aňuša
24.01.08,15:50
Ahojte!
Má niekto skúsenosť s odkladom platenia DPH?
Mám klienta, ktorý chce uhradiť DPH aspoň v troch splátkach. Dá sa to?
Zoltán Kovács
24.01.08,15:21
Ahojte!
Má niekto skúsenosť s odkladom platenia DPH?
Mám klienta, ktorý chce uhradiť DPH aspoň v troch splátkach. Dá sa to?

Zákon o DPH hovorí:

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti


(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a.

Nikde sa neuvádza možnosť úhrady dane v splátkach.
evina
24.01.08,15:31
Ja trochu doplním. Zákon o DPH hovorí o splatnosti DPH a venuje sa len tomuto druhu dane.
Máme zákon o správe daní a poplatkov venujúci sa všeobecne daniam a pravidlám v tejto oblasti. V zákone 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov máme paragraf 59..,ktorý v nasledovných odsekoch hovorí:

2/ Správca dane môže povoliť odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach, len ak dlžná suma bude zabezpečená podľa tohto zákona (§ 71) alebo niektorým zo spôsobov zabezpečenia záväzkov podľa osobitného zákona. /§ 71 pojednáva o záložnom práve/
3/ Ak daňový subjekt žiada o povolenie odkladu platenia dane z príjmov alebo dane z pridanej hodnoty, alebo spotrebných daní, alebo o povolenie platenia týchto daní v splátkach, predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie.
4/ Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najviac na dvanásť mesiacov odo dňa splatnosti dane alebo rozdielu dane.
5/ Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najskôr odo dňa doručenia rozhodnutia o povolení odkladu platenia dane alebo rozhodnutia o povolení platenia dane v splátkach.

Mám aj osobné skúseností, keď správca dane povolil platenie DPH v splátkach, takže treba vypracovať finančnú analýzu a podať žiadosť v zmysle predmetného paragrafu po dohode so správcom...
aňuša
24.01.08,15:43
Presne som aj ja o tomto čítala "predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie". Môžeš mi v tom trochu pomôcť ak máš s tým skúsenosť?
cloe
24.01.08,15:46
Presne som aj ja o tomto čítala "predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie". Môžeš mi v tom trochu pomôcť ak máš s tým skúsenosť?

Tlačivo k tomu mi dali na DÚ. Môžem potvrdiť, že klientovi na základe žiadosti + potrebných príloh, povolili platenie DPH na splátky.
evina
24.01.08,15:48
Presne som aj ja o tomto čítala "predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie". Môžeš mi v tom trochu pomôcť ak máš s tým skúsenosť?


Samozrejme by Vám k tomu mala pomôcť Súvaha a VZaS k danému dátumu. Z toho je vidno najlepšie Vaša finančná situácia. /nepredkladala som osobne, len viem o firme, ktorá také povolenie obdržala/.
K tomu by som priložila komentár s dôvodmi prečo som nie schopná splatiť DPH teraz naraz a ak by som musela neodkladne zaplatiť viedlo by to k ohrozeniu existencie firmy.
evina
24.01.08,15:50
No a nakoniec je k tomu tlačivo, to som nevedela :rolleyes:
aňuša
24.01.08,16:32
Veľmi pekne Vám ďakujem, len neviem či to vybavia zajtra ( posledný deň)..........poniektorý klienti sú nerozhodný......
Keďže účtujem v JU tak snáď postačí výkaz P a V a majetku a záväzkoch.