vali
25.01.08,17:11
Ako je to s prácou slovenského živnostníka v zahraničí /ČR/ môže tam pracovať neobmedzene alebo len 180 dní pre jedného, alebo viacerých odberateľov. Ďakujem vopred za odpoveď.
Johanka
25.01.08,16:21
Môže pracovať koľko len chce:) - ale z hľadiska zdaňovania musí dodržať zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s príslušnou krajinou. V každej zmluve je článok Stála prevádzkáreň, kde sa stanovuje právo jedného zo zmluvných štátov zdaňovať príjmy "podniku" druhého zmluvného štátu v tom prípade ak vykonáva svoju činnosť prostredníctvom stálej prevádzkárne.
V prípade, že slovenský SZČO nemá v zahraničí stálu prevádzkáreň - kanceláriu, dieľňu, miesto vedenia .... (presnejšie v konkrétnej zmluve), zdaňuje svoje príjmy v SR.
vali
25.01.08,16:25
nie je platcom DPH tak to asi nema na neho vplyv
Johanka
25.01.08,16:28
Písala som o dani z príjmov, DPH s tým nemá nič spoločné ;).
Je to jednoduché - on ako slovenský dodávateľ poskytuje služby zahraničným odberateľom na území iného štátu. Toto sa nepovažuje za príjmy zo zdroja v zahraničí , pokiaľ nenaplní podstatu stálej prevádzkárne :).
vali
25.01.08,16:42
Ďakujem Vám za vysvetlenie. Daňová poradkyňa ma informovala, že v ČR može pracovať len 180 dní v roku, pretože by mu mohli v ČR zdaniť jeho príjmy, hoc on pracuje po rôznych stavbách a tieto práce vykonáva na základe dohôd s odberateľom.
vali
25.01.08,16:46
Pracuje tam celý rok 2007
blcha
25.01.08,17:50
Ak tam pracuje viac ako 180 dní v roku, tak mu vznikla stála prevádzkáreň. a má platiť daň aj v ČR. Pozri český zákon o dani z príjmov, §2 ods. 4.
S DPH to tiež nemusí byť jednoduché.Naskôr treba vedieť, aké služby poskytuje a podľa toho sa nájsť v zákone o DPH, či ide o vývoz služby alebo nie. Ak je to vývoz služby (napr. stavbár), ešte treba zistiť, komu tie služby poskytuje. Ak českému platiteľovi DPH, tak fakturuje bez DPH, ak neplatiteľovi, tak sa musí registrovať na českom DÚ PRED začatím prác a DPH odviesť v ČR.
Ešte upozorním, že stála prevádzkáreň sa zapisuje do obchodného registra a preto jej vzniká povinnosť podvojného účtovníctva v ČR, no a keďže je to jedna účtovná jednotka, tak samozrejme aj v SR.
Eva67
25.01.08,18:49
Dobrý večer. Aj ja potrebujem pomoc.Môj manžel má miesto podnikania v SR - trvalé bydlisko, ale v r. 2007 pracoval iba v českej firme(200 dní).Čo treba robiť? Môžem mu účtovať aj cestovné náhrady a diéty, vreckové? Účtuje v jednoduchom účtovníctve a nie je platcom DPH.Ďakujem
vali
26.01.08,07:22
je to vývoz služby/el.mont.práce pre rôznych odberateľov v ČR a všetci sú podľa objednávok platitelia DPH v ČR. Tak može mať odpracované v CR viac ako 180 dní či nie??? Stálu prevádzkareň nemá, veď pendluje z jednej stavby na druhú, max.je tam podľa objednávok a rozsahu prác 3 mesiace.
DanielaSL
26.01.08,08:08
je to vývoz služby/el.mont.práce pre rôznych odberateľov v ČR a všetci sú podľa objednávok platitelia DPH v ČR. Tak može mať odpracované v CR viac ako 180 dní či nie??? Stálu prevádzkareň nemá, veď pendluje z jednej stavby na druhú, max.je tam podľa objednávok a rozsahu prác 3 mesiace.

Správne by to malo byť tak, ako ti napísala blcha. V prípade, že sa zdržiava v čechách viac ako 180 dní, to je jedno, že sa presúva zo stavby na stavbu..mal by sa tam prihlásiť a odvádzať daň.
vali
26.01.08,08:50
dakujem za informaciu
Johanka
26.01.08,09:06
Zákon o dani z príjmov

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje
a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len daň ),
b) spôsob platenia a vyberania dane.


(2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len medzinárodná zmluva ), má prednosť pred týmto zákonom.

;)
Dúšava
26.01.08,18:12
No ja účtujem takú firmu, mám to zodpovedne od DÚ v Prahe. Firma podniká v SR i v ČR. Platí DPH v SR i v ČR. To samo ešte neznamená vznik prevádzkárne, a platiť daň z príjmu v ČR. Treba testovať 180 dní v roku. Ale pozor, zákon nehovorí v kalendárnom roku, ale v roku. To znamená, že to musím stále sledovať. Napr. 5. augusta 2007 uzatvorím zmluvu a do 5. augusta 2008 sledujem tých 180 dní. Keď to splním, vznikla stála prevádzkáreň a ČR sa bude brániť. Konateľ chodí na DÚ v Prahe osobne,je to overené.
Ninna
26.01.08,18:32
No ja účtujem takú firmu, mám to zodpovedne od DÚ v Prahe. Firma podniká v SR i v ČR. Platí DPH v SR i v ČR. To samo ešte neznamená vznik prevádzkárne, a platiť daň z príjmu v ČR. Treba testovať 180 dní v roku. Ale pozor, zákon nehovorí v kalendárnom roku, ale v roku. To znamená, že to musím stále sledovať. Napr. 5. augusta 2007 uzatvorím zmluvu a do 5. augusta 2008 sledujem tých 180 dní. Keď to splním, vznikla stála prevádzkáreň a ČR sa bude brániť. Konateľ chodí na DÚ v Prahe osobne,je to overené.
ak som to pochopila správne tak pod pojmom stála prevádzkareň si nemám predstavovať aspoň prechodné miesto pobytu.Pokiaľ býva na ubytovni a podniká tam viac ako 180 dní má už stálu prevádzkáreň?
Dúšava
26.01.08,18:37
Áno, nám povedali, že potom sa treba prihlásiť hoci aj na adresu stavby.
Dúšava
26.01.08,18:40
Blcha, prosím, kde je napísané, že keď je FO v ČR zapísaná v OR, musí mať podvojné účto v SR.
Ninna
26.01.08,18:47
to je brutus. Ako sa sleduje tých 180 dní -sama?
vali
27.01.08,08:02
Cize 183 dni slov.zivn.moze podnikat v zahranici napr.CR a po 183 dnoch t.j. od 184 dna sa prihlasi ako prevadzkaren v CR a tam ma dat dan.priznanie, alebo uz len tam sa moze prihlasit a cele to tam poda. Platia na neho zakony ako keby bol cesky zivnostnik. A co diety ako si moze ich uplatnit, ked ma trvale bydlisko v SR? Tie si da ako zahranicne, alebo ako keby bol cesky obcan a nepatrili by mu vobec ked tam pracuje?
Ali36
27.01.08,08:33
Mám otázku ak prekročí v priebehu roka 183 dní zaregistruje sa v ČR a podá DP a odvedie daň, ako to potom vyzerá s účtovníctvom keďže tu má slovenskú živnosť a ako podať SR DP? U zamestnancov je mi to jasné ako sa robí zápočet ale pri živnostníkoch som si nie celkom istá. A ked sa zaregistruje v ČR že tam má prevádzkáreň to naozaj musí viesť PÚ? Ďakujem
vali
27.01.08,09:35
ak je remeselnik, moze si dat tak isto 60 perc.do nakladov ako tu na Slovensku, ale inac neviem nic presne, len si to teraz zistujem v Ceskych zakonoch
Iwett
27.01.08,10:24
Dobrý deň chcem sa pridať. Správne je to, že by sa mal prihlásiť a odvádzať daň v Čechách. Čo robíte s tými, ktorí to vedia, prípadne im to vysvetlíte a oni aj napriek tomu pracujú celý rok v Českej republike a na konci roka prinesú celoročné faktúry od Českých firiem. Urobíte im na Slovensku daň.priznanie, zaúčtujete diety, odpoč.položku,bonus... napriek tomu že majú povinnosť podať dp v Čechách?Ďakujem:confused::confused:
vali
27.01.08,11:13
risk ze ak na to v CR pridu a budu musiet platit aj tam-asi aj s pokutou-
Iwett
27.01.08,11:22
risk ze ak na to v CR pridu a budu musiet platit aj tam-asi aj s pokutou-
uvedomujem si že je to risk, a oni to vedia, ide len o to, že či to daňové mám urobiť.....alebo povedať, nech idú odovzdať do čiech...ale vlastne tam nemajú ako, lebo niesú tam prihlásení.... pekný deň prajem..:)
vali
27.01.08,12:01
odpovedala ste si sama
Ali36
28.01.08,05:53
Mám ešte jednu otázku, ak sa zdržuje v ČR nesmie presiahnúť 183 dní v kalendárnom roku, ak tomu dobre rozumiem kalendárny rok je od januára až december, alebo sa mýlim?
zuzu247
28.01.08,17:24
Dobrý večer, mohol by mi niekto poradiť, ako je to s DP, u SZČO, ktorý má jednu živnosť v SR a druhú v Rakúsku? Funguje to rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, príjmy dosiahnuté na Slovensku zdaní na Slovensku, príjmy v Rakúsku v Rakúsku?
blcha
28.01.08,17:42
Blcha, prosím, kde je napísané, že keď je FO v ČR zapísaná v OR, musí mať podvojné účto v SR.

V zákone o účtovníctve - v slovenskom určite!
Johanka
28.01.08,18:13
Dobrý večer, mohol by mi niekto poradiť, ako je to s DP, u SZČO, ktorý má jednu živnosť v SR a druhú v Rakúsku? Funguje to rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, príjmy dosiahnuté na Slovensku zdaní na Slovensku, príjmy v Rakúsku v Rakúsku?

Každý daňovník musí byť v niektorej krajine daňový rezident, t.j. daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a v tejto krajine zdaňovať celosvetové príjmy s prihliadnutím na zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ak s tou-ktorou krajinou zdoja príjmu má SR zmluvu podpísanú).
zuzu247
30.01.08,07:54
Ak som správne pochopila, tak buď v jednej krajine alebo v druhej, záleží od dohôd. Ďakujem moc.
Ali 33
30.01.08,13:18
Dobrý deň. Chcem sa spýtať k tejto téme: SZČO pracuje pre slovenskú s.r.o a má s ňou podpísané zmluvy,avšak výkon práce je v ČR. Zdržuje sa tam cca 200 dní v roku.Pracuje stále na tom istom mieste.Príjem má v czk.Bez DPH. Na Slovensku nemá žiadne iné príjmy je povinný robiť DP v ČR ? Ďakujem.
Ali 33
30.01.08,16:36
Posúvam
Ali 33
01.02.08,16:05
Prosím Vás vie mi niekto poradiť s mojím problémom vyššie?
Andyke
01.02.08,16:21
Dobrý deň. Chcem sa spýtať k tejto téme: SZČO pracuje pre slovenskú s.r.o a má s ňou podpísané zmluvy,avšak výkon práce je v ČR. Zdržuje sa tam cca 200 dní v roku.Pracuje stále na tom istom mieste.Príjem má v czk.Bez DPH. Na Slovensku nemá žiadne iné príjmy je povinný robiť DP v ČR ? Ďakujem.

SZČO má uzavretú zmluvu so slovenskou s.r.o. v CZK ??

DP má urobiť v SR (je náš daňový rezident).
Ale keď sa pozerám, že prekračuje počet kalend.dní, čo medzinárodná zmluva stanovuje, mal sa zaregistrovať v ČR, vznikla stála prevádzkáreň a mal by podať v ČR a následne u nás tiež podať DP a použiť metódu zápočtu pri výpočte daňovej povinnosti.
Andyke
01.02.08,16:27
Johanka
01.02.08,17:00
SZČO má uzavretú zmluvu so slovenskou s.r.o. v CZK ??

DP má urobiť v SR (je náš daňový rezident).
Ale keď sa pozerám, že prekračuje počet kalend.dní, čo medzinárodná zmluva stanovuje, mal sa zaregistrovať v ČR, vznikla stála prevádzkáreň a mal by podať v ČR a následne u nás tiež podať DP a použiť metódu zápočtu pri výpočte daňovej povinnosti.
Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR nestanovuje žiadne kalendárne dni ...
O kalendárnych dňoch hovoria vnútroštátne predpisy tak SR , ako aj ČR.
V §1 Zákona o dani z príjmov sa uvádza aj to, že ak je uzatvorená medzinárodná zmluva (zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia), má táto zmluva prednosť pred zákonom o dani z príjmov.
Zmluva s ČR je tu http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17223&FileName=03-z238&Rocnik=2003
Podnikatelia, ktorí majú príjmy plynúce z ČR musia posúdiť či im v zmysle zmluvy vzniká stála prevádzkáreň a tým aj povinnosť registrácie v ČR.
tinča
01.02.08,20:20
Dobrý deň. Chcem sa opýtať na takýto prípad. Známy je SZČO, pracuje a fakturuje rakúskej firme v eurách, za prácu vykonanú v ČR. Ako postupovať v tomto prípade? Začína až od januára tohto roku. Má sa prihlásiť v ČR, alebo v Rakúsku? Ďakujem
Johanka
08.02.08,15:11
Ako je to s prácou slovenského živnostníka v zahraničí /ČR/ môže tam pracovať neobmedzene alebo len 180 dní pre jedného, alebo viacerých odberateľov. Ďakujem vopred za odpoveď.
Odpoveď tu http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
hanelie
14.02.08,09:40
práca SZČO v Nemecku a Rakúsku: / podmienky /
http://www.eures.sk/rakusko-vykonavanie-zivnosti-268-1.html
monspa
13.03.08,06:50
Prosím, potrebujem súrnu radu. SZČO poskytuje služby aj v ČR pre českých odberateľov. Príjmy zdaňuje všetky na Slovensku. V DP sa uvádza, že v oddieli XIII. je potrebné uviesť príjmy zo zdrojov v zahraničí. Poraďte mi, ako to tam má vypísať - nejaký príklad. Má to tam vôbec uvádzať, aj keď nemá v ČR živnosť?
monspa
13.03.08,07:06
Prosím, prosím, môže mi niekto poradiť?
DanielaSL
13.03.08,08:00
Príjem od českých odberateľov bude mať v účtovníctve prepočítaný kurzom. Dá si to v DP do odd.VI. medzi príjmy.
monspa
13.03.08,11:32
Vďaka za odpoveď, ja to dávam do príjmov v sume, aká mi príde na účet v banke /v SKK/, len som chcela vedieť, či tie príjmy, ktoré sú od českých odberateľov, mám ešte rozpísať v tom oddieli XIII, pretože pod tabuľkov č. 1 je poznámka, že súčasťou príjmov sú aj príjmy zo zdrojov v zahraniči, pričom táto skutočnosť sa uvádza v XIII. oddiele.
DanielaSL
13.03.08,17:27
Ja som to tam neuvádzala, nikto to ani nevytkol. Robila som účtovníctvo združenia, tak tam som uvádzala...ale zahraničné príjmy nie. Možno to ale niekto robí...
Evanka
13.03.08,23:38
Vďaka za odpoveď, ja to dávam do príjmov v sume, aká mi príde na účet v banke /v SKK/, len som chcela vedieť, či tie príjmy, ktoré sú od českých odberateľov, mám ešte rozpísať v tom oddieli XIII, pretože pod tabuľkov č. 1 je poznámka, že súčasťou príjmov sú aj príjmy zo zdrojov v zahraniči, pričom táto skutočnosť sa uvádza v XIII. oddiele.
Príjmy zo zahraničia dostávaš priamo v Sk a všetky zdaňuješ na Slovensku, nie je ich nutné uvádzať ich v oddiele XIII.
Livia 25
18.03.08,18:00
Ahoj blcha,
prosim ta, ohladom stalej prevadzkarne v zahranici. Mam SZCO platcu DPH ktory pracuje vo Svedsku pre spolocnost, v ktorej montuje dopravniky. Kazdy mesiac im vystavi fakturu bez DPH podla par15ods.6 zak.o DPH. Stalu prevadzkaren tam zriadenu nema. Otazka znie:

1. Ma povinnost registracie stalej prevadzkarne vo Svedsku, ked sa tam zdrziava v priemere 20dni mesacne?

2. Stvrtrocne mu podavam nulove danove priznanie k DPH z dovodu miesta plnenia v zahranici. Na odpocet nic nema. Je to spravne?

Uz som z toho uplne mimo. vopred dik
Livia
unaghy
28.03.08,11:41
Livia 25, tiež sa potrebujem dopátrať k tomu istému. Mám základy švédštiny a chcem sa pustiť do švédskych zákonov, ale bohužial ich zatiaľ neviem nikde zohnať.
unaghy
09.04.08,06:35
Ahoj blcha,
prosim ta, ohladom stalej prevadzkarne v zahranici. Mam SZCO platcu DPH ktory pracuje vo Svedsku pre spolocnost, v ktorej montuje dopravniky. Kazdy mesiac im vystavi fakturu bez DPH podla par15ods.6 zak.o DPH. Stalu prevadzkaren tam zriadenu nema. Otazka znie:

1. Ma povinnost registracie stalej prevadzkarne vo Svedsku, ked sa tam zdrziava v priemere 20dni mesacne?

2. Stvrtrocne mu podavam nulove danove priznanie k DPH z dovodu miesta plnenia v zahranici. Na odpocet nic nema. Je to spravne?

Uz som z toho uplne mimo. vopred dik
Livia
1. Odpoveď na prvý otázku

1. Výraz "stála prevádzkáreň" označuje na účely tejto Zmluvy trvalé zariadenie pre podnikanie, v ktorom podnik vykonáva úplne alebo čiastočne svoju činnosť.

2. Výraz "stála prevádzkáreň" zahŕňa najmä:

a) miesto vedenia,
b) závod,
c) kanceláriu,
d) továreň,
e) dielňu,
f) baňu, lom alebo iné miesto, kde sa ťažia prírodné zdroje,
g) stavenisko alebo montáž, ktoré trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov.

3. Výraz "stála prevádzkáreň" nezahŕňa:

a) zariadenie, ktoré sa využíva na uskladnenie, vystavenie alebo dodanie tovaru podniku,
b) zásobu tovaru podniku, ktorá sa udržiava iba za účelom uskladnenia, vystavenia alebo dodania,
c) zásoba tovaru podniku, ktorá sa udržiava iba za účelom spracovania iným podnikom,
d) trvalé zariadenie pre podnikanie, ktoré sa udržiava iba za účelom nákupu tovaru alebo zhromažďovania informácií pre podnik,
e) trvalé zariadenie pre podnikanie, ktoré sa udržiava iba za účelom reklamy, poskytovania informácií, vedeckých rešerší alebo podobných činností pre podnik, ktoré majú prípravný alebo pomocný charakter,
f) montáž uskutočňovanú podnikom jedného štátu v spojení
s dodávkou strojov alebo zariadení z tohto štátu do druhého
zmluvného štátu.

4. Osoba konajúca v jednom zmluvnom štáte za podnik druhého zmluvného štátu - iná ako zástupca majúci nezávislé postavenie, o ktorom sa hovorí v odseku 5 - sa považuje za stálu prevádzkáreň v prvom štáte, ak je v tomto štáte vybavená plnomocenstvom, ktoré tam obvykle využíva a ktoré jej dovoľuje uzavierať zmluvy v mene podniku, pokiaľ činnosť tejto osoby sa neobmedzuje na nákupy tovaru pre podnik.

5. Za stálu prevádzkáreň podniku jedného zmluvného štátu sa v druhom zmluvnom štáte nepovažuje sama skutočnosť, že podnik v tomto druhom štáte vykonáva svoju činnosť prostredníctvom makléra, generálneho komisionára alebo akéhokoľvek iného zástupcu majúceho nezávislé postavenie, pokiaľ tieto osoby konajú v riadnom rámci svojej obchodnej činnosti.

6. Skutočnosť, že spoločnosť, ktorá má sídlo v jednom zmluvnom štáte, ovláda spoločnosť alebo je ovládaná spoločnosťou, ktorá má sídlo v druhom zmluvnom štáte alebo ktorá v tomto druhom štáte vykonáva svoju činnosť (či už prostredníctvom stálej prevádzkárne alebo inak), neurobí sama osebe zo žiadnej tejto spoločnosti stálu prevádzkáreň druhej spoločnosti.

2. Odpoveď na druhú otázku

Ak nakúpil tovar v SR, mal by ho uviesť v daňovom priznaní ako aj hmotný majetok obstaraný v zahraničí.
unaghy
09.04.08,13:23
Aby som to upresnil: ak nakúpil tovar v SR a nepoužije ho na dodanie služby (tovaru) oslobodeného od DPH. Nedá sa to jednoznačne napísať, zo zákona treba pospájať jednotlivé state podľa konkrétneho prípadu - je tam veľa výnimiek, odkazov a upresnení.
BOBY
27.06.08,18:38
Prosím o radu:
SZČO uzatvoril zmluvu s nemeckou spoločnosťou na výkon logistických prác na stavbe, ktorá prebieha v Rusku. Fakturuje nemeckej firme. Nie je platca DPH. Budú sa jeho príjmy z tejto činnosti počítať do obratu na účely registrácie DPH v SR?
BOBY
27.06.08,18:46
Prosím o radu:
SZČO uzatvoril zmluvu s nemeckou spoločnosťou na výkon logistických prác na stavbe, ktorá bude prebiehať v Rusku. Nie je platca DPH. Bude sa príjem z týchto prác počítať do obratu pre účely registrácie DPH? Fakturovať bude nemeckej firme.
kimart
18.02.16,12:55
dobrý deň, vie mi niekto poradiť syn si otvoril živnosť od októbra v ČR, avšak mal za rok 2015 aj príjem zo závislej činnosti na slovensku.. Kde podáva daňové priznanie, ktorý typ? ďakujem
Mila123
18.02.16,13:10
dobrý deň, vie mi niekto poradiť syn si otvoril živnosť od októbra v ČR, avšak mal za rok 2015 aj príjem zo závislej činnosti na slovensku.. Kde podáva daňové priznanie, ktorý typ? ďakujem
aj v čr ale iba z príjmov z čr, aj na SK z celosvetových príjmov, typ B