horka
25.01.08,07:01
Prosim o radu. Podnikatel ma sro, v ktorej vykonava polnohospodarsku cinnost. Na jesen mu zberali jacmen a v decembri mu urobili orbu pody. Moja otazka je ci dana orba sa ma uctovat na ucet 518 alebo to mam dat na 121, i ked sa tam nic neseje.
mpetr
25.01.08,10:56
Orba na jesen patrí do nedokončenej výroby, zaúčtuje sa na 518 a potom 121/611.
Janurka
02.02.08,20:12
Môj manžel - poľnohospodár tvrdí, že orba je ukončenie procesu pestovania plodiny. Preto náklady patria do toho roku, v ktorom sa vykonala. Máme JÚ, tam nie je problém. Pri PÚ sa ja prikláňam k odpovedi nedokončenej výroby. Okrem toho sobotňajší večer si viem predstaviť stráviť príjemnejšie, ako riešením orby. Pomôžete? Ďááááááááááááákujem! Ešte ma napadlo, že v zadaní otázky je SHR a orba a potom, že má s.r.o. Tomu nerozumiem.
betka
03.02.08,09:40
Kedy je možné hovoruť o NV?
- ak náklady vznikajú priebežne, ale výnosy až s odstupom času. Ak Uj vykonáva takú činnosť, že jej výrobný cyklus od vynaloženia N do realizácie výnosov je dlhý, ide o zásoby vlastnej výroby. Teoreticky týmto cyklom môžeme nazvať viac ako jeden deň
Janurka
03.02.08,13:15
Betka, ďakujem za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. Pri účte 121 je uvedené: pdľa § 17 ods. 5 opatrenia, o nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte hotovým výrobkom. Keď by som vyrábala napr. stoličky, hotovým výrobkom je vtedy, keď je skompletizovaná a jej poslednou výrobnou operáciou je napr. namorenie. Ide na sklad. Čo je ale poslednou operáciou pri pestovaní plodín? Poslednou operáciou na jeseň je /ak sa stihne/ orba. Hovorím ale o plodinách, ktoré sa sejú na jar a v tom istom roku sa aj zberajú. Pri oziminách je to jednozančne NV. Už som dopletená. Možno sa ešte niekto ozve. Ďakujem. Ešte ma napadlo: pri tom istom účte je uvedené, že sa sledujú náklady na NV vynaložené : a/ na plodiny zberané v bežnom roku
b/ na plodiny zberané v budúcom roku.
horka
26.02.08,09:18
To SHR v nazve bolo len aby nazov bol kratsi. Nevedela som to inac pomenovat. Ide o to ze pestuje len jarne plodiny, ktore ked pozbera upravi podu po zbere tou orbou, nie je to priprava na buduci rok na dalsie plodiny, na to je orba na jar.
Tak som si fakt nie ista ci to na NV ma byt
Janurka
26.02.08,17:36
To SHR v nazve bolo len aby nazov bol kratsi. Nevedela som to inac pomenovat. Ide o to ze pestuje len jarne plodiny, ktore ked pozbera upravi podu po zbere tou orbou, nie je to priprava na buduci rok na dalsie plodiny, na to je orba na jar.
Tak som si fakt nie ista ci to na NV ma byt
Vyjadrenie daňovej poradkyne: po zbere úrody sa urobí podmietka /alebo diskovanie/, týmto sa ukončí cyklus. Ďalší začína orbou. Bez ohľadu na to, či sa sejú oziminy, alebo jarné plodiny sa orba považuje za začiatok cyklu a keď sa urobí na jeseň, je jednoznačne NV. Ešte doplním: daň. poradkyňa sa roky venovala poľnohospodárstvu.
horka
04.03.08,13:21
Dakujem