mertinkova
25.01.08,13:12
Môžem si uplatniť DPH zo strojov, ktoré boli kúpené dražbou, ak mám len zápisnicu z dražby, kde je uvedená cena - základ, DPH, spolu a mám len doklad o úhrade ceny vydraženia, kde je rozpísaná suma základ, DPH, spolu.

Nemusí tam byť aj faktúra? od exekútora alebo od vlastníka.



Faktúru nemám od nikoho, iba zápisnicu a pokladničný doklad.

Čo by sa stalo, ak by som DPH neuplatnila a uplatnila by som si ho v dodatočnom daňovom priznaní?
mertinkova
25.01.08,12:24
prosim
andrej_rv
25.01.08,13:22
Môžem si uplatniť DPH zo strojov, ktoré boli kúpené dražbou, ak mám len zápisnicu z dražby, kde je uvedená cena - základ, DPH, spolu a mám len doklad o úhrade ceny vydraženia, kde je rozpísaná suma základ, DPH, spolu.
Čo by sa stalo, ak by som DPH neuplatnila a uplatnila by som si ho v dodatočnom daňovom priznaní?
Podmienkou uplatnenia práva na odpočítanie dane je v zmysle § 51 ods. 1 písm. a) ZDPH, aby platiteľ mal faktúru vyhotovenú podľa § 71. Za faktúru sa pre účely DPH nepovažuje len "klasická" faktúra, ale aj iný doklad, ktorý obsahuje náležitosti faktúry v zmysle § 71 (splátkový kalendár, zmluva, dodací list...)
Ak zápisnica z dražby po formálnej a obsahovej stránke nespĺňa náležitosti faktúry v zmysle § 71, nemôžeš ju použiť ako doklad pre uplatnenie odpočtu DPH. Potom treba "povinného" upozorniť na jeho povinnosť vystaviť faktúru najneskôr do 15 dní od uskutočnenia zdaniteľného plnenia, keďže pri exekúcii došlo k dodaniu tovaru v zmysle § 8 ZDPH (došlo k zmene práva nakladať s majetkom za protihodnotu, aj keď tú protihodnotu "zhabal" exekútor).
DPH si môžeš odpočítať bežným spôsobom aj v nasledujúcom zdaňovacom období po vystavení faktúry. Ak obdržíš faktúru neskôr, právo na odpočet DPH si môžeš uplatniť kedykoľvek podaním dodatočného priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vyfakturovanému splneniu dodávky alebo služby.