šryrka
25.01.08,09:25
Dobrý deň,

Potrebovala by som poradiť pri fakturácii tovaru do iného členského štátu (Maďarsko) pre Anglickú firmu, ktorá je registrovaná pre IČ DPH na Slovensku. Fakturuje sa s daňou, alebo bez nej. Ak je dodanie tovaru pre túto Anglickú firmu na Slovensku, fakturujeme s daňou.

Ďakujem za pomoc
JAJA11
25.01.08,08:33
Dobrý deň,

Potrebovala by som poradiť pri fakturácii tovaru do iného členského štátu (Maďarsko) pre Anglickú firmu, ktorá je registrovaná pre IČ DPH na Slovensku. Fakturuje sa s daňou, alebo bez nej. Ak je dodanie tovaru pre túto Anglickú firmu na Slovensku, fakturujeme s daňou.

Ďakujem za pomoc

Ja by som to faktúrovala bez DPH. Tovar opustil Slovensko, do štátu v rámci EU, objednávka bola predpokladám pod Maďarským IČ DPH. :confused: Posúvam, nech sa vyjadria aj tí, ktorí majú väčšie skúsenosti.
KvetkaK
25.01.08,08:37
Ak je registrovaná firma aj na Slovensku a všade uvádzate toto IČ DPH, tak ja myslím že by to malo byť s DPH.
Dúfam že ešte niekto pridá svoj názor.
šryrka
25.01.08,08:43
Aj v prípade, že tovar opustil Slovensko? Keď predám tovar firme, ktorá má IČ DPH na Slovenku, no tovar ide do Maďarska, nemala by to byť už záležitosť tej Anglickej firmy? (myslím ohľadom vývozu tovaru, s tým súvisiaci Intrastat)
JAJA11
25.01.08,08:47
Aj v prípade, že tovar opustil Slovensko? Keď predám tovar firme, ktorá má IČ DPH na Slovenku, no tovar ide do Maďarska, nemala by to byť už záležitosť tej Anglickej firmy? (myslím ohľadom vývozu tovaru, s tým súvisiaci Intrastat)

Pokaľ to objednala Anglická firma pod slovenským IČ DPH, tak potom s DPH.
šryrka
25.01.08,10:38
Ďakujem, pomohli ste mi.
peter096
23.02.08,17:32
Dobrý deň,
mám podobný problém. Na základe objednávky od slovenskej firmy realizujem dodávku a montáž v ČR. Ako budem faktúrovať DPH?
Od troch ľudí som mal tri rôzne názory.:mee:
Ďakujem
Zoltán Kovács
23.02.08,19:14
Dobrý deň,
mám podobný problém. Na základe objednávky od slovenskej firmy realizujem dodávku a montáž v ČR. Ako budem faktúrovať DPH?
Od troch ľudí som mal tri rôzne názory.:mee:
Ďakujem

Ak tá montáž a dodávka sa týka nehnuteľnosti v ČR, potom miestom dodania je ČR, tým pádom slovenskej firme fakturuješ bez DPH.
peter096
25.02.08,17:01
Ak tá montáž a dodávka sa týka nehnuteľnosti v ČR, potom miestom dodania je ČR, tým pádom slovenskej firme fakturuješ bez DPH.

Na aký paragraf by som sa mal odvolať pri vystavení faktúry? Myslel som na § 43 / 1, ale tam mi to nesedí, lebo to faktúrujem slovenskej firme. :(

Aj keď - nadobúdateľom je maďarská firma, ktorej to zabezpečuje slovenská firma, pre ktorú to ja realizujem. Je to na hlavu, čo? :D
Zoltán Kovács
25.02.08,17:37
Na aký paragraf by som sa mal odvolať pri vystavení faktúry? Myslel som na § 43 / 1, ale tam mi to nesedí, lebo to faktúrujem slovenskej firme. :(

Aj keď - nadobúdateľom je maďarská firma, ktorej to zabezpečuje slovenská firma, pre ktorú to ja realizujem. Je to na hlavu, čo? :D

Najprv treba zistiť miesto dodania. A to podľa § 15 ods. 2) je štát v ktorom sa nachádza nehnutenosť, teda ČR. Tým pádom na Slovensku nevzniká daňová povinnosť.
Vladimír Ozimý
25.02.08,19:59
Najprv treba zistiť miesto dodania. A to podľa § 15 ods. 2) je štát v ktorom sa nachádza nehnutenosť, teda ČR. Tým pádom na Slovensku nevzniká daňová povinnosť.

no neriadime sa § 15 ods 2 ale pri dodaní tovaru s montážou sa riadime par. 13 ods 1 písm b)

ak sa montáž vykonáva v ČR miestom dodania takéhoto tovaru je v českej republike. T.j. slovenská firma nebude zaťažovať faktúru slovenskou DPH. Na druhej strane treba zistiť či slovenská firma ktorej je dodané plnenie je registrovaná v ČR ako platiteľ dane a či je možné preniesť daňovú povinnosť na slovenskú firmu. V prípade ak nie potom vzniká slovenskej firme povinnosť sa registrovať. A v neposlednom rade či nejde o subdodávku. Treba skúmať dodávku ako celok a tak ďalej...