thruskova
23.01.08,16:16
Ahojte.
Prosím o radu ohľadom žaloby bývalého zamestnávateľa za doposiaľ neuhradené stravné. Ako postupovať, prípadne vzor žaloby? Osovné názory na úspešnosť? Teda či je nejaká šanca, ak zamestnávateľ bol hlupák...doslova neznalý.ďakujem. Môžete písať aj na moje thruskova@gmail.com
este raz vďaka
Broskynka
23.01.08,15:32
Vzor žaloby nemám, ale poznám prípad keď bola zamestnávateľovi pri kontrole uložená a aj musela byť uhradená pokuta za to že nevyplatil cestovné náhrady, hoci išlo iba o administratívny problém pri organizačnej zmene a následne ich vyplatil. Myslím si že spor určite vyhrá zamestnanec.
Xanti
05.05.09,08:48
Zdravím všetkých,
mám známych, ktorí pracujú v jednom nemenovanom obchodnom reťazci. Zamestnávateľ ich presúva z mesta do mesta, ak má nedostatok zamestnancov, v tej ktorej pobočke. Ale vyjadril sa, že na stravné náhrady zamestnanci nemajú nárok. Lebo u nich sa to nevypláca.
Teda zamestnanec s pracovným miestom dajme tomu v NR, je presunutý na pár dní trebars do PO. Zamestnávateľ preplatí zamestnancovi akurát cestovné, a ubytko majú zadara. Za uhradené stravné náhrady považuje zamestnávateľ jeden stravný lístok ( na ktorý si prispeje aj zamestnanec ) na deň. Je nejaká šanca a možnosť brániť sa tomu. A docieliť aby zamestnávateľ vyplácal zákonom stanovené stravné náhrady na služobných cestách? Díky za pomoc a odpovede.
Muška
05.05.09,09:35
...a čo majú v pracovnej zmluve??

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.

(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.
Xanti
05.05.09,09:44
Ako pracovisko majú prevádzku vo svojom bydlisku. Teda ako som písala. Zamestnanec z NR má pracovisko určené v zmluve NR. Ale ak potrebuje vypomôcť prevádzka v PO, tak zamestnávateľ vyšle pracovníka z NR na služobku do PO. A nevyplatí mu stravné náhrady aj ked je tam nepretržite pár dní. A samozrejme ohradzujú sa tým, že oni to nevyplácajú, že to nemusia. Pričom mám pocit, že týmto vyhlásením porušujú zákon o cestovných náhradách.
Xanti
05.05.09,16:20
posúvam
Tweety
05.05.09,16:21
Ako pracovisko majú prevádzku vo svojom bydlisku. Teda ako som písala. Zamestnanec z NR má pracovisko určené v zmluve NR. Ale ak potrebuje vypomôcť prevádzka v PO, tak zamestnávateľ vyšle pracovníka z NR na služobku do PO. A nevyplatí mu stravné náhrady aj ked je tam nepretržite pár dní. A samozrejme ohradzujú sa tým, že oni to nevyplácajú, že to nemusia. Pričom mám pocit, že týmto vyhlásením porušujú zákon o cestovných náhradách.
Áno, porušujú Zákon o CN, konkrétne § 4.
Xanti
05.05.09,16:48
No práve, to si myslím aj ja že porušuje zamestnávateľ zákon, ale ...
Je nejaká šanca a možnosť brániť sa tomu. A docieliť aby zamestnávateľ vyplácal zákonom stanovené stravné náhrady na služobných cestách? Díky za pomoc a odpovede. ... zdá sa mi, že zákon nemyslel na všetko. Lebo je pravda zamestnanec môže dať výpoved ak mu nie sú vyplácané cest. náhrady. Ale kto to dnes urobí, zvyčajne každý bude držať hubu a krok. Ja sa pýtam na páky, na zamestnávateľa. Či sú nejaké zákonné možnosti ako docieliť aby zamestnávateľ začal plniť zákon o CN § 4. A neobíjal zamestnancov zo slovami, my to nepreplácame.
Ďakujem.
Muška
05.05.09,16:52
Len neviem či by nemal zamestnanec písomne urobiť vyúčtovanie "pracovnej cesty"

(3) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na Vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.
Xanti
05.05.09,17:23
Len neviem či by nemal zamestnanec písomne urobiť vyúčtovanie "pracovnej cesty" Zamestnanec dal písomne cestovný príkaz vypísaný. Odpoved z centrály došla v znení, my stravné nepreplácame nemusíme a zvýrazňujem zamestnávateľ neposkytol bezplatne stravu. Podotýkam zamestnanec podal vyúčtovanie pracovnej cesty v riadnom termíne.
Muška
05.05.09,18:00
Zamestnanec dal písomne cestovný príkaz vypísaný. Odpoved z centrály došla v znení, my stravné nepreplácame nemusíme a zvýrazňujem zamestnávateľ neposkytol bezplatne stravu. Podotýkam zamestnanec podal vyúčtovanie pracovnej cesty v riadnom termíne.
A odpoveď máš písomne?
Ak áno, tak by som to už určite riešila .....asi najskôr cez Inšpektorát práce.
Ale možno Ti niekto poradí , čo ďalej.
Chobot
05.05.09,18:14
Zamestnanec dal písomne cestovný príkaz vypísaný. Odpoved z centrály došla v znení, my stravné nepreplácame nemusíme a zvýrazňujem zamestnávateľ neposkytol bezplatne stravu. Podotýkam zamestnanec podal vyúčtovanie pracovnej cesty v riadnom termíne.

Jednoducho podajte podnet na inšpektorát práce. Ak máte to vyjadrenie zamestnávateľa písomne, tak pripojte aj to. Zamestnávateľ by si mal naštudovať príslušnú legislatívu.

Súčasne môžu zamestnanci podať žalobu na súd o vyplatenie mzdových nárokov.
Paula
05.05.09,18:18
Zamestnanec dal písomne cestovný príkaz vypísaný. Odpoved z centrály došla v znení, my stravné nepreplácame nemusíme a zvýrazňujem zamestnávateľ neposkytol bezplatne stravu. Podotýkam zamestnanec podal vyúčtovanie pracovnej cesty v riadnom termíne.


V tej odpovedi z centrály sa o cestovnom príkaze zmienili alebo z opatrnosti radšej nie? Premýšľam, ak by aj nejaká kontrola z IP bola, má zamestnanec dôkaz o tom, že cestovný príkaz riadne vypísaný a načas odovzdal? "Zamestnanec dal písomne cestovný príkaz vypísaný" - mám tomu rozumieť tak, že ho odovzdal so sprievodným listom alebo ako?
Xanti
05.05.09,18:26
V tej odpovedi z centrály sa o cestovnom príkaze zmienili alebo z opatrnosti radšej nie? Premýšľam, ak by aj nejaká kontrola z IP bola, má zamestnanec dôkaz o tom, že cestovný príkaz riadne vypísaný a načas odovzdal? "Zamestnanec dal písomne cestovný príkaz vypísaný" - mám tomu rozumieť tak, že ho odovzdal so sprievodným listom alebo ako? No práve odpoved bola len telefonická, známy ten vypísaný cestovný príkaz ( pomáhala som vypísať ) dával svojmu nadriadenému. A ten to mal posunúť vyššie. No a po pár dňoch je tu tel. odpoved. Myslím, že túto odmietavú odpoved nedá žiaden zamestnávateľ písomne. Lebo by si podpísal rozsudok. Vždy to je o zastrašovaní zamestnancov. A zamestnanec nemá písomný dôkaz, o tom že tento cestovný príkaz odovzdal.
Takže hovoríte, že by sa spojili všetci zamestnanci a dali podnet na inšpektorát práce ( neviem či ho podajú boja sa prepustenia ) a potom hromadnú žalobu? Alebo len nejakú petíciu aby zamestnávateľ vyplatil to čo im zákon o CN §4 káže?
Paula
05.05.09,19:05
Ja neviem dať priamu radu žiaľ. To je asi taký problém, ako keď sa žiaci a ich rodičia nebránia voči pedagógovi (hoci pravda je na ich strane) len preto, že majú strach z bumerangu. Potom sa radšej necháme tíško zastrašovať a vydierať alebo budeme bojovať o to, na čo máme právo? Chápem, že národ má strach, že príde o prácu, ale ani do pozície otroka by sa nemal stavať.
Xanti
05.05.09,19:11
Ved práve,
človek sa dá veľmi lahko zastrašiť. Práve preto som sa pýtala na porade či nemá niekto skúsenosti ako sa to dá riešiť. Samozrejme ako prvé som známemu aj ja navrhovala inšpektorát práce. Ale otázka znie, reagovali by aj na anonymné podanie? A čo by sa tým vyriešilo? Dal by inšpektorát práce zamestnávateľovi takú pokutu, že by zamestnávateľ si naozaj naštudoval zákon o CN alebo by to zamestnávateľ kamufloval. A stále nevyplácal zamestnancom zákonom stanovené náhrady. O to viac ma tento prístup prekvapuje, že ide o medzinárodnú spoločnosť. Teda obchodný reťazec. :mee: