stepo
24.01.08,18:27
Nazdar. Aky velky zásobník TUV odporucate pre 4 clennu rodinu. Rozmyslal som nad kotlom zo vstavanym zasobnikom Protherm tiger - 45l zásobník, ale zda sa mi to málo. Co odporucate podla svojich skusenosti??
r.galovic
24.01.08,19:08
Pokial sa len sprchujete je to tak na hrane. Ale ak si chces napustit vanu, tak to je teda malicko. Potom ku kotlu este nejaky zasobnik, takych cca 120 l by mohol snad stacit.
legolas
25.01.08,05:30
Pre 4 člennú rodinu 180 l, ak si prepočítaš že sa ti zohreje na 60 stupňov čo je pri vykurovaní normálne tak pri zriedení môžeš počítať cca s 300 l teplej vody ktorá úplne stačí pre viacčlennú rodinu. Doporučujem pretože mám taký zásobník
jojkoz
25.01.08,08:04
myslim ze staci aj 120 L

zalezi len na tom aku mas obsluhu kotla.
Ja mam imergas EOLO mini 24KW a termostat s komplet ovladanim mam v izbe.
Nieje problem si vecer (pokial sa vsetci du kupat ... ) zdvihnut teplotu v zasobniku na 80 st.a po kupani zase znizit.
JAJA11
25.01.08,08:20
Nazdar. Aky velky zásobník TUV odporucate pre 4 clennu rodinu. Rozmyslal som nad kotlom zo vstavanym zasobnikom Protherm tiger - 45l zásobník, ale zda sa mi to málo. Co odporucate podla svojich skusenosti??

My máme samostatný kotol a samostatný ohrievač vody. Ohrievač máme 80 l a sme 4-členná rodina. Keď sa chceme kúpať všetci za sebou, tak to nestačí, vždy musíme počkať tak 15- 30 minút. Máme zn. John Wood, ale vraj je dobrá aj Quadriga. :rolleyes:
bulnova
25.01.08,10:33
Aj my máme samostatný kotol a zásobník (máme alt. aj kotol na tuhé palivo) pre 3 čl. rodinu - 150 l.
kargo
25.01.08,12:00
Tých 180 L minimálne. Netlač sa s teplotou nad 60 stupňov bude ti to predražovať ohrev. Ak vás bude niekedy v domácnosti menej nastavíš 50 stupňov. Počítaj aj s príležitostným väčším počtom ľudí v domácnosti, upratovaním po maľovaní, odstávkou kotla, plynu atď. aby si mal aspoň jednodňovú zásobu na osprchovanie. Okrem toho sa dnes už bežne predávajú umývačky riadu a práčky s prípojkou na teplú vodu. Kúp kvalitný, dobre izolovaný. Osobne by som nikdy nekúpil kotol zo vstavaným zásobníkom - majú rôznu životnosť. Jednoduchšie sa aj riešia opravy, prípadne výmena.
JAJA11
25.01.08,12:12
Tých 180 L minimálne. Netlač sa s teplotou nad 60 stupňov bude ti to predražovať ohrev. Ak vás bude niekedy v domácnosti menej nastavíš 50 stupňov. Počítaj aj s príležitostným väčším počtom ľudí v domácnosti, upratovaním po maľovaní, odstávkou kotla, plynu atď. aby si mal aspoň jednodňovú zásobu na osprchovanie. Okrem toho sa dnes už bežne predávajú umývačky riadu a práčky s prípojkou na teplú vodu. Kúp kvalitný, dobre izolovaný. Osobne by som nikdy nekúpil kotol zo vstavaným zásobníkom - majú rôznu životnosť. Jednoduchšie sa aj riešia opravy, prípadne výmena.

Práve veľké zásobníky vody sú stratové - v dnešnej dobe je ďaleko lacnejší ohrev vody v už mnou uvádzaných samostatných ohrievačoch vody, v ktorých je nahriatych cca 80 l a v prípade spotreby funguje ako prietokový ohrievač s rýchlym ohrevom ďalšej vody. Viem to porovnať lebo sme na jar menili veľký zásobník (180 l) za tento. Ten 180 l zásobník stačil 2 ľuďom na okúpanie a čakali sme ďalšie 2 hodiny, kým sa ohriala ďalšia voda. Teraz stačí 20- 30 minúta tých 80 l je nanovo ohriatych. A aj to ušetrí spotrebu. :rolleyes:
stepo
27.01.08,18:41
OK ale napríklad výrobcovia kotlov uvádzajú, že napr. 45 l zásobník kotol ohreje cca za 10min. Jeden človek na sprchovanie určite nespotrebuje 45 l vrelej vody - riedi sa zo studenou, takže 45l horúcej vody=cca 80l vody na sprchovanie pre jedného. A potom stačí počkať 10min a môže ísť ďaľší pod sprchu. A ešte tam uvádzajú, že ak by sa aj voda v zásobníku hneď minula, tak kotol prednostne ohrieva vodu do TUV a zabezpečí nepretržitý prísun teplej vody cca 30 stupňovej. Z tohto my vychádza, že v podstate ten 45 l zásobník by mohol stačiť. Alebo sa mýlim??
Dáša_
27.01.08,18:55
Tak neviem, ja mam pocit, že máme zrovna tento kotol. Ale my vlastne mame kotol so zasobnikom a "prietokovym ohrievačom" Ten prietokovy ohrievač nie je uplne klasický, funguje nejak inak, ale podrobnosti uplne nepoznam (ale viem zistit:))
Tých 45 l nám uplne postačuje. Vobec netuším, kedy sa zapína prietok a kedy ide kotol. Sme traja. Mame znamych, ktorí majú presne tento isty kotol v rodinnom dome, 4 deti a tiež tvrdia, že im stačí. My ho máme v byte.
dad111
28.01.08,07:54
Práve veľké zásobníky vody sú stratové - v dnešnej dobe je ďaleko lacnejší ohrev vody v už mnou uvádzaných samostatných ohrievačoch vody, v ktorých je nahriatych cca 80 l a v prípade spotreby funguje ako prietokový ohrievač s rýchlym ohrevom ďalšej vody. Viem to porovnať lebo sme na jar menili veľký zásobník (180 l) za tento. Ten 180 l zásobník stačil 2 ľuďom na okúpanie a čakali sme ďalšie 2 hodiny, kým sa ohriala ďalšia voda. Teraz stačí 20- 30 minúta tých 80 l je nanovo ohriatych. A aj to ušetrí spotrebu. :rolleyes:
Len nezabudaj, ze ten stary ste menili asi preto, ze bol stary. Aj on ked bol novy, zohrieval rychlejsie, a tento novy na konci jeho zivotnosti bude prekonany. Dnesne 180 litrove zasobniky tiez pripravia za 30 minut porovnatelne mnozstvo vody ako mensie. Samozrejme, ze akumulovanie teploty a ukladanie do zasoby je neekonomicke. Najekonomickejsie je vyrobit len take mnozstvo teplej vody, ktoru prave potrebujeme pri co najvyssej ucinnosti. To je prietokovy ohrev. Je to ale otazka spolahlivosti.
Ja pouzivam 160 litrovy bojler obojzivelny, napojeny na UK, v lete elektrina.
Uvahy o usporach treba zacat najprv analizou nasho postoja a nasich moznosti a ochoty zlavit zo svojich narokov v snahe usetrit. To je umyvanie riadov pod tecucou vodou, plna vana horucej vody, nezaizolovane rozvody a mnoho mnoho moznosti uspory, ktore ked vycerpame, bude zaujimave usporit aj tych par percent za cenu investicii casto prevysujucich vysledny efekt.
Julča
05.05.08,06:41
My by sme chceli asi 100l bojler pre 5 člennú rodinu. Je to na chalupu. Problém je aj v tom, že klasický vertikálny sa nám tam nezmestí potrebovali by sme asi horizontálny . Viete mi poradiť? Je medzi nimi rozdiel vo výkone. Je to do drevenice niekto ma upozornil, že by mohol byť problém s uchytením horizotálneho lebo by bol príliš ťažký. Ďakujem za Vaše názory. Bola by som vďačná aj za konkrétne ponuky, prípadne linky na predajcov.
Dík
Julča
kargo
05.05.08,07:00
Mám 200 L ležatý obojživelník. Je upevnený o priečku z tehál postavených "kantom". Konzoly dodané výrobcom by to na nej neudržali, preto som na ne pripevnil stojaté podpery z jaklu 50x50x3 .
Julča
05.05.08,07:26
Kargo, to je ten problém, že kúpeľnu ideme prerábať a neviem si predstaviť ako by to vyzeralo s tými konzolami. Asi sa tomu nevyhnem. Môžeš mi doporučiť výrobcu. Si s tvojim bojlerom spokojný? Myslíš , že 100l je málo? Díky za odpovede.
Julča
05.05.08,09:46
poradte.
leonq
05.05.08,09:46
momentelne mam dilemu ohladne prerabania kurenia.
sucastne riesenie je kotol na kurenie a boiler na ohrev TUV na nocny prud.
nedokazem odhadnut co vyjde efektivnejsie dat kotol na kurenie aj ohrev vody, alebo len vymenit kotol na kurenie a ohrev vody ponechat tak ako je, (boiler ma max 4 roky)?
kotol je nutne menit pretoze je uz viac ako 20 rocny.
kargo
05.05.08,13:11
Kargo, to je ten problém, že kúpeľnu ideme prerábať a neviem si predstaviť ako by to vyzeralo s tými konzolami. Asi sa tomu nevyhnem. Môžeš mi doporučiť výrobcu. Si s tvojim bojlerom spokojný? Myslíš , že 100l je málo? Díky za odpovede.
Obojživelník som kupoval r.1992. To nebol moc dobrý rok na rekonštrukciu bytu, všetko sa zle zháňalo. S malou dušičkou som bral čo bolo. Výrobcom bola Vytlačilova srojírna z Čiech, chvalabohu slúži bez problémov dodnes. Dnes je na trhu dosť výrobcov netrúfam si radiť že od koho kúpiť, snáť sa ešte niekto ozve a poradí. Môžem len doložiť, že ak neprerábaš aj elektroinštaláciu v celej chalupe, tak kúp bojler len s kovovým zásobníkom. Taktiež len kovovú vaňu alebo vaničku sprchy. V opačnom prípade doplň elektroinštaláciu kúpeľne prúdovým chráničom.
K tej spotrebe: Pri použití sprchy len na namočenie a opláchnutie potrebuješ min. 15 - 20 L vody, podľa tlaku. To znamená 8 - 10 L teplej vody ak je bojler nastavený na 80 stupňov. Ostane ti ešte 50 L teplej vody na riad, ruky, nejaké to prepranie a pod. Pri priebežnom dohrievaní by to snáť mohlo aj stačiť.
Julča
06.05.08,05:48
Po naštudovaní pár ponúk rozmýšľame nad bojlerom Gorenje OTG SLIM. Poznáte ho niekto?
petmar
06.05.08,18:38
Dnes je tendencia vytvárať zásobníky na vodu čo najmenšie, aby boli aj straty malé. Pri rekonštrukcii (väčšej) kotolne, kde boli zásobníky 20000 -40000 litrové, postačuje 600-800 litrov dobre navrhnutá nádrž. Pri premietnutí do pomerov rod. domu tiež možno ísť do veľkosti okolo 50 litrov, ale v tom prípade musí byť výkonný dohrev a ten zásobník musí pracovať takmer ako prietokový ohrievač. Nové kotle majú zvlášť okruh pre ohrev vody a do ÚK, prednosť má ohrev vody, kotol je schopný po dobu dohrevu neohrievať ÚK - čo je chvíľa.
Takže neriešme veľkosť bojlera, ale celkovú koncepciu ohrevu TPV (teplej pitnej vody, "teplá úžitková "sa pomaly už nebude používať, to je zas o inej technológii..)
petmar
07.05.08,02:47
Menší bojler s výkonnejším prehrievaním dáva kvalitnejšiu vodu. Nestihnú sa vylučovať ťažké kovy ako veľkých zásobníkoch. Nevytvárajú sa legionely - nebezpečné baktérie v systémoch TÚV (sú tiež v systémoch klimatizácií).
Adkah
10.07.08,09:20
Ahojte, som trochu vydesená, pretože nám developer povedal, že budeme mať v kúpeľni prietokový kotol (plynový) na ohrev teplej vody aj na kúrenie do radiátorov. Vôbec neviem na akom princípe to funguje a či je to dobra vec. Ešte ich zatiaľ nemáme v bytoch, tak Vás veľmi pekne prosím napíšte mi o čo ide. Ak sa nám to nebude páčiť môžeme to vybrať a nahradiť to vlastným. Ďakujem
Dáša_
10.07.08,14:33
Ahojte, som trochu vydesená, pretože nám developer povedal, že budeme mať v kúpeľni prietokový kotol (plynový) na ohrev teplej vody aj na kúrenie do radiátorov. Vôbec neviem na akom princípe to funguje a či je to dobra vec. Ešte ich zatiaľ nemáme v bytoch, tak Vás veľmi pekne prosím napíšte mi o čo ide. Ak sa nám to nebude páčiť môžeme to vybrať a nahradiť to vlastným. Ďakujem

uplne v pohode, my mame v byte tiež niečo také a nevieme si vynachváliť. Akurát že to potrebuje trochu miesta, zvyčajne je to zavesené na stene.
Adkah
10.07.08,17:02
uplne v pohode, my mame v byte tiež niečo také a nevieme si vynachváliť. Akurát že to potrebuje trochu miesta, zvyčajne je to zavesené na stene.

Super, vrelá vďaka za odpoveď. Dáša môžete mi prosím napísať na akom princípe to funguje, koľko miesta to zaberá v cm (cca), akú máte značku?
Ďakujem veľmi pekne
Adkah
14.07.08,17:19
Super, vrelá vďaka za odpoveď. Dáša môžete mi prosím napísať na akom princípe to funguje, koľko miesta to zaberá v cm (cca), akú máte značku?
Ďakujem veľmi pekne

Dáša, asi ste na dovolenke. Aj ja pôjdem s rodinou o 11 dní .:)
Dáša_
14.07.08,17:44
Super, vrelá vďaka za odpoveď. Dáša môžete mi prosím napísať na akom princípe to funguje, koľko miesta to zaberá v cm (cca), akú máte značku?
Ďakujem veľmi pekne


O princípe viem iba tolko, že je tam pripojka na plyn, vodu a elektriku :D
Máme jeden z týchto http://www.best-produkt.cz/337-PROTHERM-kotle-ZAVESNE-KOTLE-SE-ZABUDOVANYM-ZASOBNIKEM-NA-TEPLOU-VODU
(nechche sa mi zdvihnúť a pozrieť naň)
Ked to rozklikáš, najdeš tam aj rozmery.
Adkah
14.07.08,17:50
O princípe viem iba tolko, že je tam pripojka na plyn, vodu a elektriku :D
Máme jeden z týchto http://www.best-produkt.cz/337-PROTHERM-kotle-ZAVESNE-KOTLE-SE-ZABUDOVANYM-ZASOBNIKEM-NA-TEPLOU-VODU
(nechche sa mi zdvihnúť a pozrieť naň)
Ked to rozklikáš, najdeš tam aj rozmery.

Vďaka, som rada že nie ste na dovolenke :) Idem hneď klikať. :D A ešte, (dúfam že nie som otravná) náklady sú aké, stačí ten objem 45 L?
Dáša_
14.07.08,18:00
Vďaka, som rada že nie ste na dovolenke :) Idem hneď klikať. :D A ešte, (dúfam že nie som otravná) náklady sú aké, stačí ten objem 45 L?
sme 3 a ešte sa nestalo, žeby nestačil. V prípade, že dojde voda zo zásobníka, zapína sa prietokový ohrievač. Teda automaticky. Takže o tom ani nevieme.

A čo sa týka nákladov, neviem čo presne myslíš. Ono to závisí aj od vykurovanej plochy, od zateplenia, od toho, či sa vykuruje stale a kolko miestnosti. Ale nesťažujeme sa.
Na cca 100m2 vykurovanje plochy (permanentne, lebo v byte mám aj kanceláriu) sú naše mesačné náklady na plyn cca 1700 Sk a to je v tom aj ohrievanie teplej vody.
Adkah
14.07.08,18:12
sme 3 a ešte sa nestalo, žeby nestačil. V prípade, že dojde voda zo zásobníka, zapína sa prietokový ohrievač. Teda automaticky. Takže o tom ani nevieme.

A čo sa týka nákladov, neviem čo presne myslíš. Ono to závisí aj od vykurovanej plochy, od zateplenia, od toho, či sa vykuruje stale a kolko miestnosti. Ale nesťažujeme sa.
Na cca 100m2 vykurovanje plochy (permanentne, lebo v byte mám aj kanceláriu) sú naše mesačné náklady na plyn cca 1700 Sk a to je v tom aj ohrievanie teplej vody.

No tak náš byt bude mať celkovú plochu 72 m2. Pred chvíľkou som sa na to pozerala, tak sú tam rôzne kotle a ak budeme mať taký ako je ten Váš, tak to bude super. Vyzeral najlepšie mojim laickým okom.:)
Veeeelmi pekne ďakujem za Váš čas, veľmi mi to pomohlo.
VladinoM
15.07.08,18:01
Veľmi záleží na investičných nákladoch ako i nákladoch spojených s ohrevom TÚV. Poznám lacné systémy ktoré pracujú s pomerom 1kW elektrickej energie = 1kW tepla, ale i investične náročnejšie výrobky, ktoré Vám ohrejú vodu v pomere 1kW elektrickej energie = 3kW tepla a popri tomto ohreve ešte za jedny peniaze ochladia napr. sklad potravín a vyrobia min.5l destilovanej vody http://www.bigpowermuller.sk/ohrev_tuv.php (http://www.bigpowermuller.sk/ohrev_tuv.php).
Norma hovorí, že na jednu osobu je potreba počítať 50l vody, ktorá zo zdravotných dôvodov ( legionela) by mala byť teplejšia ako 55°C! Ekonomicky veľmi zaujímavou je táto prevádzka v spolupráci so solárnym kolektorom http://www.bigpowermuller.sk/katalogy/TZB/Kompletna%20informacia%20o%20vlastnostiach%20trubi covych%20vakuovych….pdf (http://www.bigpowermuller.sk/katalogy/TZB/Kompletna%20informacia%20o%20vlastnostiach%20trubi covych%20vakuovych….pdf). Na trhu sú napr. vákuové trubicové kolektory určené pre celoročnú prevádzku ktoré vyššie uvedený výrobok dostanú do ekonomického pomeru 1kW elektrickej energie a 5(6)kW tepla teda 1kW pod 0,50Sk! V prípade záujmu Vám rád poskytnem podrobné informácie http://www.bigpowermuller.sk/katalogy.php?dir=./katalogy/TZB (http://www.bigpowermuller.sk/katalogy.php?dir=./katalogy/TZB).
Adkah
15.07.08,18:27
Veľmi záleží na investičných nákladoch ako i nákladoch spojených s ohrevom TÚV. Poznám lacné systémy ktoré pracujú s pomerom 1kW elektrickej energie = 1kW tepla, ale i investične náročnejšie výrobky, ktoré Vám ohrejú vodu v pomere 1kW elektrickej energie = 3kW tepla a popri tomto ohreve ešte za jedny peniaze ochladia napr. sklad potravín a vyrobia min.5l destilovanej vody http://www.bigpowermuller.sk/ohrev_tuv.php (http://www.bigpowermuller.sk/ohrev_tuv.php).
Norma hovorí, že na jednu osobu je potreba počítať 50l vody, ktorá zo zdravotných dôvodov ( legionela) by mala byť teplejšia ako 55°C! Ekonomicky veľmi zaujímavou je táto prevádzka v spolupráci so solárnym kolektorom http://www.bigpowermuller.sk/katalogy/TZB/Kompletna%20informacia%20o%20vlastnostiach%20trubi covych%20vakuovych….pdf (http://www.bigpowermuller.sk/katalogy/TZB/Kompletna%20informacia%20o%20vlastnostiach%20trubi covych%20vakuovych%E2%80%A6.pdf). Na trhu sú napr. vákuové trubicové kolektory určené pre celoročnú prevádzku ktoré vyššie uvedený výrobok dostanú do ekonomického pomeru 1kW elektrickej energie a 5(6)kW tepla teda 1kW pod 0,50Sk! V prípade záujmu Vám rád poskytnem podrobné informácie http://www.bigpowermuller.sk/katalogy.php?dir=./katalogy/TZB (http://www.bigpowermuller.sk/katalogy.php?dir=./katalogy/TZB).

Vôbec netuším o čom ste písaly, nedá sa to nejako jednoduchšie? A kolektory nie sú môj prípad. Ale dík.
Karas Milan
16.07.08,01:01
Z, Aky velky zásobník TUV odporucate pre 4 clennu rodinu. Rozmyslal som nad kotlom zo vstavanym zasobnikom Protherm tiger - 45l zásobník



3, Ahojte, som trochu vydesená, pretože nám developer povedal, že budeme mať v kúpeľni prietokový kotol (plynový) na ohrev teplej vody aj na kúrenie do radiátorov. Vôbec neviem na akom princípe to funguje



E1, Najekonomickejsie je vyrobit len take mnozstvo teplej vody, ktoru prave potrebujeme pri co najvyssej ucinnosti.
E2, To je prietokovy ohrev.
E3, Ja pouzivam 160 litrovy bojler obojzivelny, napojeny na UK, v lete elektrina.



Z1, možno ísť do veľkosti okolo 50
2, Nové kotle majú zvlášť okruh pre ohrev vody a do ÚK, prednosť má ohrev vody, kotol je schopný po dobu dohrevu neohrievať ÚK - čo je chvíľa.
1, Takže neriešme veľkosť bojlera, ale celkovú koncepciu
1y, ohrevu TPV (teplej pitnej vody,
1x, "teplá úžitková "



R, Menší bojler s výkonnejším prehrievaním dáva kvalitnejšiu vodu. Nestihnú sa vylučovať ťažké kovy ako veľkých zásobníkoch


Ahojte.

3, To nič. Pracuje to podľa 2, .

1, Skôr ako poviete (za vaše peniaze,vaše rozhodnutie) projektantovi , ako chcete aby vám navrhol ohrev vody a vykurovanie , si podľa vami vybranej koncepcie :

KP plynové kúrenie aj ohrev
KE elektrické kúrenie aj ohrev
KO obojživelník najčastejšie - plynové kúrenie + plynový/nočný elektrický ohrev- musí byť ale zásobník
KI iné palivo

K/1 kúrenie aj ohrev v jednom zariadení
K1+1 kúrenie=kotol + ohrev=ohrievač

K+Z dodávka tepla aj s akumuláciou
KP prietokový systém - dodávka tepla priamo podľa okamžitej potreby

spočítajte :
I, investičné náklady - (K/1 ; KO ; K1+1 ; KP ; inštalovaný výkon )
II, prevádzkové náklady - energie (rôzne tarify podľa objemu a času)
III, servisné náklady (II, a III, na cca 15 rokov)
IV, súčet týchto nákladov.

Pri rozhodovaní Z, ; Z1, berte do úvahy :
- koncepciu (Kx ; 2, )
- jej nároky na umiestnenie
- očakávaný komfort ( 2, ; tepelné straty ; počet osôb )
- ekonomiku (E1 ; E2 ; IV, )
- estetiku

Poznámky :
1y - pri napojení na pitný vodovod
1y, - napríklad pri vlastnej studni = voda neupravená na pitie
R - to je už viac menej úvaha
Má to aj ďalšie menej významné hľadiská.

Ahoj
Ka Mil