Economic
25.01.08,09:31
Dobrý deň milí poraďáci !
Vie mi niekto poradiť, čo všetko budem potrebovať pre klienta, ktorý sa na mňa obrátil ako občianske združenie, s požiadavkou zrušenia tohto združenia. Zatiaľ som si vyžiadala ich stanovy, a nejakú dokumentáciu, ale čo všetko mám pre to urobiť ? Zrejme to bude rozhodnutie zakladateľov o zrušení, sú tam nejaké poplatky ? Poraďte mi hoc i link, rada si to naštudujem.
Vopred ďakujem.
victoria
25.01.08,11:43
Zánik združenia

§ 12

(1) Združenie zaniká

a) dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením s iným združením,
b) právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení.

(2) Pokiaľ stanovy združenia neurčujú spôsob dobrovoľného rozpustenia alebo zlúčenia s iným združením, rozhoduje o ňom jeho najvyšší orgán. Tento orgán oznámi zánik združenia do 15 dní príslušnému ministerstvu.

(3) Ak ministerstvo zistí, že združenie vyvíja činnosť,

a) ktorá je vyhradená politickým stranám a politickým hnutiach alebo organizáciám združujúcim občanov na zárobkovú činnosť alebo na vykonávanie náboženstva alebo viery v cirkvách a náboženských spoločnostiach (§ 1 ods. 3);
b) ktorá porušuje zásady uvedené v § 3 ods. 1 a 2;
c) ktorá je v rozpore s § 4 alebo § 5;

bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo. Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí. Proti tomuto rozhodnutiu možno podať opravný prostriedok na najvyšší súd republiky.

(4) Pri preskúmaní rozhodnutia podľa § 1 ods. 2 a § 12 ods. 3 postupuje súd podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku o preskúmaní rozhodnutí iných orgánov. 3) Opravný prostriedok má odkladný účinok; ak sú pre to závažné dôvody, môže súd na dobu do právoplatnosti svojho rozhodnutia činnosť združenia pozastaviť. Po túto dobu smie združenie vykonávať len činnosť nevyhnutnú na plnenie svojich povinností podľa zákona. Súd rozhodnutie ministerstva zruší, ak neboli dané dôvody na zrušenie združenia.

(5) Ak ministerstvo zistí (§ 7), že spôsobom uvedeným v § 12 ods. 3 koná organizačná jednotka združenia, ktorá je oprávnená konať v svojom mene, postupuje obdobne spôsobom tam uvedeným. Ustanovenie odseku 4 platia obdobne.

§ 13

(1) zrušený

(2) Pri zániku združenia sa vykoná majetkové vyporiadanie.

(3) Pri zániku združenia podľa § 12 ods. 1 písm. b) vykoná jeho majetkové vyporiadanie likvidátor určený ministerstvom.

(4) Spôsobom určeným v odseku 3 sa postupuje tiež pri zániku združenia podľa § 12 ods. 1 písm. a), ak niet jeho orgánu, ktorý by majetkové vyporiadanie vykonal.

§ 14

Zánik združenia oznámi ministerstvo štatistickému úradu do 7 dní odo dňa, keď sa o ňom dozvedelo.
Sleepy
02.11.09,07:21
Dobry den,
Prosim Vas co je prave 1. krok ? Staci ziadost na ministerstvo ?
Dakujem
Economic
03.11.09,05:28
Dobry den,
Prosim Vas co je prave 1. krok ? Staci ziadost na ministerstvo ?
Dakujem

Ak chceš zrušiť o.z. musí najprv prebehnúť likvidácia, vymenuje sa likvidátor. Po ukončení likvidácie likvidátor vyhotoví správu likvidátora a následne podá návrh na výmaz OZ na Ministerstvo vrátane správneho poplatku.
LADIDO
15.12.09,20:44
Mám rovnaký problém, združenie už nemá členov lebo nesplnením podmienky členstva podľa stanov ich členstvo zaniklo a nových členov sa mi nepodarilo získať. V zmysle §70 - §75 obch.zákonníka o likvidácii spoločnosti je podľa §71 likvidátorom štatutárny orgán teda v mojom prípade ja ako predseda združenia.
Vzhľadom na to že združenie už viac ako 6 mesiacov nevyvíja žiadnu činnosť, nemá partnerov, zákazky ani nemá žiadnych veriteľov, nemá prenajaté priestory a sídlo má bezplatne, netuším čo mám ako likvidátor urobiť. Jediný výdavok je poplatok za vedenie účtu v banke.
Môžem oznámiť ministerstvu že ako likvidátor podávam návrh na výmaz OZ ?
Economic
16.12.09,05:05
Mám rovnaký problém, združenie už nemá členov lebo nesplnením podmienky členstva podľa stanov ich členstvo zaniklo a nových členov sa mi nepodarilo získať. V zmysle §70 - §75 obch.zákonníka o likvidácii spoločnosti je podľa §71 likvidátorom štatutárny orgán teda v mojom prípade ja ako predseda združenia.
Vzhľadom na to že združenie už viac ako 6 mesiacov nevyvíja žiadnu činnosť, nemá partnerov, zákazky ani nemá žiadnych veriteľov, nemá prenajaté priestory a sídlo má bezplatne, netuším čo mám ako likvidátor urobiť. Jediný výdavok je poplatok za vedenie účtu v banke.
Môžem oznámiť ministerstvu že ako likvidátor podávam návrh na výmaz OZ ?
Vysporiadať záväzky a pohľadávky, nemal by tam ostať žiadny majetok. Po uskutočnení likvidácie tak ako píšem vyššie, správu likvidátora vyhotoviť a podať návrh na výmaz ako likvidátor.
LADIDO
16.12.09,09:22
Urobil som si také resume, možno to aj niekomu dalej pomôže. Ale mám na konci aj nejaké otázky. Takže:


Toto je jasné. Myslím že podobne ako ja majú aj iné združenia ktoré sa chcú zrušiť problémy pri postupoch ktoré detailne nie sú v obchodnom zákone

popísané resp. nereflektujú na špecifiká združenia. Zostávajú mi otázky.

Najskôr si chcem urobiť jasno kedy a komu má poslať likvidátor oznámenie o vstupe združenia do likvidácie a oznámenie o ukončení likvidácie.

Ku dňu vstupu spoločnosti do likvidácie zostaví likvidátor likvidačnú účtovnú súvahu, pričom je povinný zaslať prehľad o imaní spoločnosti každému

spoločníkovi, ktorý o to požiada. V našom prípade teda asi každému členovi združenia. Keďže ako uvádzam združenie už nemá členov, tento bod sa

zjednodušuje - neposielam to nikomu lebo nikto nemôže požiadať.

Obch.zák. hovorí že oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie treba poslať:
1) registračnému súdu (v prípade neziskového združenia by som mal poslať oznámenie o vstupe do likvidácie na odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR),

bez poplatkov)
2) všetkým známym veriteľom (podľa registrovaných pohľadávok v účtovníctve)
3) správcovi dane
4) živnostenskému úradu (pri neziskovom združení ktoré nie je podnikateľským subjektom toto nie je relevantné - neposielam)

Likvidátor má v zmysle ustanovenia § 73 Obchodného zákonníka povinnosť zverejniť, že spoločnosť vstúpila do likvidácie s výzvou, aby veritelia spoločnosti a

iné osoby a orgány, ktoré sú tým dotknuté, prihlásili svoje pohľadávky, prípadne iné práva v lehote, ktorá nesmie byť kratšia než tri mesiace.
Zverejnenie sa robí do Obchodného vestníka aj so správnym poplatkom 19,91 € - formulár je uvedený v prílohe č.1 k nariadeniu vlády č. 42/2004 Z. z. o

Obchodnom vestníku.
Zasiela sa do redakcie Obchodného Vestníka
Ministerstvo spravodlivosti SR
Redakcia Obchodného vestníka
Župné námestie 13
813 11 Bratislava

Po troch mesiacoch resp až keď sa uspokoja všetky pohľadávky nastáva deň skončenia likvidácie. Ďalší postup:

Ku dňu skončenia likvidácie zostaví likvidátor účtovnú závierku a predloží ju spoločníkom alebo orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený rozhodovať o zrušení

spoločnosti na schválenie spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie a návrhom na rozdelenie majetkového zostatku, ktorý vyplynie z likvidácie

(likvidačný zostatok), medzi spoločníkov. Likvidátor je oprávnený zvolať valné zhromaždenie spoločnosti na účel predloženia účtovnej závierky, konečnej

správy a návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku. Spoločníci alebo príslušný orgán spoločnosti rozhodujú o návrhoch predložených likvidátorom spôsobom

a väčšinou hlasov určenou na prijatie rozhodnutia o zrušení spoločnosti (zo zákona vyplýva 2/3 väčšina, spoločenská zmluva však môže určiť vyšší počet

hlasov).
Ak sa napriek opakovanej výzve likvidátora ku konečnej správe a k návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku nevyjadrí zákonom ustanovený alebo

spoločenskou zmluvou určený počet spoločníkov alebo ak príslušný orgán spoločnosti k nim neprijme rozhodnutie, považuje sa účtovná závierka, konečná

správa a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku za schválené uplynutím jedného mesiaca odo dňa doručenia opakovanej výzvy likvidátora spoločníkom

alebo odo dňa zasadnutia príslušného orgánu spoločnosti, ktorý mal o návrhoch likvidátora rozhodnúť.
Likvidátor uloží likvidačný zostatok do úschovy podľa osobitného zákona, pričom uložením likvidačného zostatku do úschovy sa považuje likvidácia za

skončenú.

Účtovnú závierku a konečnú správu spolu s návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku likvidátor priloží k návrhu na výmaz spoločnosti z obchodného

registra súdu.

Likvidátor je povinný podať registrovému súdu návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra do 90 dní po schválení účtovnej závierky, konečnej správy o

priebehu likvidácie a návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku.

V prípade združenia sa posiela návrh na výmaz na odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR aj s úhradou správneho poplatku 16,50 €.

otázky
---------
OTÁZKA č.1: Oznámenie o vstupe do likvidácie živnostenskému úradu neposielam keďže neziskové združenie nemá registrovanú živnosť ?

OTÁZKA č.2: Občianske združenie je neziskové ale má na účte prostriedky ktoré získalo sponzorským darom na svoju činnosť, náklady však boli nižšie. Ak sa

zostatok rozdelí medzi členov združenia, je to forma zisku čo je proti štatútu neziskového združenia. Je možné urobiť návrh na rozdelenie likvidačného

zostatku rozdelením členom neziskového združenia ?
OTÁZKA č.3: Naše združenie nemá už rok žiadnych členov, som sám ako štatutár - predseda združenia budem aj likvidátor. Likvidátorovi náleží odmena -

môžem si ju ako jediný člen a štatutár v úlohe likvidátora stanoviť sám napríklad vo výške zostatku ?
OTÁZKA č.4: Na OVVS MV SR sa posiela komplet návrh na výmaz spoločnosti z evidencie včítane konečnej správy o priebehu likvidácie a návrhu na rozdelenie

likvidačného zostatku ? Nenašiel som formulár na návrh na výmaz z evidencie na OVVS MVSR. Stačí to oznámiť listom ?
Economic
17.12.09,04:40
Urobil som si také resume, možno to aj niekomu dalej pomôže. Ale mám na konci aj nejaké otázky. Takže:


Toto je jasné. Myslím že podobne ako ja majú aj iné združenia ktoré sa chcú zrušiť problémy pri postupoch ktoré detailne nie sú v obchodnom zákone

popísané resp. nereflektujú na špecifiká združenia. Zostávajú mi otázky.

Najskôr si chcem urobiť jasno kedy a komu má poslať likvidátor oznámenie o vstupe združenia do likvidácie a oznámenie o ukončení likvidácie.

Ku dňu vstupu spoločnosti do likvidácie zostaví likvidátor likvidačnú účtovnú súvahu, pričom je povinný zaslať prehľad o imaní spoločnosti každému

spoločníkovi, ktorý o to požiada. V našom prípade teda asi každému členovi združenia. Keďže ako uvádzam združenie už nemá členov, tento bod sa

zjednodušuje - neposielam to nikomu lebo nikto nemôže požiadať.

Obch.zák. hovorí že oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie treba poslať:
1) registračnému súdu (v prípade neziskového združenia by som mal poslať oznámenie o vstupe do likvidácie na odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR),

bez poplatkov)
2) všetkým známym veriteľom (podľa registrovaných pohľadávok v účtovníctve)
3) správcovi dane
4) živnostenskému úradu (pri neziskovom združení ktoré nie je podnikateľským subjektom toto nie je relevantné - neposielam)

Likvidátor má v zmysle ustanovenia § 73 Obchodného zákonníka povinnosť zverejniť, že spoločnosť vstúpila do likvidácie s výzvou, aby veritelia spoločnosti a

iné osoby a orgány, ktoré sú tým dotknuté, prihlásili svoje pohľadávky, prípadne iné práva v lehote, ktorá nesmie byť kratšia než tri mesiace.
Zverejnenie sa robí do Obchodného vestníka aj so správnym poplatkom 19,91 € - formulár je uvedený v prílohe č.1 k nariadeniu vlády č. 42/2004 Z. z. o

Obchodnom vestníku.
Zasiela sa do redakcie Obchodného Vestníka
Ministerstvo spravodlivosti SR
Redakcia Obchodného vestníka
Župné námestie 13
813 11 Bratislava

Po troch mesiacoch resp až keď sa uspokoja všetky pohľadávky nastáva deň skončenia likvidácie. Ďalší postup:

Ku dňu skončenia likvidácie zostaví likvidátor účtovnú závierku a predloží ju spoločníkom alebo orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený rozhodovať o zrušení

spoločnosti na schválenie spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie a návrhom na rozdelenie majetkového zostatku, ktorý vyplynie z likvidácie

(likvidačný zostatok), medzi spoločníkov. Likvidátor je oprávnený zvolať valné zhromaždenie spoločnosti na účel predloženia účtovnej závierky, konečnej

správy a návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku. Spoločníci alebo príslušný orgán spoločnosti rozhodujú o návrhoch predložených likvidátorom spôsobom

a väčšinou hlasov určenou na prijatie rozhodnutia o zrušení spoločnosti (zo zákona vyplýva 2/3 väčšina, spoločenská zmluva však môže určiť vyšší počet

hlasov).
Ak sa napriek opakovanej výzve likvidátora ku konečnej správe a k návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku nevyjadrí zákonom ustanovený alebo

spoločenskou zmluvou určený počet spoločníkov alebo ak príslušný orgán spoločnosti k nim neprijme rozhodnutie, považuje sa účtovná závierka, konečná

správa a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku za schválené uplynutím jedného mesiaca odo dňa doručenia opakovanej výzvy likvidátora spoločníkom

alebo odo dňa zasadnutia príslušného orgánu spoločnosti, ktorý mal o návrhoch likvidátora rozhodnúť.
Likvidátor uloží likvidačný zostatok do úschovy podľa osobitného zákona, pričom uložením likvidačného zostatku do úschovy sa považuje likvidácia za

skončenú.

Účtovnú závierku a konečnú správu spolu s návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku likvidátor priloží k návrhu na výmaz spoločnosti z obchodného

registra súdu.

Likvidátor je povinný podať registrovému súdu návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra do 90 dní po schválení účtovnej závierky, konečnej správy o

priebehu likvidácie a návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku.

V prípade združenia sa posiela návrh na výmaz na odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR aj s úhradou správneho poplatku 16,50 €.

otázky
---------
OTÁZKA č.1: Oznámenie o vstupe do likvidácie živnostenskému úradu neposielam keďže neziskové združenie nemá registrovanú živnosť ?

OTÁZKA č.2: Občianske združenie je neziskové ale má na účte prostriedky ktoré získalo sponzorským darom na svoju činnosť, náklady však boli nižšie. Ak sa

zostatok rozdelí medzi členov združenia, je to forma zisku čo je proti štatútu neziskového združenia. Je možné urobiť návrh na rozdelenie likvidačného

zostatku rozdelením členom neziskového združenia ?
OTÁZKA č.3: Naše združenie nemá už rok žiadnych členov, som sám ako štatutár - predseda združenia budem aj likvidátor. Likvidátorovi náleží odmena -

môžem si ju ako jediný člen a štatutár v úlohe likvidátora stanoviť sám napríklad vo výške zostatku ?
OTÁZKA č.4: Na OVVS MV SR sa posiela komplet návrh na výmaz spoločnosti z evidencie včítane konečnej správy o priebehu likvidácie a návrhu na rozdelenie

likvidačného zostatku ? Nenašiel som formulár na návrh na výmaz z evidencie na OVVS MVSR. Stačí to oznámiť listom ?

Tvoj príspevok ohľadom likvidácie pomôže pri likvidácii s.r.o.
K Tvojim otázkam :
1. Nie
2. a 3. Ako likvidátor sa rozhodneš, že ten zostatok na účte bude použitý na správny poplatok pri výmaze a odmene likvidátora tak, aby tam zostala nula.
4. Návrh na výmaz je písaný list na MV nie je na to stanovený formulár - do evidencie občianskych združení s prílohami.
axara
31.01.10,19:17
Tiež sme robili minulý rok likvidáciu združenia, kde bol iba konateľ a združenie od začiatku roku nevyvíjalo žiadnu činnosť.
Postupovali sme podľa vyššie uvedeného, teda najskôr list na ministerstvo s oznámením o rozhodnutí konateľa ukončiť činnosť združenia spolu s menom a adresou likvidátora. Následne bola k dátumu likvidácie spravené mimoriadna uzávierka. Po nej boli kroky na zrušenie združenia (zrušenie účtu, predaj (v našom prípade darovanie) majetku. Keď boli financie a majetok na nule, tak sme opäť zaslali list - správu likvidátora- na ministerstvo, ktorý obsahoval účtovnú zavierku ku dňu vstupu do likvidácie a spôsob naloženia s majetkom počas likvidácie, vyčíslil sa likvidačný zostatok (v našom prípade strata), adresa, kde budú uložené listiny o združení a zároveň žiadosť o výmaz zo zoznamu občianských združení. Keď prišlo oznámenie z ministerstva o výmaze - zaslanie výkazov na DU. Treba poznamenať, že výkazy na DU je potrebné zaslať osobitne ku dňu vstupu do likvidácia a osobitne za obdobie likvidácie.
revik
29.11.11,10:03
Pekny den prajem,

potreboval by som radu skusenejsich. Dostal som taku zaujimavu otazku od znameho. Niekolko rokov dozadu zalozili obcianske zdruzenie, ktore registrovali na ministerstve vnutra a maju aj doklad o prideleni ICO zo Statistickeho uradu. Dalej ale nenasledovalo nic. ziadna registracia na DU, ziadna cinnost, ucet v banke, nic. Proste od momentu registracie to zaspalo a tak to je doteraz. To zdruzenie zakladali len 3 osoby, ktore sa tomu uz vobec nevenovali dalej. Po rokoch sa to objavilo a chceli by to zrusit, aby s tym neboli ziadne problemy. Akurat, ze nevedia ako na to, kedze neboli ani registrovani na DU... ani uctovnictvo si nezacali viest, proste nic.

Trochu som patral v zakone o sprave dani a poplatkov, kde §31 hovori, ze povinnos registrovat sa na DU maju subjekty, ktore dostali povolenie/registraciu na vykonavanie podnikatelskej cinnosti. Ak teda v stanovach OZ nie je ziadna podnikatelska cinnost, znamena to, ze taketo zdruzenie nema povinnost registracie? Moja otazka vedie k tomu, aby som vedel, ake povinnosti sa porusili v minulosti a ake dosledky (pokuty a podobne) z toho v sucasnosti pri zruseni mozu byt.

Inak nie je to prvy krat, co sa stretavam s tym, ze obcianske zdruzenie je "mrtve", akurat som to v tamtom pripade nemusel riesit ja. Prepodkladam ale, ze je nejaky sposob, ako taketo veci urovnat.

Dakujem za radu.

Revik
Economic
30.11.11,05:18
Pekny den prajem,

potreboval by som radu skusenejsich. Dostal som taku zaujimavu otazku od znameho. Niekolko rokov dozadu zalozili obcianske zdruzenie, ktore registrovali na ministerstve vnutra a maju aj doklad o prideleni ICO zo Statistickeho uradu. Dalej ale nenasledovalo nic. ziadna registracia na DU, ziadna cinnost, ucet v banke, nic. Proste od momentu registracie to zaspalo a tak to je doteraz. To zdruzenie zakladali len 3 osoby, ktore sa tomu uz vobec nevenovali dalej. Po rokoch sa to objavilo a chceli by to zrusit, aby s tym neboli ziadne problemy. Akurat, ze nevedia ako na to, kedze neboli ani registrovani na DU... ani uctovnictvo si nezacali viest, proste nic.

Trochu som patral v zakone o sprave dani a poplatkov, kde §31 hovori, ze povinnos registrovat sa na DU maju subjekty, ktore dostali povolenie/registraciu na vykonavanie podnikatelskej cinnosti. Ak teda v stanovach OZ nie je ziadna podnikatelska cinnost, znamena to, ze taketo zdruzenie nema povinnost registracie? Moja otazka vedie k tomu, aby som vedel, ake povinnosti sa porusili v minulosti a ake dosledky (pokuty a podobne) z toho v sucasnosti pri zruseni mozu byt.

Inak nie je to prvy krat, co sa stretavam s tym, ze obcianske zdruzenie je "mrtve", akurat som to v tamtom pripade nemusel riesit ja. Prepodkladam ale, ze je nejaky sposob, ako taketo veci urovnat.

Dakujem za radu.

Revik


Ak naozaj nič nevykonávalo, skús dať návrh na výmaz OZ na Ministerstvo s takýmto odôvodnením ako píšeš.
Ak ste sa ako OZ na DÚ neregistrovali a oni na to neprišli, lebo Vás na to nevyzvali, možno Vás Ministerstvo zo zoznamu vymaže skôr, než vôbec na to prišli.
Aj keď by mala výmazu predchádzať likvidácia, no u Teba zrejme nie je naozaj čo likvidovať.
Skús dať ten Návrh zatiaľ bez poplatku. Príde Ti buď výzva zaplatení správneho poplatku za výmaz, alebo odpoveď, kde Ti napíšu čo treba urobiť. Ja by som to takto riskla. Pokus - omyl.
a_je_to
30.11.11,09:55
Použi tento postup :
Urob pozvánku pre tých troch zakladateľov na schôdzu zakladateľov O.Z. s programom – zrušenie O.Z. pre nečinnosť.
Preštuduj stanovy O.Z., či neobsahujú ustanovenia o zrušení O.Z. Ak áno, musíš postupovať podľa nich, alebo ak sú nevykonateľné, tak navrhnúť do zápisnice ich zmenu – že nevyhovujúce ustanovenia sú blokačné a rušia sa. Potom postupuješ podľa § 12 zákona 83/1990 – návrh zániku O.Z. dobrovoľným rozpustením pre nečinnosť.
V zápisnici zo schôdze nech je prehlásenie zakladateľov, že O.Z. nerozbehlo žiadnu činnosť, nemá žiadny majetok, ani záväzky. Aj uznesenie, že zakladatelia schvaľujú zánik O.Z. ku dňu ddmmrrrr. Aj poznámku, že uznesenie bolo jednoznačne schválené a poveruje jedného zo zakladateľov na podanie žiadosti o zrušenie registrácie. Samozrejme podpisy všetkých troch.
Nie je vylúčené, že nejaké prehlásenia a potvrdenia môže MV SR ešte pýtať, rovnako aj správny poplatok za zrušenie registrácie. Z neregistrovania na DÚ nemusíš mať strach, ak O.Z. nemalo zdaniteľné príjmy a nevyplácalo odmeny, tak ste sa nemuseli registrovať pre DIČ.
LADIDO
30.11.11,19:18
Nie som vôbec odborník ale rozdelím sa o moje skúsenosti s fungovaním a zrušením združenia.
1. Registrácia na DU našeho združenia bola dôsledkom vývoja okolností. Naše združenie vzniklo niekedy v r.2002 a naša ekonomka sa niekde dočítala že na konci roku ak aj združenie nepodniká a nevytvára zisk, musí na DU odovzdať výkaz ziskov a strát a výkaz o majetku a záväzkoch. To som logicky pochopil a na DU mi dokonca povedali že nech ako DIČ použijem IČO. Jediné s čím bol problém že informačný systém DU nedokázal "zhltnúť" uvedené dva výkazy bez daňového priznania a tak som bol dožiadaný spracovať a podať aj daňové priznanie. Tak sme prežili aj r.2003. Potom mi ale DU oznámil že sa musíme zaregistrovať ako daňový subjekt a pridelil združeniu DIČ. V celku som to dodnes nepochopil a podával som daňové priznanie nefungujúceho združenia, ktoré malo iba náklady za vedenie učtu v banke a žiaden zisk takže výsledok bol strata a všetci sme boli spokojní.
2.
Nevykonávanie podnikateľskej činnosti je pre mňa tiež záhadnou formuláciou. Daňové priznanie podáva každý daňový subjekt alebo ak chceš tak zdaniteľná osoba. Až tento rok som pochopil že zdaniteľnou osobou je taký subjekt ktorý má zdaniteľný príjem, teda ktorý pre nejaký iný subjekt za peniaze vykonal službu alebo dodal tovar ktorý je podľa zákona o dani z príjmu zdaniteľným plnením. Po slovensky to chápem tak, že ak subjekt fakturoval za službu alebo tovar ktoré nie sú oslobodené od dane tak sa stal zdaniteľným subjektom bez ohľadu na to čo má napísané v stanovách.
Oslobodené od dane sú tuším členské príspevky a možno aj sponzorské príspevky. Takže možno sa dá vystupovať v pozícii že ste zatial neposkytli žiadne zdanitelné plnenie a teda nie ste zdaniteľnou osobou.
3.
Potom je tu otázka neziskovosti. Ani to si úplne neviem vysvetliť, ale možno to funguje tak že ak mám v stanovách napísané že zisk sa nerozdeľuje ale sa používa na činnosť združenia tak spoločníci alebo členovia nikdy nedostanú podiel na zisku. Ale pritom také združenie môže mať aj kladný hospodársky výsledok ktorý musí zdaniť.
4.
Ak teda bolo združenie mŕtve a nikdy nemalo zdaniteľný príjem tak sa dá asi s daňovým úradom o tom hovoriť. Však nakoniec mám skúsenosť že daňový úrad neumožní subjektu dobrovoľnú registráciu DPH kým nie je daňovým subjektom a to chce preukázať od subjektu aspoň jednou jedinou vystavenou faktúrou. Ináč žiadosť o dobrovoľného platcu DPH zamietne. Ak sa využije takáto analógia možno je šanca na bezpokutový priebeh.


Uvítal by som k týmto faktom názor odborníka, ja som iba popísal konkrétne fakty o ktoré sa dá oprieť.
P.S:
Zrušenie združenia mi prebehlo ako som vyššie napísal celkom hladko.

LADIDO
flaniko
09.11.12,09:39
dobrý deň,
Prosím radu k nasledujúcej problematike: Ide o OZ, ktoré bolo založené v r. 2005, avšak viac už ako rok nevyvíjalo žiadnu činnosť, predtým ale uchádzalo o 2 % zaplatenej dane z príjmov od fyzických alebo právnických osôb,z čoho ešte na účte zostalo pár €. Od januára chceme založiť nové OZ s novými štatutármi a odlišnými stanovami. Čo s tým starým OZ: je lepšie ho zrušiť alebo ho zlúčiť s novým? Čo bude so starými štatutármi a stanovami, aj naďalej budú platiť? To sú staré stanovy týkajúce sa zániku:
Článok 11.
Zánik združenia



Združenie zaniká dobrovoľným rozpusteným, alebo zlúčením s inými združením.
Ak združenie zaniká rozpustením, predsedníctvo ustanoví likvidátora.
Pri likvidácii združenia sa najprv uhradia všetky záväzky združenia.
Majetok sa v prípade likvidácie môže použiť výlučne na všeobecno prospešné a charitatívne účely, alebo na účely podobného charakteru ako je tento inštitút.
Economic
10.11.12,06:27
dobrý deň,
Prosím radu k nasledujúcej problematike: Ide o OZ, ktoré bolo založené v r. 2005, avšak viac už ako rok nevyvíjalo žiadnu činnosť, predtým ale uchádzalo o 2 % zaplatenej dane z príjmov od fyzických alebo právnických osôb,z čoho ešte na účte zostalo pár €. Od januára chceme založiť nové OZ s novými štatutármi a odlišnými stanovami. Čo s tým starým OZ: je lepšie ho zrušiť alebo ho zlúčiť s novým? Čo bude so starými štatutármi a stanovami, aj naďalej budú platiť? To sú staré stanovy týkajúce sa zániku:
Článok 11.
Zánik združenia


Združenie zaniká dobrovoľným rozpusteným, alebo zlúčením s inými združením.
Ak združenie zaniká rozpustením, predsedníctvo ustanoví likvidátora.
Pri likvidácii združenia sa najprv uhradia všetky záväzky združenia.
Majetok sa v prípade likvidácie môže použiť výlučne na všeobecno prospešné a charitatívne účely, alebo na účely podobného charakteru ako je tento inštitút.


A teda ? Členovia musia rozhodnúť čo ďalej so starým združením... Podľa mňa môjho najlepšieho svedomia vstup do likvidácie a po jej ukončení výmaz z registra združení.
Katyschka
22.02.13,05:58
Dobry den,
rozhodli sme sa zrusit OZ. Zdruzenie svoju cinnost ukoncuje k 28.2.2013 a 1.3.2013 vstpuje do likvidacie. Kolko musi trvat likvidacia? 90 dni? Alebo je mozne ukoncit ju hned po vyrovnani vsetkych zavazkov? Co musi obsahovat mimoriadna uctovna uzavierka? So spravou likvidatora sa posielaju kopie penazneho dennika alebo danove vykazy???
Poradte mi prosim. Dakujem.
Economic
23.02.13,05:45
Dobry den,
rozhodli sme sa zrusit OZ. Zdruzenie svoju cinnost ukoncuje k 28.2.2013 a 1.3.2013 vstpuje do likvidacie. Kolko musi trvat likvidacia? 90 dni? Alebo je mozne ukoncit ju hned po vyrovnani vsetkych zavazkov? Co musi obsahovat mimoriadna uctovna uzavierka? So spravou likvidatora sa posielaju kopie penazneho dennika alebo danove vykazy???
Poradte mi prosim. Dakujem.

Peňažný denník sa neposiela, ale výkazy. Likvidácia sa môže ukončiť po vyrovnaní všetkých záväzkov a pohľadávok a následne požiadať o výmaz.
Brigita Hurajová
04.04.13,03:04
Vie mi niekto povedať, aký je poplatok za zrušenie O.Z. a komu a v akej forme sa platí (kolky?)? Ďakujem.
3_14
03.02.16,13:43
Po mojej skusenosti zrusenia OZ pridavam postup uspesny u nas (neplatili sme DPH, mali sme prijmy len zo sponzorskeho daru a clenskych prispevkov, OZ viac menej bez cinnosti a majetku).

1. na valnom zhromazdeni sme sa rozhodli o dobrovolnom rozpusteni a urcili likvidatora (dohodli sme termin zrusenia hned v termine konania zhromazdenia)
2. ako likvidator som poslala na ministerstvo oznamenie o zacatia likvidacie, info o likvidatorovi a kolok na zrusenie (neviem ci ho nestaci poslat neskor)
3. ked sme presli do likvidacie poslala som ziadost o vymaz, kde bolo hlavne uvedene kde budu ulozene dokumenty OZ + cestne prehlasenie o tom, ze nemame ziadny majetok ani zavazky voci ziadnym pravnickym alebo fyzickym osobam - cestne prehlasenie som napisala ze v datume v ktorom bola zacala likvidacia sme nemali majetok a asi stacilo :)

Mozno by to stacilo poslat vsetko naraz, nedavali sme nic do obchodneho vestnika co si nie som ista ze je dobre... dufam, ze to niekomu pomoze :)
yvica
11.03.19,11:44
prosím ťa tiež ideme likvidovať OZ k 28.2.19 čiže likvidácia začína 1.3.19, musím poslať v prvom kroku oznámenie o začatí likvidácie na ministerstvo, má to mať nejakú formu a čo tam treba všetko uviesť? ďakujem