kristín
24.01.08,18:14
Chcela by som sa poradiť. Živnostník, murár nakúpil materiál nie na sklad, ale pre určitú zákazku, ktorý ide hneď aj použiť. To znamená, že materiál bol nakúpený účelne v potrebnom množstve, nie do zásoby. Ako správne vyfakturovať hodnotu materiálu, spolu s faktúrou, kde bude uvedená cena za murárske a stavebné práce vrátane materiálu? Samozrejme, že nákup materiálu zdokladuje a výdavok za materiál bude súčasťou faktúry.Ide o neplatileľa DPH, ktorý si nevedie sklad.
ekopo
24.01.08,17:40
Ak si podnikateľ nevedie "sklad" porušuje minimálne § 2 zákona o účtovníctve. O pokutách hovorí § 38. Ak podnikateľ nakupuje tovar, resp. materiál je povinný viesť skladovú evidenciu. To, že materiál nakúpi len v potrebnom množstve je irelevantné. Faktúru môže vystaviť tak, že zvlášť uvedie dodaný materiál (aj zo svojou maržou) a zvlášť prevedené práce.
kristín
24.01.08,17:50
Ide o podnikateľa v oblasti stavebnej a ako živnostník pracuje pre rôzne firmy, ktoré si sami nakupujú materiál a objednávajú si iba stavebné a murárske práce. No v tomto prípade ide o zákazku súkromníka, ktorý sa danej problematike nerozumie a požiadal živnostníka-murára, aby si kúpil príslušný materiál k výkonu práce, ktorý mu potom spolu s faktúrou za prevedené práce uhradí.Mám informácie, že stavebníci-murári, ktorí svoje práce ponúkajú iným firmám si nevedú sklad, nemajú prečo, lebo neobchodujú s materiálom.
ekopo
24.01.08,18:25
Môj názor: ak nakúpia materiál, majú viesť skladovú evidenciu, tak ako som uviedol vyššie. Argument v poslednej vete neobstojí. Aj mne je známe že nielen murári si nevedú sklad, ale ani rôzne menšie / väčšie predajne s rôznym tovarom.
andrej_rv
24.01.08,18:35
Ak si podnikateľ nevedie "sklad" porušuje minimálne § 2 zákona o účtovníctve. ..... Ak podnikateľ nakupuje tovar, resp. materiál je povinný viesť skladovú evidenciu. To, že materiál nakúpi len v potrebnom množstve je irelevantné. Faktúru môže vystaviť tak, že zvlášť uvedie dodaný materiál (aj zo svojou maržou) a zvlášť prevedené práce.
Nie vždy. Podľa § 11 ods. 8 Postupov JÚ (platných od 1.1.2008):
(8)Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
A starých Postupoch § 12 ods. 2:
2)...Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zaúčtovania na sklad.
Podľa mňa malí remeselníci, ktorí materiál spotrebujú v priebehu niekoľkých dní, môžu na základe Postupov účtovať nakúpený materiál priamo do spotreby bez povinnosti viesť skladovú evidenciu.
fabianko
24.01.08,18:38
možem dať motorový olej do nákladov/nakup materiálu/?
ekopo
24.01.08,18:43
Ak ho spotrebujú v priebehu niekoľkých dní, tak ho majú niekoľko dní "na sklade" a nevydali ho priamo do spotreby.
ekopo
24.01.08,18:53
možem dať motorový olej do nákladov/nakup materiálu/?
Ano, môže to tak byť. A môže to byť aj PR.
andrej_rv
24.01.08,18:56
Ak ho spotrebujú v priebehu niekoľkých dní, tak ho majú niekoľko dní "na sklade" a nevydali ho priamo do spotreby.
Postupy nič nehovoria, dokedy sa má materiál spotrebovať, iba to, že účtovná jednotka môže rozhodnúť, ktorý bude účtovať do spotreby.
To podľa tejto teórie sa v JÚ či PÚ musí viesť sklad aj napr. na 5 balíkov kancelárskeho papiera, ak sa nespotrebuje v jeden deň, aj keď má ÚJ smernicu, že sa kancelársky materiál účtuje priamo do spotreby, aj keď má účtovníctvo A ?
ekopo
24.01.08,19:02
Vnútorným predpisom si určím, že žiadne zásoby nebudem viesť na sklade, a mám po probléme zo zásobami. Môže byť ?
andrej_rv
24.01.08,19:10
Vnútorným predpisom si určím, že žiadne zásoby nebudem viesť na sklade, a mám po probléme zo zásobami. Môže byť ?No ak si myslíš, že toto je argumetácia vystihujúca podstatu zadanej otázky (= spotreba materiálu u drobného živnostníka na konkrétnu zákazku),
tak pre JÚ a materiál podľa starého znenia Postupov de iure môže.
kristín
24.01.08,19:10
Som rada, že ste sa trošku rozhovorili o tejto téme. Mne sa totiž stalo, že som robila účtovníctvo predajni s detským tovarom a keď som jej povedala, že či si robila počas roka sklad, tak pozrela na mňa vraj načo, že to nikto nerobí. Chcem podotknúť, že mi doklady priniesla až v januári roku 2007 a chcela spracovať účtovníctvo za rok 2006. Ja predsa nebudem spätne za celý rok robiť jej sklad, to je predsa v praxi nemôžné, robiť spätne sklad predajni. Preto ma táto téma oslovila a žiadala som o radu. Samozrejme, že u tých drobných živnostníkov, ako sú murári, maliari, som to ošetrila vnútornou smernicou, že drobný materiál, ktorý potrebujú v podstate neustále sa na sklade nevedie.Som vám vďačná za vaše názory.
chara
08.02.08,08:52
Vie mi niekto poradiť, ako by mala vyzerať taká vnútorna smernica pre účtovanie zásob priamo do spotreby? Čo by mala obsahovať? Prípadne, nájde sa tu nejaká dobrá duša, ktorá by na Poradu "zavesila "vzor takej smernice ?
Danila
08.02.08,09:27
Vie mi niekto poradiť, ako by mala vyzerať taká vnútorna smernica pre účtovanie zásob priamo do spotreby? Čo by mala obsahovať? Prípadne, nájde sa tu nejaká dobrá duša, ktorá by na Poradu "zavesila "vzor takej smernice ?Je to veľmi jednoduchá smernica, v ktorej určíš, aký druh spotrebného materiálu a v akej cene a prečo nebudeš účtovať prostredníctvo skladu, ale priamo do spotreby. Študuj napríklad tu:

http://www.porada.sk/t257-p5-interna-smernica.html
kristín
21.02.08,07:58
Ahoj šikovní poraďáci,
chcem sa ešte ďalej poradiť ohľadom účtovania materiálu. Živnostník, neplatiteľ DPH, dostal väčšiu zákazku, na ktorú si musí nakúpiť materiál sám, cena materiálu cca bude asi 300 000,- SK. Ide mi o to, či bude lepšie vystaviť faktúru na stavebné práce + materiál spolu a uviesť jednou sumou na faktúru, alebo na tej jednej faktúre bude uvedená suma za materiál zvlášť a suma za prevedené práce zvlášť. Samozrejme, že materiál v takejto hodnote riadne zaevidujem, prijmem na sklad a vzápätí ho vyskladním k danej zákazke, toto by už asi nešlo ošetriť vnútornou smernicou o tom, že materiál ide priamo do spotreby, hoci to bude pravda.Poradíte mi ako to bude najlepšie fakturovať.
sway
21.02.08,08:16
Ahoj šikovní poraďáci,
chcem sa ešte ďalej poradiť ohľadom účtovania materiálu. Živnostník, neplatiteľ DPH, dostal väčšiu zákazku, na ktorú si musí nakúpiť materiál sám, cena materiálu cca bude asi 300 000,- SK. Ide mi o to, či bude lepšie vystaviť faktúru na stavebné práce + materiál spolu a uviesť jednou sumou na faktúru, alebo na tej jednej faktúre bude uvedená suma za materiál zvlášť a suma za prevedené práce zvlášť. Samozrejme, že materiál v takejto hodnote riadne zaevidujem, prijmem na sklad a vzápätí ho vyskladním k danej zákazke, toto by už asi nešlo ošetriť vnútornou smernicou o tom, že materiál ide priamo do spotreby, hoci to bude pravda.Poradíte mi ako to bude najlepšie fakturovať.
Ja by som fakturovala položkovite, materiál...., práce....
nakoľko bude vo výdavkoch materiál, nech je aj na druhej strane v príjmoch, pri prípadnej kontrole nech je zrozumiteľné, koľko ktorého išlo kam....;)