Pasztorka
24.01.08,18:50
Robím jed. účtovníctvo v lekárni.
Na konci roka 2007 sa robila inventúra zásob, kde sa zistilo manko cca. 50 tis korún. Manko vžak nevzniklo krádežou, ale zámenou tovaru za iný. Ako to mám zaúčtovať?
Následne bolo vykonané aj precenenie, nakoľko ceny liekov su regulované ministrestvom. Ako zaúčtovať výsledok precenenia?
Ovplyvnia tieto dva pohyby DPH?
ego.mc
25.01.08,06:35
Inventúrny rozdiel by som dal do spotreby. Keďže sa nejedná o krádež, DPH z rozdielu neodvádzaš.
Pri preceňovaní zásob meníš predajnú cenu, takže DPH ti to ovplyvní až pri predaji. (Bude asi vyššia.;))
Vladimír Ozimý
25.01.08,06:45
Robím jed. účtovníctvo v lekárni.
Na konci roka 2007 sa robila inventúra zásob, kde sa zistilo manko cca. 50 tis korún. Manko vžak nevzniklo krádežou, ale zámenou tovaru za iný. Ako to mám zaúčtovať?
Následne bolo vykonané aj precenenie, nakoľko ceny liekov su regulované ministrestvom. Ako zaúčtovať výsledok precenenia?
Ovplyvnia tieto dva pohyby DPH?

akou zámenou. Môžeš to bližšie popísať...lebo ak niečo zamením tak niekde vznikol prebytok a niekde manko nie?
Pasztorka
25.01.08,12:28
Zámena vznikla pri výdaji liekov. Vydal sa iný liek, ako sa mal vydať, prípadne iná "sila" lieku, iné množstvo. Niečoho boli nadbytky, iného zase chýbalo. Celkovo, keď sa to zrátalo, vznikla škoda cca. 50 tis. korún.

Takže inventúrny rozdiel mám dať do réžie?? A aj ten rozdiel z precenenia mám dať do réžie????? :confused:
irma1
25.01.08,12:41
Zámena vznikla pri výdaji liekov. Vydal sa iný liek, ako sa mal vydať, prípadne iná "sila" lieku, iné množstvo. Niečoho boli nadbytky, iného zase chýbalo. Celkovo, keď sa to zrátalo, vznikla škoda cca. 50 tis. korún.

Takže inventúrny rozdiel mám dať do réžie?? A aj ten rozdiel z precenenia mám dať do réžie????? :confused:

Píšeš, že účtuješ v JÚ. Výdavky Ti to predsa ovplyvnilo vtedy, keď si tie lieky kupovala. Takže rozhodne to do réžie nedávaj, bolo by to vo výdavkoch dva krát.
Postup, ktorý je uvedený v príspevku 1 je pre PÚ spôsob A.
Pasztorka
25.01.08,13:53
Tak teda ako to zaúčtovať???
Tanče
25.01.08,15:14
Tak teda ako to zaúčtovať???

v peňažnom denníku neúčtuješ. Inventarizčný rozdiel ti upraví stav zásob, čiže ho zohľadníš vo výkaze o majetku a záväzkoch. Spravís si interný doklad o tom, kde len uvedies že vznikol inv. rozdiel a o tu sumu sa upravuje stav zasob.

mimochodom mimotemy, to ako sa môže stať že lekáreň vydá iný liek ako mala? to akože tu už nikto nič negarantuje....?
dusan204
25.01.08,16:53
Tance: DAKUJEM.

No stat sa to moze velmi lahko. Pride pacient s liekom s balenim 10 tbl, omylom dostane 30 tbl. Recept sa odnesie na kontrolu, kontrola opravi podla receptu na 10 tbl. 20 tbl je manko, nakolko 99% ludi sa neprizna, alebo si nevsimne, ze dostalo vacsie balenie.
Praca ako kazda ina, ludia robia chyby.
dusan204
25.01.08,16:56
Prepacte, prispevok som pisala ja PASZTORKA, len som u otca a prihlasilo ma automaticky pod nim...