sagitta
24.01.08,16:57
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci vlastnici bytov v bytovom dome mozu pomocou peticie zakazat chov psov v bytoch (cinziaku)? Ja mam psika a spravkyna bytov ho nema rada, preto spisuju peticiu :mee: . Da sa proti tomu nejako branit?? Alebo mozu peticiou chov psikov uplne zakazat??
Vopred dakujem za odpoved.
subard
24.01.08,19:19
Neviem ale myslim ze to neni chovna stanica a ked platis dan za psika, Ja som mal taky problem ked som mal psika s jednou k.....a do dnes sa na mna horsie pozera ako pes Bas.... myslim kym nerusi nocny klud a nespini po chodbe ja som mal doma 13 rokov a okrem jednej nemal nik namietky ale su ludia a ludia
sagitta
25.01.08,12:35
Dakujem, vcelku som si oddychla. Psik nesteka a nijako nerobi zle, vykaly ani nic.. Tak snad to bude okey..
hanelie
25.01.08,15:14
zostaň v kľude, psíka ti nikto nemôže zakázať...
svojar
25.01.08,19:28
Ale podľa príspevkov v iných témach môžu odhlasovať,že naňho budeš platiť za výťah alebo spotrebu el.en. v spol priestoroch.
To keď ho budeš chodiť venčiť.
hanelie
26.01.08,06:44
kedysi boli také " návrhy" ako sú osobomesiace, tak by mali byť aj psomesiace :eek::eek::eek:
absurdistan:mee:
najag
26.01.08,11:15
Absurdistan je pre mna, ak vlastnicke bytu chodia vencit jej psov dve dievcata. Pridu rano, vyvezu sa vytahom, zoberu psov, vyvencia a vratia sa nazad, vyvezu, zvezu dole. Jedno vencenie, styri jazdy vytahom, za den celkovo v ramci vencenia 16 jazd vytahom. Vytah plny srsti, casto pomoceny,ale majitelia psov ho nevyriadia, pred vonkajsimi dverami extrementy, lebo majitelovi sa nechce ist so psom dalej.To vsetko v ramci solidarity maju platit ostatni vlastnici bytov ? Vratane osvetlenia ? Ja si myslim, ze je iba spravodlive, ak ten, co ma psa v byte si priplati za vytah a spolocne osvetlenie.Solidarnost v ramci platenia vytahu je vo vztahu k ludom a nie k ich zvieratam.A to este vlastnicka bytu si drzo napise, ze manzela nema doma cely rok, deti nema doma cely rok, len aby na druhych usetrila? Zvierata doma same cez denm stekaju o dusu a clovek si pripada ako v psinci, skor v blazinci. Myslim si, ze by to malo byt ako v Nemecku. K chovu psa v dome suhlas vsetkych vlastnikov. Potom by sa aj inak casto stavali k svojim zvieratam. Pretoze casto je dojem, ze prava psa su nadradenejsie, ako prava cloveka. A to mam psov rad.
hanelie
26.01.08,11:30
najag,

Pretoze casto je dojem, ze prava psa su nadradenejsie, ako prava cloveka.

v porovnaní s človekom: všimni si čo máš pod oknami - špaky, odpadky rôzneho druhu, sakle z hypermarketov, :mee:
JaDo
26.01.08,18:43
Zaujímavá debata.
Nikdy sme nechceli psa a s odporom sme sa pozerali na tých čo ich venčili na spoločných priestranstvách.
V januári pri -17 st.C sme pri našej záhrade objavili mrznúcu a hladnú fenku. Dali sme jej keks a starú deku na terasu. Už tam zostala. 1/2 roka na záhrade, neskôr sme ju pre zdravotné problémy zobrali domov. Ešte tú jar sme s ňou prežili cisársky rez a výchovu 4 šteniatok, ktoré sme rozdali. Máme ju 5 rokov. Druhý, tak dobrý a vďačný psík snáď ani neexistuje. Dnes viem, že zvieratká maju svoju inteligenciu a najmä dušu.
Môže mi niekto vyčítať, že "chovám" psa?
Druhá vec je ohľaduplnosť. Venčíme (snažíme sa mimo frekventované okolie panelákov a väčšinou zbierame...), jazdíme výťahom (my 3x denne ale k susedom denne plno cudzích návštev), štekáme (ak má pocit, že niekto ohrozuje naše teritorium, no u susedov kričia a dupú tak, že to počuť o 4 poschodia nižšie).
Mohla by som pokračovať. Je jasná, že každé spolužitie vyžaduje toleranciu.
Ak chce niekto postihnúť toho kto ruší, nadmerne užívá spoločné zariadenia a znečisťuje spoločné priestory a priľahlé okolie a pod., tak nech postihuje ale spravodlivo. T.j. aj majiteľa psa ale aj neohľaduplného obyvateľa. Na toho druhého si však väčšinou nikto netrúfne (bývá drzejší ako majiteľ psíka)!
mladymuz
26.01.08,19:01
ked ten psik nenarušuje okolie, neobmedzuje inych ľudi, tak ti to zakazať nemôže nikto.

určite budeš v nemilej situacii, pretože všetko, akukoľvek špinu ktora sa objavi vo vchode, tak bude za to vinny psik.
Ak sa bude vyostrovať spor, podal by som na nu trestne oznamenie za ohovaranie a našiel by som si k tomu aj svedka, že obvinuje nepravom.
Treba si davať pozor.
najag
27.01.08,10:36
Hanelie : prava su prava a odpadky su odpadky. Tieto dve veci sa nedaju porovnavat. A ono je to vzdy o cloveku, pretoze zviera sa sprava tak, ako sa mu dovoli. Vo vztahoch ide vzdy o vzajomnu ohladuplnost voci sebe. Spravanie, ktore vyplyva z pravnych noriem a spravanie, ktore by malo byt vysledkom nasej ludskej slusnosti voci ostatnym.
luciaq
01.02.08,08:03
nevidim dovod, preco by si vlastnik ps mal priplacat za vytah,alebo osvetlenie, nech si priplacaju aj rodicia, ktori maju dospievajuce deti, za ktorymi chodia nonstop kamarati, fajcia vo vchodoch, robia neporiadok ,podpaluju schranky. to je v poriadku? ten pes ozaj menej skody spravi ako vyrastkovia
svojar
01.02.08,12:09
Tu nejde o škody a neporiadok, ale o náklady na prevádzku. Ten pes je tam stále. O nákladoch na nejaké návštevy sa tu už toho popísalo veľa a k ničomu to neviedlo, len k vzájomnému osočovaniu diskutujúcich.
chiarca
03.02.08,20:13
Prepáčte , ale človeku sa rozum zastaví . len preto priplácat za spoločne osvetlenie a vytah, že niekto ma domáceho miláčika? Dobre že nedostaneme príkaz že kolko krat denne môžem z domu vykročit. A ten kto býva na prízemí?
Nesi
05.02.08,07:22
Chov psa v byte ti môže zakázať jedine súd a to ak pes nad mieru primeranú pomerom obťažuje susedov hlukom, zápachom a pod. To, že sa tak skutočne deje, ti ale súd musí dokázať /napr. meraním decibelov, ktorými pes šteká/. Ak máš za psa zaplatenú daň a pes naozaj nešteká napr. v čase nočného kľudu a nešpiní v spoločných priestoroch domu, môžu spísať aj 10 petícií a psa ti nikto nemôže zakázať.
JaDo
09.02.08,23:09
Svojar, ako som písala tak chodím so psom 3x denne von. A kto mi môže povedať, že vytváram naviac náklady na psa? Jo ho vyvenčím súčasne s návštevou obchodu, krajčírky, obuvníka, nadýchat sa čerstvého vzduchu atď. Myslíš, že by som tam - nemať psa - neišla?
svojar
10.02.08,05:19
Veľkú radosť z toho má potom ten pes priviazaný pred obchodom, krajčírkou, obuvníkom, alebo ostatní návštevníci uvedených inštitúcií, keď na nich prípadne breše.
JaDo
10.02.08,15:01
Ja "tam" nie som nikdy dlho a obrovskú radosť má, keď sa vrátim, pretože takmer vždy dostane niečo malé, dobré za trpezlivosť.
Na ľudí nešteká, len na iného psa.

Ale nedohadujme sa.
Viem, že ľudia sú všelijakí.
Niekto neváhá dať tisíce za čistokrvného psíka a pritom je mu za ťažko brať ohľad na susedov tým, že by s ním išiel na poriadnu prechádzku mimo okolie domu a podobne.
Aj keď sa mi niektorí čistokrvní psíci páčia, nekúpila by som ich, pretože nechcem podporovať "veľkovýrobcov psov". Navyše si myslím, že by som asi nevedela riadne vychovať šteniatko. Je treba veľa terpezlivosti a dôslednosti, aby neobťažovalo rodinu a susedov.
Leggy
10.02.08,16:00
Patrim k rodine,ktora zije v dome a je vlastnikom psa.Pes si beha po pozemku,nikoho neotravuje ale o dva domy dalej byvaju susedia co ho nemozu vystat.Vadi im,ze steka,dokonca uz volali aj mestku policiu,ktora nad tym mavla rukov,lebo nas pes nieje jediny ktory steka a urcite nebrese 24 hodin denne,povedala by som,ze minimalne,pokial nejde okolo macka alebo iny pes.Ti nasi susedia vsak mali problem len s nami ale to,ze hlasnejsie brese pes ich susedy bolo v poriadku.Najlepsie na tom je,ze oni maju nieco proti nasmu psovi a pritom ich pes,bol zavrety po cely zivot v dome,na dvore mal minimalny priestor,kedze sadia este aj na balkone,opatera onho takmer ziadna,vychudnuty....takze urobte si obraz akí ludia su proti psikom-najvernejsim priatelom.
Ofélia
11.02.08,17:28
Ja by som sa chcela spýtať na radu. Suseda si na vianoce kúpila psa, keď ho chodí venčiť, poneviera sa sním len v okolí bytovky a zistili sme že nám očúrava garážovú bránu, ktorá po 2 týždňoch očúravania začína hrdzavieť. Poradte mi čo mám urobiť aby tam ten pes nechodil čúrať. Susede je zbytočné dohovárať lebo ona na starosť rozum nemá (hovorí od veci)
Leggy
11.02.08,18:11
Nas pes robi to iste,znackuje si cely svoj dvor,vcetne brany a plotu.Nam bolo doporucene aby sme miesta,ktore si najviac znackuje poliali zriedenou octovou vodou alebo kupili specialny pripravok,ktory ho mal odtial odpudit.Vyskusali sme oboje,bol z toho len zbytocny smrad a nas pes v tom dalej pokracuje....mozno to na inych psov zaberie viac.
svojar
11.02.08,19:17
Tak ako aj v iných témach sa aj v tejto, pri dlhšej diskusii odbočí od priamegho zadania. Tu sa riešilo, či platiť za psa výťah a el. en. spol. priestorov a už je to dakde mimo.
Ofélia
12.02.08,19:45
Ospravedlňujem sa. Nechcela som zakladať novu temu, potrebovala som poradiť od ľudí, ktorý v byte psa majú,
Chobot
13.02.08,07:31
Tak ako aj v iných témach sa aj v tejto, pri dlhšej diskusii odbočí od priamegho zadania. Tu sa riešilo, či platiť za psa výťah a el. en. spol. priestorov a už je to dakde mimo.

svojar, svojar - vodu kážeš a víno piješ. Pôvodné zadanie bolo, či môžu petíciou zakázať chovať psa v byte. Svojim príspevkom o platení poplatku za psa si ty odbočil od témy, tak prečo vytýkaš dadine, že odbočila od zadanej témy??;):D
Leggy
14.02.08,19:25
pokusim sa neodbocit od temy...ked som este byvala v byte,kupili sme si dvoch psov,hned naraz,no kedze to boli este steniatka obaja byvali s nami v byte,denne sme nimi chodili aj 7 krat von,podla nasej aj ich nalady.Vyuzivali sme vytah,schody,..a nikto zo susedov sa nestazoval ani po case ked uz tie psy zacali rast.Myslim si,ze ostatni by sa ani nemali starat ci je pes v byte alebo nie, to uz asi nevedia nic ine vymysliet do coho by sa ,,obuli,, a ostava im uz len chudacik psik,ktory za nic nemoze.
jež
15.02.08,05:17
ja bývam v byte na prvom poschodí, mám aj psíka, chodíme aj von možno 5x denne, ale nepoužívame výťah nikdy, hoci platiť musíme.
pepsikova
15.02.08,09:51
Mám psíka v byte 11 rokov a v deň,keď som ho priniesla som prišla o všetky kamarátky,susedia besneli a je im zo mňa zle dodnes..pritom môj psík je inteligent a nijako ich neruší,akurát prská,keď je nafajčené na schodišti,kde si susedky urobili sedenia a tam fajčia,cez deň i v noci..
Musím povedať,že psík je skutočne lepší než človek,hlavne tým,že nie je zákerný a falošný,je to síce iba zviera,ale stopercentne ale sa mi vyplatil lepšie než kamarátky...som mu vďačná..
pepsikova
15.02.08,18:04
Mám psíka 11rokov a v deň,keď som ho priniesla domov,prišla som o všetky kamarátky a susedia sa so mnou bavia cez zuby dodnes..ale kľudne poviem,že ten pes stojí za to.Obchádzajú ma klebety a klepy a vcelku život klebetníc,ktoré by ma normálne zaťažovali.Neviem,čo sa robí okolo mňa a nijak sa tým nezaťažujem,na lúke sme volní a je nám fajn,doma je pohoda,som spokojná.
pepsikova
15.02.08,18:05
..som tu 2x...teda?..ale je to pravda...
Leggy
17.02.08,09:01
,,ČÍM VIAC SPOZNÁVAM ĽUDÍ, TÝM VIAC MILUJEM SVOJHO PSA.,,
mirpo
17.02.08,21:04
,,ČÍM VIAC SPOZNÁVAM ĽUDÍ, TÝM VIAC MILUJEM SVOJHO PSA.,,
Síce mimotemy, ale môžem len súhlasiť.:)
nikkto
19.02.08,10:04
Tak pridam aj ja k tejto mrve moj nazor.....pes je pes....ako taky je to potomok vlka..dravec ktory v podstate nepatri do interieru ci uz je to byt alebo dom....je urcite ukrateny....proti tym ktori behaju niekde volne po dvore....to ze ho mame doma je len nase prianie...nas rozmar....nasa hracka....preto sa musime oproti ostatnym v dome spravat ohladuplne a aj nas pes...lebo oni nemusia na psa v byte rovnaky nazor a mozno ho nechcu prave preto ze si myslia to co ja.....mam dom aj byt.....teda presnejsie teraz uz mam dom..pokym som bol v byte som si to nevedel predtavit mat tam psa.teraz je to moj najlepsi priatel....asi naozaj jediny ktoremu mozem verit
Dav
19.02.08,10:34
,,ČÍM VIAC SPOZNÁVAM ĽUDÍ, TÝM VIAC MILUJEM SVOJHO PSA.,,
Pes do bytu nepatrí!!!!! presviedčala som samu seba. Psov mám rada odmalička, a myslela som si, že teda na dvore áno, v byte jedine plyšový. Tak som mala psov na dvore, až prišlo na "Nikdy nehovor nikdy" , ale na " Zmenou adresy sa nezmenia priatelia" a moja fenka poputovala s nami do činžiaku. Susedia sa nesťažujú, zvonček máme vypnutý, aby k nám nikto nezvonil a neštekala, keď nie sme doma. Muži, prosím Vás, neurazte sa , tie moje mužské exempláre a pes vychádzajú z porovnania takto :
Jedlo : v miske, odkiaľ si ho vezme sama. Druhá miska na vodu. Stabilne na jednom mieste, nie všade po byte, ako poháre, šálky, taniere.
Špinavé prádlo - pes tratí chlpy, tie povysávam. Mužské špinavé veci sú všade, s výnimkou koša na prádlo. A vysávať treba aj tak, lebo sú všade omrvinky.
Vaňa - neuprace ani jeden z nich.
Utieranie nôh, labiek - psovi labky umyjem, ako prídeme zvonku, ale zablatené topánky č.46( jáj, ešte mobil) vedia po celom byte spraviť .....uf, paseku.
Pred 7 rokmi som zobrala hafanicu z útulku, pôvodne na pár dní, kým sa jej nájde nejaká dobrá rodina, ale neľutujem, že ju mám, nerobí v byte neporiadok, neobťažuje susedov.
P.S. Nikto zo susedov ju nepodozrieva, že fajčí vo výťahu, ani že hádže špaky po chodbách.
Ale uznávam, že je to individuálne. záleží od psa, susedov, majiteľa.
Katka19
19.02.08,10:38
Ahojte dohadujete sa tu o psoch ,ale musím potrdiť, že tak ako dokaže človeka mať rad pes nedokaže ani jeden človek,mam tiež psíka v byte ,ale susedia sa nepohoršuju, že šteká. Skôr sú radi ,že ako náhle je nejaká cudzia osoba na chodbe, hneď reaguje a upozorní ,tých čo sú doma.Ľudia sme všelijaký ,ale kto nemá rád zviera nemá rád ani ľudí...
horvatm
16.03.08,14:53
Pozdravujem Vas, ako riesite uctovanie poctu osob, rata sa to toho aj pes, u nas sa zaviedol poplatok za psa 0.25 nasobok dospelej osoby a velky pes 0,5 osoby, ako je to spravne a u vas?
jaja99
13.05.08,07:44
Prosím o radu majiteľov psa v byte. Ideme dať byt do prenájmu. Rodina, ktorá má záujem má psa - rotvajlera, fenu, že vraj celý deň prespí, nereaguje ani na zvonček. Môžem im veriť? Aké máte skúsenosti s poškodením zariadenia psom? - škrabance na parketách a podobne....
mladymuz
13.05.08,07:53
skusil by som im doverovať, nakoniec sa všetko človek dozvie od susedov a v prvom rade za chovanie psa je zodpovedny majitel toho psa a nie vlastnik. dospely pes uz obvykle zariadenie bytu nenicí. Ked, tak treba spisat stav pred a po prenajimani, s tym, ze aby vlozili nejaku kauciu, ktora sa im po skonceni najmu vrati, ak bude vsetko OK. My ked sme prenajimali byt, tak sme sa bali, ze co povie majitelka na jazvecika, ale celkom je v pohode a je fakt pravdou, ze ten pes ani nepipne za cely den ked je sam doma.
Chobot
13.05.08,07:55
Prosím o radu majiteľov psa v byte. Ideme dať byt do prenájmu. Rodina, ktorá má záujem má psa - rotvajlera, fenu, že vraj celý deň prespí, nereaguje ani na zvonček. Môžem im veriť? Aké máte skúsenosti s poškodením zariadenia psom? - škrabance na parketách a podobne....

Rotvajler do bytovky??:confused: To je ako keby si niekomu nechal parkovať tank v záhrade.

Jedna známa mala dogu v byte, tvrdila, že je to bytový pes. Po krátkom čase to už bytový pes nebol, keď jej doškriabal vchodové dvere, okúsal stenu a roztrhal všetky dostupné papuče.

Ale záleží od povahy psa.
mladymuz
13.05.08,08:03
velmi zavisi od vychovy psa. Kolegyna ma rotvajlera, fenku a ten pes je maximalne mierumilovny. Susedia chovaju v byte dokonca nieco ako Nemeckeho boxera a je to uplne mierumilovny pes ktory naozaj nerobi vobec ziadne problemy a znesie sa aj s inymi psami v panelaku.
jaja99
13.05.08,08:10
Vďaka za Vaše rady, s kauciou sú oboznamení, byt bude nafotený pri prevzatí. Len sa obávam škrabancov - napr pri behaní psa po byte - sú, nie sú,? Aj keby cielene neškrabal zariadenie, či na byte vidno, že tam je pes. Ešte sa prosím vyjadrite.
Pre Chobota: Veď preto sa pýtam, aj ja mám podobné obavy.
mladymuz
13.05.08,08:17
na zaciatok este zazmluvnit, ze majitel ma pravo aspon raz mesacne nahliadnut byt. Na zaklade vyvoja situacie sa clovek potom rozhodne, ze ci nezrusi zmluvu. My mame plavajucu podlahu a nie su ziadne skrabance, ale samozrejme, jazvecik ma mensiu hmotnost ako rotvajler.
Dav
13.05.08,15:18
Naša má 12 kg, a žiadne škrabance na parketách ani linoleu nie sú. Otvára si sama dvere do izby, ale pekne labkou hľadá kľučku, tak ani dvere nemáme poškriabané.
arizona
13.05.08,15:52
Rotvajler do bytovky??:confused: To je ako keby si niekomu nechal parkovať tank v záhrade.

Jedna známa mala dogu v byte, tvrdila, že je to bytový pes. Po krátkom čase to už bytový pes nebol, keď jej doškriabal vchodové dvere, okúsal stenu a roztrhal všetky dostupné papuče.

Ale záleží od povahy psa.

...súhlasím s poslednou vetou.mimotemy My sme mali v byte 4 roky pitbulku.:):):)
Vždy som bola proti psíkovi v byte. Ale názory sa menia...Aj táto naša by bola zamrzla,ako jej súrodenci,lebo majiteľ si starostlivosť o chov vysvetlil , že stačí drôtená klietka 2x2m pre psiu rodinku v obrovských mrazoch...
Je to taký typický gaučopes.:D Nikdy nič nezničil, ani nedoškriabal.Dobrácky kľuďas,ktorého ľúbila celá bytovka.Nikdy nechodil na obojku, ani s náhubkom.
Myslím si, že je to vždy o tolerancii, ľuďoch a medziľudských vzťahoch.
Keď ostatní susedia videli, že pes je vychovaný, poslúchne na slovo,venčiť sa chodí ďaleko od pieskovísk a trávnikov,nešťeká a nikoho neobťažuje, tak sa nikto nemohol na nič sťažovať.
jozef147
16.11.19,10:11
Môj názor na chov psíkov v panelaku je, že v byte si chovaj psika,ale akonahle prekročiš dvere svojho bytu,si v spoločnych priestoroch domu,len ako jeden spoluvlastnik !! a bez suhlasu ostanych spoluvlasníkov tam pes nama čo hladať!!! Je to aj dotaz,na zákony v EU, napríklad v nemecku v bytovom dome je potrebný súhlas ostatných spoluvlasníkov na chov psikov v byte!!! Skôr či neskôr to bude aj na Slovensku tak!!! A konečne sa vlastníkom bytov ulaví .
dmc
16.11.19,10:36
tak!!! A konečne sa vlastníkom bytov ulaví .

si kludne ulav aj teraz. Vo vlastnm byte si mozes ulavovat kolko len chces - bez obmedzenia. Aj mimo zakon. Aj po 11 rokoch od posledneho prispevku.
korela
16.11.19,12:17
Môj názor na chov psíkov v panelaku je, že v byte si chovaj psika,ale akonahle prekročiš dvere svojho bytu,si v spoločnych priestoroch domu,len ako jeden spoluvlastnik !! a bez suhlasu ostanych spoluvlasníkov tam pes nama čo hladať!!! Je to aj dotaz,na zákony v EU, napríklad v nemecku v bytovom dome je potrebný súhlas ostatných spoluvlasníkov na chov psikov v byte!!! Skôr či neskôr to bude aj na Slovensku tak!!! A konečne sa vlastníkom bytov ulaví .
mimotemyOptimista! :-)
Aj vo Švajčiarsku v obci povolia živnosť, o ktorú si obyvateľ požiada. Ale po troch mesiacoch sa k nej vyjadrí jeho okolie, ak mu prevádzka z nejakých dôvodov nevyhovuje, obec živnosť zakáže.
To sa na Slovensku tiež zatiaľ nemôže stať. Príde nový sused, začne vyklepávať autá vo vonkajších priestoroch, a ty sa môžeš tak akurát odsťahovať. Odsťahovať sa môžeš, či má alebo nemá živnosť, nikto mu to nezakáže.
korela
16.11.19,12:19
tak!!! A konečne sa vlastníkom bytov ulaví .

si kludne ulav aj teraz. Vo vlastnm byte si mozes ulavovat kolko len chces - bez obmedzenia. Aj mimo zakon. Aj po 11 rokoch od posledneho prispevku.

Mňa neudivuje, že v témach sa s pauzami pokračuje, veď téma o psoch je a bude stále živá.
alaya1
16.11.19,14:04
Môj názor na chov psíkov v panelaku je, že v byte si chovaj psika,ale akonahle prekročiš dvere svojho bytu,si v spoločnych priestoroch domu,len ako jeden spoluvlastnik !! a bez suhlasu ostanych spoluvlasníkov tam pes nama čo hladať!!! Je to aj dotaz,na zákony v EU, napríklad v nemecku v bytovom dome je potrebný súhlas ostatných spoluvlasníkov na chov psikov v byte!!! Skôr či neskôr to bude aj na Slovensku tak!!! A konečne sa vlastníkom bytov ulaví .
Jozef alias x y nickov. Neteš sa dopredu Niektorí sa chystajú už aj levov chovat.;):)... nuda je sviňa čo?