trainee
25.01.08,12:07
Caute,

v zakone o DPH sa pise, ze pri vystaveni faktury do zahranicia za sluzby je potreba, aby faktura obsahovala okrem ineho aj:

meno, adresa sídla, miesta podnikania, príp. prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu a jeho IČDPH,

... čo v prípade, že nie som platcom DPH? staci v tom pripade uviest len DIC?

vdaka
slovex
25.01.08,11:14
ano
nika224
25.01.08,11:49
Možno trochu mimotemy, ale akým kurzom zaúčtujete túto vyšlú faktúru, ak je faktúra vyhotovená iný deň, ako je služba dodaná. Napríklad faktúru vyhotovujem 4.10., ale k dodaniu služby došlo 28.9.?
Zoltán Kovács
25.01.08,12:05
Možno trochu mimotemy, ale akým kurzom zaúčtujete túto vyšlú faktúru, ak je faktúra vyhotovená iný deň, ako je služba dodaná. Napríklad faktúru vyhotovujem 4.10., ale k dodaniu služby došlo 28.9.?

Samozrejme dátumom vystavenia dokladu.
Johanka
25.01.08,12:06
Caute,

v zakone o DPH sa pise, ze pri vystaveni faktury do zahranicia za sluzby je potreba, aby faktura obsahovala okrem ineho aj:

meno, adresa sídla, miesta podnikania, príp. prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu a jeho IČDPH,

... čo v prípade, že nie som platcom DPH? staci v tom pripade uviest len DIC?

vdaka
Prečo vystavuješ faktúru podľa Zákona o DPH, keď nie si platiteľom DPH :confused: ???
trainee
25.01.08,12:52
v inych zakonoch som nenasiel cast o vystavovani faktur zo strany neplatcov DPH
nika224
25.01.08,13:56
Samozrejme dátumom vystavenia dokladu.
Tiež som myslela, že to prepočítam kurzom z dňa vyhotovenia dokladu, ale v Zákone o DPH je napísané:
Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
Ja dodávam službu a požadujem platbu v cudzej mene, nie?:confused:
Zoltán Kovács
25.01.08,14:38
Tiež som myslela, že to prepočítam kurzom z dňa vyhotovenia dokladu, ale v Zákone o DPH je napísané:
Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
Ja dodávam službu a požadujem platbu v cudzej mene, nie?:confused:

Tebou citované sa vzťahuje na prípad obstaranie, teda, keď ty dostaneš faktúru od zahraničného dodávateľa a musíš samozdaniť dodanie.
nika224
25.01.08,19:48
Dovolila by som si s Tebou tento krát nesúhlasiť. To je v DPH myslené nielen pre nadobudnutie tovaru, kedy sa samozdaňujem, ale aj pre dodanie tovaru a služby.
Zoltán Kovács
25.01.08,20:09
Dovolila by som si s Tebou tento krát nesúhlasiť. To je v DPH myslené nielen pre nadobudnutie tovaru, kedy sa samozdaňujem, ale aj pre dodanie tovaru a služby.


§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane



(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

V citovanom paragrafe nie je formulácia, že pri dodaní služby v tuzemsku do iného členského štátu, ale z iného členského štátu. Teda službu prijímam, a nie poskytujem.
alušik
25.01.08,20:35
Tak neviem, ja súhlasím s Nikou. Tento § hovorí o dodaní tovaru a služby všeobecne. T.j. platí rovnako pre dodanie tovaru, dodaniue služby do tuzemska, aj do zahraničia - ak požadujem cudziu menu, tak prepočítavam kurzom NBS. A to "Z" patrí k nadobudnutiu tovaru.
Zoltán Kovács
25.01.08,20:46
Tak neviem, ja súhlasím s Nikou. Tento § hovorí o dodaní tovaru a služby všeobecne. T.j. platí rovnako pre dodanie tovaru, dodaniu služby do tuzemska, aj do zahraničia - ak požadujem cudziu menu, tak prepočítavam kurzom NBS. A to "Z" patrí k nadobudnutiu tovaru.

Podľa mňa to "z" patrí aj k tým službám. Aspoň z kontextu vety my to tak vyplýva.
To je jasné, že prepočítavam kurzom NBS. Otázne je akým dátumom, ak služba dodaná napr. 30.9. a faktúra vystavená 4.10.
cloe
25.01.08,20:49
Podľa mňa - Deň vzniku daňovej povinnosti = dátum vyhotovenia faktúry a kurzom k tomuto dátumu ju aj prepočítam.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
nika224
26.01.08,07:35
Áno, cloe,ale toto platí pri nadobudnutí služby z iného členského štátu.:)
nika224
26.01.08,07:38
Smith, ale keď sa dvaja tuzemci dohodnú na fakturácii v cudzej mene, tak DPH prepočítavaš určite kurzom platným v deň dodania.;)
Aj v knižke Ing.Cenigovej je pri 311 v zahraničnej mene uvedené, že sa faktúra za predané výrobky,služby,tovar prepočítava kurzom NBS v deň splnenia dodávky.
Robina
06.02.08,08:42
neviem či som v správnej téme, ale potrebujem rýchlo poradiť: keď sa vystavuje FA za vykonané práce /neplatiteľ dph/ do Maďarskej rep. - firma je maďarská spoločnosť, tak mi prosím Vás poraďte v akej mene má byť FA a je potrebný devízový účet? Vˇaka
KvetkaK
06.02.08,08:48
neviem či som v správnej téme, ale potrebujem rýchlo poradiť: keď sa vystavuje FA za vykonané práce /neplatiteľ dph/ do Maďarskej rep. - firma je maďarská spoločnosť, tak mi prosím Vás poraďte v akej mene má byť FA a je potrebný devízový účet? Vˇaka
Môžete faktúrovať v mene, na akej sa dohodnete napriklad aj v EUR. A nepotrebujete si zriaďovať devízový účet. Úhrada faktúry sa dá realizovať aj na účet vedený v Skk.
Robina
06.02.08,09:12
Ďakujem veľmi pekne. Takže keď SZČO vystavil FA v skk /je tam aj prepočet na euro/ a uviedol účet podn. korunový - bude to správne. Ešte raz vďaka.
kuky969
17.02.08,09:19
Pozdravujem poradakov
mam taktiez jednu otazocku k fakturam do zahranicia . Zacinam podnikat (zivnost)a z 80 percent budem vystavovat faktury do zahranicia v euro za sluzby vykonane na Slovensku .Zvysok bude fakturovany zakaznikom na Slovensku . (no aspon dufam :))Chcel by som to vsetko uz fakturovat v Euro .Je vyhodne pre mna zalozit si uz Euro ucet -devizovy , alebo este korunovy. Platcom DPH neplanujem byt
Pokial sa najde niekto kto mi odpovie tak vopred velka vdaka