ninka
25.01.08,12:22
Ahojte, mili poradaci. Poradite mi, prosim, so zrazkovou a preddavkovou danou? Spolocnost S.R.O. ma 2 zamestnancov - slobodni, bezdetni. Poberaju minimalnu mzdu. Ako je to v tomto pripade s preddavkovou a zrazkovou danou? Podla mna sa ziadna z nich neplati.
Opomenula som vsak stvrtrocne vykazy, ktore, ako predpokladam, sa maju posielat aj s nulovou hodnotou. Neviete, ako to chodi so sankciami v tomto pripade?
V tomto som zaciatocnik, tak sa necudujte mojim otazkam.
Dakujem za vase pripadne rady.
Tweety
25.01.08,11:24
Ahojte, mili poradaci. Poradite mi, prosim, so zrazkovou a preddavkovou danou? Spolocnost S.R.O. ma 2 zamestnancov - slobodni, bezdetni. Poberaju minimalnu mzdu. Ako je to v tomto pripade s preddavkovou a zrazkovou danou? Podla mna sa ziadna z nich neplati.
Opomenula som vsak stvrtrocne vykazy, ktore, ako predpokladam, sa maju posielat aj s nulovou hodnotou. Neviete, ako to chodi so sankciami v tomto pripade?
V tomto som zaciatocnik, tak sa necudujte mojim otazkam.
Dakujem za vase pripadne rady.
Ak títo zamestnanci majú podpísané Vyhlásenie k zdaneniu, ich daň zo ZČ ( ak by mali) bola daňou preddavkovou.
Zoltán Kovács
25.01.08,11:25
Ahojte, mili poradaci. Poradite mi, prosim, so zrazkovou a preddavkovou danou? Spolocnost S.R.O. ma 2 zamestnancov - slobodni, bezdetni. Poberaju minimalnu mzdu. Ako je to v tomto pripade s preddavkovou a zrazkovou danou? Podla mna sa ziadna z nich neplati.
Opomenula som vsak stvrtrocne vykazy, ktore, ako predpokladam, sa maju posielat aj s nulovou hodnotou. Neviete, ako to chodi so sankciami v tomto pripade?
V tomto som zaciatocnik, tak sa necudujte mojim otazkam.
Dakujem za vase pripadne rady.

PRi minimálnej mzde vychádza daň 0,- Sk. Urýchlene podaj 1/4 ročné hlásenia. A veru pokuta ťa neminie.
skvarki
25.01.08,11:27
V tvojom pripade sa jedna o preddavkou daň ktoru neplatis lebo z minimalnej mzdy nevide platit. Sankcia za neskore podanie bude 2000,- Sk podľa §35 ods. 4 písm.b) zákona č. 511/92 Zb.
JAJA11
25.01.08,11:30
Ahojte, mili poradaci. Poradite mi, prosim, so zrazkovou a preddavkovou danou? Spolocnost S.R.O. ma 2 zamestnancov - slobodni, bezdetni. Poberaju minimalnu mzdu. Ako je to v tomto pripade s preddavkovou a zrazkovou danou? Podla mna sa ziadna z nich neplati.
Opomenula som vsak stvrtrocne vykazy, ktore, ako predpokladam, sa maju posielat aj s nulovou hodnotou. Neviete, ako to chodi so sankciami v tomto pripade?
V tomto som zaciatocnik, tak sa necudujte mojim otazkam.
Dakujem za vase pripadne rady.

Aj pri minimálnej mzde v 10- 12 / 2007 už vznikla povinnosť odviesť preddavkovú daň (8.100 - 7.698). Pokiaľ sa vypláca mzda, je aj v prípade nulových preddavkov povinnosť vypisovať prehľady. Pokuta je za každý neodoslaný 2.000,- Sk, ale možno by sa dalo požiadať o odpustenie z dôvodu, že nevznikala povinnosť platiť preddavky. Ale vyhovieť nemusia. :mee:
(Pokiaľ to je pracovný pomer, z ktorého sa platia aj sociály, potom nevznikajú preddavky.)
Zoltán Kovács
25.01.08,11:33
Aj pri minimálnej mzde v 10- 12 / 2007 už vznikla povinnosť odviesť preddavkovú daň (8.100 - 7.698). Pokiaľ sa vypláca mzda, je aj v prípade nulových preddavkov povinnosť vypisovať prehľady. Pokuta je za každý neodoslaný 2.000,- Sk, ale možno by sa dalo požiadať o odpustenie z dôvodu, že nevznikala povinnosť platiť preddavky. Ale vyhovieť nemusia. :mee:

Nesúhlasím:

Min.mzda 8100
ZP 4% -324 odvod zamestnanca
SP 9,4% -762 odvod zamestnanca zaokruhlenie
NČ -7968

K zdaneniu 0,- Sk
ninka
25.01.08,11:35
Tak teda sa idem pustit do vyplnania stvrtrocnych vykazov. S tou pokutou ste ma nepotesili, ale popravde, moja chyba. Mate niekto skusenost s takouto pokutou? Bola aj vyssia ako 2000 Sk?
Zoltán Kovács
25.01.08,11:37
Tak teda sa idem pustit do vyplnania stvrtrocnych vykazov. S tou pokutou ste ma nepotesili, ale popravde, moja chyba. Mate niekto skusenost s takouto pokutou? Bola aj vyssia ako 2000 Sk?

Je to fixná sadzba. Za každý 1/4 rok. Za 4.Q to ešte stihneš, takže pokuta bude 3x2000
JAJA11
25.01.08,11:38
Nesúhlasím:

Min.mzda 8100
ZP 4% -324 odvod zamestnanca
SP 9,4% -762 odvod zamestnanca zaokruhlenie
NČ -7968

K zdaneniu 0,- Sk

Áno na to som zabudla. :rolleyes:
ninka
25.01.08,11:40
Len 2 x 2000 Sk, nastastie su zamestnani len od 1. jula 2007 - aspon nieco.
JAJA11
25.01.08,11:44
Len 2 x 2000 Sk, nastastie su zamestnani len od 1. jula 2007 - aspon nieco.

Tak potom len raz, veď za IV. Q je to ešte bez pokuty do konca januára. Pokuta je len za III. Q.:rolleyes:
ninka
25.01.08,12:38
Jupí, tak to mám len za 2 tis. :D Uz som to vypisala, nabuduce budem poriadnejsia. Dakujem Vam za odpovede.
evina
25.01.08,12:39
Je to fixná sadzba. Za každý 1/4 rok. Za 4.Q to ešte stihneš, takže pokuta bude 3x2000

Je to minimálna sadzba ..:D:D, našťastie pre nás takú zafixovali:rolleyes:
SILVIA54
28.01.08,11:32
Dobrý deň, mám otázku,zamestnanec mi priniesol potvrdenie od iného zamestnávateľa (kvôli ročnému zúčtovaniu) a má tam príjem zdaňovaný aj zrážkovou daňou. Môžem mu robiť ročné zúčtovanie?
Tweety
28.01.08,11:34
Dobrý deň, mám otázku,zamestnanec mi priniesol potvrdenie od iného zamestnávateľa (kvôli ročnému zúčtovaniu) a má tam príjem zdaňovaný aj zrážkovou daňou. Môžem mu robiť ročné zúčtovanie?
Môžeš.
katkaj
28.01.08,11:35
Dobrý deň, mám otázku,zamestnanec mi priniesol potvrdenie od iného zamestnávateľa (kvôli ročnému zúčtovaniu) a má tam príjem zdaňovaný aj zrážkovou daňou. Môžem mu robiť ročné zúčtovanie?


pokiaľ si chce transformovať zrážkovú daň na preddavkovú tak si musí urobiť sám DP. Ak tam má príjem aj s preddavkovou aj so zrážkovou daňou tak ty ako zamestnávateľ berieš len príjem s preddavkovou daňou
SILVIA54
28.01.08,11:37
Nerozumiem tomu, záleží to od príjmu alebo keď si ju transformuje na preddavkovú tak má nejakú výhodu?
katkaj
28.01.08,11:39
Nerozumiem tomu, záleží to od príjmu alebo keď si ju transformuje na preddavkovú tak má nejakú výhodu?

Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Nemusí sa tento príjem už dalej zdaňovať. Niekedy však nastane situácia že pokiaľ si človek urobí DP a zmení v ňom zrážkovú daň na preddavkovú tak sa mu to oplatí a daň mu vrátia
Tweety
28.01.08,11:40
Nerozumiem tomu, záleží to od príjmu alebo keď si ju transformuje na preddavkovú tak má nejakú výhodu?
ZD- znamená, že jej zrazením pri príjme, je daň už vysporiadaná, ale ak sa rozhodne, že ju bude brať ako daň preddavkovú, zohľadní sa mu ako preddavok na celkovú daň. Tu si už ale sám podáva DP.
SILVIA54
28.01.08,11:47
Ďakujem, tak potom teda urobím ročné zúčtovanie a zrážkovú daň nebudem brať do úvahy.
katkaj
28.01.08,11:49
Ďakujem, tak potom teda urobím ročné zúčtovanie a zrážkovú daň nebudem brať do úvahy.


pokiaľ ťa zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie a má aj príjem zdanený zrážkou tak tento príjem ani nemôžeš zohľadňovať. Čiže je predpoklad že zamestnanec nechce meniť zrážkovú daň na preddavkovú ;)
SILVIA54
28.01.08,11:54
Ďakujem :) pekný deň:cool:
Zuzanak1
10.02.08,14:20
Dobrý deň,
mám takýto problém, som zamestnaná u jedného zamestnávateľa na PZ, kde mám podpísané vyhlásenie a uplatňujem si nezdaniteľnú položku a daňový bonus. Tiež som zamestnaná u druhého zamestnávateľa na PZ, kde si už ale nemôžem uplatniť NP ani DB. Môj problém je ako mám nazvať daň zo mzdy u druhého zamestnávateľa - preddavková, zrážková, daň. Môže mi 1.zamestnávateľ urobiť RZ, kde si uplatním daň aj od 2. zamestnávateľ na vrátenia.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Andyke
10.02.08,14:32
Záleží akú máš mzdu u 2.zamestnávateľa. Ak máš vyššiu tak musíš doniesť potvrdenie o zd.mzde a odovzdať 1.zamestnávateľovi a urobí RZD.
Pokiaľ máš tam nízku mzdu tak je tam zrážková daň. Do RZD nevstupuje zrážk.daň. Jedine podaním DP sa tá uplatniť táto daň, že by vznikol preplatok. Museli by byť ale nízke príjmy spolu z oboch zamestnaní.
Zita5
10.02.08,14:35
Dobrý deň,
mám takýto problém, som zamestnaná u jedného zamestnávateľa na PZ, kde mám podpísané vyhlásenie a uplatňujem si nezdaniteľnú položku a daňový bonus. Tiež som zamestnaná u druhého zamestnávateľa na PZ, kde si už ale nemôžem uplatniť NP ani DB. Môj problém je ako mám nazvať daň zo mzdy u druhého zamestnávateľa - preddavková, zrážková, daň. Môže mi 1.zamestnávateľ urobiť RZ, kde si uplatním daň aj od 2. zamestnávateľ na vrátenia.
Ďakujem za skorú odpoveď.


Pozrite v uvedenom linku -Ročné zúčtovanie preddavkov-závislá činnosť ......je tam aj odpoveď pre Vás

http://www.porada.sk/638634-post6.html
Stitch
11.02.08,06:39
Zamestnanec vo firme A /čiast. uväzok/ má podpísané "vyhlásenie". Z uvedenej firmy mu vyšla preddavková daň len za 1 mesiac /625,-/, v ostatných mesiacoch nevyšla žiadna daň. Vo firme B nemá podpísané vyhlásenie /čiast. uväzok/ mu každý mesiac vyšla zrážková daň /8.278,-/.
Ak si chce započítať aj zrážkovú daň /je to pre neho výhodnejšie/ môže požiadať zamestnávateľa A o vykonanie RZD alebo musí podať sám DP?
Ak áno, aký typ?:o
Tweety
11.02.08,06:41
Zamestnanec vo firme A /čiast. uväzok/ má podpísané "vyhlásenie". Z uvedenej firmy mu vyšla preddavková daň len za 1 mesiac /625,-/, v ostatných mesiacoch nevyšla žiadna daň. Vo firme B nemá podpísané vyhlásenie /čiast. uväzok/ mu každý mesiac vyšla zrážková daň /8.278,-/.
Ak si chce započítať aj zrážkovú daň /je to pre neho výhodnejšie/ môže požiadať zamestnávateľa A o vykonanie RZD alebo musí podať sám DP?
Ak áno, aký typ?:o
Nie, nemôže, musí si podať DP sám.Typ A.
Zuzanak1
11.02.08,12:31
ďakujem za odpoveď
Zuzanak1
11.02.08,12:50
Záleží akú máš mzdu u 2.zamestnávateľa. Ak máš vyššiu tak musíš doniesť potvrdenie o zd.mzde a odovzdať 1.zamestnávateľovi a urobí RZD.
Pokiaľ máš tam nízku mzdu tak je tam zrážková daň. Do RZD nevstupuje zrážk.daň. Jedine podaním DP sa tá uplatniť táto daň, že by vznikol preplatok. Museli by byť ale nízke príjmy spolu z oboch zamestnaní.
ďakujem. Ja som si myslela, že ak mam PP na základe PZ, tak je to vždy preddavková daň. A tiež ma mätie program na mzdy, v ktorom keď si dám vytlačiť "Potvrdenie o príjme, tak mi vypíše do preddavkovej dane do mesiaca 9/07 a potom 10,11,12/ 07 do zrážkovej dane. Pritom príjem som mala vo všetkých mesiacoch rovnaký a NP som si uplatňovala do 4/07.
ivana184
12.02.08,16:52
Dobrý večer, po prečítaní príspevkov o zrážkovej dane chcem reagovať následovne:

Mám kamaráta, ktorý ma poprosil o vypracovanie DP typu B, má príjem zo závislej činnosti a zo živnosti, chce si uplatňovať výdavky 40%, a nedá sa mi spýtať, akú sumu uvediem vo výdavkoch v DP, oddiel VI, ak napr. príjem zo živnosti bol 100.000,-, výdavky sú 40.000,- a poistné napr. 6.000,-, t.j., že v oddieli 6, stĺpec 2, riadku 2 dám výdavky spolu % + poistné, čiže 46.000,- Sk, a potom to isté na riadok 9? A zaškrtnem pod tabuľku pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 zákona uplatňujem výdavky% a na ...............napíšem sumu poistného 6000,- Sk?

A taktiež má hromadu príjmov z dohôd, čiže podľa §5 zákona o dani z príjmov, akurát v 1 potvrdení má vyplnený oddiel Daň vyberaná zrážkou podľa § 43 ods.3 písm. j zákona, a ak som správe pochopila, tak tento príjem, keďže je už vysporiadaný zrážkovou daňou, tak nemusím zahŕňať do príjmov v daňovom priznaní a ani zrážkovú daň nikde uvádzať? Ide o príjem 1855,- Sk a zrážková daň 353,- Sk.

Je to súrne, pretože v piatok odchádza do zahraničia, tak lehota na podanie je príliš krátka, preto sa obraciam na Vás poraďákov.
ivana184
12.02.08,17:39
Prosím Vás, mrknite sa mi na to!
ivča26
12.02.08,19:11
Dobrý večer, ja by som mala tiež otázočku. A to, ako sa dá zmeniť zrážková daň v DP typ B, zmeniť na preddavkovú. Ak daňovník bol v mesiacoch január a február zamestnancom. Hrubá mzda 23475,-Sk - poistné 3108,- a preddavková daň 842,- Sk. Potom bol až do septembra 2007 nezamestnaný a pracoval na dohodu - z podniku mu poslali potvrdenie, kde príjmy mal 10500,-Sk a zrážkovú daň 1995,- Sk.Musí sa tento príjem zdaniť, a ak áno môže dať do DP zrážkovú daň? Ako ju premeniť na preddavkovú? Ďakujem veľmi pekne.
Zoltán Kovács
12.02.08,19:34
Dobrý večer, ja by som mala tiež otázočku. A to, ako sa dá zmeniť zrážková daň v DP typ B, zmeniť na preddavkovú. Ak daňovník bol v mesiacoch január a február zamestnancom. Hrubá mzda 23475,-Sk - poistné 3108,- a preddavková daň 842,- Sk. Potom bol až do septembra 2007 nezamestnaný a pracoval na dohodu - z podniku mu poslali potvrdenie, kde príjmy mal 10500,-Sk a zrážkovú daň 1995,- Sk.Musí sa tento príjem zdaniť, a ak áno môže dať do DP zrážkovú daň? Ako ju premeniť na preddavkovú? Ďakujem veľmi pekne.

Pozri §43 ods. 7 a 8 ZoDP a podľa toho postupuj.
jamis
12.02.08,19:37
Dobrý večer, ja by som mala tiež otázočku. A to, ako sa dá zmeniť zrážková daň v DP typ B, zmeniť na preddavkovú. Ak daňovník bol v mesiacoch január a február zamestnancom. Hrubá mzda 23475,-Sk - poistné 3108,- a preddavková daň 842,- Sk. Potom bol až do septembra 2007 nezamestnaný a pracoval na dohodu - z podniku mu poslali potvrdenie, kde príjmy mal 10500,-Sk a zrážkovú daň 1995,- Sk.Musí sa tento príjem zdaniť, a ak áno môže dať do DP zrážkovú daň? Ako ju premeniť na preddavkovú? Ďakujem veľmi pekne.
Zrážková daň sa nedá premeniť na preddavkovú.
Zoltán Kovács
12.02.08,19:38
Jeho ročný príjem nepresiahol 47.808,- Sk, ak bude postupovať podľa §43 tak má nárok na vrátenie aj zrážkovej dane.
evina
12.02.08,19:48
Dobrý večer, ja by som mala tiež otázočku. A to, ako sa dá zmeniť zrážková daň v DP typ B, zmeniť na preddavkovú. Ak daňovník bol v mesiacoch január a február zamestnancom. Hrubá mzda 23475,-Sk - poistné 3108,- a preddavková daň 842,- Sk. Potom bol až do septembra 2007 nezamestnaný a pracoval na dohodu - z podniku mu poslali potvrdenie, kde príjmy mal 10500,-Sk a zrážkovú daň 1995,- Sk.Musí sa tento príjem zdaniť, a ak áno môže dať do DP zrážkovú daň? Ako ju premeniť na preddavkovú? Ďakujem veľmi pekne.

V prvom rade je otázka - podáva naozaj DP priznanie typu B /nepíšeš nič o živnosti a pod./
Ak áno tak urobíš nasledovné:
§ 4 zákona o DzP:
...
6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7

To znamená priznáš všetky príjmy /aj tie zdaňované zrážkovou daňou/ v DP typu B na riadku 33 a daň, ktorá bola zdanená podľa paragrafu 43 uvedieš v riadku 98, čím si ju odpočítaš od celkovej dane ako preddavkovú.
§43
7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní
ivana184
13.02.08,07:02
Dobrý večer, po prečítaní príspevkov o zrážkovej dane chcem reagovať následovne:

Mám kamaráta, ktorý ma poprosil o vypracovanie DP typu B, má príjem zo závislej činnosti a zo živnosti, chce si uplatňovať výdavky 40%, a nedá sa mi spýtať, akú sumu uvediem vo výdavkoch v DP, oddiel VI, ak napr. príjem zo živnosti bol 100.000,-, výdavky sú 40.000,- a poistné napr. 6.000,-, t.j., že v oddieli 6, stĺpec 2, riadku 2 dám výdavky spolu % + poistné, čiže 46.000,- Sk, a potom to isté na riadok 9? A zaškrtnem pod tabuľku pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 zákona uplatňujem výdavky% a na ...............napíšem sumu poistného 6000,- Sk?

A taktiež má hromadu príjmov z dohôd, čiže podľa §5 zákona o dani z príjmov, akurát v 1 potvrdení má vyplnený oddiel Daň vyberaná zrážkou podľa § 43 ods.3 písm. j zákona, a ak som správe pochopila, tak tento príjem, keďže je už vysporiadaný zrážkovou daňou, tak nemusím zahŕňať do príjmov v daňovom priznaní a ani zrážkovú daň nikde uvádzať? Ide o príjem 1855,- Sk a zrážková daň 353,- Sk.

Je to súrne, pretože v piatok odchádza do zahraničia, tak lehota na podanie je príliš krátka, preto sa obraciam na Vás poraďákov.

Čo s tým?

Poradiť potrebujem ohľadne tých výdavkov, a príjem, pri ktorých bola daň vyberaná zrážkou, tak zapíšem do DP, typu B, r. 33 a daň uvediem na r. 98?

Prosím................
evina
13.02.08,07:17
Čo s tým?

Poradiť potrebujem ohľadne tých výdavkov, a príjem, pri ktorých bola daň vyberaná zrážkou, tak zapíšem do DP, typu B, r. 33 a daň uvediem na r. 98?

Prosím................

Pri výdavkoch postupuješ tak ako si napísala, t.j. v riadkoch 2, 9, 11 uvedieš výdavky spolu s poistným a poistné vyčísliš po tabuľkou.
Príjmy podľa §5 uvedieš v riadku 32 a zrazenú daň z nich budeš považovať za preddavok v riadku 98 :), alebo ich nebudeš uvádzať vôbec a budeš ich považovať za vysporiadané /zrážková daň/.
ivana184
13.02.08,07:42
'Dakujem V'am