bui
24.01.08,01:19
Chcem sa spytat, mame jedneho tuzemskeho dodavtela sluzieb ktory nam fakturuje v EURach. Pred dvomi mesiacmi sa stal platca DPH, zacal teda vycislova na fakture DPH v cudzej mene aj v Sk. Chcem sa spytat ako je to s zaokruhlovanim? Pytam sa preto lebo na dvoch fakturach DPH v Sk zaokruhlil na cele Sk a v jednej nezaokruhlil vobec, nechal to na 0,01...
Mozem to zauctovat tak ako to ma on na fakture aj ked to asi nie je spravne?
Sumu DPH v EURach nezaokruhluje.
Sumu DPH v Sk raz ano...raz nie...
Ako ma zaokruhlovat?
kalkulka
24.01.08,07:00
Suma v SKK sa zaokrúhľuje.
DušanČ
24.01.08,07:12
Chcem sa spytat, mame jedneho tuzemskeho dodavtela sluzieb ktory nam fakturuje v EURach. Pred dvomi mesiacmi sa stal platca DPH, zacal teda vycislova na fakture DPH v cudzej mene aj v Sk. Chcem sa spytat ako je to s zaokruhlovanim? Pytam sa preto lebo na dvoch fakturach DPH v Sk zaokruhlil na cele Sk a v jednej nezaokruhlil vobec, nechal to na 0,01...
Mozem to zauctovat tak ako to ma on na fakture aj ked to asi nie je spravne?
Sumu DPH v EURach nezaokruhluje.
Sumu DPH v Sk raz ano...raz nie...
Ako ma zaokruhlovat?

Zatiaľ účtujeme v SKK, aj keď je doklad vystavený v inej mene. Zaokrúhľovanie upravuje zákon o DPH. Pokiaľ nie je DPH správne vypočítaná a zaokrúhlená, je to dôvod na vrátenie faktúry.
b.breza
24.01.08,07:26
Daň sa zaohrúhľuje na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom dadol a od 0,05 Sk vrátane smerom nahor.
Za vystavenie daňového dokladu a aj správne uvedenie DPH je zodpovedný dodávateľ.
Je len na vašich obchodných vzťahoch a problémoch, ktoré vám vznikajú so zaúčtovaním takejto DPH v halieroch, či dodávateľa na nesprávne vystavovanie faktúr upozorníte, pretože odpočítať si môžete len takú daň, aká je uvedená na daňovom doklade.
bui
24.01.08,20:25
a ked v tych prvych fakturach DPH po prepocitani z EUR na SKK zaokruhlili na cele koruny..tak ani to potom nie je spravne....ale bohuzial uz je termin DPH, tak to musim brat tak ako to je:(
KvetkaK
05.02.08,09:12
Ahojte. Ja tiež vystavujem faktúry niektorým odberateľom v EUR a potom na faktúre aj prepočet na Skk. Ja sa chcem opýtať, že kde v zákone by som našla ako správne zaokrúhlovať. DPH viem, že sa zaokrúhluje tak ako tu bolo už v téme spomenuté, ale ako by mal byť zaokrúhlený základ dane a tiež výsledná suma v SKK. Mne to program robí tak že mi napr. zaokrúhli takto:
- základ DPH 88.892,42 Skk (2.668 EUR)
- DPH je potom na celé haliere 16.889,60 Skk (506,92 EUR)
- výsledná suma 105.781,98Skk (3.174,92 EUR)
- a ešte mi tam dá halierové vyrovnanie -0,04 Skk, aby sedela prepočítaná výsledná suma.
Takto mi to potom program aj rozúčtuje, čiže aj to halierové vyrovnanie.
Je to takto správne? Nemalo by sa účtovať na celé haliere?

Ďakujem pekne za každú radu.
cloe
05.02.08,09:40
Ahojte. Ja tiež vystavujem faktúry niektorým odberateľom v EUR a potom na faktúre aj prepočet na Skk. Ja sa chcem opýtať, že kde v zákone by som našla ako správne zaokrúhlovať. DPH viem, že sa zaokrúhluje tak ako tu bolo už v téme spomenuté, ale ako by mal byť zaokrúhlený základ dane a tiež výsledná suma v SKK. Mne to program robí tak že mi napr. zaokrúhli takto:
- základ DPH 88.892,42 Skk (2.668 EUR)
- DPH je potom na celé haliere 16.889,60 Skk (506,92 EUR)
- výsledná suma 105.781,98Skk (3.174,92 EUR)
- a ešte mi tam dá halierové vyrovnanie -0,04 Skk, aby sedela prepočítaná výsledná suma.
Takto mi to potom program aj rozúčtuje, čiže aj to halierové vyrovnanie.
Je to takto správne? Nemalo by sa účtovať na celé haliere?

Ďakujem pekne za každú radu.

O zaokrúhľovaní DPH hovorí § 26, odst.3 Zákona o DPH.
Máš to zaokrúhlené v poriadku.
JAJA11
05.02.08,09:45
Zatiaľ účtujeme v SKK, aj keď je doklad vystavený v inej mene. Zaokrúhľovanie upravuje zákon o DPH. Pokiaľ nie je DPH správne vypočítaná a zaokrúhlená, je to dôvod na vrátenie faktúry.

Až na to, že by som musela vracať pomerne veľa dokladov, dokonca aj doklady z registračnej pokladne boli bez zaokrúhlenia a keď sa jedná o pár halierov, tak by náklady na korešpodenciou ďaleko presiahli úžitok. Faktúru vraciam iba keď je DPH úplne zle, alebo neobsahuje všetky náležitosti. :rolleyes:
KvetkaK
05.02.08,09:50
O zaokrúhľovaní DPH hovorí § 26, odst.3 Zákona o DPH.
Máš to zaokrúhlené v poriadku.
O DPH viem, len by ma zaujímalo kde v zákone o účtovníctve by som našla o zaokrúhlovaní pri prepočte cudzej meny. Nevieš mi poradiť?
Mne sa len nezdá to halierové vyrovnanie, prečo to takto robí.
KvetkaK
05.02.08,11:35
Posúvam....
JAJA11
05.02.08,13:43
O DPH viem, len by ma zaujímalo kde v zákone o účtovníctve by som našla o zaokrúhlovaní pri prepočte cudzej meny. Nevieš mi poradiť?
Mne sa len nezdá to halierové vyrovnanie, prečo to takto robí.


To halierové vyrovnanie vzniká zo zaokrúhlovania DPH na desatiny. Môj program to robí rovnako.