Ľaľa
25.01.08,09:47
Prosím poradiť v danej veci: 1.Počíta sa do obratu záloha, ktorá nie je účtovaná vo výnosoch k 31.12.2007. Je účtovaná na 324 a bola zdanená ako záloha, uvedené potrebujeme vedieť z toho dôvodu, či zdaňovacím obdobím platiteľa DPH je kalendárny štvrťrok, alebo kalendárny mesiac.
2. Čo je vlastne obrat ? Ďakujeme
Tweety
25.01.08,08:48
Prosím poradiť v danej veci: Počíta sa do obratu záloha, ktorá nie je účtovaná vo výnosoch k 31.12.2007. Je účtovaná na 324 a bola zdanená ako záloha, uvedené potrebujeme vedieť z toho dôvodu, či zdaňovacím obdobím platiteľa DPH je kalendármi štvrťrok, alebo kalendárny mesiac.Ďakujeme
Nie. Opravujem: podľa usmernenia DR teda započíta.
evina
25.01.08,08:59
Nie.

Dovolím si nesúhlasiť - záloha sa do obratu pre účely DPH počíta.
http://www.porada.sk/206946-post8.html
http://www.porada.sk/160820-post19.html
Zita5
25.01.08,09:01
evina
25.01.08,09:01
Tento príspevok od Jany Acsovej, na ktorý som dala link pre istotu zviditeľním - opakovanie je matka múdrosti:)

[/quote] Jana Acsová;160820]Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.
[/quote]
Ľaľa
27.01.08,17:47
Ďakujem.