kattka.c
25.01.08,14:45
Dobry den,
chcela by som sa opytat ci faktura musi obsahovat ICO odbertela.
Pozerala som si zakon o DPH paragraf 71 a 72 (tieto sa ma tykaju najcastejsie) a tam ICO nie je uvedene.

Ide o to ze mame oberatelov z EU a oni si ICO nikde neuvadzaju.

Je niektory zakon ktory strikte nariaduje pouzivat ICO odberatela na fakture, alebo je to OK ak bude faktura bez ICO?

Dakujem
kattka.c
25.01.08,14:16
prosim poradi mi niekto?

alebo aspon kde mam hladat .....
Johanka
25.01.08,14:19
V Obchodnom zákonníku
§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

... ale či také majú aj v iných krajinách ? Netuším ....
kattka.c
25.01.08,14:27
dakujem
ak som dobre pochopila tak ten paragraf 3a sa tyka mojho ICO ....alebo aj odberatelskeho?

Cize myslis si ze ak im nevadi ze nemaju na fa ICO ...tak to nema trapit ani mna?
andrej_rv
25.01.08,14:27
prosim poradi mi niekto?

alebo aspon kde mam hladat .....

Máš to podrobne rozpísané v tejto téme:
http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html#post149578
kattka.c
25.01.08,15:13
ahoj tu temu som si precitala, ale nie je tam uvedene co s firmami mimo SVK.
Vladimír Ozimý
25.01.08,15:15
dakujem
ak som dobre pochopila tak ten paragraf 3a sa tyka mojho ICO ....alebo aj odberatelskeho?

Cize myslis si ze ak im nevadi ze nemaju na fa ICO ...tak to nema trapit ani mna?

Vášho čísla Vášho :)
Vladimír Ozimý
25.01.08,15:16
ahoj tu temu som si precitala, ale nie je tam uvedene co s firmami mimo SVK.

a čo by ste chceli vedieť ohľadom zahraničných firiem? čo uvádzať na faktúre ako odberateľa?
kattka.c
25.01.08,15:37
ano, chcela by som vediet ci musi byt na fakture ICO zahranicneho odberatela.
zatial mam stale:
adresu - teda sidlo firmy,
fakturacnu adresu,
IC DPH.

staci to?

dakujem
adi11
25.01.08,15:49
ja som veľa zahraničných faktúr platila, ale ani na jednej nebolo nejaké IČO
hlavné je č.účtu, presná adresa príjemcu penazí a swift, takže nemusíš sa tým trápiť:confused:
andrej_rv
25.01.08,15:56
ano, chcela by som vediet ci musi byt na fakture ICO zahranicneho odberatela.
zatial mam stale:
adresu - teda sidlo firmy,
fakturacnu adresu,
IC DPH.

staci to?

dakujemUstanovenia Obchodného zákonníka k tejto problematike sa vzťahujú len na podnikateľov (fyzické a právnické osoby) registrované či evidované na Slovensku. Z ďalších predpisov upravuje povinné údaje zákon o DPH - tam postačí okrem obchodného názvu IČ DPH zahraničného odberateľa pri dodávkach do členských štátov. A z hľadiska zákona o účtovníctve musí obsahovať účtovný doklad označenie účastníkov účtovného prípadu. Aké, to neuvádza. Ale obchodný názov, sídlo a IČ DPH by na dostatočnú identifikáciu pre účely účtovníctva tiež malo postačovať. Ak zahraničný odberateľ nemá resp. neuvádza svoje IČO, vystavuj faktúry bez neho.
kattka.c
25.01.08,16:04
Dakujem :)