lubovslav
23.01.08,17:29
Poprosím o radu, dcéra / študentka VŠ / mi pomáhala v decembri 2007
v pohostinstve. Akou formou jej môžem vyplatiť odmenu, keď nie je prihlásená
v soc. poisťovni? Odmenu chcem evidovať v účtovníctve.
Ďakujem za odpoveď.
Janurka
23.01.08,18:05
Nebola som si istá, tak som pozrela zákon o neleáglnej práci a v § 2a je uvedené: nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Účinnosť od 1.7.2006.
vikinka
23.01.08,18:11
Nebola som si istá, tak som pozrela zákon o neleáglnej práci a v § 2a je uvedené: nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Účinnosť od 1.7.2006.
To je v poriadku,ale tu sa zadávateľ pýta na možnosť vyplatenie odmeny,ak nebola prihlásená v SP,nebola dohoda,nie je možné odmenu dať do výdavkov.:rolleyes:
Timka1
23.01.08,18:21
Ledaže by bola jednorázová brigádnická výpomoc a tým pádom môžeš zaúčtovať do účtovníctva päťnásobok životného minima čo je pre rok 2007, teda 5 x 4980 = 24900,- Sk. Šlo by o sumu oslobodenú od dane pre dcéru do uvedenej výšky.
V budúcnosti je lepšie vypísať Dohodu o brigádnickej činnosti, nahlásiť do SP a platiť garančné a úrazové poistenie čo je fakt úplne minimálna suma.
Zoltán Kovács
23.01.08,18:23
Ledaže by bola jednorázová brigádnická výpomoc a tým pádom môžeš zaúčtovať do účtovníctva päťnásobok životného minima čo je pre rok 2007, teda 5 x 4980 = 24900,- Sk. Šlo by o sumu oslobodenú od dane pre dcéru do uvedenej výšky.
V budúcnosti je lepšie vypísať Dohodu o brigádnickej činnosti, nahlásiť do SP a platiť garančné a úrazové poistenie čo je fakt úplne minimálna suma.

A to na základe čoho, akého zmluvného vzťahu?
vikinka
23.01.08,18:26
Tu sa nejedná o príjem dcéry,ale o odmenu ,ktorú chce dostať do výdavkov na zníženie ZD.
Janurka
24.01.08,07:36
To je v poriadku,ale tu sa zadávateľ pýta na možnosť vyplatenie odmeny,ak nebola prihlásená v SP,nebola dohoda,nie je možné odmenu dať do výdavkov.:rolleyes:
Keďže nejde o cudziu osobu, neporušila som tento zákon. Od toho by som odvíjala ostatné. Zabudla som prihlásiť dcéru do SP. To sa môže stať. Odošlem teda prihlášku, zároveň aj odhlášku. Neviem, či je stanovený termín výplaty. S tým súvisí odvod úraz. a garanč. poistenia. a aj odvod dane. Môže byť reálne nejaká pokuta za oneskorené prihlásenie a odhlásenie v SP? Mňa v júni 2007 vyzvali, aby som predložila odhlášky dohodárov za r. 2005. Tak som predložila odhlášky, na ktorých bola pečiatka SP, čo je dôkaz toho, že som ich naozaj osobne doručila. Aj napriek tomu ich tam nemali. Každý je omylný.
r.galovic
24.01.08,09:12
A nedá sa to oznámiť do sociálnej poisťovne a tá vyrúbi dodatočne výšku odvodov + penále ?
Zoltán Kovács
24.01.08,09:17
A nedá sa to oznámiť do sociálnej poisťovne a tá vyrúbi dodatočne výšku odvodov + penále ?

Výšku odvodov má povinnosť vyrátavať zamestnávateľ. Jedine penále ti vyráta SP.
Jarka 1
24.01.08,09:56
Myslím, že by mohla použiť príkaznú zmluvu, pokiaľ by tam zadala také údaje, aby to, čo robila dcéra nesplňalo závislú činnosť. Ak by suma nepresahovala 24 900,-Sk a dcéra by nemala ďalšie príjmy, mohlo by sa jednať o príjem oslobodený, ktorý by nemusela ani uvádzať v DP. Rodič podnikateľ by mal príkaznú zmluvu a jej vyplatenie v nákladoch. Nemal by povinnosť hlásiť sa do sociálnej poisťovne, ani na DÚ ako zamestnávateľ.