denisa.h
23.01.08,21:22
Dobrý deň, prosím vás o radu, som totiž zúfalá :(
Firma, ktorú účtujem je PR agentúra. V roku 2007 urobila niekoľko zmlúv "o vytvorení umeleckého diela", predmetom čoho je účinkovanie na organizovanom podujatí. Neviem však, ako to najlepšie zaúčtovať a vôbec ako o tom účtovať a či náhodou nemala táto firma (objednávateľ) odviesť aj príspevok do literárneho fondu. Zmluvy sú na 1950 Sk, čo zahŕňa aj autorskú odmenu, a táto suma bola aj osobám vyplatená. Ďakujem za radu.
ondrejvla
23.01.08,20:29
Dobrý deň, prosím vás o radu, som totiž zúfalá :(
Firma, ktorú účtujem je PR agentúra. V roku 2007 urobila niekoľko zmlúv "o vytvorení umeleckého diela", predmetom čoho je účinkovanie na organizovanom podujatí. Neviem však, ako to najlepšie zaúčtovať a vôbec ako o tom účtovať a či náhodou nemala táto firma (objednávateľ) odviesť aj príspevok do literárneho fondu. Zmluvy sú na 1950 Sk, čo zahŕňa aj autorskú odmenu, a táto suma bola aj osobám vyplatená. Ďakujem za radu.

Najskôr - PR agentúra - je čo? Vytvorenie umeleckého diela je buď vytvorenie vlastného kultúrneho programu, alebo o dodaní kult.podujatia od inej organizácie na základe vlastnej požiadavky výroby diela, inak by som to nazvala nie zmluvou o vytvorení umeleckého diela, ale zmluvou o dodaní kultúrneho podujatia. V tejto zmluve by ste mali mať určené, kto uhrádza poplatky do LF. Ak máš organizované podujatia, musíš mať doprdu aj ohodnotené vstupenky na podujatia a následne zúčtovanie podujatia, čím si zaúčtuješ výnosy, no a na základ zmluvy si zaúčtuješ náklady buď ako predpis: 518/A/ 325/A, úhrada: 325/A / 221/A, alebo ak je došlá faktúra tak voči účtu 321/A.
denisa.h
23.01.08,20:40
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
Táto firma organizuje rôzne podujatia pre rôzne spoločnosti. Napr. konferencie, charitatívne, športové, reklamné a marketingové podujatia. Samozrejme, že majú náklady aj výnosy z nich vyplývajúce. Avšak zrovna tieto zmluvy o umel. dielach sú len s fyzickými osobami, takže oni nefakturujú. Sú stručne písané a len o tom, že tieto osoby budú účinkovať na tom-ktorom podujatí (presne vyšpecifikované) a o prípadne vzniknutých vadách. Z nich mi však ani nie je jasné, čo presne robili a o fonde, ani daniach nič spomenuté. Je to dosť problematická firma a som už z nej naozaj ale naozaj zúfalá.
ďakujem.