne,prva stranka na ktoru som na nete natrafil je poradna..zatial som sa nedostal k tomu co potrebujem vediet.skor plno zakonov ktore mi nic nehovoria.nemam tu este prehlad ale pracujem na tom....
Príliš veľa otázok a nie na všetky sa dá odpovedať jednoducho... Pokúsila som sa aspom o niečo. Odpovede sú v texte...