Kacenka
25.01.08,09:29
Dobrý deň, prosím poradiť:ako zúčtovať zahraničnú faktúru vystavenú v Eur dňa 24.01.2008, tovar prijatý 18.12.2007. A ako so samozdanením? Ďakujem
evina
25.01.08,08:31
Dobrý deň, prosím poradiť:ako zúčtovať zahraničnú faktúru vystavenú v Eur dňa 24.01.2008, tovar prijatý 18.12.2007. A ako so samozdanením? Ďakujem
http://www.porada.sk/t67058-samozdanenie.html
pozriu najmä príspevok 10
Kacenka
25.01.08,08:43
Ďakujem. Ja by som to účtovala v roku 2007 ako nevyfaktrované dodávky 131/326. V roku 2008 by som zúčtovala faktúru 326/321 a samozdanila. Je to takto v poriadku?
betka
25.01.08,09:00
Dobrý deň, prosím poradiť:ako zúčtovať zahraničnú faktúru vystavenú v Eur dňa 24.01.2008, tovar prijatý 18.12.2007. A ako so samozdanením? Ďakujem

Ak je FA vystavená 25.1. a tovar prijatý 18.12.
DP mi vzniká kedy?
1. dňom vyhorovenie FA (nie vo Vašom prípade)
2. 15 dňom kalend.mesiaca, ...par.20/1a

Tovar je dopravený do SR-ide o nadobudnutie tovaru. Dňom vzniku DP je 15.deň mesiaca nasled. po mesiaci, v kt. bol tovar dodaný. tedadeň vzniku je v našom prípade: 15.1.2008. Pozrieme si kurz NBS v tento deň. Daň uvedieme v DP za mesiac január 2008 a súčasne si v DP odpočítame daň.
Vstúpi nám do riadkov DP:7,8-daň celkom: 17 riadok
a riadky 19, (pozor nie 21)
Kristina27
28.01.08,14:28
Môžete ma uistiť, či postupujem správne?

Nadobudnutím tovaru podľa §11 DPH je aj nákup náhradných dielov na vozidlo z ČR, vozidlo je majetkom firmy, zamestnanci namontujú náhradné diely na vozidlo sami tu na Slovensku. ČR nám fakturovala bez DPH, uplatním samozdanie.

Bolo by nadobudnutím tovaru aj keby nám to vozidlo s tými náhradnými dielami opravili v ČR?
Milan Benka
28.01.08,14:35
Môžete ma uistiť, či postupujem správne?

Nadobudnutím tovaru podľa §11 DPH je aj nákup náhradných dielov na vozidlo z ČR, vozidlo je majetkom firmy, zamestnanci namontujú náhradné diely na vozidlo sami tu na Slovensku. ČR nám fakturovala bez DPH, uplatním samozdanie.
OK.

Bolo by nadobudnutím tovaru aj keby nám to vozidlo s tými náhradnými dielami opravili v ČR?
Jednalo by sa o prijatú službu s miestom dodania na Slovensku a teda česká firma by Vám vystavila fa bez DPH a vy by ste túto fa na Slovensku samozdanili. ( pozor však, radi v týchto prípadoch vystavujú fa s DPH )



zvýraznené .
Vladimír Ozimý
28.01.08,14:43
Bolo by nadobudnutím tovaru aj keby nám to vozidlo s tými náhradnými dielami opravili v ČR? ja len na doplnenie išlo by o službu podľa § 16 opds 7 - vy by ste takúto službu samozdanili
na doplnenie
ondrejvla
03.02.08,19:25
Nadobudnutie tovaru podľa §11 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)je v tomto prípade dovoz návesu z ČR, tovar bol dovezený v 09/2007, firma je mesačný platiteľ DPH. Doklad - faktúru aj potvrdenie o platbe v hotovosti som dostala teraz, konateľ si spomenul, že takýto nejaký obchod bol. No čo už, aj toto sa stáva u niekoho!
Nebol by problém, keby pri nákupe nepoužil IČ DPH spoločnosti, takže treba dodatočné DP DPH-samozdanenie. A teraz ďalší problém, mám český TP MV - návesu, ale konateľ sa rozhodol, že tento náves nezodpovedá jeho požiadavkám, takže bude použitý pre náhradné diely. No dobre, ak by bol na jedno MV, dala by som to cez materiál, ale to bude na viac návesov a navyše, tie návesy sú vo FO a nie v s.r.o., kde bol náves zakúpený... - pekelné rozhodnutie!
Môj návrh bol, zaradiť náves ako tovar, predať do FO v tomto roku, ale čo tam? Do majetku nie - lebo bude na ND, do výdajov nie, lebo má hodnotu takmer 70 tis.Sk... Čo urobiť, nakresliť si obrázok návesu a rozkúskovať v nákrese ako obrázok u mäsiara? Poraďte prosím, ako by ste to riešili vy, vopred všetkým ďakujem.
ondrejvla
03.02.08,20:16
Nik nemal tento alebo podobný problém?
andrej_rv
03.02.08,20:39
Môj návrh bol, zaradiť náves ako tovar, predať do FO v tomto roku, ale čo tam? Do majetku nie - lebo bude na ND, do výdajov nie, lebo má hodnotu takmer 70 tis.Sk... Čo urobiť, nakresliť si obrázok návesu a rozkúskovať v nákrese ako obrázok u mäsiara? Poraďte prosím, ako by ste to riešili vy, vopred všetkým ďakujem.
Ja by som to dal u FO ako priamy náklad - nákup materiálu a zaevidovať do skladu ako zásoby, keďže bude slúžiť na náhradné dielce. Podľa § 11 ods. 2 Postupov JÚ (nových) sa ako materiál účtujú aj náhradné dielce.
Problém bude asi trošku s odpisovaním zo skladu, resp. s ocenením výdaja. Ale keďže sa materiál použije na údržbu a opravy a hodnotu spotrebovaného materiálu nebude treba korigovať v uzávierkových operáciách, ja by som ako východisko pri oceňovaní výdaja vychádzal z obvyklej ceny použitej časti návesu. Nie je to celkom kóšer riešenie, ale nič jednoduchšie mi nenapadá. (Najlepšie by bolo samozrejme podľa technologického výkresu nejakým koeficientom vychádzajúcim z OC návesu a ceny návesu zosumarizovanej z bežnej ceny súčiastok určiť kúpnu cenu každej súčiastky, ale to ocenenie by bolo možno drahšie ako prípadná pokuta za zle ocenenie :confused:).
Ešte doplním - aby to bolo aspoň trochu v súlade so zásadami oceňovania, "rozporcuj" ten náves na hlavné segmenty - kolesá, bočnice, podlahu, podvozok. Alebo nech Ti hlavné celky aj s bežnou cenou pripravia technici a Ty to len preceníš tak, aby si dostala zo segmentov celkovú OC.
STRELEC
03.02.08,20:57
Nadobudnutie tovaru podľa §11 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)je v tomto prípade dovoz návesu z ČR, tovar bol dovezený v 09/2007, firma je mesačný platiteľ DPH. Doklad - faktúru aj potvrdenie o platbe v hotovosti som dostala teraz, konateľ si spomenul, že takýto nejaký obchod bol. No čo už, aj toto sa stáva u niekoho!
Nebol by problém, keby pri nákupe nepoužil IČ DPH spoločnosti, takže treba dodatočné DP DPH-samozdanenie. A teraz ďalší problém, mám český TP MV - návesu, ale konateľ sa rozhodol, že tento náves nezodpovedá jeho požiadavkám, takže bude použitý pre náhradné diely. No dobre, ak by bol na jedno MV, dala by som to cez materiál, ale to bude na viac návesov a navyše, tie návesy sú vo FO a nie v s.r.o., kde bol náves zakúpený... - pekelné rozhodnutie!
Môj návrh bol, zaradiť náves ako tovar, predať do FO v tomto roku, ale čo tam? Do majetku nie - lebo bude na ND, do výdajov nie, lebo má hodnotu takmer 70 tis.Sk... Čo urobiť, nakresliť si obrázok návesu a rozkúskovať v nákrese ako obrázok u mäsiara? Poraďte prosím, ako by ste to riešili vy, vopred všetkým ďakujem.

Z pohľadu PO mohlo ísť o nákup DHM. Následne v roku 2008 ho ako prebytočný (pôvodné uvažované využitie nebude realizované) predala. (je tu ot. DPH a možno to stihla v r. 2007?)

FO ho ale kupovala v roku 2008 nie ako DHM na používanie, ale vlastne ako súbor ND. Urobila by si výťažnosť (opravila existujúce návesy) a zbytok možno išiel do šrotu, či sa jednoducho vyhodil ako nepoužiteľný odpad. Jednotkové ceny ND by hádam ani nebolo potrebné vymýšľať (chcel som povedať - kalkulovať). Urobil by som len zoznam využiteľných ND (niečo ako výzisk).
ondrejvla
04.02.08,06:37
Ďakujem obom poradcom za rady, len toho technika v tejto súkromnej firme nie a nie nájsť....mimotemy skúsim pohľadať seba. Takže idem porcovať náves.