bluerunx
24.01.08,17:16
Ahoj,

mozete mi poradit ohladne zdanenia prijmov? Pracujem v UK, moj zamestnavatel mi riadne plati dane a NHS (zdravotne poistenie). Dane v UK su vyssie ako na Slovensku. Mozem nejako deklarovat, ze chcem platit dane na Slovensku a ziadat naspat dane z UK? Na Slovesnku mam trvaly pobyt aj vlastnictvo nehnutelnosti. Do UK som isiel pracovat na kratke obdobie. Momentalne 5 mesiacov

Nevadilo by mi ani, keby som aj platil zdravotne a dochodkove poistenie na Slovensku.

Takze otazky su nasledovne:
1. Mozem teda podavat danove priznanie na Slovensku s deklarovanim v UK, ze prijem som zdanil podla mojho danoveho domicilu?
2. Mozem platit dochodkove poistenie akoby som bol na Slovensku (1. a 2. pilier)?
3. Mozem platit zdravotne poistenie na Slovensku a v pripade pouzit EU kartu alebo musim platit v UK NHS?

Vdaka
Bluerunx
Marína
24.01.08,19:54
1. Daň z príjmov musíš platiť v tom štáte, odkiaľ poberáš príjmy. Nemôžeš predsa poberať príjmy v jednom štáte a daň z týchto príjmov odviesť v inom štáte. Predstav si, že by napr.200000 Slovákov poberalo príjmy v UK a daň by odviedlo v SR. Náš štátny rozpočet by sa potešil, rozpočet UK by však nadšený nebol.
Ak si rezidentom SR(máš tu daňový domicil), daňové priznanie podáš v SR z celosvetových príjmov, t.z. zo všetkých svojich príjmov bez ohľadu na to, v ktorej krajine si ich poberal. SR má s UK podpísanú medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, v ktorej sa uvádza, že príjmy sú vyňaté zo zdanenia. To znamená, že príjmy z UK v daň. priznaní uviesť musíš, daň však z nich platiť nebudeš.
2. Môžeš sa prihlásiť za dobrovoľného platiteľa dôchodkového poistenia.
3. Zdravotne poistený môžeš byť len v jednom štáte a to musíš platiť v UK.
bluerunx
27.01.08,16:50
Vdaka Marina za odpovede :)
jarkra
07.03.08,20:24
Chcela by som sa spýtať, ako je to so zdanením príjmov z UK, ak bolo požiadané o vrátenie dane zaplatenej v Anglicku. Má to nejaký na výpočet dane v SR?
Monika Kováčová
07.03.08,20:24
nie nemá.
india
08.03.08,18:18
dobry den! ja len k tej predchadzajucej otazke resp.odpovedi: pracovala som vo VB, odvadzala dane riadne,ale kedze som tam pracovala len kratko a zarobila menej ako 5000 lb, vratili mi dan spat. teraz sa chystam podat danove priznanie aj z tych anglickych prijmov..ak som to teda dobre pochopila, dan, co mi vratili spat vo VB, nebudem musiet zaplatit tu na Slovensku, aj ked podam danove priznanie? je to koniec koncom jedno, ci clovek platil tam dan alebo mu dan bola vratena, tu sa jednoducho nebere do uvahy resp.do vypoctov???
Monika Kováčová
08.03.08,19:08
nie nebudeš platiť daň. Len uvedieš príjmy. Prečo? Pretože SR má so Spojeným kráľovstvom VB a Írska uzatvorenú Medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia: metóda vyňatia príjmov.
india
09.03.08,17:15
Dakujem za odpoved, konecne mi niekto odpovedal, vazim si to ;). Mozem este nieco? Pracovala som vo VB aj pred 5. aprilom, aj po 5. aprili 2007 este zopar tyzdnov. Na obdobie do 5.aprila 2007 mam tie prislusne papiere, myslim P60 a P45, ale na dobu po 5.aprili mam len vyplatne pasky. Mam priznat aj toto obdobie a prilozit vyplatne pasky? Alebo nie je to az take dolezite, kedze to tak, ci onak podlieha vynatiu..Diky ermon este raz.:)
Marína
09.03.08,18:10
Stačí, keď priložíš fotokópie výplatných pások. Ak na poslednej páske máš aj súčet príjmov od 1.4., potom stačí táto posledná.
csongy
10.03.08,06:59
Možno je to mimo temy, ale neviete nahodou o oficiálnom kurze NBS, libra a Sk, ktorym sa prepočítava príjem z UK za rok 2007? Vo febr. ho ešte oficiálne nemali. Dakujem.
zltalienka
10.03.08,10:31
Ahojte, mohli by ste mi prosim blizsie vysvetlit Metodu vynatia prijmov? Staci nejaky §, kde to je rozpisane. potrebujem priznat prijem z Holandska, uplatnuje sa metoda vynatia prijmov.
dakujem
Marína
10.03.08,12:08
Možno je to mimo temy, ale neviete nahodou o oficiálnom kurze NBS, libra a Sk, ktorym sa prepočítava príjem z UK za rok 2007? Vo febr. ho ešte oficiálne nemali. Dakujem.
Nájdeš na www.nbs.sk
Nerozumiem, že vo februári nemali. Aktualizuje sa denne.
csongy
10.03.08,15:49
Neviem ako to presne funguje, lebo to zistujem pre moju znamu, ale príjem z UK sa podľa jej informacií z daňového úradu prepočítava kurzom, ktorý stanoví daňový úrad. Ak je to zlá informácia, tak potom ako si prepočíta nakumulovaný príjem za celý rok v librách? Kurzom 31.12.?
Marína
10.03.08,15:53
Kurz zásadne neurčuje DÚ ale NBS. Kurz použije v súlade s § 31 ZoDP. Pre teba najvhodnejšie je použiť kurz z 31.12.2007(49,427 Sk).
csongy
10.03.08,18:31
Dakujem veľmi pekne za odpoved a radu. Pomohla...
michelle84
21.03.08,12:09
Viete mi poradiť? Robím DP, príjmy aj v SR aj v UK. Dane odvádzané aj tu, aj v UK. Na r. 45 mi vyšla daňová povinnosť 1.532,-, r. 48 nula a na r. 54 mám dať ktoré číslo? Z riadku 45 alebo 48?
Marína
21.03.08,14:57
Daň po vyňatí príjmov z r.48.
michelle84
23.03.08,09:00
Daň po vyňatí príjmov z r.48.


Takže daň, ktorú zaplatil na Slovensku, sa mu vráti.
halimino
23.03.08,11:32
Áno, keďže po vyňatí príjmov je jeho daňová povinnosť nulová a on zaplatil preddavok na daň v SR, daň zaplatená v SR sa mu vráti.