Steffi
25.01.08,12:06
V priebehu roka bola daná do predčasnej prevádzky stavba+technológia, na ktorú nemáme ešte vydané užívacie právo, ale majetok je prevádzky schopný - máme z neho ekonomický úžitok. Môžem vytvoriť opravnú položku k tomuto majetku ak nemám predčasné povolenie užívania alebo užívacie povolenie??????. Účtujem podľa IFRS, kde samozrejme musím tento majetok zaradiť, nakoľko mi plynie ekonomický úžitok. Zdá sa mi, že by týmto spôsobom vznikne veľký rozdiel medzi účtovaním podľa SAS a IFRS?
Poradí mi niekto?

Steffi
Danila
25.01.08,12:31
V priebehu roka bola daná do predčasnej prevádzky stavba+technológia, na ktorú nemáme ešte vydané užívacie právo, ale majetok je prevádzky schopný - máme z neho ekonomický úžitok. Môžem vytvoriť opravnú položku k tomuto majetku ak nemám predčasné povolenie užívania alebo užívacie povolenie??????. Účtujem podľa IFRS, kde samozrejme musím tento majetok zaradiť, nakoľko mi plynie ekonomický úžitok. Zdá sa mi, že by týmto spôsobom vznikne veľký rozdiel medzi účtovaním podľa SAS a IFRS?
Poradí mi niekto?

SteffiNie som si celkom istá, či podľa IFRS môžeš určiť aktívum len na základe toho, že Ti z neho plynie ekonomický úžitok. Nepostrehla som, akým spôsobom si získala dve základne podmienky pre zaradenie nehnuteľnosti do majetku, a najmä tú prednostnú - o vlastníctve. IFRS je vo veľa veciach zhodné s našími predpismi, mám však pocit, že na účtovanie o 553 nie je dôvod, a o opravných položkách účtovať podľa štandardov je zložitejšie. Ja mám pocit, že účtovanie tejto nehnuteľnosti v majetku je neoprávnené, a využívanie tejto nehnuteľnosti bez predčasného povolenie je priestupkom. Alebo je málo informácií k posúdeniu daného stavu. Na základe týchto údajov je zachytenie v účtovníctve podľa mňa netransparentné.
betka
27.01.08,19:29
Doplním:

Stavba, kt. je predčasne alebo prechodne užívaná, je v účt. účtovaná v obstarávanom dlhodobom HM na účte 042.

Je potrebné účtovne zobraziť skutočnosť zníženia hodnoty takejto stavby v dôsledku jej predčasného alebo prechodného užívania a súčasne sa s takouto skutočnosťou vysporiadať pri uvedení stavby do užívania.

Účtovanie:
Účtovanie OP z dôvodu zníženia stavby pri prechodnom alebo predčasnom užívaní:
Zúčtovanie OP po uvedení stavby do trvalého užívania (oprávky k stavbám)
Pre účely daňového odpisovania je dôležité členenie stavby podľa času ich použiteľnosti na:
1.stavby trvalé, pri kt. nie je obmedz. doba ich trvania a využitia užívacím povolením
2. Stavba dočasná - čas trvania alebo využívania je obmedzený stavebným alebo užívacím povolením, stavebno-tech. dokumentáciou.

Pre účely odpisovania zaradím stavbu do používania až po kolaudácii. Pred kolaudáciou účtujem všetky výdavky ako obstaranie naúčet O42
Steffi
28.01.08,17:50
Doplním:

Stavba, kt. je predčasne alebo prechodne užívaná, je v účt. účtovaná v obstarávanom dlhodobom HM na účte 042.

Je potrebné účtovne zobraziť skutočnosť zníženia hodnoty takejto stavby v dôsledku jej predčasného alebo prechodného užívania a súčasne sa s takouto skutočnosťou vysporiadať pri uvedení stavby do užívania.

Účtovanie:
Účtovanie OP z dôvodu zníženia stavby pri prechodnom alebo predčasnom užívaní:
Zúčtovanie OP po uvedení stavby do trvalého užívania (oprávky k stavbám)
Pre účely daňového odpisovania je dôležité členenie stavby podľa času ich použiteľnosti na:
1.stavby trvalé, pri kt. nie je obmedz. doba ich trvania a využitia užívacím povolením
2. Stavba dočasná - čas trvania alebo využívania je obmedzený stavebným alebo užívacím povolením, stavebno-tech. dokumentáciou.

Pre účely odpisovania zaradím stavbu do používania až po kolaudácii. Pred kolaudáciou účtujem všetky výdavky ako obstaranie naúčet O42

Sme energetický podnik. Stavba sa už využíva, nemáme nato ešte užívacie povolenie ani predčasné užívacie povolenie. Nemám stále dobrý pocit z toho že podľa SAS nerobím ani OP, ale podľa IFRS už odpisujem.

Steffi
Steffi
28.01.08,17:59
Nie som si celkom istá, či podľa IFRS môžeš určiť aktívum len na základe toho, že Ti z neho plynie ekonomický úžitok. Nepostrehla som, akým spôsobom si získala dve základne podmienky pre zaradenie nehnuteľnosti do majetku, a najmä tú prednostnú - o vlastníctve. IFRS je vo veľa veciach zhodné s našími predpismi, mám však pocit, že na účtovanie o 553 nie je dôvod, a o opravných položkách účtovať podľa štandardov je zložitejšie. Ja mám pocit, že účtovanie tejto nehnuteľnosti v majetku je neoprávnené, a využívanie tejto nehnuteľnosti bez predčasného povolenie je priestupkom. Alebo je málo informácií k posúdeniu daného stavu. Na základe týchto údajov je zachytenie v účtovníctve podľa mňa netransparentné.

Na konci minulého roku sme pustili do prevádzky energetické zariadenie, ktoré nám preverovali auditori. Nemali sme ani predčasné užívacie právo a ni žiadny doklad k tomu, ale zariadenie bolo najprv v skúšobnej prevádzke a 31.12.2006 bolo spustené do plnej prevádzky. Zažila som veľmi horúce chvíle, kým sme v spoločnosti vysvetlili audítorovi, že budeme odpisovať v roku 2007. Presvedčili sme ho až diagramom z energetického dispečingu, kde bolo vidieť ako zariadenie nabiehalo. Do vtedy stále tvrdil, že máme odpisovať, lebo nám vznikol ekonomický úžitok.
Všetko vzniklo, len z toho že jeden investičiar nemal komplexné informácie a povedal audítorovi, že zariadenie už funguje.

Steffi