berry
25.01.08,07:18
Pekný deň.
Mám dať opravnú DPH v takomto prípade?
Došla mi Fa z Orange. Na faktúre som mala sumu 1000,- Ale zaplatiť som mala (to je na tej prílohe k faktúre ) iba 600Sk. Asi bol mesiac predtým preplatok. To malo byť ešte za november. Ale ja som si odpočítala Iba tých 600 SK . Musím podať Dodatočné alebo opravné DP k DPH ? Čo sa stane ak si neuplatním tých 400 SK?
Ďakujem
Tweety
25.01.08,06:33
Pekný deň.
Mám dať opravnú DPH v takomto prípade?
Došla mi Fa z Orange. Na faktúre som mala sumu 1000,- Ale zaplatiť som mala (to je na tej prílohe k faktúre ) iba 600Sk. Asi bol mesiac predtým preplatok. To malo byť ešte za november. Ale ja som si odpočítala Iba tých 600 SK . Musím podať Dodatočné alebo opravné DP k DPH ? Čo sa stane ak si neuplatním tých 400 SK?
Ďakujem
Buď podáš dodatočné DP za 11/07, alebo zaúčtuješ neuplatnenú dph do nákladov- ale v tomto prípade pôjde o nedaň. náklad.
berry
25.01.08,06:56
O.K. Ale nebude mi to vyčítať Daňový úrad pri kontrole, že som si neuplatnila DPH?
Jasom tiež nad tým rozmýšľala, že si ju neuplatním, lebo to zas až taká veľká suma nie je.
Tweety
25.01.08,06:57
O.K. Ale nebude mi to vyčítať Daňový úrad pri kontrole, že som si neuplatnila DPH?
Jasom tiež nad tým rozmýšľala, že si ju neuplatním, lebo to zas až taká veľká suma nie je.
Nárok na odpočet si môžeš uplatniť, nie je podmienka, že musíš. Ale je to škoda neuplatniť, pretože prídeš o dph, ktorú Ti môže štát vrátiť.
Johanka
25.01.08,07:01
O.K. Ale nebude mi to vyčítať Daňový úrad pri kontrole, že som si neuplatnila DPH?
Jasom tiež nad tým rozmýšľala, že si ju neuplatním, lebo to zas až taká veľká suma nie je.
Nebude :).
berry
25.01.08,07:10
No dobre, Ale veď ono to vychádza nejakých 80 sk DPH, Čo zas až toľko nie je. A jedna známa mi povedala, že ak podám opravné DP tak mi bude hroziť kontrola. Tak neviem.
evina
25.01.08,07:23
No dobre, Ale veď ono to vychádza nejakých 80 sk DPH, Čo zas až toľko nie je. A jedna známa mi povedala, že ak podám opravné DP tak mi bude hroziť kontrola. Tak neviem.

Samozrejme Ti nebude hroziť DK, to sú také bludy...
Možno je takéto upozornenie na mieste v prípade ak má firma dlhodobejšie NO väčších súm...
Za 80 SK a už vôbec pri opravnom sa kontrola určite nepretrhne a kontrola funguje na iných princípoch. O.i. ak je DPH o.k. tak neviem aký problém.
Inštitút opravných a dodatočných DP je v zákone pretože nikto z nás nie je neomylný.
Takže nerob si starosti a podaj opravné dnes, to stihneš a budeš mať o.k. DPH i účtovníctvo...
berry
25.01.08,07:35
Ďakujem veľmi pekne.
ale ešte sa chcem spýtať. Za november (teda za mesiac za ktorý chcem podať opravné DP) sme mali daňovú povinnosť platiť. Mám aj vyžiadať tento preplatok späť? teda mám jej napísať na hlavičkový papier , že aby mi vrátili tento rozdiel alebo si to môžem odpočítať z DP za december.
evina
25.01.08,09:11
Ďakujem veľmi pekne.
ale ešte sa chcem spýtať. Za november (teda za mesiac za ktorý chcem podať opravné DP) sme mali daňovú povinnosť platiť. Mám aj vyžiadať tento preplatok späť? teda mám jej napísať na hlavičkový papier , že aby mi vrátili tento rozdiel alebo si to môžem odpočítať z DP za december.

Tu najprv poopravím, za november podávaš dodatočné /opravné je len do termínu podania DP za dané zdaňovacie obdobie/.
Ty si nemôžeš odpočítať nič. Máš dve možnosti požiadať o vrátenie preplatku, alebo požiadať o zápočet s nasledujúcou DP. Môžeš tak potom urobiť na základe rozhodnutia správcu dane :)