zuzanka76
24.01.08,17:08
Prosím Vás, ako je to, keď je žena na materskej dovolenke a chce popri tom podnikať. Ako je to s odvodmi? A je určený nejaký limit čo sa týka príjmu aby jej nekrátili rodičovský príspevok?
betka
24.01.08,16:32
Pokiaľ viem, limit príjmu nie je. Môžeš podnikať.
zuzanka76
24.01.08,16:45
A čo sa týka odvodov? Budem si musieť platiť odvody ako SZČO?
vieroslava
24.01.08,17:15
Ja by som sa tiež pripojila otázkou. Môže žena, ktorej síce materská už skončila, ale ešte je doma s dieťaťom a poberá rodičovský poberať príjmy z prenájmu nehnuteľnosti.
Akým spôsobom to ovplyvní výšku jej rodičovského príspevku a čo uvádza v daňovom priznaní?
Mám na mysli, aké položky si z tohoto príjmu z prenájmu môže odpočítať?

Jednalo by sa o príjem cca do 50 tisíc ročne.
Janaex
24.01.08,17:29
najskor si ujasnime co je materska a co rodicovska dovolenka. matersku vyplaca SP ( spravidla 28. týždňov od vzniku nároku,mne to vychádza , niekde do polroka dieťatka), potom nastupuje UPsVR a ten vypláca rodicak . Pocas materskej ako SZCO odvody neplatis lebo ide o vylucenie podla §140 Ale ak si na rodicaku, potom u SZCo ktora je povinne prihlasena na poistenie sa poistenie prerusi pocas rodicaku podla § 26, len ak pocas rodicaku nevykonavas zarobkovu cinnost. Prides na pobocku SP predlozis RL-prerusenia a podpises vyhlasenie ze nevykonavas zarobkovu cinnost. Ak vykonavas pracu pocas rodicaku, si povinna odvody platit. Este odporucam si overit si si v SP prihlasena povinne alebo dobrovolne. Pretoze dobrovolne poistenej osobe sa poistenie neprerusuje , potom by to znamenalo, ze poskonceni cerpania materskej vznike povinnost platit dobrovolne poistenie, ci pocas rodicaku robis alebo nie.
Vladimír Ozimý
24.01.08,17:51
pri zdravotnom je to myslím 1/2 úhrnu min. miezd ak nepresiahnete platí odvody štát,

čo sa týka socialného poistenia je to viazané na výšku obratu (12 násobok min. mzdy) ak ho prekročíte ste povinná sa registrovať.