Vlado.s
23.01.08,20:34
Zdravím všetkých, mám problém s týmto chaosom. Chcem kúpiť starší dom. Trochu histórie: Majiteľkou tohto domu bola v minulosti pani, ktorá ho darovala dcére svojej sestry, ale nechala si právo dožitia v tomto dome. Momentálne však žije v domove dôchodcov. Táto dcéra jej sestry, na ktorú dom prepísala, medzičasom zomrela a dom získali v dedičskom konaní jej tri deti, ktoré sú v tomto prípade predávajúcimi. Otázka znie: 1. Môžu predať dom aj bez súhlasu pôvodnej majiteľky, tej ktorá tam má doživotné právo (toho času v domove dôchodcov)? 2. Má v tom dome stále doživotné právo? Nezaniklo dedičským konaním?
Nechcem kúpiť dom aj s nechceným "nájomníkom".

Ďakujem.
robovi
24.01.08,09:00
Pravo dozitia je zapisane v katastri nehnutelnosti na LV ako tarcha. Kym sa tato tarcha nezrusi, ma dotycna osoba uvedena v tarche pravo dozitia v nehnutelnosti. Da sa poziadat o zrusenie tohto prava.
Vlado.s
24.01.08,15:58
Pravo dozitia je zapisane v katastri nehnutelnosti na LV ako tarcha. Kym sa tato tarcha nezrusi, ma dotycna osoba uvedena v tarche pravo dozitia v nehnutelnosti. Da sa poziadat o zrusenie tohto prava.

Kto musí požiadať? Má osoba s právom na dožitie taktiež právo určovať či sa nehnutelnosť predá tzn. je potrebný jej súhlas k predaju nehnutelnosti? Aký zákon o tom pojednáva, aby som si to našiel? Ďakujem.
vieroslava
24.01.08,16:19
Ak má osoba právo doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti zriadené zmluvou o vecnom bremene, môže až do svojej smrti toto právo využívať. K prevodu sa jej súhlas však nevyžaduje. Kupujúci si musí uvedomiť, predávajúci ho na to v zmluve upozorní, že takého vecné bremeno existuje a kupujúci nehnuteľnosť s takýmto vecným bremenom kupuje. To znamená, že nehnuteľnosť s vecným bremenom môžeš kúpiť, ale kedykoľvek musíš strpieť právo osoby túto nehuteľnosť využívať. Je možné urobiť s kúpnou zmluvou zároveň aj zrušenie vecného bremena, kde dotyčná pani prehlási, že súhlasí so zrušením vecného bremena. Na takejto zmluve je potrebný jej overený podpis notárom, alebo matrikárkou. Tento úkon sa na katastri spoplatňuje kolkom v hodnote 2000.- Sk. Prevod tiež 2000.- Sk.
Vlado.s
24.01.08,19:09
Ak má osoba právo doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti zriadené zmluvou o vecnom bremene, môže až do svojej smrti toto právo využívať. K prevodu sa jej súhlas však nevyžaduje. Kupujúci si musí uvedomiť, predávajúci ho na to v zmluve upozorní, že takého vecné bremeno existuje a kupujúci nehnuteľnosť s takýmto vecným bremenom kupuje. To znamená, že nehnuteľnosť s vecným bremenom môžeš kúpiť, ale kedykoľvek musíš strpieť právo osoby túto nehuteľnosť využívať. Je možné urobiť s kúpnou zmluvou zároveň aj zrušenie vecného bremena, kde dotyčná pani prehlási, že súhlasí so zrušením vecného bremena. Na takejto zmluve je potrebný jej overený podpis notárom, alebo matrikárkou. Tento úkon sa na katastri spoplatňuje kolkom v hodnote 2000.- Sk. Prevod tiež 2000.- Sk.
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.
elli
27.01.08,16:48
Len upresnim, ze bez ohladu na to, ci je to v jednej listine nazvanej "kupna zmluva a zmluva o zruseni vecneho bremena", alebo vo dvoch samostatnych listinach, je potrebne s babkou uzavriet DOHODU O ZRUSENI VECNEHO BREMENA alebo VZDANI SA vecneho bremena. Nestaci teda jej vyhlasenie, ze si toto pravo nebude realne uplatnovat.
Vlado.s
28.01.08,08:39
Ďakujem za odpovede. V podstate to doživotné právo užívania nehnuteľnosti nie je až taký veľký problém, nakoľko som zistil, že tá "babka" má 85 rokov, momentálne je v domove dôchodcov a nie je na tom najlepsie. Čiže, nie je veľký predpoklad, žeby si uplatnila svoje právo. Ide skôr o to, či k predaju nehnuteľnosti nie je treba jej súhlas? Ale z doterajších info to vyzerá tak, že nie, čiže problém by mal byť poriešený. Ešte sa uistim na príslušnom katastri,lebo ak je treba jej súhlas, tak kataster je ten kto ho bude vyžadovať.
Vlado.s
28.01.08,12:41
Čiže, konzultoval som s katastrom a nie je žiadný problém s predajom takejto nehnuteľnosti. Lenže, začalo ma trápiť niečo iné. Ide o to, že spomínaná babka má deti a tie sa o jej dom dosť bijú, aj napriek tomu, že dom babka darovala za života a stále ešte žije. Je to tak zlé, že terajšia majiteľka domu od neho dokonca nemá ani kľúče. Jednoducho jej ich zobrali. Otázka znie: Je nejaká šanca, že ak po smrti ich matky napadnú darovaciu zmluvu uzavretú za života matky, môžu uspieť?

Ďakujem.
robovi
28.01.08,13:54
Čiže, konzultoval som s katastrom a nie je žiadný problém s predajom takejto nehnuteľnosti. Lenže, začalo ma trápiť niečo iné. Ide o to, že spomínaná babka má deti a tie sa o jej dom dosť bijú, aj napriek tomu, že dom babka darovala za života a stále ešte žije. Je to tak zlé, že terajšia majiteľka domu od neho dokonca nemá ani kľúče. Jednoducho jej ich zobrali. Otázka znie: Je nejaká šanca, že ak po smrti ich matky napadnú darovaciu zmluvu uzavretú za života matky, môžu uspieť?

Ďakujem.
Mno neviem, či ostatní môžu napadnúť darovaciu zmluvu. Napadnúť to babkine deti nemôžu ani s využitím predkupného práva, alebo v tomto prípade preddarovacieho;), ak babka bola výlučným vlastníkom nehnuteľnosti. Napadnúť by ju mohla asi len babka, že žiada dar vrátiť. Ale musí to zdôvodniť, že sa zvlášť hrubo správal obdarovaný k nej, alebo k jej rodine a dokázať to musí tiež. Ale občiansky zákonník je nevyspytateľný.:cool:
robovi
28.01.08,13:57
Čiže, konzultoval som s katastrom a nie je žiadný problém s predajom takejto nehnuteľnosti. Lenže, začalo ma trápiť niečo iné. Ide o to, že spomínaná babka má deti a tie sa o jej dom dosť bijú, aj napriek tomu, že dom babka darovala za života a stále ešte žije. Je to tak zlé, že terajšia majiteľka domu od neho dokonca nemá ani kľúče. Jednoducho jej ich zobrali. Otázka znie: Je nejaká šanca, že ak po smrti ich matky napadnú darovaciu zmluvu uzavretú za života matky, môžu uspieť?

Ďakujem.
Mno neviem, či ostatní môžu napadnúť darovaciu zmluvu. Napadnúť to babkine deti nemôžu ani s využitím predkupného práva, alebo v tomto prípade preddarovacieho;), ak babka bola výlučným vlastníkom nehnuteľnosti. Napadnúť by ju mohla asi len babka, že žiada dar vrátiť. Ale musí to zdôvodniť, že sa zvlášť hrubo správal obdarovaný k nej, alebo k jej rodine a dokázať to musí tiež. http://www.porada.sk/t70773-odobratie-daru-casti-nehnutelnosti.html
Ale občiansky zákonník je nevyspytateľný.:cool:
Len neviem, ako sa vysporiadaš s deťmi, ak tam bývajú. Síce tam bývajú neoprávnene, ale mám pocit, že ak ich chceš vysťahovať, musíš im zabezpečiť náhradné bývanie. Ale týmto som si nie istý.
Vlado.s
28.01.08,15:44
Ďakujem robovi, v dome nikto nebýva, takže nie je problém. Ja som sa len obával toho, aby som nekúpil dom a po čase mi niekto oznámi, že nie je môj.
robovi
28.01.08,16:53
Ďakujem robovi, v dome nikto nebýva, takže nie je problém. Ja som sa len obával toho, aby som nekúpil dom a po čase mi niekto oznámi, že nie je môj.
Dom je toho, kto je zapísaný na LV, ako jeho vlastník. Vyziadaj si LV z katastra nehnutelnosti, alebo si to pozri na nete www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) a budes vediet.
durisovad
28.01.08,17:57
Ja by som sa veelmi bala kupovat taketo hryzovisko.
ELV Produkt
16.06.08,06:20
Ak bola podmienka dochovať babku tak to sa nestalo, lebo babka je v domove dôchodcov. Ak ak dediči prijali dedičstvo museli zobrať aj „vecné bremeno“ Ak sa tak nestalo, darovacia zmluva sa dá napadnúť lebo nebola splnená podmienka darovania – podľa môjho názoru. Ale tam môžu byť aj iné okolnosti čo súd musí skúmať. Ja by som s kúpou takejto nehnuteľnosti počkala.
Jozef I
16.06.08,06:56
Myslím že ukončením dedičského konania po obdarovonej už nikto nemôže nič nárokovať a už vonkoncom napadnúť darovaciu zmluvu. Nehnuteľnosť tej pani už dávno nepatrí. Má jediné a posledné právo - dožitia v tomto dome.
misomiso
16.06.08,07:02
Myslím že ukončením dedičského konania po obdarovonej už nikto nemôže nič nárokovať a už vonkoncom napadnúť darovaciu zmluvu. Nehnuteľnosť tej pani už dávno nepatrí. Má jediné a posledné právo - dožitia v tomto dome.

Pokial viem, moze. Dedici napriklad rucia aj po ukonceni dedicstva za pripadne (novoobjavene) dlhy porucitela, a to az do vysky dedicstva.
misomiso
16.06.08,07:03
Ak bola podmienka dochovať babku tak to sa nestalo, lebo babka je v domove dôchodcov. Ak ak dediči prijali dedičstvo museli zobrať aj „vecné bremeno“ Ak sa tak nestalo, darovacia zmluva sa dá napadnúť lebo nebola splnená podmienka darovania – podľa môjho názoru. Ale tam môžu byť aj iné okolnosti čo súd musí skúmať. Ja by som s kúpou takejto nehnuteľnosti počkala.

Ano, zvycajne sa pri takomto darovani nehnutelnosti dava ako podmienka spolu s pravom dozitia aj povinnost postarat sa o darcu. Mne s tymto tiez nejde dokopy, ze babka je v domove. Asi by to chcelo poriadne pozriet povodnu darovaciu zmluvu na dom.
Jozef I
16.06.08,07:04
Pokial viem, moze. Dedici napriklad rucia aj po ukonceni dedicstva za pripadne (novoobjavene) dlhy porucitela, a to az do vysky dedicstva.
Samozrejme toto nepopieram, myslel som hlavne na napadnutie darovacej zmluvy.