mira
13.03.05,23:04
Prosím, vie mi niekto poradiť s nasl.problémom? V Zákonníku práce som sa dočítala, že v niektorých odvetviach nemôže zamestnávateľ poskytovať minimálnu mzdu, ale jej násobok 1,2 alebo 1,4 atď. Ale pod ktorý násobok spadá aká odvetvie, som nikde nenašla. Poskytne mi niekto aktuálne info? Dopredu vďaka.
Ivenka
13.03.05,22:49
Pracujem v reštauračnej oblasti a mala som kontrolu z inšpektorátu práce a oni mi povedali, že hmotná zodpovednosť sa môže dať podpísať a je platná ak ma zamestnanec 1,2 násobok hrubej mzdy. V opačnom prípade mu nemôžem zraziť manko.
Jana Motyčková
14.03.05,09:26
Zákonník práce hovorí o stupňoch náročnosti práce. Každé pracovné miesto musí mať priradený stupeň náročnosti práce. Pracovník na danom pracovnom mieste musí potom dostať mzdu za každú hodinu minimálne vo výške minimálneho mzdového nároku - a to je pre st.1 - 1 násobok min.hodinovej mzdy, pre st.2 - 1,2 násobok MHM, st.3 -1,4 násobok MHM, st.4 - 1,6 násobok MHM, st.5 - 1,8 násobok MHM, st.6 - 2 násobok MHM. Charakteristika stupňov náročnosti prác je uvedená v prílohe Zákonníka práce- treba si to tam pozrieť, na odpisovanie je to veľa..

Stupne náročnosti sa nestanovujú pre jednotlivé odvetvia, ale pre konkrétne pracovné miesta.
mira
21.03.05,21:57
Veľmi pekne ďakujem za fundovaný postreh, idem si to prelistovať
kacena
28.08.08,12:36
Vie mi niekto prosím poradiť do akého stupňa mám zaradiť krajčírku ?
Podľa mňa by bola vhodná dvojka.Vopred ďakujem za každú dobrú radu.kacena
Rozalka
28.08.08,13:36
Podľa charakteru náročnosti jej práce, pozri v prílohe Zákonníka práce.
kacena
28.08.08,13:48
Však som pozerala , podla mna dvojka ... len či náhodou niekto neporadí kto zamestnáva krajčírku.