Janusa
24.01.08,19:40
Potrebovala by som poradiť - v roku 2007 som vystavila penalizačnú faktúru odberateľovi za nezaplatenú faktúru. On však penále nezaplatil. Ja som penále zaúčtovala na účet 644, ale teraz neviem či mi to bude vstupovať do zisku, mám taký pocit že až po zaplatení. Ešte som to nerobila, tak fakt neviem. Ďakujem
andrej_rv
24.01.08,18:45
V zmysle § 17 ods. 21 ZoDP zmluvné pokuty, poplatky a úroky z omeškania sa zahrnú u veriteľa i u dlžníka do základu dane až po ich zaplatení. Ak si ich zaúčtovala a neboli v príslušnom roku zaplatené, budú odpočítateľnou položkou od základu dane.
betka
24.01.08,21:34
Výnosové úroky z omeškania účtujeme na 644 alebo 645, a to bez ohľadu na to, či boli zaplatené alebo nie.

Podľa par. 369 Obchodného zákonníka má veriteľ právo, nie však povinnosť, uplatňovať úroky z omškania. Ak je Uj v pozícii veriteľa toto právo realizuje písomným prejavom vôle, potom treba o ňom účtovať. Týmto písomným prejavom je vystavenie FA na úroky z omeškania, ale aj písomné podanie na súd ma vymáhanie pohľadávky s príslušenstvom. Ak sa písomný prejav vôle neurobí, o úrokoch z omeškania sa neúčtuje..
Veriteľ má právo, nie povinnosť, kedykoľvek už uplatnené úroky z omeškania stornovať (dobropisovať)

(metodický prístup v oznámení MFSR 5/62/1996)
betka
24.01.08,21:51
Vďaka, Andrej, práve dnes som šprtala túto problematiku. Tiež sa ma jedna pani pýtala, či musí účtovať o úrokoch z omeškania. Nie nemusí.
Mala by však (Musí), ak vystaví doklad na úroky z omeškania.
andrej_rv
24.01.08,22:01
Vďaka, Andrej, práve dnes som šprtala túto problematiku. Tiež sa ma jedna pani pýtala, či musí účtovať o úrokoch z omeškania. Nie nemusí.
Mala by však (Musí), ak vystaví doklad na úroky z omeškania.
To o možnosti/povinnosti mi bolo známe. Ale novum pre mňa bolo , že uplatnené úroky je možné kedykoľvek dobropisovať. Takže ja ďakujem :).
heja3
29.06.09,07:58
Výnosové úroky z omeškania účtujeme na 644 alebo 645, a to bez ohľadu na to, či boli zaplatené alebo nie.

Podľa par. 369 Obchodného zákonníka má veriteľ právo, nie však povinnosť, uplatňovať úroky z omškania. Ak je Uj v pozícii veriteľa toto právo realizuje písomným prejavom vôle, potom treba o ňom účtovať. Týmto písomným prejavom je vystavenie FA na úroky z omeškania, ale aj písomné podanie na súd ma vymáhanie pohľadávky s príslušenstvom. Ak sa písomný prejav vôle neurobí, o úrokoch z omeškania sa neúčtuje..
Veriteľ má právo, nie povinnosť, kedykoľvek už uplatnené úroky z omeškania stornovať (dobropisovať)

(metodický prístup v oznámení MFSR 5/62/1996)

Mám takýto problém: V zmluve boli dohodnuté úroky z omeškania vo výške 0,5% z dlžnej čiastky za každý deň po splatnosti, s čím odberateľ súhlasil. Keďže nezaplatil v splatnosti, vystavili sme mu penalizačné faktúry v sume 16.600,-- €. Nakoniec tovar zaplatili. Ostali len tieto penalizačné faktúry.
To bolo v roku 2008. Šéf s tým nič nerobil - nevymáhal. V marci som hľadala niečo o tejto firme - bola z ČR - či ešte existuje, a zistila som, že je v likvidácii, a že sme prešvihli termín na prihlasovanie pohľadávok - nikto nám nedal vedieť, tak neviem, či aj tie penalizačné faktúry majú v účtovníctve. Šéf už dávnejšie hovoril, že to necháme tak, že ich nevymôžeme, lebo sa dozvedel, že majú veľké dlhy u iných firiem. Ja ich mám ale stále v účtovníctve. Ešte stále platí to, čo je hore v citáte, že úroky z omeškania sa môžu hocikedy stornovať? Netreba k stornu niečo doložiť? Prosím pomôžte mi s riešením tohto problému, lebo tieto faktúry mi stále skresľujú sumu vyšlých faktúr a najradšej by som ich tam nemala.
heja3
30.06.09,05:36
Mám takýto problém: V zmluve boli dohodnuté úroky z omeškania vo výške 0,5% z dlžnej čiastky za každý deň po splatnosti, s čím odberateľ súhlasil. Keďže nezaplatil v splatnosti, vystavili sme mu penalizačné faktúry v sume 16.600,-- €. Nakoniec tovar zaplatili. Ostali len tieto penalizačné faktúry.
To bolo v roku 2008. Šéf s tým nič nerobil - nevymáhal. V marci som hľadala niečo o tejto firme - bola z ČR - či ešte existuje, a zistila som, že je v likvidácii, a že sme prešvihli termín na prihlasovanie pohľadávok - nikto nám nedal vedieť, tak neviem, či aj tie penalizačné faktúry majú v účtovníctve. Šéf už dávnejšie hovoril, že to necháme tak, že ich nevymôžeme, lebo sa dozvedel, že majú veľké dlhy u iných firiem. Ja ich mám ale stále v účtovníctve. Ešte stále platí to, čo je hore v citáte, že úroky z omeškania sa môžu hocikedy stornovať? Netreba k stornu niečo doložiť? Prosím pomôžte mi s riešením tohto problému, lebo tieto faktúry mi stále skresľujú sumu vyšlých faktúr a najradšej by som ich tam nemala.[/QUOTE]