Tamina6
24.01.08,17:15
chcela by som sa opytat, ak mi niekto vie poradit

Pred nedavnom sme s manzelom poziadali o odkupenie druzstveneho bytu do osobneho vlastnictva, ziadosti druzstvo vyhovelo, zaplatili sme a podpisali sme zmluvu, potom poverena pracovnicka druzstva poziadala o vklad do katastra nehnutelnosti. Presli 2 mesiace a dodnes nemame list vlastnictva, pretoze pracovnicka katastralenho uradu pozastavila konanie, ako dovod uviedla to, ze sme nedolozili sobasny list. Po jeho dolozeni nas poziadala o stiahnutie navrhu na vklad do katastra s odovodnenim, ze nie je mozne, aby sme sa s manzelom stali spoluvlastnici bytu, kedze podiel na druzstve manzel nadobudol pred uzavretim manzelstva. Avsak sucasne zamestnankyna druzstva, ktora s nami uzatvarala zmluvu sa vyjadrila, ze doposial sa s tymto nazorom nestretla, kedze pravidelne takto manzelia odkupuju byty.
Ktora z nich ma pravdu a ako dalej postupovat ? Prisli sme uz o peniaze za poplatky a este nam nevedeli povedat, co uz neprepadli aj peniaze za odkupenie bytu.
vieroslava
24.01.08,16:24
Pokiaľ v zmluve o nadobudnutí bytu ste uvedení ako manželia a nadobúdate nehnuteľnosť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pani na katastri nemá právo od Vás vyžadovať sobášny list a skúmať, či manžel už bol podielnikom v družstve pred manželstvom. Predsa prostriedky, z ktorých ste zaplatili zostatkovú hodnotu bytu sú už spoločné.
vieroslava
24.01.08,16:26
Ešte dodávam, že nereagujte na slovné výzvy pracovníčky katastra. Ak má nejaký právny problém, nech Vám zašle rozhodnutie o prerušení konania písomne. A potom sa prípadne poraďte s právnikom ako problém riešiť.
IVEB
24.01.08,16:39
Nestretla som sa ešte s tým , že by kataster skúmal , či odkúpenie družstevného bytu malo byť obidvoma manželmi alebo nie a už vôbec nie s tým , že by kataster požadoval sobášny list. Aj keď by družstevný byt nadobudol len jeden z manželov , je možné formou notárskej zápisnice rozšíriť BSM , kde bude presne uvedené , že manželia spoločne odkúpia do vlastníctva družstevný byt. Túto dohodu manželov , overenú samozrejme notárom sme prikladali k Zmluve o prevode vlastníctva družstevného bytu a k Návrhu na vklad do katastra. A ak kataster nájde chyby v Zmluve musí to písomne oznámiť všetkým účastníkom tejto Zmluvy. Dostali ste už od nich pozastavenie a ak áno aký dôvod je tam uvedený ?
Tamina6
24.01.08,17:33
Dakujem za odpovede, konanie bolo pozastavene a dala nam to aj pisomne, ako dovod je uvedena vyzva na zaplatenie poplatkov a to konkretne dolozenie sobasneho listu, toto citujem z listu, ktory poslala. Pracovnicka druzstva to nepochopila, este sa s tym nestretla a ani nam nevedela poradit, co mame dalej robit. List vlastnictva nam suri a absolutne nechapeme, z akeho dovodu nas ta pani vyzyvala na dolozenie sobasneho listu. Ked ho tam bol manzel odniest, povedala, ze nam list vlastnictav nemoze vydat, lebo manzelmi sme sa stali az po prevode podielu na druzstve na manzela. Ale v zmluve o odkupeni bytu sme uvedeni ako manzelia. Nahlasena som v byte uz 4 roky, takze na druzstve nevideli problem s odkupenim.
IVEB
24.01.08,17:44
No ja tomu nerozumiem . Od kedy kataster skúma , či kupujúci nadobudli byt pred alebo po uzavretí manželstva. Musí tam byť nejaký zádrhel. Je potrebné ten list , ktorý ste obdržali konzultovať s právnikom alebo ísť priamo na kataster a vyžiadať si konkrétne informácie. Je v tom liste uvedený nejaký paragraf na ktorý sa odvolávajú. ? A v ktorom meste to je ?
Tamina6
24.01.08,18:18
Je to v Kosiciach a list sa odvolava na § 12, 22 a 31 zak 162/ 1995, boli sme tam a vysvetlila nam, ze nie je mozno odkupit druzstveny byt do osobneho vlastnictva, ked podielnikom na druzstve bol manzel pred uzavretim manzelstva, ze mame stiahnut ziadost o vklad, a ze musi on podpisat zmluvu s druzstvom sam a tak poziadat zasa o vklad ... a ze ked sa chcem stat ja spoluvlastnikom, tak mi moze darovacou zmluvou polovicu bytu potom darovat
Mária27
24.01.08,22:38
§ 31 (2) "Pri rozhodovaní o povolení vkladu prihliada správa katastra aj na skutkové a právne skutočnosti, 10b) ktoré by mohli mať vplyv na povolenie vkladu."

V zmluve o prevode bytu je ako člen družstva určite uvedený len manžel, pretože vydajom ste sa síce stali spoločnou nájomníčkou, ale nie spoločnou členkou družstva. Družstevný byt sa prevádza len členom družstva a po prípadnom rozvode zostáva byt len majetkom toho člena.

Kataster na základe vyšších ustanovení zákona zistil nezrovnalosť, prerušil konanie, aby zistil, či ide o chybné vystavenie zmluvy družstvom, alebo ste skutočne členstvo nezískali vôbec.

Poplatky za prvý pokus prevodu by vám malo družstvo vrátiť, na chybe majú podstatný podiel.
IVEB
25.01.08,07:06
A ako kataster zistil , že výlučným členom družstva bol len jeden z manželov , ak na zmluve o prevode boli uvedený dvaja ?
Tamina6
26.01.08,15:32
Pani na katastri si to zistovala z toho dovodu, ze ma nezhody s pracovnickou druzstva, co to ma nastarosti, tak sa jej snazi zneprijemnovat zivot, pride mi to vrcholne infantilne a nerozumiem tomu
Odin
28.01.08,16:54
toto je iba na slovensku.nechapem preco vam komplikuju jednoduchu vec.