vali
23.01.08,18:01
Auto ma pozicane v cechach na podnikanie a sidlo podnikania ma v Michalovciach co si moze zuctovat v cestovnych nahradach okrem diet, ci aj 6,20 za km a spotrebovane PHM - pracu ma na zaklade zmluv - vykonáva ich v Cechach, tam mu aj platia v Kc a kde ma zaplatit dan z motorovych vozidiel ak ma cesku znacku chodi s nim aj domov do Michaloviec-robi na turnusy 20 dni pracuje a 8 dni je doma

auto je pozicane bezplatne od svagra a v technickom preukaze on je majitel
andrej_rv
23.01.08,18:21
co si moze zuctovat v cestovnych nahradach okrem diet, ci aj 6,20 za km a spotrebovane PHM ....auto je pozicane bezplatne od svagra a v technickom preukaze on je majitel
V zmysle § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP má SZČO nárok na uplatnenie základnej náhrady len v prípade použitia vlastného motorového vozidla nezaradeného do obchodného majetku. Prenajaté auto resp. auto používané na základe zmluvy o výpožičke túto podmienku nespĺňa, preto na účtovanie náhrady 6,20/km nárok nemá, uznaným daňovým výdavkom je len náhrada za spotrebované PHL.
vali
23.01.08,19:59
dakujem pekne za odpoved
Johanka
23.01.08,20:02
V zmysle § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP má SZČO nárok na uplatnenie základnej náhrady len v prípade použitia vlastného motorového vozidla nezaradeného do obchodného majetku. Prenajaté auto resp. auto používané na základe zmluvy o výpožičke túto podmienku nespĺňa, preto na účtovanie náhrady 6,20/km nárok nemá, uznaným daňovým výdavkom je len náhrada za spotrebované PHL.
... ešte aj osobného :).
vali
23.01.08,20:03
Ale asi musí mať zaplatenú daň z MV, ale kde tu na Slovensku- ak má ŠPZ českú? Len vtedy si môže zaúčtovať náhradu za spotrebované PHL nie??? Ďakujem vopred za odpoveď.
andrej_rv
23.01.08,20:26
Ale asi musí mať zaplatenú daň z MV, ale kde tu na Slovensku- ak má ŠPZ českú?
Zaúčtovať spotrebu PHL do nákladov si môže aj bez zaplatenej dane, ale pri kontrole mu daň (samozrejme aj penálami) dorubia.
Uvádzané vozidlo podlieha dani v zmysle § 85 ods. 1 písm. d) zákona 582/2004 Z.z. o miestnych daniach:
1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
Podľa § 99 ods 5) zákona:
(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka...

V zmysle uvedeného by si daň mala platiť podľa miesta trvalého pobytu daňovníka používajúceho na svoje podnikanie auto evidované v zahraničí .