gemerka
24.01.08,09:19
prosím o radu - už som celá dopletená :-(
popis situácie: firma A - štvrťročný platca dph dostáva mesačne faktúry za nájom priestorov s dph. Kedže jeho sestra firma B využívala tieto priestory v 2007 taktiež, rozhodla sa firma A, že prefakturuje pomernú časť nájomného a nákladov 2007 na firmu B (podla podielu na celkových výnosoch). Firma B nie je však platca DPH a tak nájomné bude pre firmu B bez dph, čim firme A vznikne koeficient. Viem ako vypočítam koeficient, no neviem ako uplatniť pomerné odpočítanie dane. Faktúra bude s dátumom 31.12.2007 a je v 2007. Koeficient mám nahlásiť na DU v akej lehote? Krátiť budem len 4.Q 2007? alebo musím robiť dodatočné DP za 1-3 Q 2007? Alebo mám vystaviť faktúru až v januári 2008 čím by som pomohla a nekomplikovala r 2007 - ved reálne výnosy sa mi podarilo definitívne predložiť až 20.1.08?!
Pri pomernom odpočítaní mám krátiť všetky vstupy alebo to musím deliť na tie 3 kategórie?
Johanka
24.01.08,08:31
Dovolím si trocha tento dlhý prpíbeh rozdeliť :

prosím o radu - už som celá dopletená :-(
popis situácie: firma A - štvrťročný platca dph dostáva mesačne faktúry za nájom priestorov s dph. Kedže jeho sestra firma B využívala tieto priestory v 2007 taktiež, rozhodla sa firma A, že prefakturuje pomernú časť nájomného a nákladov 2007 na firmu B (podla podielu na celkových výnosoch).
Firma A sa nemôže rozhodnúť ... potrebuje mať uzatvorenú podnájomnú zmluvu s firmou B, pričom možnosť podnájmu musí byť schválená prenajímateľom ...
Podčiarknuté nechápem - čo má výška nájomného s celkovými výnosmi ?
gemerka
24.01.08,08:42
vdaka za promptnu odpoved. Jasné, že zmluva už je aj prenajímateľ súhlasí. Obe firmy majú rovnakú činnosť a ako najobjektívnejší ukazovateľ na podelenie si nákladov poslúžil pomer výnosov firmy A a firmy b na spoločných výnosoch.
Johanka
24.01.08,09:00
Asi si sedím na kábli :) - majú nejaké "spoločné" výnosy, tzn., že podnikajú spoločne na základe nejakej zmluvy ?
gemerka
24.01.08,09:22
prenajímateľ nechcel prenajať priestory firme B lebo nie je platca dph. Firmy A a B sú jazykovky a tak firma A má na sebe celé nájomné a pomocou zmluvy sa rozhodli spoločné nájomné rozdeliť pomerom podľa dosahovaných výnosov. Iste že to nie je celkom OK, ale tak sa rozhodli.
Johanka, ale skús mi pomôcť prosím s tým pomerným odpočítaním dane a kedy vystavit fakturu december ci január odhliadnuc od vyššie uvedeného. Dakujem vopred, verím že pomôžeš