Adula
25.01.08,15:28
Týmto by som Vás chcela poprosiť o radu: Poskytnem zamestnancovi preddavok na pracovnú cestu, zaplatí z toho v hotovosti, a zvyšok on vráti alebo sa mu doplatí. Ako je to z vyúčtovaním pracovnej cesty, tak že od preddavku odpočítam hotovosť + diety, alebo výdavky v hotovosti dám samostatne do nákladov, a od preddavku odpočítam len diéty. Neviem kde by som to tu našla, lebo väčšinou tu čítam o kurzoch, aký mám použiť. Diki moc. Aďa
Tweety
25.01.08,14:31
Týmto by som Vás chcela poprosiť o radu: Poskytnem zamestnancovi preddavok na pracovnú cestu, zaplatí z toho v hotovosti, a zvyšok on vráti alebo sa mu doplatí. Ako je to z vyúčtovaním pracovnej cesty, tak že od preddavku odpočítam hotovosť + diety, alebo výdavky v hotovosti dám samostatne do nákladov, a od preddavku odpočítam len diéty. Neviem kde by som to tu našla, lebo väčšinou tu čítam o kurzoch, aký mám použiť. Diki moc. Aďa
Všetky výdavky na PC sa spočítajú, potom sa odpočíta poskytnutá záloha. Ostane buď doplatok, alebo preplatok. Výdavky sa zaúčtujú na MD512, odpočet zálohy D 335.
Adula
25.01.08,14:33
Dám na 512, ale ako je to so slovenskými, čo si uplatňujem DPH na vstupe?
Tweety
25.01.08,14:35
Dám na 512, ale ako je to so slovenskými, čo si uplatňujem DPH na vstupe?
Nie, z dokladov, ktorú sú súčasťou cesťáku si odpočítať nemôžeš.
willma
25.01.08,14:37
:rolleyes: a nemalo to náhodou byť v inom chlieviku? Lebo ako hľadám tak hľadám o dani s príjmu ani pol slovíčka ;) A nie, vôbec nerýpem :Dmimotemy
Adula
25.01.08,14:39
Teda slovenské dávam priamo na 501A, nie cez cesťáky? A pri použití preddavku - dám kurz poskytnutia preddavku a jednotlivé nákupy v zahraničí potom nerozlišujem podľa daňovej povinnosti, ale kurzom vyúčtovania cesťáku?
Adula
25.01.08,14:40
Myslela som, že je to výdavok pri dani z príjmu, moc sa ospravedlňujem.
Vladimír Ozimý
25.01.08,15:12
Teda slovenské dávam priamo na 501A, nie cez cesťáky? A pri použití preddavku - dám kurz poskytnutia preddavku a jednotlivé nákupy v zahraničí potom nerozlišujem podľa daňovej povinnosti, ale kurzom vyúčtovania cesťáku?

ano kurz vyučtovania použijete...
Adula
25.01.08,15:51
Ďakujem moc, ešte sa spýtam, keď si budem narokovať dph zo zahraničia, pri phm, tak aj vtedy túto phm dávam na 512?
andrej_rv
25.01.08,16:12
Ďakujem moc, ešte sa spýtam, keď si budem narokovať dph zo zahraničia, pri phm, tak aj vtedy túto phm dávam na 512?
DPH zo zahraničia nemôžeš nárokovať, je to daň zaplatená do rozpočtu iného štátu. Ak by si náhodou uplatňovala vrátenie DPH cez nejakú firmu (tuším Shell má takú službu), tak len v prípade auta v obchodnom majetku. A náklady na jeho prevádzku s cestovným (účet 512) nemajú nič spoločné. Na účet 512 sa účtujú len cestovné náhrady (nároky a výdavky zamestnanca, nie firmy).
andrej_rv
25.01.08,16:19
Ako je to z vyúčtovaním pracovnej cesty, tak že od preddavku odpočítam hotovosť + diety, alebo výdavky v hotovosti dám samostatne do nákladov, a od preddavku odpočítam len diéty.
Treba rozlišovať medzi preddavkom na cestovné náhrady (stravné, cestovné, nocľažné a vreckové) - ten sa úplne alebo čiastočne zúčtuje s cesťákom 512/335,
a medzi preddavkom na "firemné" výdavky - napr. na PHL do služobného auta, dialničné poplatky, výdavky na olej, vodu do ostrekovača, prípadné opravy a pod. Ten sa zúčtuje oproti účtom 501, 518 atď.
Adula
25.01.08,16:28
No musím sa sama zo seba zasmiať, aká som hlupučká, že po toľkom čítaní na porade mi to mohlo aj dôjsť, takže 512 sú výdavky - len zamestnanca, a phm poplatky to sú na 501, teda sa z preddavku na vyúčtovaní neodpočítajú a z preddavku idú len náklady zamestnanca, že? Diki. moc.:)
andrej_rv
25.01.08,16:33
No musím sa sama zo seba zasmiať, aká som hlupučká, že po toľkom čítaní na porade mi to mohlo aj dôjsť, takže 512 sú výdavky - len zamestnanca, a phm poplatky to sú na 501, teda sa z preddavku na vyúčtovaní neodpočítajú a z preddavku idú len náklady zamestnanca, že? Diki. moc.:)Nie hlúpučká, vzhľadom na termíny skôr prepracovaná ;). Preddavok môže zamestnanec dostať samozrejme aj na úhradu firemných výdavkov a ten vyúčtuje doložením napr. príslušných bločkov (501/335 a pod.). Ale preddavok, ktorý dostal na "svoje útraty" v zmysle zákona o cestovných náhradách, tak ten sa účtuje 512/335.
Adula
25.01.08,16:46
No dobre, z časti prepracovaná, no možno z časti aj hlupučká. Diki. Ešte raz. Aďa
betulka
28.01.08,10:19
prosim prosim o pomoc

Potrebujem zákon o cestovných náhradách v AJ, prípadne nejaký výcuc z tohto zákona v angličtine.


:mee:
dosi
31.01.08,09:34
Prajem všetkým dobrý deň, mám malú otázočku, máme povinnosť rozlišovať účet 512 analyticky podla jednotlivých výdavkou ( stravné, ubytovanie, cestovné )alebo môžeme všetky výdavky účtovať na 512001 ? Ďakujem.
Tweety
31.01.08,09:40
Prajem všetkým dobrý deň, mám malú otázočku, máme povinnosť rozlišovať účet 512 analyticky podla jednotlivých výdavkou ( stravné, ubytovanie, cestovné )alebo môžeme všetky výdavky účtovať na 512001 ? Ďakujem.
Rozlišujeme cestovné v členení: tuzemské a zahraničné. Dopním: samozrejme môžeš aj takto, je to na účtovnej jednotke, ako si chce náklady rozanalizovať.