moniq81
24.01.08,05:44
Čaute poraďáci,

mám jednu sro, kde sa mi to poriadne zamotalo ohľadne nehnuteľností a DPH ide o 2 prípady:

1. Sro má v prenájme jednu budovu od FO - nepodnikateľa. Ten ju dovolil zrekonštruovať, technické zhodnotenie bude sro odpisovať, pričom stavebná firma vystavila za rekonštrukčné práce faktúru takmer na 2,5 mil . Sk s DPH. V budove má spomínaná sro vlastnú prevádzku ale zároveň prenajíma /so súhlasom majiteľa /priestory lekárovi - neplatcovi DPH. Aké čiastku z faktúry za rekonštrukcie môžem uplatniť pri odpočte? Ako si ju mám vypočítať, keď podľa toho, čo som čítala na porade - pri prenájme priestorov s oslobodením nemám nárok na odpočet pri rekonštrukčných prácach???

2. Sro A má v prenájme priestory od mesta. Tento nájom mesto fakturuje bez DPH. Sro A sa od IV. Q 2007 stala platcom DPH, pričom uvedené priestory ďalej prenajíma so súhlasom mesta ďalšej sro B - platcovi. Môže sa sro A rozhodnúť či bude nájom fakturovať sro B s DPH alebo bez DPH? Ide o to,že sro A má aj lekáreň takže koeficient používa tak, či tak. Čo je podľa Vás lepšie a výhodnejšie pre sro A???

Prosím, prosím poraďte mi !!!

Ďakujem