mariannak
25.01.08,12:04
Chcem Vás poprosiť o názor, aj keď je 25.1.2008 skoro 13.00 hod. a ja nemám urobenú DPH:
mám zápisnicu z dražby, kde je uvedené, kto je vlastník, exekútor, kto je vydražiteľ, čo sa draží - čiže popis stroja, cena vydraženia - základ, dph, spolu a okrem toho mám VPD od exekútora, kde je tiež rozpísané základ, DPH, spolu.
Nemám žiadnu faktúru. Len tieto 2 doklady.
Môžem si na základe týchto dokladov uplatniť DPH?
Nikde nie je uvedené IČ DPH.
Ď.
slovex
25.01.08,11:44
ja by som počkala na daňový doklad - (t.j. FA ak bude )a až potom si uplatnila DPH
ALBO
25.01.08,12:02
Chcem Vás poprosiť o názor, aj keď je 25.1.2008 skoro 13.00 hod. a ja nemám urobenú DPH:
mám zápisnicu z dražby, kde je uvedené, kto je vlastník, exekútor, kto je vydražiteľ, čo sa draží - čiže popis stroja, cena vydraženia - základ, dph, spolu a okrem toho mám VPD od exekútora, kde je tiež rozpísané základ, DPH, spolu.
Nemám žiadnu faktúru. Len tieto 2 doklady.
Môžem si na základe týchto dokladov uplatniť DPH?
Nikde nie je uvedené IČ DPH.
Ď.


Kto uhradí daň z pridanej hodnoty pri zastavení exekúcie

Ak je súdny exekútor vylúčený z vykonávania exekúcie alebo ak exekúciu súd zastaví,
odmena súdneho exekútora za výkon exekučnej činnosti sa určí v zmysle § 14 až 16
Vyhlášky č. 288/1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov. Pri zastavení
exekúcie a pri vylúčení súdneho exekútora z vykonávania exekúcie je základom dane odmena
súdneho exekútora určená podľa uvedeného ustanovenia vyhlášky. Ak dôjde k zastaveniu
exekúcie zavinením oprávneného, súd mu môže v zmysle § 203 Exekučného poriadku uložiť

nahradenie nevyhnutných trov exekúcie, alebo ak sa exekúcia zastaví z dôvodu, že majetok
povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie, znáša ich oprávnený a v tomto prípade
uhrádza aj daň z pridanej hodnoty.

Ako sa postupuje pri dražbách

Zákon č.222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov neobsahuje osobitnú
úpravu núteného predaja tak, ako to bolo upravené v § 46a zákona č. 289/1995 Z.z. o DPH
platného do 30.04. 2004. To znamená, že od 01.05. 2004 pri nútenom predaji tovaru
povinného – platiteľa DPH, súdny exekútor nie je povinný tento predaj oznamovať

daňovému úradu, nie je povinný zaplatiť mu daň z tohto núteného predaja a taktiež nemá
povinnosť vyhotoviť faktúru za tento predaj osobe, ktorá predmetný tovar vydražila.
Daňová povinnosť pri nútenom predaji tovaru vzniká povinnému na základe § 19 ods.
1 v nadväznosti na § 8 zákona o DPH, pokiaľ nie je predmetom dražby tovar oslobodený
od dane a taktiež v súlade s § 71 citovaného zákona ma povinný vyhotoviť faktúru pre
osobu, ktorá tovar vydražila. Cena tovaru predaného na dražbe, ktorý bol vo vlastníctve
povinného – platiteľa DPH sa považuje za cenu vrátane DPH.

Exekútor a jeho daňové povinnosti (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/exepov.pdf)