suvaha
24.01.08,10:26
ahojte,

mam takyto problem. SZCO zaplatil dobierkou fakturu na poste, ale doklad o uhrade nema. bol sa uz aj pytat ci mu ho nevedia vystavit, ale nenasli to.

co s takou fakturou?
Zoltán Kovács
24.01.08,09:28
ahojte,

mam takyto problem. SZCO zaplatil dobierkou fakturu na poste, ale doklad o uhrade nema. bol sa uz aj pytat ci mu ho nevedia vystavit, ale nenasli to.

co s takou fakturou?

Pošta asi ťažko vystaví spätne doklad o úhrade. Najlepšie asi bude obrátiť sa na dodávateľa aby potvrdil úhradu predmetnej faktúry. Mal som pár prípadov. Požiadali sme vyjadrenie dodávateľa, že predmetná fa je uhradná, kedy ako formou, a na základe toho som vypísal výdavkový doklad a priloži k tomu to vyjadrenie.
Olgica
24.01.08,09:30
Potvrdenie o zaplatení dobierky na pošte je doklad o úhrade. Ak ho stratil tak by malo byť smerodjané to, že na fa je napísaný spôsob platby dobierkou a preto by som to do účtovníctva dala, aj fa aj platbu (i keď nemá doklad).
ekopo
24.01.08,09:42
Potvrdenie o zaplatení dobierky na pošte je doklad o úhrade. Ak ho stratil tak by malo byť smerodjané to, že na fa je napísaný spôsob platby dobierkou a preto by som to do účtovníctva dala, aj fa aj platbu (i keď nemá doklad).
Je nutný doklad o úhrade, resp. potvrdenie dodávateľa o prijatí platby. Či je na FA napísané "PP, hotovosť alebo dobierka", nie je podstatné.
suvaha
24.01.08,10:30
dakujem.

a este jedna otazka: uctujem v MRP a ked zapisem fakturu ktora ma danovu povinnost napr. tato konkretna od ktorej nie je doklad o uhrade ma dan. pov. v novembri..no SZCO mi ju dal az k decembrovym papierom takze ak ju zapisem s novembrovou dan. povinnostou suma dph sa mi ukazuje v danovom priznani v novembri..ako to mam zapisat aby mi to vchadzalo do decembroveho dan. priznania?
andrej_rv
24.01.08,10:36
Je nutný doklad o úhrade, resp. potvrdenie dodávateľa o prijatí platby. Či je na FA napísané "PP, hotovosť alebo dobierka", nie je podstatné.
Doklad o úhrade je aj vlastný výdavkový doklad. Účtovný doklad je preukazným účtovným záznamom aj v prípade, ak je jeho obsahom skutočnosť dokázaná nepriamo obsahom iných preukázateľných záznamov (§ 32 ods. 1 písm. b) ZÚ). Podľa môjho názoru je možné u faktúr uhradených dobierkou výdavkový doklad vystaviť aj bez potvrdenia o úhrade. (Nepriamy dôkaz - najmä ak ide o ojedinelé prípady - môže byť jednak dobierková faktúra, prípadne odsúhlasený stav záväzkov s daný odberateľom v rámci inventarizácie).
Zoltán Kovács
24.01.08,10:41
dakujem.

a este jedna otazka: uctujem v MRP a ked zapisem fakturu ktora ma danovu povinnost napr. tato konkretna od ktorej nie je doklad o uhrade ma dan. pov. v novembri..no SZCO mi ju dal az k decembrovym papierom takze ak ju zapisem s novembrovou dan. povinnostou suma dph sa mi ukazuje v danovom priznani v novembri..ako to mam zapisat aby mi to vchadzalo do decembroveho dan. priznania?

V MRP pri dodávateľských faktúrach je "chlievik" dátumu odpočítania dane, tam daj december. Aplikuj § 51 ods.2 zákona o DPH.