petraTT
24.01.08,09:09
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Predali sme budovu s pozemkom. No Daňový úrad už mesiac po zaplatení nezrušil záložné právo, čiže nemôžeme prepísať budovu a pozemok. Chcem sa opýtať, čo sa týka odpisov a vyradenia majetku držím sa dátumom dodania? Môžem vyradiť majetok z účtovníctva aj keď na našom liste vlastníctva stále je?
Stefan2005
24.01.08,08:21
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Predali sme budovu s pozemkom. No Daňový úrad už mesiac po zaplatení nezrušil záložné právo, čiže nemôžeme prepísať budovu a pozemok. Chcem sa opýtať, čo sa týka odpisov a vyradenia majetku držím sa dátumom dodania? Môžem vyradiť majetok z účtovníctva aj keď na našom liste vlastníctva stále je?

Viď postupy účtovania PU:

§ 2

Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Teda riadiť sa zmluvou (ako je v nej definované prevzatie / odovzdanie) a citovaným ustanovením postupov....
petraTT
24.01.08,08:41
V zmluve je napísané nadobudnutie právoplatným rozhodnutím o vklade do katastra.Takže ak som to správne pochopila pre mňa bude podstatný dátum prepisu a vtedy ukončím odpisy aj vyradim majetok. Je to správne?
Stefan2005
24.01.08,08:51
V zmluve je napísané nadobudnutie právoplatným rozhodnutím o vklade do katastra.Takže ak som to správne pochopila pre mňa bude podstatný dátum prepisu a vtedy ukončím odpisy aj vyradim majetok. Je to správne?

Ano, lebo kupujúci podľa zmluvy nenadobudol, a predávajúci neodovzdal nehnuteľnosť.
petraTT
24.01.08,08:59
Ďakujem veľmi pekne.
Stefan2005
24.01.08,15:41
Niet za čo. Len ešte raz uvádzam: "V zmluve je napísané nadobudnutie právoplatným rozhodnutím o vklade do katastra."
To je, že prevzatie / odovzdanie nehnuteľnosti nastane najskôr dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o vklade do katastra... Lebo ak ste fyzicky skôr odovzdali kupujúcemu nehnuteľnosť k užívaniu, tak potom tento deň je dňom účtovného prípadu.