shane26
25.01.08,14:28
Mám problém rozhodnúť sa.Na notebooku mám nainštalovany operačny systém Windows Vista. Počítač používam len na prácu s fotkami,hudbou, hrami, internet..Celkom som spokojná,len niekedy som mala problém s kompatibilitou. Známy mi však doporučuje aby som si systém preinštalovala na XP. Vraj Vista je velmi problémová a zaberá vela miesta na disku a spomaľuje počítač. Ja to neviem porovnať,nikdy som s XP nepracovala. Myslíte,že sa mi to oplatí?
Chobot
25.01.08,13:34
Mám problém rozhodnúť sa.Na notebooku mám nainštalovany operačny systém Windows Vista. Počítač používam len na prácu s fotkami,hudbou, hrami, internet..Celkom som spokojná,len niekedy som mala problém s kompatibilitou. Známy mi však doporučuje aby som si systém preinštalovala na XP. Vraj Vista je velmi problémová a zaberá vela miesta na disku a spomaľuje počítač. Ja to neviem porovnať,nikdy som s XP nepracovala. Myslíte,že sa mi to oplatí?

Pokiaľ nemáš vážne problémy s Vistou, nemeň to. Chce sa ti teraz investovať do kúpy WinXP? Najmä keď si s XP nerobila, zostaň už pri Viste, postupom času vyrastie z detských chorôb.

A čítal som mnoho príspevkov od ľudí, ktorí mali problém vôbec odstrániť tú Vistu z kompu.

Ale ak ti to ten známy urobí za pekný úsmev a veľmi to chceš, nie je problém. Na tú prácu ti postačí aj XP.
Jurho
25.01.08,13:45
Samozrejme že sa ti to oplatí, jednoznačne.......
A čudujem sa iným, ktorí to ešte neurobili.....
Vista je nedorobok, atď... staré, dobré XP......
Rozalka
25.01.08,16:58
Samozrejme že sa ti to oplatí, jednoznačne.......
A čudujem sa iným, ktorí to ešte neurobili.....
Vista je nedorobok, atď... staré, dobré XP......

S tým XP súhlasím.
Známy si obstaral ntb Siemens Nixdorf, na ktorom bola nainštalovaná Vista, chcel ju vymeniť za XP. Aký však bol prekvapený, keď na nete našiel info od výrobcu, aby za žiadnych okolností na tento typ ntb neinštaloval XP. Takže si treba vopred zistiť, či to má zmysel a či je to vôbec možné ...
Zuziana
25.01.08,17:14
Pokiaľ nemáš vážne problémy s Vistou, nemeň to. Chce sa ti teraz investovať do kúpy WinXP? Najmä keď si s XP nerobila, zostaň už pri Viste, postupom času vyrastie z detských chorôb.

...a pre Win XP časom prestane byť technická podpora. Známy pracujúci s pc a softwérmi mi poradil nasledovne: pokiaľ sa dá vydržať pri XP treba vydržať a nové pc nakupovať až keď Vista vyrastie z detských chorôb. Preinštalovávať tiež nedoporučuje.
rickman
25.01.08,18:20
Vista je super.

Priciny problemov (okrem kompatibility s inymi programami) by som hladal inde :).
shane26
25.01.08,18:23
Dakujem za rady, myslím,že to nebudem preinštalovávať. Ešte mám jednu technickú otázku. Co Vista má,čo xp nemá? Je niečím lepšia? Je pravda, že zaberá vela pamäte a spomaľuje počítač?
Stefan2005
26.01.08,09:19
Malé upresnenie k uvedeným skutočnostiam.

Nie je pravda, že pri prechode z Windows Vista na Windows XP treba zákonite investovať... Možnosť prechodu na nižšiu verziu softvéru (downgrade) záleží na licenčnej zmluve.
Microsoft poskytuje možnosť downgrade pri nákupe svojich produktov: Microsoft Windows Vista Business, Microsoft Windows Vista Ultimate, Microsoft Windows XP Professional OEM a Microsoft Windows 2003 Server OEM (mimo Web Edition).
chlap
26.01.08,21:20
Dakujem za rady, myslím,že to nebudem preinštalovávať. Ešte mám jednu technickú otázku. Co Vista má,čo xp nemá? Je niečím lepšia? Je pravda, že zaberá vela pamäte a spomaľuje počítač?

Vista má oproti XP krajšiu grafiku, intuitívnejšie ovládanie, lepšie zabezpečnenie.

Vista má oproti XP horšiu kompatibilitu s programami (mnoho výrobcov software ešte nevyvinulo verzie pre Vistu) a s hardware (mnoho starších a aj nových zatiadení nemá podporu pre Vistu) a má neskutočné nároky na výkon PC (čo je logické, ak vezmeme do úvahy, že Vista kontroluje každý krok používateľa, či náhodou nerobí niečo, čo by mu mohlo uškodiť a pravideľne robí veci, o ktorých ani užívateľ nevie - napr. defragmentáciu, kontrolu aktualizácií, optimalizáciu výkonu a pod.).

Každopádne treba overiť, či pre daný notebook existuje vôbec podpora pre XP - napr. taký HP pre nové modely notebookov (HP Pavilion) nerobí vôbec podporu pre WIN XP.
petmar
27.01.08,06:58
Ježiško mi doniesol nový PC (Athlon 5000+, 2MB RAM...) s Windows Vista Premium a tiež som bol v rozpakoch, či si nedať Xp ale som odolal, mám rád niečo nové a je tu toho viac ako v XP, aj sa mi to zdá nejak premakanejšie. XP su také nejaké strohé, prísne ale presné - mám v práci.
Mám tu aj "Office 2007 home and student" pekné sú, ibaže dole k tvrdo odsúšaným MS 2003 nie sú kompatibilné. Tie ešte váham, či ich nepreinštalujem, ale keď sú už kúpené a oficiálne... počkám, keď budem na nich robiť niečo zložitejšie, či to budú zvládať.:rolleyes:
pachohybskyzbojnik
27.01.08,07:59
Malé upresnenie k uvedeným skutočnostiam.

Nie je pravda, že pri prechode z Windows Vista na Windows XP treba zákonite investovať... Možnosť prechodu na nižšiu verziu softvéru (downgrade) záleží na licenčnej zmluve.
Microsoft poskytuje možnosť downgrade pri nákupe svojich produktov: Microsoft Windows Vista Business, Microsoft Windows Vista Ultimate, Microsoft Windows XP Professional OEM a Microsoft Windows 2003 Server OEM (mimo Web Edition).

toto nenic celkom pravda pretoze napr ultimate mas komplet vsetky licencie od xp az po vistu
osobne som statnym majitelom dvoch licencii na vistu a zatial vsetky problemy s kompaktibilitou programou som viriesil uspesne
Zolo
27.01.08,09:23
Ešte treba pripomenúť, že Vista má vyššie nároky na výkon zdroja - čo znamená, že na batérie beží kratšiu dobu, batéria sa rýchlejšie vyčerpá. Napriek tomu by som inštaláciu ponechal, ale oplatí sa povypínať niektoré funkcie zobrazovania, napr. animácie ikon, tiene okien a podobné zbytočnosti, ktoré sú výlučne iba na parádu.
klifton007
27.01.08,09:49
Tiež som mal v notebooku vistu a bez problémov som ju odinštaloval. Samozrejme na čistý harddisk, nedoporučujem z visty na xp priamo v systéme vista a to nielen ten ale každý operačnýá systém, je potrebné najskôr odinštalovať a potom nainštalovať druhý . Nie sú potom žiadne problémy, pretože v sysémových adresároch nezostávajú súbory zo starého operačného systému, v opačnom prípade to môže spôsobovať nestabilitu systému . Ja som to urobil takým spôsobom, že pri vložení inštalačného cd windows xp si inštalačný program sám vypýtal formátovanie disku , po naformátovaní disku som na čisto nainštaloval xp a v pohode bežia , nemám žiadne problémy........to že sa nedá na konkretny typ notebooku naištalovať windows xp je totálna hlúposť, treba pozrieť typ čipsetu základnej dosky a podľa toho sa inštalujú ovládače základnej dosky, na čistý harddisk sa všetko v pohode nainštaluje, odporúčam ak máte iba jeden harddisk je dobré ho mať rozdelený na dve logické jednotky napr. c a d , alebo potom pred formátovaním si všetko zálohovať.
Pipovci
27.01.08,12:08
Určite vista bude ešte zo dva roky potrebovať kým sa vylíže zo svojich kiksov
ale dôležité pre teba je, že či tvoj nootebok umožnuje inštaláciu XP!Teraz v rámci ukončenia predaja XP robia výpredaje na tento operačný systém,len pokiaľ môžeš kúp český XP, lebo slovenský XP nemá plnohodnotný preklad a aj domovská stranka je v Angličtine!
Zolo
01.02.08,10:18
Tiež som mal v notebooku vistu a bez problémov som ju odinštaloval. Samozrejme na čistý harddisk, nedoporučujem z visty na xp priamo v systéme vista a to nielen ten ale každý operačnýá systém, je potrebné najskôr odinštalovať a potom nainštalovať druhý . Nie sú potom žiadne problémy, pretože v sysémových adresároch nezostávajú súbory zo starého operačného systému, v opačnom prípade to môže spôsobovať nestabilitu systému . Ja som to urobil takým spôsobom, že pri vložení inštalačného cd windows xp si inštalačný program sám vypýtal formátovanie disku , po naformátovaní disku som na čisto nainštaloval xp a v pohode bežia , nemám žiadne problémy........to že sa nedá na konkretny typ notebooku naištalovať windows xp je totálna hlúposť, treba pozrieť typ čipsetu základnej dosky a podľa toho sa inštalujú ovládače základnej dosky, na čistý harddisk sa všetko v pohode nainštaluje, odporúčam ak máte iba jeden harddisk je dobré ho mať rozdelený na dve logické jednotky napr. c a d , alebo potom pred formátovaním si všetko zálohovať.

Dovolím si nie celkom súhlasiť s týmto tvrdením (zvýraznené tučným písmom), niektoré nové modely notebookov nezaručujú kompatibilitu s Windows XP - na podporu môjho tvrdemia prikladám jednu vetu zo stránky jedného internetového veľkoobchodu - nechcem robiť pre nich reklamu, preto nepripájam link na ich stránku - "Výrobci totiž preferují modernější operační system Microsoft Windows Vista, který je nasazován do drtivé většiny notebooků, a podpora staršího operačního systému tak není vždy uplně ideální."
Je tam toho samozrejme popísané o tomto probléme viac, preto opatrne s vymazávaním naištalovaného OS :)
scorp
01.02.08,11:31
niektoré nové modely notebookov nezaručujú kompatibilitu s Windows XP

Toto plati na 100 %, pretoze mne sa to konkretne stalo. Toshiba sa nadala rozbehat pod XP, len pod Vistou.
Katabaticky
01.02.08,13:53
mimotemy

Toto plati na 100 %, pretoze mne sa to konkretne stalo. Toshiba sa nadala rozbehat pod XP, len pod Vistou.


Toto je totalna hlupost... zatial pokial mi je zname nieje ziadna oficialna HW speecifikacia alebo certifikat len pre Vistu cize vase tvredenia su hlupe a zavadzajuce...
Kdekolvek ide vista musia ist aj starsie operacne systemy...
Hento bol len marketingovy tah preedajcu ktory zavadza zamerne

Dalej by som chcel podotknut ze nemam rad ked sa laici ktori nevidia do vnutra problemu vyjadruju prilis oslavne na adresu Visty...je to sunt a bordel a zaujimalo by ma kolko z vas ktori to tu tak ospevujete mate uz oficialne vydany SP1 na tu vasu slavnu Vistu... s nim sa to este da s oboma zavretymi ocami bez neho nie... (tymto sa chcem ospravedlnit uzivatelom ktori si SP1 stiahli a doinstalovali)

mimotemy

K teme
Na notebooku urcite XP visty su zbytocne narocne na system je to precancana napodobenina Macu ktora zere systemove prostriedky jak na pase... z coho vyplyva aj vyssia narocnost na baterku
a zatuhovanie systemu pri ramke mensej ako 2GB co je strasne :)
scorp
01.02.08,16:59
mimotemy



Toto je totalna hlupost... zatial pokial mi je zname nieje ziadna oficialna HW speecifikacia alebo certifikat len pre Vistu cize vase tvredenia su hlupe a zavadzajuce...
Kdekolvek ide vista musia ist aj starsie operacne systemy...
Hento bol len marketingovy tah preedajcu ktory zavadza zamerne

Driver pre disk bol len pre Vistu. Aj mna to zarazilo, ale XP jednoducho neslo. Okrem toho bola kupovana Vista s moznostou downgrade. Takze tak...
gurru
01.02.08,20:00
Vista je super.

Priciny problemov (okrem kompatibility s inymi programami) by som hladal inde :).
pracujem v kolektive ludi, ktory sa pocitacom a nie len ich udrzbe venuju denno denne. VISTA je nasilu vydany OS ktory presne tak ako sa pise zerie pamat, miesto na disku a je rezidentny. Horsie su na tom novsie notebooky, ktore maju disky ktore nepozna XP instalacka a ovladacwe pre ne dostat na bootovacie CD nie je hracka.. navyse ostava problem s ovladacmi pre integrovane sluzby ako je napr. wifi, vga, sound a pod. Ak vyrobca nevydal ovladace, jednoducho VISTA je tam nutna.
Ak sa jedna o klasicky starsi desktop, ani minutu by som nevahal na XP. Podpora tak skoro neskonci nakolko XP ma este mrte ludi. A taktiez by som bol zvedavy, kolko z vas pouzilo podporu, okrem aktualizovania XP nenormalnym mnozvom zaplat. Ale ak niekto chce byt nadcasovy, nech sa paci :)
Katabaticky
01.02.08,23:43
ovladace disku na vistu??? co je to za hlupost :)

no nic nechame tak problem je v niecom inom co nieje vobec problem zmenit :) ale kto hrada problemy tam kde niesu prosim ;)

a vista nebola vydana nasilu to sa pohybujes v divnom kolektive... ;) je to v podstate dobry system ale vydany predcasne a nevychytane ako vsetky ostatne predtym ale to je uz marketingova politika microsoftu...

tvrdenia ze na notebooky nezozenete ovladace na XP su tiez hlupost pretoze sa vzdy najde niekto pripadne nejaka skupina ktora ich napise ak ich nevyda priamo vyrobca... staci hladat neviem zatial o ziadnom na ktore by neboli...(samozrejme nebavime sa o znackach typu dy so sietovicami od irmy Ochi-mung ja... :D )

Takze vela zdaru s tym nacackanym cudom nepouzitalnym cudom:cool:

ps: vo viste dali laikom pristup k veciam ktore im nepatria do pazurov tak sa necudujme ze ten system cloveka kontroluje na kazdom rohu co robi a ci nerobi nieco co nema... preto je to zatial take spomalene co sa prace so systemom tyka... bol by som vdacny ak nieco take existuje a niekto tu o tom vie nech hodi link na utilitku kttora dokaze sputat toho AdminBabysitter demona :D
scorp
06.02.08,06:11
ovladace disku na vistu??? co je to za hlupost :)

Len pre upresnenie: Opakujem islo o Toshiby. Nerobil som to ja, islo o firmu, ktora to predavala. Technik stravil v obidvoch pripadoch nejaky cas riesenim problemu, teda si nemyslim, ze to odflakol, ked v prvom pripade to islo a v druhom nie. Naozaj nenasiel driver na disk, cize nemohol rozbehat disk pod XP. Podla ich vyjadrenia je to uplne novy typ disku. Howgh.
misomiso
06.02.08,06:48
Rozpraval som sa zo znamym, je majitelom programatorskej firmy. Hovoril, ze jeho znami, ktori downgardovali Vistu na XP to tym este viac domrvili.
fizol
06.02.08,10:47
A čo tak použiť obidva systémy. A je po probléme;)
MareceK87
09.02.08,21:49
kamarat mal notebook HP pavilion s vistou. zo zaciatku ovladace neboli, teraz uz su, sice nie od HP ale plne funkcne. ako bolo pisane vyssie vzdy sa najde niekto kto ich napise :) (zvlast pre tak rozsirenu znacku)

cerstva skusenost s mojim notebookom od Acer, instalacne CD XPcka nemalo ovladace na disk, vyriesil to google. nasiel som krasny navod ako si vytvorit instalacne CD s ovladacmi. Odkazy na ovladace pre wifi, zvuku a sietovku priamo na stranok Acer. A vsetko ide v pohode :)

takze ano, pri instalacii XP moze byt na niektorych notebookoch problem s ovladacmi. kazdopadne tie sa daju "zohnat" na strankach vyrobcov alebo vyhladat cez google.

a podla mna pri slabsich notebookoch. pod 2ghz procesor a 2gb ram je urcite lepsia volba XP ;)
dolfort
11.02.08,12:21
Vista sucks. Vydaním Visty nám len Microsoft chcel ukázať, že toľko zatracovaný XP je v podstate úplne skvelý operačný systém.
Ktoré licencie môžu bezplatne downgradovať z Visty na XP:
download.microsoft.com/download/5/f/4/5f4c83d3-833e-4f11-8cbd-699b0c164182/royaltyoemreferencesheet.pdf

Pri notebooku správne tu už bolo poznamenané, pozor na ovládače. Hlavne chipset a multimediálne ovládače (zvuk, grafika,...).
Ak používaš PC len na tie veci čo uvádzaš, hoď si tam Linux a máš po starostiach.
fizol
22.02.08,08:47
Ak používaš PC len na tie veci čo uvádzaš, hoď si tam Linux a máš po starostiach.

Ak má niekto problémy s windowsom, tak zaručene v linuxe si ani nepípne;)
MareceK87
22.02.08,13:00
ani by som nepovedal. v pohode spravi vsetko co je hore napisane :P klikat predsa dokaze kazdy ;)
xoxmes
22.02.08,19:29
Hlavne by som nepoužíval slovenskú/českú verziu, lebo ak má originál muchy, tak stokrát prepísaná slovenská/eská verzia ich má geometrickz viac a navyše odstraňovanie bude vždy v sklze.
erun
23.02.08,12:00
ja mám tiež tento istý problém s vistou skoro pri všetkom je nekompatibilná a poriadne ma to štve nedá sa mi napáliť ani dvd
Stefan2005
23.02.08,12:28
Zaujímavá informácia sa objavila na net-e:

Petícia za záchranu XP.

Totiž Micorosoft sa rozhodol ukončiť predaj operačného systému Windows XP 30. júna 2008. Technická podpora systému Windows XP (s nainštalovaným SP2) bude pokračovať do 14. apríla 2009.

Viac na http://www.cool.sk/peticia-zachrante-xp
Katabaticky
25.02.08,02:05
Microsoftu sa nedari

ani napriek opatreniu predavat velkym spolocnostiam predinstalacne kity len Vista OS

predat tento OS v miere ktoru predpokladali a toto je ich logicky krok :)
a povedal by som nevyhnutny :)

preto by sa mal kazdy zamysliet nad takou elegantnou moznostou ako su Unixove platformy niektore su v dnesnej dobe uz velmi uzivatelsky privetive su bezpecnejsie a beznemu uzivatelovi absolutne dostacujuce :)
a hlavne free :cool:


A aby to nebol uplne offtopic :)

Notebook s menej ako 2 GB ram a jednojadrom + Vista je sunt a hlupost majitela kedze tym zabije stroj :)
katmen
25.02.08,13:53
takze k teme, ak mas na ntb verziu vist business alebo ultimate downgrade na xp je v pohode, treba si len najst na internete instalacne cd na winxp pro a aktivovat ho s cislom z vist, majitelia vist home basic a home premium maju smolu zatial je downgrade na xp nie je mozny, takze k legalnosti treba zakupit este jednu licenciu na xp,
vo vseobecnosti ja mozem odporucat len visty 64bitove ale na novom PC hw s dostatocnou ram a dostatocnym hdd a najlepsie s viacjadrom, na ntb v slabych konfiguraciach skor pouzit xp alebo prejst na linux, ucto sa da riesit cez virtualbox s nainstalovanymi winami a uctovnym programom, ma to tu vyhodu ze browsujem na nete v linuxe a nechytam haved
este raz na vistu treba minimalne 2gb ram a novy hw aby bola praca pohodlna
Katabaticky
25.02.08,15:47
visty 64 bitove? a mozes mi vysvetlit preco?
katmen
25.02.08,22:57
maju lepsie urobene jadro a z mojej skusenosti su ovela stabilnejsie ale musis mat aktualny hw mam 64visty home premium uz s sp1
Katabaticky
25.02.08,23:27
lepsie urobene jadro?

no rozpytvaj nech sa nieco nove dozvieme :)

a co je podla teba novy HW?
a ako suvisi so stabilitou Vist? :)
katmen
26.02.08,09:44
jadro pre vistu 64bit je vlasne jadre pre winserver 2008, bavime sa o visty po sp1, na tomto jadre nespustis nepodpisane ovladace, ak si bfu, mozes adresovat viac pamate i ked pripustam, ze v 32bit je to umela prekazka, novy hw je taky, ktory je opisany v mojom prispevku vyssie, ja mam masinu kupenu v nov. 2007,na stary hw dost casto neexistuju ovladace pre visty ci uz 32bit al 64bit, alebo su napisane narychlo a teda sposobuju nestabilitu os preto novy hw s paralelne vyvinutymi ovladacmi
je jasne,ze na visty treba vykonnejsi hw
podla mna 32bity sa stavaju coraz obsoletnejsimi a buducnost je v 64bitoch a viac, teda 64bit ma zaruceny vyvoj,co u 32bit nie je zarucene pozor bavime sa o pc o inych platformach nie
Katabaticky
26.02.08,18:00
Tak pustime sa do toho :)

Jadro 64 a 32 bit verzie Vist je rovnake :)

64 bitovva technologia je momentalne dost nevychytana este to ze ma buducnots nepopieeram ale momentalne je to len dajme tomu v stadiu vyskumu aj ked ju vypustili uz davnejsie :)

Vista je operacny system vypusteny Mrkvosoftom opat (ako sme si uz zvykli od ich marketingoveho planovania) vypustena predcasne o com svedci aj extremne rychlo nadvazujuci SP1 po ktorych sa az tento system da povazovat za udrzania schopny (nie prevadzky schopny :) )

Takze miesat "novu" nie celkom vychytanu technologiu a novy nevychytany system nieje v ziadnom pripade vyhra :)

A momentalne vyvoj naplno bezi pre 32 bit velmi malo programov vyuziva 64 bitovu technologiu :)


Ovladace nepodpisanee spustis vzdy na svoje vlastne riziko:)

a ovladace co sa Vista vs starsi HW tyka neni problem zatial som sa nestretol s nicim co by nebolo
Vzdy to niekto napise :)

Skor nove veci su problem presne naopak ako pises vyvoj ovladacov je nezavisly casto od OS a preto sa casto stava ze ovladace k novemu HW su nekompatibilne s Vistami predsa len na zabehnute XP cka sa veci pisu lahsie :)
Martin Mocko
16.09.08,08:19
Ja mam trošku iny problém. Mam XP x32 a chcem prejsť na x64. Bohužiaľ nedarí sa mi to preinštalovať...nepusí ma k formatu pri inštalácií. Vždy vypíše, že už mám XP na disku...
Ako to najlahšie vyriešiť?
Ďalšia vec, že som volakde stratil disketu s driverom k SATA disku (je to Maxtor 6 V250F0) a na stranke Maxtoru nevidím nikde ten driver a ujo google zlyháva. Kde to najdem?
Dik
Chobot
16.09.08,08:36
Ja mam trošku iny problém. Mam XP x32 a chcem prejsť na x64. Bohužiaľ nedarí sa mi to preinštalovať...nepusí ma k formatu pri inštalácií. Vždy vypíše, že už mám XP na disku...
Ako to najlahšie vyriešiť?

V niektorom kroku robíš chybu. Na disku môže byť aj 100 inštalácií WinXP, ale keď inštaluješ nový, tak ti dá na výber - buď opravíš starú inštaláciu, priinštaluješ novú (vtedy budú 2 inštalácie) alebo nainštaluješ novú - vtedy sa formátuje disk a vymažú sa staré inštalácie. Treba inštalačku spúšťať z CD alebo DVD.

[quote=machinak;820204]Ďalšia vec, že som volakde stratil disketu s driverom k SATA disku (je to Maxtor 6 V250F0) a na stranke Maxtoru nevidím nikde ten driver a ujo google zlyháva. Kde to najdem?
Dik

K samotným SATA diskom netreba drivery, jedine keby si ich mal zapojené v RAID. Pri inšalácii WinXP rozpoznáva SATA disky v pohode. Aspoň u mňa na PC.
Stefan2005
16.09.08,08:40
.. som volakde stratil disketu s driverom k SATA disku (je to Maxtor 6 V250F0) a na stranke Maxtoru nevidím nikde ten driver a ujo google zlyháva. Kde to najdem?Dik

... no ja som mal drivery k SATA na CD-cku k zakladnej doske - odtial som ich musel nakopcit na disketu... za mrknutie na CD to stoji...
Martin Mocko
16.09.08,08:51
V niektorom kroku robíš chybu. Na disku môže byť aj 100 inštalácií WinXP, ale keď inštaluješ nový, tak ti dá na výber - buď opravíš starú inštaláciu, priinštaluješ novú (vtedy budú 2 inštalácie) alebo nainštaluješ novú - vtedy sa formátuje disk a vymažú sa staré inštalácie. Treba inštalačku spúšťať z CD alebo DVD.

K samotným SATA diskom netreba drivery, jedine keby si ich mal zapojené v RAID. Pri inšalácii WinXP rozpoznáva SATA disky v pohode. Aspoň u mňa na PC.

Ved inštalujem štandardne... Boot z CD/DVD. Potom skontroľuje všetko a vyhodí hlášku
Enter - pokračuj
R - oprav
F3 - quit

Nech stlačím čokoľvek (enter alebo R) vypíše hlášku o nainštalovanom win na disku a do 15sek. sa reštartne. Ešte ma napadá...aj XP vytvorí boot disketu ako to robili 98čky? Žeby som to potom sformatoval z dosu a znovu nabootoval z CD?
Chobot
16.09.08,09:52
Ved inštalujem štandardne... Boot z CD/DVD. Potom skontroľuje všetko a vyhodí hlášku
Enter - pokračuj
R - oprav
F3 - quit

Nech stlačím čokoľvek (enter alebo R) vypíše hlášku o nainštalovanom win na disku a do 15sek. sa reštartne. Ešte ma napadá...aj XP vytvorí boot disketu ako to robili 98čky? Žeby som to potom sformatoval z dosu a znovu nabootoval z CD?

A keď ti vypíše tú hlášku o nainštalovanom Win na disku, nedá ti možnosti na výber? Mala by sa ti zobraziť Licenčná zmluva a potom výber miesta, kde máš inštalovať.

http://support.microsoft.com/kb/316941

http://www.winsupersite.com/showcase/windowsxp_sg_clean.asp
Martin Mocko
16.09.08,10:17
A keď ti vypíše tú hlášku o nainštalovanom Win na disku, nedá ti možnosti na výber? Mala by sa ti zobraziť Licenčná zmluva a potom výber miesta, kde máš inštalovať.

http://support.microsoft.com/kb/316941

http://www.winsupersite.com/showcase/windowsxp_sg_clean.asp

No veď to...že nie. Klasické x32 XPčka som už inštaloval zopár krát..a vždy ako po masle. Ale teraz ma to trošku šoklo. Že Vista má problém pri preinštale na XP..to ešte viem pochopiť. Ale v podstate chcem vyššiu verziu. Skúsim tam hodiať CD z x32 a ísť až po formát disku a potom tvrdý reset a hodiť tam boot z CD x64...možno to na neho zaberie :D
Stefan2005
16.09.08,10:22
Ved inštalujem štandardne... Boot z CD/DVD. Potom skontroľuje všetko a vyhodí hlášku
Enter - pokračuj
R - oprav
F3 - quit

Nech stlačím čokoľvek (enter alebo R) vypíše hlášku o nainštalovanom win na disku a do 15sek. sa reštartne. Ešte ma napadá...aj XP vytvorí boot disketu ako to robili 98čky? Žeby som to potom sformatoval z dosu a znovu nabootoval z CD?

No uviedol si veľmi málo informácií o svojm OS.
Napr. ale je známa i chyba, že nejde spustiť opravu z inštalačného CD bez SP na počítači, kde je napr. SP2...

XP nevytvára boot diskety, tie zoženieš tu:
http://www.bootdisk.com/

ale na tejto stránke sú aj odkazy (napr. na riešenie mnou uvedeného problému)
dolfort
16.09.08,10:36
Vyber disk vonku a naformátuj ho na druhom kompe so SATA zbernicou.

Ak nechceš alebo nemôžeš disk vybrať vonku, ešte sa dá na naformátovanie použiť REATOGO bootovačka - je to obdoba LiveCD ako pri Linuxe - systém si nabootuješ z CD, urobíš formát disku, následne reštart, výmena reatogoCD za inštalačné CD windows a musí by to šľapať. Možno trošku komplikované, ale na istotu.

http://www.reatogo.de/REATOGO.htm
Martin Mocko
16.09.08,10:42
No uviedol si veľmi málo informácií o svojm OS.
Napr. ale je známa i chyba, že nejde spustiť opravu z inštalačného CD bez SP na počítači, kde je napr. SP2...

XP nevytvára boot diskety, tie zoženieš tu:
http://www.bootdisk.com/

ale na tejto stránke sú aj odkazy (napr. na riešenie mnou uvedeného problému)

Oprava v tomto prípade je nemožná. x32ky nedokážeš opraviť x64kami. Tam treba sformátovať disk a novú inštalačku.

Ale ten bootdisk je skúsim využiť..dík
Martin Mocko
17.09.08,06:02
Fuu..konečne som to zmastil. Nešlo to preinštalovať bez diskety na RAID. A tú som vytvoril pomocou install CD na MB. Dik za rady. Ešte jednu otázočku by som mal. Tá moja verzia XP 64bit prof. je EN verzia. Skúmal som na webe...aj na microsofte a nenašiel som žiadne info, že by existoval k tomu SK alebo CZ Language Pack. I keď na nejakom českom e-shope som našiel, že predávajú túto verziu s CZ LP.
dana9
17.09.08,06:05
Dakujem za rady, myslím,že to nebudem preinštalovávať. Ešte mám jednu technickú otázku. Co Vista má,čo xp nemá? Je niečím lepšia? Je pravda, že zaberá vela pamäte a spomaľuje počítač?

Pod vistou sa nedaju hrat starsie hry :mee: mam ju v ntb a som z toho nestastna
jarm
18.09.08,07:20
Vazeni odbornici, mam suvisiacu otazku a ziadost o radu: potrebujem na notebooku spracovavat fotky, obcas pustit DVD, napalit DVD, bezna praca s internetom. Ako na tom je Toshiba Sat. 350L procesor Intel Pentium Dual-Core T2370, 1730MHz, 250 GB s Vistou Home ? Dakujem
bobino38
18.09.08,07:23
Vazeni odbornici, mam suvisiacu otazku a ziadost o radu: potrebujem na notebooku spracovavat fotky, obcas pustit DVD, napalit DVD, bezna praca s internetom. Ako na tom je Toshiba Sat. 350L procesor Intel Pentium Dual-Core T2370, 1730MHz, 250 GB s Vistou Home ? Dakujem
Všetko čo si opísal, načo notebook potrebuješ tak tá Toshiba dokáže:-)
Martin Mocko
18.09.08,08:00
Vazeni odbornici, mam suvisiacu otazku a ziadost o radu: potrebujem na notebooku spracovavat fotky, obcas pustit DVD, napalit DVD, bezna praca s internetom. Ako na tom je Toshiba Sat. 350L procesor Intel Pentium Dual-Core T2370, 1730MHz, 250 GB s Vistou Home ? Dakujem

Toshiby maju priliš lesklé displeje... Na pozeranie filmov je to gut, ale pri bežnej práci v svetle veľmi ni. Ja by som radšej vybral niečo z radu HP. Ale to čo potrebuješ dokáže hociaký laptop... DVD napaľovačka už nie je sci-fi.
jarm
18.09.08,08:19
Dakujem, a ako je to z uvedenym procesorom? Jarm
bobino38
18.09.08,09:10
...a čo by s ním malo byť?:-)
Chobot
18.09.08,09:10
Dakujem, a ako je to z uvedenym procesorom? Jarm

Čo myslí, že je s ním? Ten je predsa Dual-core a pracuje na frekvencii 1730 MHz. Nie je to žiadna formula 1, ale na tie veci, čo potrebuješ, postačí. Prehrávanie videa s ním pôjde v pohode, keby si chcel spracovávať video, tak by to s ním trvalo trochu dlhšie. Každý procesor zvládne prácu, len je otázne, za aký čas.
jarm
18.09.08,09:24
Ďakujem za informácie, posledná otázocka pre skusenejsich: je cena 16500,- Sk za takyto 17 palc. notebook prijatelna? jarm
Chobot
18.09.08,09:28
Ďakujem za informácie, posledná otázocka pre skusenejsich: je cena 16500,- Sk za takyto 17 palc. notebook prijatelna? jarm

Ak je to nový NB z obchodu, tak áno.
bobino38
18.09.08,09:32
...no ak máš čas pokukať po nete internetové obchody tak ho možno nikde najdeš aj lacnejší:-)
trevis
21.10.08,07:28
Pod vistou sa nedaju hrat starsie hry :mee: mam ju v ntb a som z toho nestastna

... ale daju sa, co by si potrebovala?
ersak
30.10.08,14:10
tiež mám problém s vistou. Kúpil so HP550 na ktorom je vista home. rád by som prešiel na XP, ktorý som zakúpil alenedá sa nainštalovať,
pri inštalácii nenajde disky, sú totiž to SATA
prosím nemohli by ste mi niekto poradiť?
Chobot
30.10.08,14:27
tiež mám problém s vistou. Kúpil so HP550 na ktorom je vista home. rád by som prešiel na XP, ktorý som zakúpil alenedá sa nainštalovať,
pri inštalácii nenajde disky, sú totiž to SATA
prosím nemohli by ste mi niekto poradiť?

Robieva sa to tak, že sa použuje externá mechanika FDD (áno, tie archaické floppy diskety) a z nich sa pri inštalácii natiahnu ovládače pre SATA disky.
duves
29.12.08,17:29
Notebook s menej ako 2 GB ram a jednojadrom + Vista je sunt a hlupost majitela kedze tym zabije stroj
Este som ten šit zvany Vista do vianoc nepoznal. Ale znamej som teraz preinstalovaval novy NB Toshiba ( http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/sk/product/Satellite-A300D-17D/1058048/toshibaShop/false/ ), celkom nadupany stroj a mal som dojem, akoby som pracoval pri XP s 256 MB RAM-kou. Nikdy viac!
duves
29.12.08,17:35
Robieva sa to tak, že sa použuje externá mechanika FDD (áno, tie archaické floppy diskety) a z nich sa pri inštalácii natiahnu ovládače pre SATA disky.
Preinstalovanie som urobil bez FDD. No tiež som zapásil. V BIOS-e treba zmenit pri SATA Controller na kompatibilny režim s IDE. Dovtedy mi instalacne CD W XP nenaslo HDD. Mam samospustacie instalacne CD pre XP, najprv bolo formatovanie, potom instalacia.
xxxpower2
30.12.08,07:54
Ako vidim tak sa do Vist sakra vyznate.Mam ju na AMD Sempron LE-1150 2GHz.2GB ram a GeForce 6200 256 MB...a XP je oproti nej iba spomaleny a zaostaly brat.Taka vec ako je nekompatibilita,nespolahlivost a podobne hlupe famy od ludi ktori v zivote nerobili s Vistou alebo nanajvis 30 minut mam nejradsej.Ked tu maju radit takyto na slovo vzaty odbornici tak to je naozaj vrchol.Vid Duves......ked sa do niecoho nevyznas tak sa k tomu radsej nevyjadruj.Ako vidim tak si okolo Visty ani nesiel a nieto s nou este robil
duves
30.12.08,08:15
Hehehe:D.
Starsia dcera robi konstrukterku a pracuje s NB, (konfiguraciu z hlavy neviem). No museli im ITečkari preinstalovat vsetkym Vistu na XP, lebo na Viste sa tie graficke programy neskutočne dlho naťahovali. Tak fakt neviem kde je problem.
Žeby placebo?:---
xxxpower2
30.12.08,08:22
Ale ty sa pre boha uvedom o com pises.Maju programy ktore su drahe a radsej kupia novy OS ako novy program ktory je robeny pre Vistu....to je normalne,tak je to aj u nas-tomu sa hovori setrnost a oddalovanie nutneho.dalsia vec je ze ked to chce niekto na taketo veci nech si da Linux....ale tuto to chcu na doma-multimedia a podobne.A tam sa XP Viste nevyrovna ani nahodou.....Mam kolegu a maju kapelu..nadaval na Vistu len preto ,ze ich 8 rocny program na nahravanie a podbne neslapal na Viste....kupili new program za 2-3 tisic a vsetky pc maju zrazu tu strasne zlu Vistu ktora ide ako besna.....Najprv nieco riadne skus a potom sa k tomu vyjadruj...A programi vo viste idu rychlejsie a omnoho uz len preto ze Vista ma omnoho lepsiu spravu pamate ako XP..lol
duves
30.12.08,08:29
Ale...klidek...no.;)
http://kuki.blog.zive.sk/2008/10/vista/

zopar trefnych:

Tom (http://nemm.../) 1. 11. 2008, 17:15
Kupil som dcere notebook s Vistou - bojovali sme s nou celych 6 tyzdnov a potom sme ju dali do …

Kam ju to dali?

alebo

tusket 1. 11. 2008, 16:41
Bol som Beta testerom Visty, vtedy nemala nijake ine oznacenie ako W Vista. Potom som bol poziadany o posudenie produktu. Posudok znel: What a mess !!s vypoctom chyb /samozrejme zo subjektivneho pohladu/. Odvtedy sa na mna uz Microsoft neobratil, zjavne som malo velebil.
S obsahom clanku suhlasim a doplnam jednu vetu: ! Ha stala vista, Vista !!
Drviva prevaha ludi, ktorych poznam, mala nasledovny priebeh nazoru na Vistu:
- pekne, zaujimave, nove
- co ma stale sekiruje, akoze ja som adminstrator a nesmiem upravovat tak, ako ja chcem ???
- kde sa da zohnat urychlene dobre W XP Pro
- a nahradzovala Visu po 3 dnoch
xxxpower2
30.12.08,08:38
Najprv si treba nastudovat UAC a ako sa da vypnut,potom si treba pozriet priebeh vyvoja XP a posudky nan ked bol na svete tak dlho ako Vista....a po dalsie-Moderny OS potrebuje na svoj rozbeh a zapracovanie aspon 7-14 dni.....A nemyl si testovaciu verziu a verziu s SP1 a za chvilu aj s SP2...jednoducho treba ist na fora venovane viste a windowsom a tam sa clovek dozvie viac a omnoho korektnejsie info ako tu...tu to skresli par akoze poradcov ktory v zivote nevideli Vistu....iba o nej basnia....A hlavne:treba si nastudovat co je to Vista a ako funguje...
A moja skusenost...mal som Vista-XP dualboot asi 7 dni....hadaj ako dlho som mal XP a kolkokrat som ho pustil?Mam doma origos XP na cd....nikdy,ale naozaj nikdy si nedam do pc taky zaostali a obmedzeny produkt....sorry ale to je moj nazor a nazor 99% ludi co maju vistu...
kukni mojewindows.cz,windowsblog.sk...precitaj si bibliu visty:) a hlevne ako funguje a co je vlastne vista
ivoovi
30.12.08,19:46
Najprv si treba nastudovat UAC a ako sa da vypnut,potom si treba pozriet priebeh vyvoja XP a posudky nan ked bol na svete tak dlho ako Vista....a po dalsie-Moderny OS potrebuje na svoj rozbeh a zapracovanie aspon 7-14 dni.....A nemyl si testovaciu verziu a verziu s SP1 a za chvilu aj s SP2...jednoducho treba ist na fora venovane viste a windowsom a tam sa clovek dozvie viac a omnoho korektnejsie info ako tu...tu to skresli par akoze poradcov ktory v zivote nevideli Vistu....iba o nej basnia....A hlavne:treba si nastudovat co je to Vista a ako funguje...
A moja skusenost...mal som Vista-XP dualboot asi 7 dni....hadaj ako dlho som mal XP a kolkokrat som ho pustil?Mam doma origos XP na cd....nikdy,ale naozaj nikdy si nedam do pc taky zaostali a obmedzeny produkt....sorry ale to je moj nazor a nazor 99% ludi co maju vistu...
kukni mojewindows.cz,windowsblog.sk...precitaj si bibliu visty:) a hlevne ako funguje a co je vlastne vista

Nazdar.Z tvojho prispevku som nijako nevydedukoval ci Vistu doporucujes alebo zatracujes.
Mal som XP Prof cca 5 rokov a nemal som snim ziadne problemy. Samozrejme, ze som ho musel obcas preinstalovat..ale to len preto ,ze sa do OS dost sprtam. Stroj bol Duron 650 Mhz,512 MB RAM. Pocitac z roku 2000.
Momentalne mam NB 2.2 GHz ,2GB RAM mam Vistu Bussines asi pol roka..slape bez problemov. Mam k tomu aj downgrade XP prof, ale chcel som Viste dat sancu a nemam dovod preinstalovavat na XP. Ak by som mal slabsi stroj tak urcite by som dal XP. Problem by mohol nastat pri ovladacoch na eSATA disk na notasoch ,ale to sa da lahko prekonat.
Ak by som mal ale kupit OS ci uz XP alebo Vistu tak urcite by som nekupil ani jeden ,ale naistaloval Ubuntu pripadne ine distro linuxu.
xxxpower2
30.12.08,20:11
Doporucujem ju ludom ktori sa chcu pohnut vpred a ist s vyvojom...vsetko nove je uz narocnejsie na HW a aj SW...vacsina ludi ani nevie naco sluzi UAC.....a ani si nevie ten jednoduchy system nastavit a trocha sa s nim pohrat....ja som zastanca Visty...a podla mna je Windows 7 iba SP3 pre Vistu:))))))
duves
31.12.08,06:05
Vista si počká. Až budu CPU bežne štvorjadrove jadra za 50 EUR, tak dovtedy to machri z mrkvochvostu dajako schopne pozliepaju.
xxxpower2
31.12.08,07:39
No mozem mi prosim ta vysvetlit naco ti je 4 jadro?A co to ma spolocne s Vistou?Asi si troska mimo a pises tu uplne nezmysli a este aj zavadzas.....ked o tom OS nic nevies tak sa prosim nevyjadruj-klames tym iba ostatnych
duves
31.12.08,08:57
Požiadaj o zmenu nick name na vistaguru.:D
mpca
31.12.08,09:37
xxxpower2 ty si plateny mrkvosoftom za propagaciu visty??
Nezabudaj ze porusujes etiku porady tym urazanim...
Pekny silvester vsetkym ostatnym ludom tu na porade :)
xxxpower2
31.12.08,09:46
Neviem ci je celkom fer zavadzat niekoho kto sa v tom uplne nevyzna
mpca
31.12.08,10:24
Duves nikoho nicim nezavadza,,, ani ja sa nevyznam uplne vo vsetkom,,, avsak ties som mal cest z vistou este ked sa volala Longhorn a taktiez uz vo finalnej verzii...
Moj prvy dojem bol waau fajnovy windows avsak po tretom dni pouzivania som sa vratil k XP,,, dovod preco? mno okrem otravneho defendera co sa neda vypnut bolo ze bola zeuveritelne pomala (ramku mam 2048MB) aj napriek tomu ze smo mal vypnute vsetky mozne efekty..
A v neposlednom rade aj to ze rozšírená popdpora pre XP je do roku 2014 oproti viste kde konci riadna podpora uz v roku 1012 a nad rozsirenou podporou mrkvosoft zatial neuvazuje. vid: http://support.microsoft.com/gp/lifeselectindex
ivoovi
31.12.08,15:53
Nazdar,
Aj defender sa da vypnut..to som vypol hned po UAC.
S tymi narokmi na HW mas bohuzial pravdu...chlapci z Mrkvosoftu asi nemaju cas na odladenie. Sama Vista zabera 1GB RAM (mam vypnuty SWAP).
Co na Viste silno kritizujem je zosietovanie. Oproti XP to vymysleli skutocne nahouby.

Ivan
xxxpower2
31.12.08,17:20
No ja som mal najprv Vistu na 1 Gb ram a brala si tak 30-40%....teraz mam 2 GB a berie si tiez 30-40%......ona si berie tolko kolko potrebuje a moze aby neobmedzovala....a aj keby si berie 100% tak je to ok lebo ta ram tam na to je..ked daka aplikacia potrebuje tak ju uvolni....takze treba najprv 1-2 mesiace pouzivat a potom sa vyjadrovat..stastny novy rok..a vela €
ivoovi
01.01.09,13:53
No ja som mal najprv Vistu na 1 Gb ram a brala si tak 30-40%....teraz mam 2 GB a berie si tiez 30-40%......ona si berie tolko kolko potrebuje a moze aby neobmedzovala....a aj keby si berie 100% tak je to ok lebo ta ram tam na to je..ked daka aplikacia potrebuje tak ju uvolni....takze treba najprv 1-2 mesiace pouzivat a potom sa vyjadrovat..stastny novy rok..a vela €

Caves
Neviem ci si to pisal mne alebo len tak vseobecne. Ako som pisal vyssie pouzivam Vistu B. viac ako pol roka co je viac ako tvojich zmienenych 1-2 mesiace.
Myslis sa. Vista berie viac ako potrebuje.Sam si to napisal.
1 GB RAM 30-40% tj. cca 400MB
2 GB RAM 30-40% tj. cca 800MB
Je to znamy fakt, ktori priznali aj v MS, ze kolko das do nej ram stale si zoberie svoje "pevne" percenta.Ak das viac RAM tak zoberie viac. Dufam, ze vo Win 7 nakodia Memory Management uplne inac, aby sa konecne zacali tie gigabajty RAM aj realne vyuzivat, nielen ich swap-ovat na HDD.
Ivan
mpca
01.01.09,14:13
Ivan mno never tomu ze v sedmicke bude lepsi memmory managment lebo windows 7 je postaveny na viste :D
xxxpower2
01.01.09,14:57
Prepac zle som sa vyjadril:mam spustenych par veci ako Av,Java,Utorrent,Skype,Sidebar,Aero,Google Chrome, a spotreba je 48% RAM...no akonahle spustim Call of Duty 5 tak vista ram pouvolnuje a hra ide ako ma....praveze Vista je chvalena za spravu pamate....A to mi je este luto tej ram ktora je nevyuzita...Naco je komu 1,2 GB nevyuzitej pamate?A teraz som mal v pc win 7...dako ma nezaujal-tvari sa ako vista akurat som si zas musel zvykat na trosku ine uzivatelske rozhranie-aj ked je pravda ze som ju testoval na virtual pc ale uz je fuc...:)
Tkze v skratke:keby vypnem javu,Skype a Chrome tak mi vyuzitie pamate este o dost klesne,Ale naco?Ved mam este vyse 1Gb ram volnej a co s nou?
MARCILO
06.07.12,04:28
Takže ja som v Biose prepol režim řadiče z AHCI do IDE módu." a ide prechod
z Visty na XP s CD Windows XP bez problémov. Nemusíte nič prerábať. Žiadne spušťacie
CD... Žiadne investície navyše