apo
23.01.08,22:57
Začal sa vyskytovať jav, že pri zadaní výpočtu DPH sa objaví hláška o chybe v nejakom module a o možnosti straty dát. Následne program spadne a musí sa znovu spustiť.

Má ešte niekto takéto problémy?

Ďakujem.

apo
cloe
23.01.08,22:26
Presne tak ako hovoríš. Stalo sa mi to včera aj dnes.
Zuzana T
23.01.08,22:38
Problémov v POHODE je asi viac. Nielenže mi padá pri výpočte DPH, ale dnes som zistila, že pri zostavení SÚVAHY nie sú prenesené správne počiatočné stavy účtov. V zostave "východzie stavy účtov" je tiež zmätok. Treba to upraviť ručne.
apo
23.01.08,23:03
Problémov v POHODE je asi viac. Nielenže mi padá pri výpočte DPH, ale dnes som zistila, že pri zostavení SÚVAHY nie sú prenesené správne počiatočné stavy účtov. V zostave "východzie stavy účtov" je tiež zmätok. Treba to upraviť ručne.

Ja som užívateľ Pohody od roku 2006. Teda mám za sebou uzávierky za rok 2006. Máš pravdu v počiatočných stavoch je poriadny neporiadok. Nechápem prečo ak má nejaký súvahový účet KZ=0 tak v počiatočných stavoch sú dva riadky plus mínus, alebo plu mínus rovná sa správny KZ účtu. Domnievam sa, že to súvisí s cudzími menami, zatiaľ som to neanalyzoval nakoľko som hneď počiatočné stavy dával doporiadku.

Veľmi významnou opravou v Pohode je to, že kontroluje rovnosť aktív a pasív. V uzávierkach za rok 2006 sa mi stalo, že mi zostal nezúčtovaný účet 431 s HV z roku 2005 a Pohoda šikovná zoptimalizovala výkaz súvaha aj s chybou 100 tisíc. Za to som im poriadne vynadal ale už dorobili tento nedostatok. Ešte šťastie, že som na túto chybu prišiel krátko po podaní DP a na DÚ mi zobrali opravené súvahy v čase keď ich ešte nemali naskenované v systéme. Podobná chyba mohla vniknúť zostatkom účtu 111, 131 respektíve pri nie dobre zaúčtovanom zápočte aj účtom 395.

Do Pohody som pravidelným prispievateľom námetov na zmeny v programe a som dosť úspešný, čo je nie na chválu Pohody.

Ale celkový dojem zatiaľ je dobrý nakoľko sa domnievam, že každý soft má nejaké neduhy.

Pozdravujem.

apo
zuzugali
24.01.08,10:18
I ja používam POHODU a problém, o ktorom píše "apo" ohľadom neporiadku v počiatočných stavoch je spôsobený cudzími menami. Ak napr. v min. roku mal na nejakom účte pohyby v SKK a aj v EURach, je potrebne davat si pozor na to, ci aj vyrovnanie tohto účtu bolo zadané v tom ktorom prípade v SKK alebo v EUR. Lebo, ak napr. pouzil predkontaciu s uctom 311 na str. MD v EUR a vyrovnanie uctu 311 na str. D nahodil v SKK - ucet 311 sice bude vykazovat nulovy KZ, ale len v SKK, ak by sa pozrel na zostatok v EUR, videl by, ze mu tam stale ukazuje zostatok.
apo
24.01.08,11:27
I ja používam POHODU a problém, o ktorom píše "apo" ohľadom neporiadku v počiatočných stavoch je spôsobený cudzími menami. Ak napr. v min. roku mal na nejakom účte pohyby v SKK a aj v EURach, je potrebne davat si pozor na to, ci aj vyrovnanie tohto účtu bolo zadané v tom ktorom prípade v SKK alebo v EUR. Lebo, ak napr. pouzil predkontaciu s uctom 311 na str. MD v EUR a vyrovnanie uctu 311 na str. D nahodil v SKK - ucet 311 sice bude vykazovat nulovy KZ, ale len v SKK, ak by sa pozrel na zostatok v EUR, videl by, ze mu tam stale ukazuje zostatok.

Po niekoľkých výskytoch som si to myslel, ale je to dosť nepekné riešenie.
Pohoda sa dosť svojsky stavia k predpisom záväzkov a pohľadávok. Totálny chaos spôsobovali tým, že po údajovej závierke všetky otvorené pohľadávky a záväzky mali účtovný predpis "Bez". Na základe tlaku, ktorý som na kompetentných v Pohode vytvoril spravili predkontáciu "BEZčíslo účtu". Zatiaľ, ale sa táto predkontácia nedosadí po údajovej uzávierke a každý užívateľ musí predkontáciu "Bez" nahradiť konkrétnou predkontáciu "BEZčislo účtu". Vzhľadom na to, že existuje možnosť v editácii Upraviť všetko je tento spôsob akceptovateľný, ale stále je to NEDOROBOK z pohľadu dobrého softvérového riešenia.

Predkontáciu "BEZčíslo účtu" sa nepodarí urobiť v ostatných pohľadávkach kde je záznam o pohľadávke z daňového bonusu. Tu sa Pohoda bráni dať predkontáciu "BEZčíslo pasívneho účtu" nakoľko sa jedná o agendu pohľadávok, ALE tvrdošijne odmietajú v podvojnom účtovníctve presunúť pohľadávky z daňových bonusov do ostatných záväzkov mínusom.

V jednoduchom účtovníctve to urobia nakoľko tam mali úplný paškvil v tom smere, že pohľadávku z daňového bonusu zapísali do ostatných pohľadávok s predkontáciou ostatný príjem nedaňový, čím spôsobili v účtovnej jednotke chybu v základe dane z príjmu. Túto opravu zaradili do plánu, až po druhej urgencii, ktorá nasledovala pol roka po prvej. Niekedy sú v Pohode mám taký pocit dosť natvrdlí a nechcú priznať, že majú problém a nie to ešte ho aj riešiť.

apo
Heni
24.01.08,16:09
a ktorá verzia (či release či ako to nazvať) vám padá pri výpočte dph?
mne to "prežilo" bez padnutia, len dúfam, že to daňové k DPH mám správne.
(zatiaľ fachčím na 8703u z 19.12.2007)
apo
24.01.08,17:42
a ktorá verzia (či release či ako to nazvať) vám padá pri výpočte dph?
mne to "prežilo" bez padnutia, len dúfam, že to daňové k DPH mám správne.
(zatiaľ fachčím na 8703u z 19.12.2007)

Padá táto verzia a čím je viac dokladov v evidencii tým väčšia periodicita padania. Prejavuje sa to tak, že dlho trvá kým sa riadok o vypočítanej DPH za píše a vtedy sa to stane.

Teraz mi to na jednej firme, ktorá má zoznam dokladov na 10 stranách padalo za sebou niekoľko krát. Domnievam sa, že to ešte nie je moc veľa dokladov za 1 štvrťrok.

Dal som info do Pohody, poslal som im aj err súbor. Odpovedali, že to dali na posúdenie programátorovi a že by nemalo dochádzať k stratám údajov.

No dúfajme, že ozaj nie. Veľmi nerád by som bol, aby sa opakoval začiatok roka 2007 keď pohoda po určitom čase sa spomalila a pomohlo iba reštartovať počítač, nestačilo vyjsť z programu.

apo
atka4
24.01.08,18:29
Padá táto verzia a čím je viac dokladov v evidencii tým väčšia periodicita padania. Prejavuje sa to tak, že dlho trvá kým sa riadok o vypočítanej DPH za píše a vtedy sa to stane.

Teraz mi to na jednej firme, ktorá má zoznam dokladov na 10 stranách padalo za sebou niekoľko krát. Domnievam sa, že to ešte nie je moc veľa dokladov za 1 štvrťrok.

Dal som info do Pohody, poslal som im aj err súbor. Odpovedali, že to dali na posúdenie programátorovi a že by nemalo dochádzať k stratám údajov.

No dúfajme, že ozaj nie. Veľmi nerád by som bol, aby sa opakoval začiatok roka 2007 keď pohoda po určitom čase sa spomalila a pomohlo iba reštartovať počítač, nestačilo vyjsť z programu.

apo
Aj mne to padá, aj pri mesačných aj 1/4-roč. plátcoch, kde je viac dokladov. Pri nasledovných firmách som preto pred vykonaním výpočtu DPH radšej dáta zálohovala, aby , ak to spadne a niečo zblbne, údaje boli k dispozícii.
Ale ťažko na to človek príde, niet dôvodu to kontrolovať, alebo skôr, ako to odkontrolovať, či zostalo všetko, čo tam človiečik nahodil..........
Tiež mi napr. pri DDP k DPH do riadku dátum zistenia skutočnosti na podanie DDP...aj keď ho mám odlišný od dátumu tlače, vypisuje mi tam práve dátum tlače.
Tiež som to už posielala na hotline do Stormware.

mám verziu 8703u z 19.12.2007
Dúšava
27.01.08,14:10
Prosím, poradí mi niekto ako v Pohode utvoriť nový riadok na členenie DPH? Nedarí sa mi dostať do priznania nadobudnutie z EU a dodanie do EU. Písali, že si mám vytvoriť nové členenie, ale stĺpec riadky v priznaní DPH neni sprístupnený. Okrem toho, že mi to padalo, ešte som to musela dorábať v ruke a potrebujem to dokončiť. Ďakujem.
cloe
27.01.08,14:24
Prosím, poradí mi niekto ako v Pohode utvoriť nový riadok na členenie DPH? Nedarí sa mi dostať do priznania nadobudnutie z EU a dodanie do EU. Písali, že si mám vytvoriť nové členenie, ale stĺpec riadky v priznaní DPH neni sprístupnený. Okrem toho, že mi to padalo, ešte som to musela dorábať v ruke a potrebujem to dokončiť. Ďakujem.

Keď nahrávaš faktúru a prídeš na členenie DPH, zobrazia sa ti všetky členenia, tak si musíš u príslušného typu zaškrtnúť - Ponúkať. Potom by to už malo fungovať:)
apo
27.01.08,14:28
Nerozumel som Dúšave v čom je problém. Myslím, že cloe pochopila prečo to nejde, sám som mal v začiatkoch s tým problém do tej doby kým som si nevšimol políčko ponúkať.

apo
apo
27.01.08,21:35
Dnes som poslal do Pohody požiadavku na vysvetlenie čo je príčinou padania programu pri výpočte DPH. V piatok pri niektorých firmách keď sme počítali minúty do záverečnej na DÚ a potom na pošte program padal aj 3-krát za sebou.

V mesiaci december problémy neboli a predpokladám, že nik z používateľov Pohody nebol informovaný o novej verzii programu. To znamená, že firma Stormware bez nášho vedomia sa hrabe v našich počítačoch a robí zmeny o ktorých nevieme. Na to od nás súhlas nedostali a to celkom určite je porušením licenčnej dohody.

Čo si o tom myslíte?

apo
Melnick
27.01.08,21:39
Ja, laik do PC sa až začínam báť ,kto všetko sa mi môže prehrabávať v mojom "súkromí". Etiketa sa porušuje na každom kroku. :cool:
apo
27.01.08,22:50
V súbore StwPh.ERR je zaznamenané padnutie programu Pohoda. Mimo iných dôležitých informácií pre programátorov je tam dátum a verzia programu.

V mojom súbore sa vyskytujú tieto dátumy a verzie programu:
Datum: 15.10.2007 14:52:32 PC2 Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 15. 10. 2007 15:55:11 IPC1Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 23.10.2007 19:50:39 PC3 Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 25.10.2007 12:45:04 PC1 Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 14.1.2008 20:00:05 PC2 Verze: POHODA Rel 8703u (19.12.2007)

Z týchto informácií vidieť, že od 25. októbra 2007 do 13. januára 2008 nebol v Pohode zaznamenaný žiadny problém.

Myslím, že pre všetkých bude cenná informácia keď zistíme od akého dátumu začala Pohoda padať a následne môžeme tlačiť na firmu Stormware, aby z používateľov svojho produktu nerobila pokusných králikov a keď tak bude mať záujem robiť tak potom za úplatu vzhľadom na skutočnosť, že v roku 2007 Pohoda navystrájala toľko nedorobkov, že by sa mala červenať. Mnohí z Vás necítia problémy v Pohode tak akútne ak robia len jedno účtovníctvo, ale ak v Pohode robíte odrazu viac ako 20 firiem tak prídete na muchy v programe, ktoré dokážu riadne znepríjemňovať život.

apo
Heni
28.01.08,04:39
pri inštalácii Pohody ste si zaklikli "automatické aktualizovanie"?
(alebo také čosi tam ponúkalo, už si neviem spomenúť)
...či to nebude tým...
apo
28.01.08,06:10
pri inštalácii Pohody ste si zaklikli "automatické aktualizovanie"?
(alebo také čosi tam ponúkalo, už si neviem spomenúť)
...či to nebude tým...

Automatické aktualizovanie je veľmi praktická vec. Ak sme k tomu dali súhlas tak nás program upozorní, že ide takáto akcia a my dáme súhlas či chceme urobiť aktualizáciu TERAZ.

Tu sa ale ukazuje, že Pohoda urobí zmenu programu kedykoľvek a bez opýtania. To je zásah do nášho súkromia. Ak sa ukáže, že je to tak, potom to nebude zásah do súkromia ale zneužívanie našej práce na ich neoprávnený prospech.

K tomu, aby sme vedeli posúdiť, či je to záhada medzi nebom a zemou alebo cielený zásah firmy Stormwer potrebujeme porovnať obsahy zápisov do súboru StwPh.ERR. Tento súbor sa dá otvoriť ľubovoľným programom na písanie textov a potom CTRL+C zapamätať riadok s dátumom a verziou programu Pohoda pri padnutí programu a CTRL+V zapísať do príspevku v Porade a odoslať na porovnanie. Následne sami dokážeme vyhodnotiť od akého dátumu program začal padať a pýtať sa dodávateľa softu ako je to možné.

apo
Heni
28.01.08,08:03
a ten súbor s chybami je kdesi medzi skrytými?

ináč, zdá sa, že sa fakt pohoršili v tej Pohode, som zistila, že aj kvartálny prehľad o preddavkoch na daň má (dúfam že len kozmetické) chybičky...
Kája.
28.01.08,08:11
Ja mám stále nahodné verziu 8702u z 23.11.2007 a tiež mi to padá.
apo
28.01.08,08:15
Súbor err nie je medzi skrytými, nachádza sa v adresári PohodaSK. Okrem tohoto súboru sú tam výkonné moduly končiace príponou exe a ovládače s príponou dll a nachádzajú sa tam priečinky (adresáre) DATA XML a ďalšie.

apo
michaela25
28.01.08,09:14
Ja mám dve verzie, jednu mam doma a tento PC sa pripaja na internet, druhy v kancelarii a ten nie je nikdy pripojeny na internet, pada to na oboch. Ja mam pocit, ze to robi odvtedy, co sa robili tie aktivacie. Mam aktivovane obe verzie. Mne sa vsak, teraz stalo, ze som si v jednej fy neskontrolovala riadky v suvahe a boli porehadzovane. Viem ze je tam kontrola riadkov suvahy, ale nikdy som pri tejto fy nemala s tym problem, az tento rok.
apo
28.01.08,11:19
Dnes nám Pohoda padla aj pri práci s bankou v jednoduchom účtovníctve.

Áno je možné, že vo verzii s aktiváciu je niečo nestabilne naprogramované.

Je to podobná situácia ako pred rokom keď do Pohody zamontovali moduly a pochválili sa, že sú medzi prvými ktorí sú kompatibilní s Vistou.

V súvislosti s aktiváciou chcem upozorniť na problém, ktorý som v Pohode konzultoval a týka sa aktivácie. Ak Vašu Pohodu rozšírite napríklad o sklady dostanete nový aktivačný kľúč. Ak máte zaužívaný spôsob organizovania dát v Pohode tak, že každý rok vytvoríte nový adresár s výkonnými modulmi a databázami svojich klientov budete mať problém. Tento spôsob som zvolil z toho dôvodu, že neverím v spätnú kompatibilitu programu s účtovnými dátami na viac ako 5 rokov. Ale pre údaje o účtovných rokoch musíme chodiť pri mzdách spätne aj 10-15 rokov keď bude treba a obsah databáz v elektronickej podobe máme v Záklone o účtovníctve.
§31
Účtovný záznam
(3) Účtovná jednotka môže vykonať prevod účtovného záznamu z jednej formy do druhej formy. V tomto prípade je povinná zabezpečiť, aby obsah účtovného záznamu v novej forme bol zhodný s obsahom účtovného záznamu v pôvodnej forme. Táto povinnosť sa považuje za splnenú, ak účtovná jednotka predloží účtovný záznam v pôvodnej aj novej forme a ich obsah je zhodný alebo to preukáže iným spôsobom, ktorý nespochybní žiadna z osôb, ktoré s prevedeným záznamom pracujú. Účtovná jednotka je povinná mať k dispozícii účtovné záznamy, ktorými dokladuje formu vedenia účtovníctva.


No a tieto inštalácie ktoré boli robené s inštalačným kľúčom iným ako Vám pridelia jednoducho nepôjdu a porušíme Zákon o účtovníctve na čo som kompetentných v Pohode upozornil.
Dada
28.01.08,12:03
Reagujem na súkromnú správu od Apo. Tak som sem nazrela a priznám sa, že tento problém s "padaním" Pohody nemám. Pracujem aj v sieťovej verzii, aj v "nesieťovke", ale nepadlo mi to ešte. Musím poklopať (klop, klop). Tiež mám poslednú aktualizačku 8703u. Nemôžem sa teda podeliť s mojou skúsenosťou, prepáčte. Ak to padne, ozvem sa.
apo
28.01.08,12:38
Dada je tá čo má Poradu rada a ešte aj Pohoda je nezlostí.
:)Čím to je, asi pozitívnym myslením.

apo
zuzugali
28.01.08,14:15
Heni, aké chybičky myslíš, že sú na tom Štvrťročnom prehľade???Ja som tiež užívateľkou POHODY, prehľad exportujem do FDF-formátu. Prehľad je vždy podľa tlačív DR SR - nikdy som s ním nemala problémy.
Hanah
28.01.08,14:25
Dnes nám Pohoda padla aj pri práci s bankou v jednoduchom účtovníctve.

Áno je možné, že vo verzii s aktiváciu je niečo nestabilne naprogramované.

Je to podobná situácia ako pred rokom keď do Pohody zamontovali moduly a pochválili sa, že sú medzi prvými ktorí sú kompatibilní s Vistou.

V súvislosti s aktiváciou chcem upozorniť na problém, ktorý som v Pohode konzultoval a týka sa aktivácie. Ak Vašu Pohodu rozšírite napríklad o sklady dostanete nový aktivačný kľúč. Ak máte zaužívaný spôsob organizovania dát v Pohode tak, že každý rok vytvoríte nový adresár s výkonnými modulmi a databázami svojich klientov budete mať problém. Tento spôsob som zvolil z toho dôvodu, že neverím v spätnú kompatibilitu programu s účtovnými dátami na viac ako 5 rokov. Ale pre údaje o účtovných rokoch musíme chodiť pri mzdách spätne aj 10-15 rokov keď bude treba a obsah databáz v elektronickej podobe máme v Záklone o účtovníctve.
§31
Účtovný záznam
(3) Účtovná jednotka môže vykonať prevod účtovného záznamu z jednej formy do druhej formy. V tomto prípade je povinná zabezpečiť, aby obsah účtovného záznamu v novej forme bol zhodný s obsahom účtovného záznamu v pôvodnej forme. Táto povinnosť sa považuje za splnenú, ak účtovná jednotka predloží účtovný záznam v pôvodnej aj novej forme a ich obsah je zhodný alebo to preukáže iným spôsobom, ktorý nespochybní žiadna z osôb, ktoré s prevedeným záznamom pracujú. Účtovná jednotka je povinná mať k dispozícii účtovné záznamy, ktorými dokladuje formu vedenia účtovníctva.


No a tieto inštalácie ktoré boli robené s inštalačným kľúčom iným ako Vám pridelia jednoducho nepôjdu a porušíme Zákon o účtovníctve na čo som kompetentných v Pohode upozornil.


My tiež robíme vo firme inštalácie podľa rokov (nie však kvôli §31 zákona o účtovníctve, pretože všetky dáta (účtovné záznamy) i za staré roky POHODA prevádza a napr. tlačové zostavy, ktoré sa majú uchovávať uchovávame aj tak v písomnej forme, napr. ELDP, výkazy a pod. a ak by sa mali robiť v ďalších rokoch nejaké opravy, už by sa robili aj tak na nových tlačivách, ktoré budú platiť v čase opravy... takže neviem, čo má APO presne namysli, ale to je jedno), my to tak robíme kvôli „poriadku na serveri“ ako to nazývajú naši administrátori ... máme k tomu totiž i nejaké postupy, či čo.

No, ale čo sa týka tej aktivácie a deaktivácie, tak sa tiež naši administrátori na to pýtali a z pohody im odpísali toto:

Staršie sériové čísla sa nebudú deaktivovať a bude preto možné používať i staršie sériové čísla v ďalších rokoch. Znamená to, že po zaslaní aktualizácie na rok napr. 2008 a po jej aktivovaní, budete môcť verzie vydané v roku 2007 nainštalované v samostatnom priečinku 2007 používať i naďalej bez obmedzenia.
Ak by však nastala situácia, kedy sa zákazník rozhodne prejsť na inú verziu alebo bude chcieť používať nejaký nový doplnok (Sklady A, Intrastat ...), v tomto prípade bude staré číslo (neobsahujúce Sklady A, či Intrastat), po aktivácii POHODY s novým číslom obsahujúcim Sklady A, či Intrastat, deaktivované a nebude ho možné už aktivovať.
Príklad:
Zákazník má na inom mieste na disku (v iných samostatných priečinkoch) inštalovanú POHODU 2006, 2007 a 2008. V roku 2008 sa rozhodne rozšíriť licenciu o Intrastat. Dostane nové sériové číslo, ktoré zaktivuje, inštaláciu vykoná opäť do priečinka s verziou POHODY 2008. Pôvodné sériové číslo, ktoré neobsahovalo Intrastat pre rok 2008 bude deaktivované. Vzhľadom k tomu, že inštalácia prebehla do inštalačného adresára 2008, dáta sa len prevedú v rámci rovnakého release. Z toho vyplýva, že zákazník môže mať jednotlivé roky inštalované i samostatne a skutočnosť, že pôvodné číslo bez Intrastatu bolo deaktivované vôbec ničomu nebude vadiť.

Takže neviem, APO Tebe napísali niečo iné? Napíš mi čo, aby sme vedeli porovnať.
Hana
atka4
28.01.08,14:29
Aj mne to padá, aj pri mesačných aj 1/4-roč. plátcoch, kde je viac dokladov. Pri nasledovných firmách som preto pred vykonaním výpočtu DPH radšej dáta zálohovala, aby , ak to spadne a niečo zblbne, údaje boli k dispozícii.
Ale ťažko na to človek príde, niet dôvodu to kontrolovať, alebo skôr, ako to odkontrolovať, či zostalo všetko, čo tam človiečik nahodil..........
Tiež mi napr. pri DDP k DPH do riadku dátum zistenia skutočnosti na podanie DDP...aj keď ho mám odlišný od dátumu tlače, vypisuje mi tam práve dátum tlače.
Tiež som to už posielala na hotline do Stormware.

mám verziu 8703u z 19.12.2007
Dnes prišla Odpoveď:
uvedeny datum momentalne inym sposobom ovplyvnit nevieme, preto je zatial
> potrebne datum nastavovat cez "Datum tlace". Za pochopenie Vam dakujem.
>
> S prianím pekného dňa
>
> Dominika Šáliová
>
> Zákaznícka podpora
> STORMWARE s.r.o.,
> Výrobca softwarových produktov POHODA, PRODICT a WINLEX.
> www.stormware.sk (http://www.stormware.sk)

Aj keď toto je len formálna záležitosť, zase jedna z vecí, ktorá znemožnuje plné využívanie SW, alebo previeliť, alebo vypisovať cez internet.....uľahčovanie práce...
Tak som sa im hneď spätne poďakovala za takéto "tzv. Riešenie".
nebudem radšej prikladať:mad:

Tiež mi napr. chýba (alebo to ja neviem?) Ak mám napr v niekt. firme mesiac, kde mám len dohodára, ten nie je vyplácaný v daný mesiac, treba poslať do SP prázdny výkaz + prílohu s jeho r.č. a VZ 0,-.
Z pohody to neviem-alebo len ja?

Taktiež napr. v prehľadoch, ak chcem vyplniť napr. len časť zrážková daň, musím ajtak vyplniť nejaký dátum aj v kolonke - r. č. 1 dátum. Neponúka možnosť dátum nezadať. ..............

Postrehla som chybu aj pri likvidácii pohľadávok a záväzkov v CM z dev. účtu. Automaticky mi preberie posledný deň, pritom mi nedá možnosť v tej tabuľke zmeniť dátum - len sumu. Keď ho zmením až po uložení úhrady, zmení mi síce kurz, ale už neprepočíta kurzové zisky-straty.
Robím to teda tak, že sa tvárim, že idem zadať nejaký doklad dňom, keď chcem likvidovať, ale ho neuložím. Následne už pri zaúčtovaní toho, čo chcem, v likvidácii mi ponúka dátum, posledný, t.j. ten, kt. potrebujem....
(alebo mám niečo zle nastavené?)
Hanah
28.01.08,14:34
V súbore StwPh.ERR je zaznamenané padnutie programu Pohoda. Mimo iných dôležitých informácií pre programátorov je tam dátum a verzia programu.

V mojom súbore sa vyskytujú tieto dátumy a verzie programu:
Datum: 15.10.2007 14:52:32 PC2 Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 15. 10. 2007 15:55:11 IPC1Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 23.10.2007 19:50:39 PC3 Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 25.10.2007 12:45:04 PC1 Verze: POHODA Rel 8604u (11.10.2007)
Datum: 14.1.2008 20:00:05 PC2 Verze: POHODA Rel 8703u (19.12.2007)

Z týchto informácií vidieť, že od 25. októbra 2007 do 13. januára 2008 nebol v Pohode zaznamenaný žiadny problém.

Myslím, že pre všetkých bude cenná informácia keď zistíme od akého dátumu začala Pohoda padať a následne môžeme tlačiť na firmu Stormware, aby z používateľov svojho produktu nerobila pokusných králikov a keď tak bude mať záujem robiť tak potom za úplatu vzhľadom na skutočnosť, že v roku 2007 Pohoda navystrájala toľko nedorobkov, že by sa mala červenať. Mnohí z Vás necítia problémy v Pohode tak akútne ak robia len jedno účtovníctvo, ale ak v Pohode robíte odrazu viac ako 20 firiem tak prídete na muchy v programe, ktoré dokážu riadne znepríjemňovať život.

apo

Pozerala som to a mám v StwPh.ERR len zápisy od verzie 8500, ale keďže robíme inštalácie podľa rokov, ten súbor keď pozriem v inštalácii roku 2006, tak obsahuje tiež záznamy.
Takže, ak môžem odporučiť, písal si, že robíš inštalácie po rokoch, skús vyhľadať tento súbor i v starých inštaláciách, určite tam ten súbor s chybami budeš mať. Takže nezistíš z neho odkedy to padá pri DPH.
Nám vlani z pohody odpísali, že keď sa POHODA nekorekne ukončí, nespadla POHODA, ale Windows :-), čo je odpoveď pre bežného užívateľa na vytočenie, ale naši administrátori povedali, že je to čiastočne pravda. Padanie Pohody súvisí aj od operačného systému a tiež i od hardware. Mali sme obdobie, že Pohoda padala ako divá, nakoniec sme vymenili jeden PC, ktorý bol ako klient pohody a padanie prestalo, takže určite to bolo v tom počítači, v tom prípade sme to naozaj mohli overiť.
apo
28.01.08,14:48
My tiež robíme vo firme inštalácie podľa rokov ....
Hana

Áno, pre tento postup mám svoje osobné dôvody, mimo iné mať možnosť spacifikovať v účtovníctve klienta nejakú chybu, ktorú som vyprodukoval ja alebo klient. Výhovorka na Zákon o účtovníctve platí pre autorov Pohody. Ak by som im neargumentoval §-mi zo zákona o účtovníctve mnohé z mojich reklamácií by neprešli do plánu na zmeny v programe Pohoda. V pohode na pohodlie a komfort nás ako klientov kašlú.

Takže stanovisko od autorov Pohody dané vašej firme a aj mne je rovnaké. Je im úplne fuk, že my sa nedostaneme k dátam len preto, že sme sa rozhodli DAŤ IM ZAROBIŤ a rozšíriť program Pohoda o sklady, intrastat a podobné nadstavby, ktoré v budúcnosti v Pohode ešte môžu byť.

Niekedy mám pocit, že osoba s ktorou elektronicky v Pohode komunikujem je nekompetentná posúdiť a zhodnotiť Váhu argumentov.

Inak program Pohoda koncepčne je veľmi dobrý, aspoň mne vyhovuje. To čo Pohode chýba je to, aby programátori z Pohody povinne každý mesiac aspoň na dva dni sa posadili k programu a drvili vstupné údaje tými modulmi, ktoré sami naprogramovali. Myslím, že Pohoda by potom vyzerala ešte lepšie, ako teraz.

apo
Hanah
28.01.08,15:00
Dnes prišla Odpoveď:
uvedeny datum momentalne inym sposobom ovplyvnit nevieme, preto je zatial
> potrebne datum nastavovat cez "Datum tlace". Za pochopenie Vam dakujem.
>
> S prianím pekného dňa
>
> Dominika Šáliová
>
> Zákaznícka podpora
> STORMWARE s.r.o.,
> Výrobca softwarových produktov POHODA, PRODICT a WINLEX.
> www.stormware.sk (http://www.stormware.sk)

Aj keď toto je len formálna záležitosť, zase jedna z vecí, ktorá znemožnuje plné využívanie SW, alebo previeliť, alebo vypisovať cez internet.....uľahčovanie práce...
Tak som sa im hneď spätne poďakovala za takéto "tzv. Riešenie".
nebudem radšej prikladať:mad:

Tiež mi napr. chýba (alebo to ja neviem?) Ak mám napr v niekt. firme mesiac, kde mám len dohodára, ten nie je vyplácaný v daný mesiac, treba poslať do SP prázdny výkaz + prílohu s jeho r.č. a VZ 0,-.
Z pohody to neviem-alebo len ja?

Taktiež napr. v prehľadoch, ak chcem vyplniť napr. len časť zrážková daň, musím ajtak vyplniť nejaký dátum aj v kolonke - r. č. 1 dátum. Neponúka možnosť dátum nezadať. ..............

Postrehla som chybu aj pri likvidácii pohľadávok a záväzkov v CM z dev. účtu. Automaticky mi preberie posledný deň, pritom mi nedá možnosť v tej tabuľke zmeniť dátum - len sumu. Keď ho zmením až po uložení úhrady, zmení mi síce kurz, ale už neprepočíta kurzové zisky-straty.
Robím to teda tak, že sa tvárim, že idem zadať nejaký doklad dňom, keď chcem likvidovať, ale ho neuložím. Následne už pri zaúčtovaní toho, čo chcem, v likvidácii mi ponúka dátum, posledný, t.j. ten, kt. potrebujem....
(alebo mám niečo zle nastavené?)

Júúj. Mne práveže vyhovuje, že tam Pohoda dá dátum tlače dodatočného priznania. Ja sa totiž bojím, že ak by som mala dôvod na dodatočné napr. 1.12.2007 a odošlem ho až 25.1.2008, tak dostanem ešte i pokutu za to, že som to neskoro poslala... takto keď mám dátum zistenia skutočnosti na podanie dodatočného rovnaký s dátumom vystavenia dod. priznania som spokojná, že mi nič nehrozí ... :-) Alebo to nie je správne?

K tým dohodám ... akú používaš verziu? Mne toho dohodára do mesačného výkazu nedá, ale do prílohy k výkazu mi ho dá s nulami. Myslím, že tak to má byť, lebo v tých zmenách k výkazom, čo platia od 1.9.2007 je napísané: "V mesačnom výkaze poistného a príspevkov (t. j. prvá strana) zamestnávateľ naďalej uvedie do počtu zamestnancov iba tých zamestnancov, za ktorých odvádza poistné, tak ako je uvedené v poučení na jeho vyplnenie. "

A k tej likvidácii v CM, nerobíš to náhodou tak, že pridáš nový záznam do banky a program sa ťa opýtať, či chceš príjmový alebo výdavkový doklad a ty vyberieš, že chceš likvidáciu? Ak áno, tak si vypni v užívateľskom nastavení - Ostatné, že "ponúkať typ nového dokladu v banke a pokladni". Keď to vypneš a pridáš nový záznam v banke, najskôr si zadáš dátum, ktorý potrebuješ a vyvoláš likvidáciu výberom cez menu Záznam. Potom budeš mať vždy dobrý dátum. Ja som to vypla už dávno...

Hana
apo
28.01.08,15:03
My tiež robíme vo firme inštalácie podľa rokov (nie však kvôli §31 zákona o účtovníctve, pretože všetky dáta (účtovné záznamy) i za staré roky POHODA prevádza a napr. tlačové zostavy, ktoré sa majú uchovávať uchovávame aj tak v písomnej forme, napr. ELDP, výkazy a pod. a ak by sa mali robiť v ďalších rokoch nejaké opravy, už by sa robili aj tak na nových tlačivách, ktoré budú platiť v čase opravy... takže neviem, čo má APO presne namysli, ale to je jedno), my to tak robíme kvôli „poriadku na serveri“ ako to nazývajú naši administrátori ... máme k tomu totiž i nejaké postupy, či čo.

No, ale čo sa týka tej aktivácie a deaktivácie, tak sa tiež naši administrátori na to pýtali a z pohody im odpísali toto:

Staršie sériové čísla sa nebudú deaktivovať a bude preto možné používať i staršie sériové čísla v ďalších rokoch. Znamená to, že po zaslaní aktualizácie na rok napr. 2008 a po jej aktivovaní, budete môcť verzie vydané v roku 2007 nainštalované v samostatnom priečinku 2007 používať i naďalej bez obmedzenia.
Ak by však nastala situácia, kedy sa zákazník rozhodne prejsť na inú verziu alebo bude chcieť používať nejaký nový doplnok (Sklady A, Intrastat ...), v tomto prípade bude staré číslo (neobsahujúce Sklady A, či Intrastat), po aktivácii POHODY s novým číslom obsahujúcim Sklady A, či Intrastat, deaktivované a nebude ho možné už aktivovať.
Príklad:
Zákazník má na inom mieste na disku (v iných samostatných priečinkoch) inštalovanú POHODU 2006, 2007 a 2008. V roku 2008 sa rozhodne rozšíriť licenciu o Intrastat. Dostane nové sériové číslo, ktoré zaktivuje, inštaláciu vykoná opäť do priečinka s verziou POHODY 2008. Pôvodné sériové číslo, ktoré neobsahovalo Intrastat pre rok 2008 bude deaktivované. Vzhľadom k tomu, že inštalácia prebehla do inštalačného adresára 2008, dáta sa len prevedú v rámci rovnakého release. Z toho vyplýva, že zákazník môže mať jednotlivé roky inštalované i samostatne a skutočnosť, že pôvodné číslo bez Intrastatu bolo deaktivované vôbec ničomu nebude vadiť.

Takže neviem, APO Tebe napísali niečo iné? Napíš mi čo, aby sme vedeli porovnať.
Hana

Odpoveď z Pohody:
staršie sériové čísla sa nebudú deaktivovať a bude preto možné používať i staršie sériové čísla v ďalších rokoch. Znamená to, že po zaslaní aktualizácie na rok napr. 2009 a po jej aktivovaní, budete môcť inštaláciu 2008 používať i naďalej, t.j. budete môcť spôsob „udržiavania databáz v starých inštaláciách“ používať i naďalej.

Iná situácia nastane pri predaji rozšírenia licencie, kedy sa zákazník rozhodne prejsť na inú verziu alebo bude chcieť používať nejaký nový doplnok. V tomto prípade bude staré číslo, po aktivácii POHODY s novým číslom, deaktivované a nebude ho možné už nikdy aktivovať.

Koniec odpovede z Pohody.

Informácii "Iná situácia .... " rozumiem tak, že inštalácie z predchádzajúcich rokov nebude možné spustiť nakoľko číslo ktorým bol pôvodne program aktivovaný je deaktivované.

Táto odpoveď je zo 16.11.2007

apo
Hanah
28.01.08,15:09
Áno, pre tento postup mám svoje osobné dôvody, mimo iné mať možnosť spacifikovať v účtovníctve klienta nejakú chybu, ktorú som vyprodukoval ja alebo klient. Výhovorka na Zákon o účtovníctve platí pre autorov Pohody. Ak by som im neargumentoval §-mi zo zákona o účtovníctve mnohé z mojich reklamácií by neprešli do plánu na zmeny v programe Pohoda. V pohode na pohodlie a komfort nás ako klientov kašlú.

Takže stanovisko od autorov Pohody dané vašej firme a aj mne je rovnaké. Je im úplne fuk, že my sa nedostaneme k dátam len preto, že sme sa rozhodli DAŤ IM ZAROBIŤ a rozšíriť program Pohoda o sklady, intrastat a podobné nadstavby, ktoré v budúcnosti v Pohode ešte môžu byť.

Niekedy mám pocit, že osoba s ktorou elektronicky v Pohode komunikujem je nekompetentná posúdiť a zhodnotiť Váhu argumentov.

Inak program Pohoda koncepčne je veľmi dobrý, aspoň mne vyhovuje. To čo Pohode chýba je to, aby programátori z Pohody povinne každý mesiac aspoň na dva dni sa posadili k programu a drvili vstupné údaje tými modulmi, ktoré sami naprogramovali. Myslím, že Pohoda by potom vyzerala ešte lepšie, ako teraz.

apo
Neviem, či sa chápeme, ale mne z toho vyjadrenia z POHODY jednoznačne vyplýva, že napriek tomu, že to pôvodné číslo bude deaktivované, o žiadne dáta neprídeme keď rozšírime o Intrastat !!!!!!!!!!! Ty si to pochopil ako?

My sme tiež spokojní. Kamošky čo majú iné softvéri majú tiež problémy a niekedy dosť závažnejšie, tak vtedy som rada, že máme POHODU. Ja píšem len na hotline prípadne pár krát mi odpísala p. pauková a to bola 100% kompetentná osoba, odpoveď mala hlavu i pätu nielen z účtovného pohľadu, ale i technického.
Hanah
28.01.08,15:14
[quote=apo;625914]

"Iná situácia nastane pri predaji rozšírenia licencie, kedy sa zákazník rozhodne prejsť na inú verziu alebo bude chcieť používať nejaký ....... V tomto prípade bude staré číslo, po aktivácii POHODY s novým číslom, deaktivované a nebude ho možné už nikdy aktivovať."

No áno, ale to sa týka len toho roku v ktorom by si rozširoval. V tom roku by ti to staré sériové číslo bez Intrastatu bolo k ničomu, keď dostaneš v tom roku nové číslo i s Intrasttom.
Spätne staré roky deaktivácia sériového čísla roku 2008 absolútne neovplyvní ....
apo
28.01.08,15:14
Pozerala som to a mám v StwPh.ERR len zápisy od verzie 8500, ale keďže robíme inštalácie podľa rokov, ten súbor keď pozriem v inštalácii roku 2006, tak obsahuje tiež záznamy.
Takže, ak môžem odporučiť, písal si, že robíš inštalácie po rokoch, skús vyhľadať tento súbor i v starých inštaláciách, určite tam ten súbor s chybami budeš mať. Takže nezistíš z neho odkedy to padá pri DPH.
Nám vlani z pohody odpísali, že keď sa POHODA nekorekne ukončí, nespadla POHODA, ale Windows :-), čo je odpoveď pre bežného užívateľa na vytočenie, ale naši administrátori povedali, že je to čiastočne pravda. Padanie Pohody súvisí aj od operačného systému a tiež i od hardware. Mali sme obdobie, že Pohoda padala ako divá, nakoniec sme vymenili jeden PC, ktorý bol ako klient pohody a padanie prestalo, takže určite to bolo v tom počítači, v tom prípade sme to naozaj mohli overiť.

V súbore StwPh.ERR sa postupne pridávajú záznamy ako program padne. Okrem toho môžem nazerať do súboru každý deň dozadu nakoľko denne archivujem komplet celý adresár na externé archivačné médium. V súbore je vidieť, že od októbra do januára Pohoda nepadla ani raz. V poslednej dobe som nemenil hrdvér ano windows. Preto som otvoril túto tému či nie sú problémy s Pohodou všeobecne a čo môže byť príčinou keď nebola nová inštalácia Pohody a v prostredí v ktorom Pohoda pracuje tiež neboli zmeny.



apo
apo
28.01.08,15:21
[quote=apo;625914]

"Iná situácia nastane pri predaji rozšírenia licencie, kedy sa zákazník rozhodne prejsť na inú verziu alebo bude chcieť používať nejaký ....... V tomto prípade bude staré číslo, po aktivácii POHODY s novým číslom, deaktivované a nebude ho možné už nikdy aktivovať."

No áno, ale to sa týka len toho roku v ktorom by si rozširoval. V tom roku by ti to staré sériové číslo bez Intrastatu bolo k ničomu, keď dostaneš v tom roku nové číslo i s Intrasttom.
Spätne staré roky deaktivácia sériového čísla roku 2008 absolútne neovplyvní ....

Píšeme ako diví.
To, že v roku keď rozšírim Pohodu o nejaký modul mi bude staré číslo k ničomu je v poriadku veď v roku rozšírenia sa upravia všetky databázy, ktoré boli v rom roku vytvorené.

Takže podľa Teba keď v roku 2008 rozšírim Pohodu o Intrstat, tak inštalácie z roku 2006 a 2007 budem môcť stále otvárať a pracovať s programom Pohoda vo verzii aká bola aktuálna pri uzávierke roku 2006 a 2007?

apo
Kája.
28.01.08,16:21
[quote=Hanah;625928]

Píšeme ako diví.
To, že v roku keď rozšírim Pohodu o nejaký modul mi bude staré číslo k ničomu je v poriadku veď v roku rozšírenia sa upravia všetky databázy, ktoré boli v rom roku vytvorené.

Takže podľa Teba keď v roku 2008 rozšírim Pohodu o Intrstat, tak inštalácie z roku 2006 a 2007 budem môcť stále otvárať a pracovať s programom Pohoda vo verzii aká bola aktuálna pri uzávierke roku 2006 a 2007?

apo

Podľa mojho názoru rok 2006 a 2007 otvoríš už len v novej verzii, ale to by nemal byť problém, ty sa predsa vždy dostaneš k svojim spracovaním údajom. Prečítala som celú diskusiu, ale stále nemôžem pochopiť o čo ti ide.
Heni
28.01.08,17:10
Heni, aké chybičky myslíš, že sú na tom Štvrťročnom prehľade???Ja som tiež užívateľkou POHODY, prehľad exportujem do FDF-formátu. Prehľad je vždy podľa tlačív DR SR - nikdy som s ním nemala problémy.
napríklad som v jednej firme nemala mesiace: 10, 11, 12, ale 10, 10, 12.
to tlf. číslo písané nesprávne - že posledné dve číslice do výkazu netlačí, tak to mi tvrdohlavo odmietalo napísať... a ani meno a priezvisko FO na titulnej strane...
Heni
28.01.08,17:13
...Postrehla som chybu aj pri likvidácii pohľadávok a záväzkov v CM z dev. účtu. Automaticky mi preberie posledný deň, pritom mi nedá možnosť v tej tabuľke zmeniť dátum - len sumu. Keď ho zmením až po uložení úhrady, zmení mi síce kurz, ale už neprepočíta kurzové zisky-straty.
Robím to teda tak, že sa tvárim, že idem zadať nejaký doklad dňom, keď chcem likvidovať, ale ho neuložím. Následne už pri zaúčtovaní toho, čo chcem, v likvidácii mi ponúka dátum, posledný, t.j. ten, kt. potrebujem....
(alebo mám niečo zle nastavené?)
atka, toto by som oklamala takto:
dáš nový záznam a až ked vyplníš dátumy tak dáš Ctrl+L a opýta sa ťa, či chceš likvidovať na tento doklad... keď áno, tak už vyberáš zo záväzkov/pohľadávok a malo by to byť ok.
apo
28.01.08,17:15
[quote=apo;625934]

Podľa mojho názoru rok 2006 a 2007 otvoríš už len v novej verzii, ale to by nemal byť problém, ty sa predsa vždy dostaneš k svojim spracovaním údajom. Prečítala som celú diskusiu, ale stále nemôžem pochopiť o čo ti ide.

Problém je vtom, že povedzme v roku 2010 budem musieť databázy z roka 2004 preklápať do aktuálnej verzie programu. Mám pochybnosti či spätná kompatibilita Pohody bude korektná.

Problémy so spätnou kompatibilitou vzniknú bez zavinenia Pohody v reportoch ktoré som vytvoril v roku 2006. V roku 2010 budem potom riešiť opravu reportov ešte raz, lebo Pohoda tieto reporty neupravuje. Report dizajner som si zahrnul do Pohody nie preto, aby mi to komplikovalo život, ale uľahčovalo.

Aby som sa týmto problémom so spätnou kompatibilitou vyhol každý rok založím nové databázy v novom podadresári označenom letopočtom. Databázy z roka 2006 budú v uvažovanom roku 2010 nepoužiteľné.


O toto mi ide.
apo
Kája.
28.01.08,17:35
Report dizajner ja nemám, ale bežne otváram účtovníctvo roku 2003 pod novou verziou a nemám s tým žiadny problém.
atka4
28.01.08,17:56
atka, toto by som oklamala takto:
dáš nový záznam a až ked vyplníš dátumy tak dáš Ctrl+L a opýta sa ťa, či chceš likvidovať na tento doklad... keď áno, tak už vyberáš zo záväzkov/pohľadávok a malo by to byť ok.
Dík. niektoré vecičky mám zmechanizované skratkami, takže pri novom zápise, ak idem robiť likvidáciu, automaticky dám ctrl-L, a ak je to 1. záznam nového dňa, tak je ten problém. Budem si musieť na to dávať pozor, mám 2 firmy, kde jedna robí výlučne zahr. a jedna veľa nákupov - dovoz tovaru...
Ď. za radu - veď preto asi všetci milujeme poradu.
apo
28.01.08,18:35
Report dizajner ja nemám, ale bežne otváram účtovníctvo roku 2003 pod novou verziou a nemám s tým žiadny problém.
Ja robím túto prácu od roku 1992. Teraz chodia ludia do dôchodku ktorým sme robili mzdy a v ústredí sociálnej poisťovne nie sú evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia. Darmo máme potvrdené, že sme evidenčný list odovzdali musíme sa vŕtať v strarých papieroch a robiť pre sociálnu poisťovňu podklady ešte raz. Tam kde mám zachované údaje a aj kompatibilný program s údajmi to máme jednoduchšie.

Pohoda je navrhnutá tak, že v rámci roka nie je problém akýkoľvek dokument vytlačiť. Kto vie aký vývoj naberie mzdová agenda a tam zabezpečiť spätnú kompatibilitu bude možno nemožné.

Mzdobý softvér, ktorý sme 5 rokov používali pred Pohodou nedokázal mať spätnú kompatibilitu ani niekoľko mesiacov dozadu. Jednoducho urobila sa uzávierka a nebolo možné zopakovať ani len tlač výplatných pások. (Robil som doblba rôzne kópie, aby sme sa mohli vrátiť ak bolo treba.

U Pohody som uvítal schopnosť v rámci roka chodiť dopredu a dozadu podľa momentálne potreby. Podľa toho som vytvoril systém zakladania nového adresára s účtovnými jednotkami pre každý rok samostatne. No a javí sa, že Pohoda nás chce o tento komfort pripraviť, čo mi je ľúto.

apo
Kája.
28.01.08,18:47
V Pohode nie je problém akýkoľvek dokument vytlačiť ani po 5 rokoch, pozerala som si evidenčné listy z roku 2003 a mám ich tam a na starých tlačivách a tak isto aj všetky ostatné výkazy, kde sa menili tlačivá. A to mám verziu 8702u z 23.11.2007.
apo
28.01.08,20:56
V Pohode nie je problém akýkoľvek dokument vytlačiť ani po 5 rokoch, pozerala som si evidenčné listy z roku 2003 a mám ich tam a na starých tlačivách a tak isto aj všetky ostatné výkazy, kde sa menili tlačivá. A to mám verziu 8702u z 23.11.2007.

Dokedy, ale budú auori všetkých modulov udržiavať spätnú kompatibilitu. Viem si predstaviť, že je to veľmi nákladné nakoľko jednoduch zmena nie je jednoduchá nakoľko musí zohľadňovať požiadavku na drdržiavanie toho čo platilo doteraz.

Konkrétna skúsenosť.
Ostané pohľadávky pri použití funkcie CTRL+K, alebo stále platby až do verzie z decembra 2007 fungovali tak, že sa nezmenil variabilný symbol. V poslednej verzii variabilný symbol zapísaný v ostatnej pohľadávke sa nahradí prenesením z čísla dokladu a ak bol naplnený párovací symbol tak tento sa vymaže.

Do ostaných pohľadávok som zapisoval predpisy platieb vlastníkov bytov a každý byt má trvale pridelený variabilný symbol. Funkciou stále platby som zopakoval 100 predpisov za 5 mesiacov. Každý jeden predpis som musel položkovite opraviť, to je 500 riadkov, vieš si predstaviť ako som bol vypenený. V Pohode sľúbili, že to vrátia naspäť. No a takých perličiek a s vážnejším dopadom na spôsob spracovania údajov z databázy sa bude vyskytovať stále viac nakoľko udržať stav v pôvodnom stave a isť dopredu je náročný. To uznávam, ale nepáči sa mi, že jednoduchý spôsob mať možnosť používať starý program s rovnako starými údajmi je väčšia istota, že nestane kolízia.

apo
Stefan2005
28.01.08,21:40
Aj keď Pohodu nepoužívam (podľa odznelých príspevkov aj som možná rád), prečítal som si príspevky.
Musím povedať, že to nie je sranda, ak počas ročnej účtovnej závierky začne padať program, resp. menia sa jeho funkcie. To aby človek po každom páde ešte skontroloval integritu a neporušenosť dát...
Ale chcem reagovať na tú časť, kde sa spomínajú automatické aktualizácie. Neviem ako v Pohode, ale ani v mne známych účtovných softvéroch si nedajú autori námahu, aby aspoň na svojej stránke uverejnili prehľad vývoja jednotlivých verzií programu (tzv. históriu ).
Je totiž všeobecne známe, že oprava jednej chyby v programe vyvoláva následne ďalšiu chybu...
Obdivujem autorov voľných programov (teda ktoré sú zadarmo), že zverejňujú celú históriu vývoja programu - uvádzajú nielen novinky, ale všetky opravy chýb.
Keď som toto požadoval od autorov používaných softvérov, tak som mal pocit, že som spadol z jahody.
O čo išlo. Išlo mi o to, aby som mal informáciu, aká zmena sa vykonala v programe. Totiž nie každá zmena je pre mňa podstatná a potrebná. Keď sa urobí úprava napr. v takej časti programu, ktorú som nikdy nevyužíval, nemám vlastne dôvod inštalovať novú verziu. Alebo - keď sa odstránila nejaká chyba, tak chcem vedieť aká to bola chyba, aby som to vedel skontrolovať, či mi nespôsobila nejakú nesprávnosť. Osobne som zažil, keď sa v odpisovaní zaviedlo 6 rokov v II. skupine - po úprave softvéru tento počítal dobre odpisy - prepočítal som ich; došla nová verzia kvôli DPH, v ktorej sa však vyskytla chyba v odpisovaní - miesto 8 desatinných miest zaokrúhlilo iba na 2 miesta. Zbadal som to až na druhý rok...
Za tie roky som však nadobudol dojem, že autori programov zámerne neuverejňujú opravy chýb v programoch. Vedia prečo. Aby po nich niekto nežiadal prípadnú náhradu škody.
apo
28.01.08,23:48
Stefan2005, súhlasím s Tebou. Moje výhrady voči problémom v Pohode pramenia z toho, že som pôvodnou profesiou programátor a správanie programu vidím z dvoch uhlov pohľadu. Ako programátor sa snažím pochopiť autorov, pomáham im námetmi, ale ako hovoríš, nepriznajú, že prijali nejaký námet, ktorý by mal pre nich vyčísliteľnú hodnotu, skôr to zakrývajú. Ako užívateľ som určite náročnejší oproti bežným užívateľom nakoľko pri používaní programu sa mi premieta algoritmus ako to tam vo vnútri asi funguje a mám určité očakávania, keď to tak nie je som sklamaný.

Inak čo sa týka Pohody myslím, že som vsadil na dobrý program, len tie muchy. Od roku 1992 do 2005 som používal Book Keeper. Tiež to bolo trochu trápenia, ale nakoniec som si vyrobil vlastné nadstavby a dokázal som tak fungovať až kým som si nepovedal dosť. Je tu windows a nie je dobre donekonečna predlžovať život softu, ktorý zastaral - bol napísaný v Clipri.

Pozdravujem.

apo
Stefan2005
29.01.08,06:03
apo, pýtam sa konkrétne, v príspevku 44 spomínaš stále platby v Pohode - je to niečo obdobné a trvalé platby v Bookkeeper-i? Totiž takúto funkciu som v iných programoch nenašiel, a to nás doteraz nútilo zotrvať zotrvať u Bookeeper-a. Je to pravda, že pomaly dožíva, firma ktorá soft prevzala, prakticky ho iba legislatívne udržuje, chýbajú v ňom niektoré podstatné veci (napr. pokladničná kniha!). Ale fakt je pravdou, že veľa veci si musím dorobiť editáciou dbf súborov - ale práve to je niekedy aj výhoda, že ich môžeš editovať... Na druhej strane bezproblémová inštalácia (i viacnásobná), nerobí problém zálohovanie včítane kopírovania či premiestnenia celého adresára... Hoci program bol preložený novými knižnicami a kompilačným programom, ide bez problémom vo oknách, máš pravdu v tom, že budúcnosť je v niečom inom. A sice nie som programátor, vždy som sa snažil pochopiť algoritmus fungovania jednotlivých funkcií a spočiatku som sa snažil tiež komunikovať s autorom(mi). Ale čím ďalej som nadobúdal pocit, že o to moc nestoja...
Hanah
29.01.08,06:49
[quote=Hanah;625928]

Takže podľa Teba keď v roku 2008 rozšírim Pohodu o Intrstat, tak inštalácie z roku 2006 a 2007 budem môcť stále otvárať a pracovať s programom Pohoda vo verzii aká bola aktuálna pri uzávierke roku 2006 a 2007?

apo

Áno, určite to tak je, naši admini to konzultovali s technikmi z POHODY a ešte posielali aj ten príklad, ktorý som uvádzala predtým.
Spýtaj sa ich ešte na to, ak ti k tomu neposlali predtým viac informácií alebo neposlali ti tiež príklad ?, vyžiadaj si ho a napíš im. Potom daj vedieť.
apo
29.01.08,06:50
Stefan2005, áno je to analogické s ponukou č. 5 z Pohľadávok a záväzkov. Pohoda má veľa podobného s BK, veľmi rýchlo som sa adaptoval. Podobnosť je aj v tom, že počiatočné stavy súvahových účtov musíš dopracovať. V BK som z toho dôvodu naprogramoval celú účtovnú uzávierku sám vo foxe. V BK nemám problém otvoriť účtovníctvo ani z roku 1992, len je potrebné použiť modul z roku 2000 kôli miléniu.

apo
Stefan2005
29.01.08,07:08
Stefan2005, áno je to analogické s ponukou č. 5 z Pohľadávok a záväzkov.

To znamená, že keď si nadefinujem určité trvalo sa opakujúce platby, tak po kontrole dátumu mi ponúkne ich zápis? To je do denníka, KPaZ, evidencie DPH a všetko automaticky - teda stačí mi vždy iba aktualizovať nadefinované platby?


Podobnosť je aj v tom, že počiatočné stavy súvahových účtov musíš dopracovať. V BK som z toho dôvodu naprogramoval celú účtovnú uzávierku sám vo foxe.

Ale tomuto nerozumiem - počiatočné súvahové účty som musel nadefinovať iba pri založení firmy - v rámci ročnej uzávierky mi všetko korektne preklopí do ďalšieho obdobia.
Osobne hodne využívam programovateľné zostavy.
Luci
29.01.08,07:13
Dokedy, ale budú auori všetkých modulov udržiavať spätnú kompatibilitu. Viem si predstaviť, že je to veľmi nákladné nakoľko jednoduch zmena nie je jednoduchá nakoľko musí zohľadňovať požiadavku na drdržiavanie toho čo platilo doteraz.

Konkrétna skúsenosť.
Ostané pohľadávky pri použití funkcie CTRL+K, alebo stále platby až do verzie z decembra 2007 fungovali tak, že sa nezmenil variabilný symbol. V poslednej verzii variabilný symbol zapísaný v ostatnej pohľadávke sa nahradí prenesením z čísla dokladu a ak bol naplnený párovací symbol tak tento sa vymaže.

Do ostaných pohľadávok som zapisoval predpisy platieb vlastníkov bytov a každý byt má trvale pridelený variabilný symbol. Funkciou stále platby som zopakoval 100 predpisov za 5 mesiacov. Každý jeden predpis som musel položkovite opraviť, to je 500 riadkov, vieš si predstaviť ako som bol vypenený. V Pohode sľúbili, že to vrátia naspäť. No a takých perličiek a s vážnejším dopadom na spôsob spracovania údajov z databázy sa bude vyskytovať stále viac nakoľko udržať stav v pôvodnom stave a isť dopredu je náročný. To uznávam, ale nepáči sa mi, že jednoduchý spôsob mať možnosť používať starý program s rovnako starými údajmi je väčšia istota, že nestane kolízia.

apo
Ahoj poraďáci,
chcem sa vyjadriť k tým stály platbám. Tiež ich používam. Prekvapilo ma, že sa tu píše, že do verzie do decembra 2007, keď sa okopíruje pohľadávka, že zostal zachovaný aj variabilný symbol. Takto to vôbec nefungovalo !!! Vždy som musela VS prepísať, lebo vždy sa vyplnil podľa čísla ostatnej pohľadávky. Dokonca mám na notebooku ešte verziu 8400, tam som to skúšala a tiež po zadaní CTRL+K sa VS vyplnil podľa čísla dokladu. TAKŽE URČITE NEŠLO V POHODE O ZMENU Z LEPŠIEHO NA HORŠIE, žiadna zmena tam totiž podľa mňa nebola. :-)
Ale bolo by fajn, ak by si užívateľ mohol vybrať, či tam VS chce zachovať alebo nie, pretože ani to, že by tam ten VS zostával vždy rovnaký by nebolo ktovie čo. Ja napríklad to niekedy potrebujem zmeniť, inokedy by sa mi hodilo, aby zostal zachovaný z dokladu, ktorý kopírujem.
Luci
29.01.08,07:34
Dnes som poslal do Pohody požiadavku na vysvetlenie čo je príčinou padania programu pri výpočte DPH. V piatok pri niektorých firmách keď sme počítali minúty do záverečnej na DÚ a potom na pošte program padal aj 3-krát za sebou.

V mesiaci december problémy neboli a predpokladám, že nik z používateľov Pohody nebol informovaný o novej verzii programu. To znamená, že firma Stormware bez nášho vedomia sa hrabe v našich počítačoch a robí zmeny o ktorých nevieme. Na to od nás súhlas nedostali a to celkom určite je porušením licenčnej dohody.

Čo si o tom myslíte?

apo
Asi pred mesiacom som si tiež myslela, že mi niečo takéto urobili, ale dostala som jednoznačné vyjadrenie, že aktualizácia programu POHODA sa dá vykonať jedine z inštalačného CD vydaného spoločnosťou STORMWARE alebo stiahnutím update z internetu. S tým, že ak si niekto zvolí možnosť, že chce update sťahovať automaticky, tak či tak, sa ho program spýta, či ho chce naozaj nainštalovať.
Takže také silné vyjadrenie, že sa bez vedomia užívateľov hrabú v našich počítačoch, by som určite nepoužila. To by museli mať nie programátorov ale hakerov. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Mne to teraz nepadá, ale vlani sa mi niečo marí, že sme mali pri decembrovom DPH tiež nejaké padania a tuším to súviselo s tým, že je to priznanie za posledné obdobie a že sa tam počíta koeficient DPH ... ale neviem, či si to pamätám dobre. K strate údajov určite nedošlo.
Majte sa.
Luci
zuzugali
29.01.08,08:07
napríklad som v jednej firme nemala mesiace: 10, 11, 12, ale 10, 10, 12.
to tlf. číslo písané nesprávne - že posledné dve číslice do výkazu netlačí, tak to mi tvrdohlavo odmietalo napísať... a ani meno a priezvisko FO na titulnej strane...

Heni to je zvlášte, ja keď si pozriem prehľad za 4q, mám tam správne zobrazené mesiace, i tel. číslo je tam celé napísané a tiež mi to vypĺňa meno a priezvisko FO správne. Nebude to tým, že máš veľmi dlhé tel. číslo, že Ti ho tam celé neťahá. A s tou FO, nebude to tým, že máš nastavenú danú účtovnú jednotku ako PO?
apo
29.01.08,08:36
Z Pohody napísali stanovisko k padaniu programu:

keďže sa padanie pri vystavovaní priznania DPH nedá nasimulovať podľa nejakého návodu a do logu o chybách sa príčina niekedy ani nestihne zapísať (tak ako uvádzate i vo svojom maili) veľmi ťažko sa dá zistiť, čo padanie spôsobuje.

Po zmapovaní .ERR súboru, ktorý ste zaslali programátor zistil, že to padlo vždy niekde inde ...

Keďže uvádzate, že v priznaniach za november sa problém nevyskytoval, začali sme prechádzať kód pri vystavení priznania za december/4q, kedy sa počíta i koeficient DPH, ktorý do výpočtu prepočítava všetky vstupy a výstupy k DPH od začiatku roka. Problém sme nenašli, ale teoreticky by mohlo v určitom kroku dochádzať k spájaniu reťazcov. Programátor sa pokúsi spájanie reťazcov vylúčiť do najbližšieho update 8801 (bude sa vzťahovať už k verzii január 2008 rel. 8800). Musím však konštatovať, že táto zmena v kóde, nemusí problém odstrániť, pretože naozaj nevieme presne definovať, čo problém spôsobuje, keďže neexistuje rovnaký postup ako „spadnutie“ navodiť.

apo
Dada
29.01.08,16:26
Dada je tá čo má Poradu rada a ešte aj Pohoda je nezlostí.
:)Čím to je, asi pozitívnym myslením.

apo

Nič nie je dokonalé, tak sa treba zmieriť aj s tým, že ani Pohoda nie je dokonalá. Beriem to tak, ako to je. Samozrejme, keď sa vyskytne nejaký problém, tak ho riešiem. Doteraz som si vždy vedela rady. Používam Pohodu na jednoduché aj na podvojné účto už 7 rokov a vážny problém som doteraz nemala. Ozaj musím poklopať. Som s ňou spokojná. A asi preto mi chce šéf urobiť natruc a kúpi nový program. Kiežby ho niečo osvietilo a rýchlo na to zabudol mimotemy
zuzugali
30.01.08,12:28
napríklad som v jednej firme nemala mesiace: 10, 11, 12, ale 10, 10, 12.
to tlf. číslo písané nesprávne - že posledné dve číslice do výkazu netlačí, tak to mi tvrdohlavo odmietalo napísať... a ani meno a priezvisko FO na titulnej strane...

Heni, skús si v Nastavení - Globálnom nastavení - Mzdy 1 do políčka "Deň výplat" zadať iné číslo ako 29, 30 a 31. Potom Ti bude v štvrťročnom prehľade zobrazovať správne mesiace 10, 11 a 12. :)
great.zv
23.03.08,08:36
prosím o radu. mám takýto problém. robila som dodatočné daňové priznanie (prvý krát!) za 12/07 - ale keď som zadala výpočet DP, Pohoda mi padla. pri novom vstupe do Pohody som zistila - že medzi riadnym DP a dodatočným DP nie je rozdiel - napriek tomu že som v agende pokladňa opravila 6 VPD - doúčtovala som na nich DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html). neviem, kde som mohla urobiť chybu... vie mi niekto poradiť? Ďakujem
PS: včera som príspevok omylom zaradila do DPH - Dodatočné DP.... :---
apo
23.03.08,13:02
Porovnaj vypočítané hodnoty s riadneho a dodatočného DP s pôvodne podaným a tam by mal byť rozdiel.

Okrem toho dodatočné DP môžeš kedykoľvek zrušiť (CTRL+DEL) a dať vypočítať nanovo.

Keď zrušíš riadne DP nanovo vypočítané bude už potom vždy zhodné s dodatočným DP.

Iný problém by nemal byť. Pohodá má chyby, ale v tomto prípade je to tak ako píšem. Vyskúšaj a porovnaj s pôvodným DP.

apo
great.zv
23.03.08,13:30
môj postup: odomkla som účtovné obdobie december, doúčtovala som na dokladoch DPH, a dala som vystaviť dodatočné DP - bez toho, aby som pôvodné riadne DP zrušila. ale jednoducho pri zadaní dodatočného DP mi program oznámil chybu v čítaní z pamäte.... a padol. takže teraz mám DP za december a dodatočné DP za december so zhodnými hodnotami. zo zostavy som zistila, že mi opravené doklady vôbec nezahrnulo do DDP - len ho systém tak pomenoval. nič hrozné sa nedeje - lebo pôvodné DP neukracovalo štátny rozpočet - práve naopak, ale.... ešte mi treba spraviť DDP za január, no nemám odvahu.... :o
ďakujem, že si sa ozval
apo
23.03.08,13:43
Postup bol správny.
Urob nasledovné.
Zazálohuj.
1. Zruš dodatočné DP
2. Zruš doklad v ktorom si robila opravu DPH.
3. Zaúčtuj doklad ešte raz. Skontroluj správnosť členenia DPH a ja všetky dátumy, aby ukazovali na termín dodatočného DP.
4. Vypočítaj odznovu dodatočné DP.

Ak to nebude dobre, potom neviem kde by mohol byť problém.

apo
great.zv
23.03.08,15:30
apo ďakujem, takto to funguje! len sa mi to zdá byť tak "trochu ako okolo hlavy".... rušiť doklady a znovu ich zaučtovávať - ale funguje to! ešte raz vďaka a príjemné prežitie zbytku Veľkonočných sviatkov
PS: ako vidím viacerí ich trávime "po svojim" ;)
apo
23.03.08,15:44
Rado sa stalo. Čas beží a termín na DP nedočká. Už nechcem ako vlani posielať pdf súbory s DP a prílohami elektronickou poštou na DÚ.

apo
apo
28.03.08,08:21
Ahoj poraďáci,
chcem sa vyjadriť k tým stály platbám. Tiež ich používam. Prekvapilo ma, že sa tu píše, že do verzie do decembra 2007, keď sa okopíruje pohľadávka, že zostal zachovaný aj variabilný symbol. Takto to vôbec nefungovalo !!! Vždy som musela VS prepísať, lebo vždy sa vyplnil podľa čísla ostatnej pohľadávky. Dokonca mám na notebooku ešte verziu 8400, tam som to skúšala a tiež po zadaní CTRL+K sa VS vyplnil podľa čísla dokladu. TAKŽE URČITE NEŠLO V POHODE O ZMENU Z LEPŠIEHO NA HORŠIE, žiadna zmena tam totiž podľa mňa nebola. :-)
Ale bolo by fajn, ak by si užívateľ mohol vybrať, či tam VS chce zachovať alebo nie, pretože ani to, že by tam ten VS zostával vždy rovnaký by nebolo ktovie čo. Ja napríklad to niekedy potrebujem zmeniť, inokedy by sa mi hodilo, aby zostal zachovaný z dokladu, ktorý kopírujem.


Pozornejšie si prečítaj môj príspevok a dočítaš sa, že upozorňujem na zmenu pri OSTATNÝCH POHĽADÁVKACH.

apo